Skocz do zawartości

Recommended Posts

Trudno w jednoznaczny sposób odpowiedzić, który sposób montażu drzwi jest lepszy.

O tym jak powinny być zamontowane drzwi wejściowe powinien decydować projektant budynku, na etapie projektowania z uwzględnieniem prawa budowlanego dotyczącego dróg ewakuacyjnych. Jeśli po uwzględnieniu przepisów dotyczących dróg ewauacyjnych projektant pozostawia decyzję o sposobie montażu użytkownikowi lokalu, to użytkowni musi zadecydować, które rozwiązanie będzie dla niego bardziej dogodne, np. w przypadku małych mieszkań montaż drzwi tak, aby otwierały się na zewnątrz pozwali zaoszczędzić powierznię, która byłaby konieczna, gdyby drzwi otwierały się do środka.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
ogólnie drzwi na klatki powinny otwierać się do mieszkania jest to wskazane jeśli chodzi o drogę ewakuacyjną w razie pożaru gdyby wszyscy mieli otwierane na zewnątrz blokowali by sobie drogę ucieczki w razie pożaru a ze jest to zalecenie a nie wymóg to można montować też otwierane na zewnątrz. Jeśśli chodzi o domki jednorodzinne to raczej zależy to od regionu. przykładowo na mazowszu są otwierane na zewnątrz z kolei w górach nikt nawet nie pomyśli o otwieranych na zewnątrz po opadach śniegu nikt by z domu nie wyszedł więc otwiera się d środka i od razu łopatka w ruch. oczywiście żeby nie zmniejszać powierzchni w przedsionku mam otwierane na zewnątrz ale na szczęście na Mazowszu.

pozdrawiam

P.S. porządni porducenci rozróżnaiją otwierane na zewnątrz i do środak ze względu na okapnik w przypadku drzwi otwieranych do środka musi być żeby nie ściekało po drzwiach do domu, nie wpływa to na cenę.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
no nie do końca zależy z której strony wieje a tak wogóle to spróbuj je otworzyć podczas silnego wiatru wytwie Ci je z ręki uszkodzi elewację albo drzwi. Przykładowo wszystkie drzwi Porty nawet w ościeżnicy stałej i nawet drzwi zewnętrzne prawidłowo montuje się na krawędzi ściany jest wtedy mniejsze ryzyko uszkodzenia.
pzdr.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Ja mam drzwi otwierane na zewnątrz, co prawda w mieszkaniu, ale to w końcu też dom icon_wink.gif W każdym razie plusem jest to że jest miejsce zaoszczędzone w korytarzu. Natomiast dla mnie osobiście minusem jest to, że np. wracając z zakupów czy z przejażdżki rowerowej, podchodzę do drzwi, otwieram zamek i muszę się cofać by te drzwi otworzyć. Nie mam takiego płynnego wejścia do mieszkania.
Link do komentarza
jest to mało wygodne klatka to nie podwórze więc masz ograniczone pole manewru i tu po raz kolejny kłania sie cos co zastosowała Porta w swoich wejściówkach system jednego klucza stój teraz przed taka gerda otwieraj jeden zamek potem znowu szukaj klucz i otwieraj drugi zamek a tu jednym kluczem otwierasz obydwa to duża wygoda a dla złodzieja to nieważne czy klucze są takie same czy rózne i tak będzie musiał sforsować dwa zamki.
Link do komentarza
Cytat

...i tu po raz kolejny kłania sie cos co zastosowała Porta w swoich wejściówkach system jednego klucza stój teraz przed taka gerda otwieraj jeden zamek potem znowu szukaj klucz i otwieraj drugi zamek a tu jednym kluczem otwierasz obydwa to duża wygoda a dla złodzieja to nieważne czy klucze są takie same czy rózne i tak będzie musiał sforsować dwa zamki.


