Skocz do zawartości

Cichy komputer jako Media Center


Recommended Posts

Chciałbym wykorzystać komputer jako Media Center - podłączony do telewizora jako odtwarzacz i nagrywarka do filmów w różnych formatach, czasem też do muzyki i np. radia internetowego. Czy macie z tym jakieś doświadczenia?
Dla mnie przede wszystkim musi być cichy by napędy płyt, wiatraczki i dyski nie buczały.
Czy możecie polecić jakieś ciche wiatraczki, ew. dyski itp. Jakie parametry i wyjścia/wejścia musi mieć karta? Bo np. w moim starym komputerze obraz przez S-Video z karty dany na telewizor jest bardzo marny.
Link do komentarza
Ja zamiast telewizora mam duży monitor i tuner zewnętrzny. Inaczej konieczność włączania komputera do samej telewizji byłaby dość wkurzająca icon_smile.gif Czy komputer to ma być tylko odtwarzacz czy też nagrywarka? Bo u siebie zastanawiam się nad takim układem, tylko muszę jeszcze przekonać żonę, że stacjonarny komputer zamiast notebooka zmieści się mimo niedawnego powiększenia rodziny. Zastanamiałem się (jeśli to się nie uda) czy da się wyszperać jakiś sensowny tuner na usb do laptopa, była by fajna i cicha nagrywarka z dużym dyskiem twardym icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Ja zamiast telewizora mam duży monitor i tuner zewnętrzny. Inaczej konieczność włączania komputera do samej telewizji byłaby dość wkurzająca icon_smile.gif Czy komputer to ma być tylko odtwarzacz czy też nagrywarka? Bo u siebie zastanawiam się nad takim układem, tylko muszę jeszcze przekonać żonę, że stacjonarny komputer zamiast notebooka zmieści się mimo niedawnego powiększenia rodziny. Zastanamiałem się (jeśli to się nie uda) czy da się wyszperać jakiś sensowny tuner na usb do laptopa, była by fajna i cicha nagrywarka z dużym dyskiem twardym icon_smile.gif



Faktycznie notebook z tunerem to pewna alternatywa. Choć raczej wolałbym komputer stacjonarny. Możliwości rozbudowy/wymiany części są nieporównywalne. Martwi mnie jednak szum wiatraczka w zasilaczu i to czy da się komputer kompletnie wyłączyć (by wiatrak w zasilaczu nie musiał pracować) a potem by sprzęt sam się włączył np. w środku nocy by nagrać film.
Link do komentarza
Cytat

Czy ktoś zna też jakiś sposób na wygłuszenie napędów optycznych i dysków?
Czy jakieś oprogramowanie szczególnie polecacie do odtwarzania lub nagrywania filmów na takim sprzęcie?



Są takkie specjalne "kieszenie" - obudowy wygłuszające. Potem takie ustrojstwo umieszczasz w zatoce 5,25 cala (na napędy optyczne) zamiast 3,5 (na dyski). Można nawet założyć dysk 2.5" zamiast 3.5", będzie cichszy ale powolniejszy. Maniacy wkładają je nawet w podwójną obudowę wygłuszającą.
Może znajdzie się też coś takiego na napędy DVD ale tego nie wiem. Od siebie mogę powiedzieć tyle, że różne modele napędów bardzo różnią się głośnością.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Tylko różnice w kosztach są bardzo duże. Ja bym raczej proponował ciche wolnoobrotowe wiatraczki (duże średnice-niskie obroty) i ew. wygłuszenie całej obudowy. Z resztą komputer jako mediacenter nie musi mieć jakiś super wydajnych komponentów, wystarczy np. karta grafiki zintegrowana z płytą, a to od razu mniejsze pobory prądu i mniejszy zasilacz (i mniej ciepła do odprowadzenia).
Link do komentarza
Ciekawe czemu Mathir? Dorzucę ci jeszcze do przemyśleń, że są i takie małe obudowy do komputerów media center, w których zasilacze przypominają te do notebooków - nie mają żadnego wiatraka ale i moc niewielką. A są i większe zasilacze z pasywnym chłodzeniem ale osobiście nie mam do nich zaufania. Jak dołożysz do tego cichy wiatraczek na procesorze i jakieś wytłumienie dysków, to komputer będzie b. cichy.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Można tez obłożyć boki kompa styropianem, tylko trzeba uważać aby nie zakryć otworów wentylacyjnych. Nie ma co usuwać dodatkowych wiatraczków. Jeśli to ma być media center to będzie wymagało dobrego chłodzenia ponieważ wykonywane na nim operacje jak nagrywanie, odtwarzanie filmów wytwarzają dużo ciepła więc dobra wentylacja to podstawa (dzięki czemu unikniemy też wchodzenia na wyższe obroty prze wiatraczki i głośnej pracy).

Jeśli mamy