Nie wiedziałem o tym patencie Porty. Ciekawe.
Link do komentarza
ja też nie wiedziałam, że jest taka możliwość... hmm może kiedyś będzie okazja by to wykorzystać icon_smile.gif a no właśnie, na klatce to wąziutko i jeszcze muszę uważać przy otwieraniu by za gwałtownie nie poszły mi drzwi... bo koło drzwi mam zainstalowaną jakąś rurę z czymś wystającym ... no i trzeba uważać by drzwi nie walnęły bo się zarysują albo gorzej. icon_smile.gif
Link do komentarza
wkładki które stosuje Porta robi Wilka można je kupić niekoniecznie od ręki ale u diealerów lub w sklepach handlujących takimi akcesoriami to takie małe info gdybyście chcieli sobie coś takiego wstawić kwestia jakie macie drzwi i czy rozstaw będzie pasował wygodne bez pęku kluczy a w zestawie jest 6 więc można obdzielić rodzinę i spokój z wyjściami i powrotami.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
co do Komfortu to już pisałem w innym wątku oni nie mają swoich drzwi więc podstawowe pytanie jakiej firmy drzwi masz na myśli bo Porta też tam się znajduje co do samego sposobu otwierania każdemu wg potrzeb pomimo tego ze w centralnej Polsce stosuje się otwieranie na zewnątrz to kto komu zabroni otwierać do środka. W takim domu z bali to pewnie nawet bym wolał tak żeby np. utrzymać charakter budynku z gór.
Link do komentarza
Cytat

Wydaje mi się, że drzwi otwierane na zewnątrz mają jeszcze tę zaletę, że w przypadku silnego wiatru są dociskane do futryny (jest szczelniej), a nie odpychane.



Ewidentnie masz rację i dotyczy to oczywiście drzwi zewnetrznych (a nie wejściowych wewnatrzlokalowych), natomiast: kolejna odpowiedź (cichy_13), że "zależy z której strony wieje" - powaliła mnie na kolana... icon_biggrin.gif Cichy_13, człowieku czy kiedykolwiek spotkałeś się ze zjawiskiem że wiało ci z domu ??? icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Pierwsze słyszę że system jednego klucza to patent pory. Ja nie mam drzwi porty tylko robione na zamówienie u stolarza i też mam system jednego klucza bo wkładki kupiłem w iseo i do balkonów jak i do garażu też mam ten sam klucz i wiem że inne firmy też to robią i to w różnych kombinacjach np masz klucz do wszystkiego bramka, garaż szopa na narzędzia dom, Ale ogrodnik ma też jeden klucz tylko że jego otwiera bramkę i szopę na narzędzia a do domu i garażu nie pasuje. tak wiec jak ktoś ma już drzwi na dwie wkładki to idzie kupuje takie na jeden klucz i już ma system jednego klucza bez wymiany drzwi icon_biggrin.gif A co do kierunku drzwi to wolna wola jak komu lepiej ja mam wszystkie na zewnątrz bo nie zajmują miejsca i można wieszaki meble postawić blisko wyjścia tak samo balkony nie niszczą zonie firanek. A co do wiatru to ogranicznik otwarcia się montuje A w balkonach hamulce w klamce i już.
Link do komentarza
Cytat

Ewidentnie masz rację i dotyczy to oczywiście drzwi zewnetrznych (a nie wejściowych wewnatrzlokalowych), natomiast: kolejna odpowiedź (cichy_13), że "zależy z której strony wieje" - powaliła mnie na kolana... icon_biggrin.gif Cichy_13, człowieku czy kiedykolwiek spotkałeś się ze zjawiskiem że wiało ci z domu ??? icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif


nie chcę być złośliwy ale podobno myślenie nie boli (jak widać nie zawsze) co innego kiedy wiatr wieje w ten sposób że zamyka Ci drzwi a co innego kiedy je otwiera kwestia czy jest wschodni czy zachodni. Co do dociskania i szczelności to jeżeli jest różnica to tak mała ze nawet jej nie zauważysz a jak drzwi są nieszczelne to będzie prze nie wiało niezależnie czy są otwarte do środka czy na zewnątrz. A samej szczelności to dodają odpowiednie rozwiązania techniczne np. podwójny felc w drzwiach Porty Gdynia, czy uszczelka magnetyczna (taka jak w lodówce) w drzwiach tej samej firmy tylko tym razem Gdańsk.
pzdr.
Link do komentarza
Cytat

Pierwsze słyszę że system jednego klucza to patent pory. Ja nie mam drzwi porty tylko robione na zamówienie u stolarza i też mam system jednego klucza bo wkładki kupiłem w iseo i do balkonów jak i do garażu też mam ten sam klucz i wiem że inne firmy też to robią i to w różnych kombinacjach np masz klucz do wszystkiego bramka, garaż szopa na narzędzia dom, Ale ogrodnik ma też jeden klucz tylko że jego otwiera bramkę i szopę na narzędzia a do domu i garażu nie pasuje. tak wiec jak ktoś ma już drzwi na dwie wkładki to idzie kupuje takie na jeden klucz i już ma system jednego klucza bez wymiany drzwi icon_biggrin.gif A co do kierunku drzwi to wolna wola jak komu lepiej ja mam wszystkie na zewnątrz bo nie zajmują miejsca i można wieszaki meble postawić blisko wyjścia tak samo balkony nie niszczą zonie firanek. A co do wiatru to ogranicznik otwarcia się montuje A w balkonach hamulce w klamce i już.


System jednego klucza stworzyła firma produkująca wkładki a nie Porta nic takiego nie napisałem poprostu ludzie pracujący w tej fabryce są normalni i postanowili ułatwiać ludzią życie a to o czympiszesz dalej to jest system masterkey drogi i stosowany głownie w firmach a nie w domach no chyba ze ktoś ma kupę kasy ogrodnika sprzątaczkę etc.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 6 miesiące temu...
Cytat

Jakie drzwi wejściowe są lepsze: te otwierane do środka czy na zewnątrz?



Drzwi zewnętrzne powinny być otwierane na zewnątrz ze względu na to, że mają wówczas większą szczelność. Dla drzwi wejściowych wewnątrzlokalowych ważnym jest natomiast argument nie blokowania drogi ewakuacyjnej, stąd mogą być otwierane do wewnątrz - takie drzwi są również łatwiejsze do sforsowania (wyważenia) w przypadku konieczności niesienia pomocy. Istotne jest, żeby zawiasy drzwi wejściowych (każdych!) były zamontowane zawsze od wewnątrz.. icon_smile.gif
Polecam: blog Stolbudu
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
Cytat

ogólnie drzwi drewniane na klatki powinny otwierać się do mieszkania jest to wskazane jeśli chodzi o drogę ewakuacyjną w razie pożaru gdyby wszyscy mieli otwierane na zewnątrz blokowali by sobie drogę ucieczki w razie pożaru a ze jest to zalecenie a nie wymóg to można montować też otwierane na zewnątrz. Jeśśli chodzi o domki jednorodzinne to raczej zależy to od regionu. przykładowo na mazowszu są otwierane na zewnątrz z kolei w górach nikt nawet nie pomyśli o otwieranych na zewnątrz po opadach śniegu nikt by z domu nie wyszedł więc otwiera się d środka i od razu łopatka w ruch. oczywiście żeby nie zmniejszać powierzchni w przedsionku mam otwierane na zewnątrz ale na szczęście na Mazowszu.

pozdrawiam

P.S. porządni porducenci rozróżnaiją otwierane na zewnątrz i do środak ze względu na okapnik w przypadku drzwi otwieranych do środka musi być żeby nie ściekało po drzwiach do domu, nie wpływa to na cenę.




w ogóle pierwsze słyszę, żeby drzwi otwierane były do wewnątrz w górach, ja bym sobie tego nie zrobił ;] trzeba co wcześniej przemyśleć i wybudować podmurówkę żeby otwierać drzwi
Link do komentarza
Formalnie nie ma wymagań odnośnie kierunku otwierania drzwi wejściowych w domach jednorodzinnych. W praktyce najczęściej montuje sie drzwi otwierane na zewnątrz, choćby ze względu na samouszczelnianie przy naporze
wiatru, trudniejsze wyłamanie.
Natomiast drzwi otwierane do wewnątrz instalujmy w przypadku np. wąskiego podestu, przu silnych bocznych wiatrach magących wyrwać skrzydło

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Gość mhtyl
Cytat

Witam,

różnica między drzwiami otwieranymi do środka a na zewnątrz jest tylko jedna. Te otwierane do środka maja okapnik taki jak w oknach żeby woda nie ściekała po drzwiach między próg a drzwi. innych różnic nie ma.

Pozdrawiam


Kolega zapomnial jeszcze dodac wazniejsza roznice po ktorej latwiej i szybciej mozna stwierdzic jakie to sa drzwi , bo aby dojrzec okapnik trzeba otworzyc drzwi. Roznica a raczej glowne kryterium polega na zamontowaniu zawiasow- po prawej stronie to drzwi prawe, po lewej to drzwi lewe i jeszcze sposob otwierania do wewnatrz albo do zewnatrz.
Link do komentarza
Cytat

Kolega zapomnial jeszcze dodac wazniejsza roznice po ktorej latwiej i szybciej mozna stwierdzic jakie to sa drzwi , bo aby dojrzec okapnik trzeba otworzyc drzwi. Roznica a raczej glowne kryterium polega na zamontowaniu zawiasow- po prawej stronie to drzwi prawe, po lewej to drzwi lewe i jeszcze sposob otwierania do wewnatrz albo do zewnatrz.




Oczywiście Lewe czy Prawe to też ważna sprawa. natomiast głównym pytaniem było jakie są lepsze do środka czy na zewnątrz. Miałem na myśli to że w tej chwili nie ma różnicy poza tym okapnikiem, a sposób otwierania to tylko kwestia wyboru przez klienta tego co mu odpowiada.

Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Cytat

Pod prawidłowym zadaszeniem dobre drzwi wytrzymają każdą normalną w tym kraju temperaturę.
W końcu chronią głownie przed temperaturą z zewnątrz.

Pozdrawiam


To tak naprawdę jakie by musiało być to zadaszenie aby chroniło przed temp? Tak naprawdę to kawał dachu by musiało być aby w 100% osłoniło drzwi.
Link do komentarza
Cytat

Tu raczej chodzi o deszcz, wiatr, promeinie słoneczne.

Proponuje zerknąć tutaj po rozwiązania gotowe lub inspirację.

Daszek nad drzwi


Znam tę ofertę,uważam że cena za te daszki nie jest adekwatna do towaru. A tak naprawdę to one ,te daszki nie ochronią w 100 % od deszczu czy promieni słonecznych bo są za małe (krótkie) uważam że są bardziej do ozdoby niż funkcjonalne.
Link do komentarza
Cytat

Znam tę ofertę,uważam że cena za te daszki nie jest adekwatna do towaru. A tak naprawdę to one ,te daszki nie ochronią w 100 % od deszczu czy promieni słonecznych bo są za małe (krótkie) uważam że są bardziej do ozdoby niż funkcjonalne.




W takim razie trzeba zrobić zadaszenie według pomysłu własnego i wiatrołap lub nawet werandę oraz pomyśleć o drzwiach dedykowanych do zastosowań zewnętrznych.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam

A ja mam pytanie dotyczące drzwi wejściowych w BLOKU

Zamierzam zakupić drzwi wejściowe stalowe wypełnione styropianem z tym, że te tańsze maja grubość 45mm a grubsze droższe 55mm (ok. 1000 zł) różnica w cenie to jakieś 240 zł. Chodzi mi o to, czy te 10mm grubości robi dużą różnice? np w przepuszczalności akustycznej (takie zwykłe), poradźcie, które by tu wybrać... Edytowano przez Antoon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam

A ja mam pytanie dotyczące drzwi wejściowych w BLOKU

Zamierzam zakupić drzwi wejściowe stalowe wypełnione styropianem z tym, że te tańsze maja grubość 45mm a grubsze droższe 55mm (ok. 1000 zł) różnica w cenie to jakieś 240 zł. Chodzi mi o to, czy te 10mm grubości robi dużą różnice? np w przepuszczalności akustycznej (takie zwykłe), poradźcie, które by tu wybrać...




Powinna być różnica kilku dB przez analogię do oferty np. STOLBUD

drzwi wejściowe wewnętrzne Orion - skrzydło gr. 57 mm, Rw 42 dB

drzwi wejściowe wewnętrzne Presa - skrzydło gr. 46 mm, Rw 36 dB (tu jeszcze izolacyjność zalezy od progu)

Zaznaczam, że są to drzwi drewniane a nie stalowe, ale prawdopodobnie róznica w izolacyjności będzie analogiczna.

Tu przykładowo drzwi Dioryt - izolacyjność alustyczna juz tylko 32 dB, ale konstrukcja podobna a wypełnienie identyczne jak w Twoim opisie.
Brak obrazka

Moim zdaniem te kilka (jesli nawet nie kilkanaście) dB da sie we znaki - będziesz wszystko słyszał z klatki schodowej.
Link do komentarza
Cytat

Dziękuje, zapytam jeszcze, który materiał izolacyjny jako wypełnienie (także chodzi mi o akustyke) jest lepszy, pianka czy styropian?



To nawet nie w tym rzecz. Izolacyjność akustyczna drzwi to problem bardziej złożony niż samo ocieplenie. Proszę kierować się wartościami podanymi przez producenta.

Zapraszam do lektury np. od zdania - "Czynniki wpływające na izolacyjność akustyczną drzwi".

Dla zobrazowania istoty sprawy - odczucia organizmu w zależności od źródła dźwięku - strona 35. dokumentu pdf.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Witam,

strona otwierani drzwi nie ma wpływu na ich trwałość, jeśli będą otwierane do środka zyskujemy to że potencjalny złodziej nie będzie miał dostępu do zawiasów.

Pozdrawiam



To już nawet nie chodzi o złodzieja. W grę wchodzą jeszcze przepisy ppoż. Otwierając drzwi na zewnątrz zmniejszamy szerokosc drogi ewakuacyjnej.

Tutaj lektura.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...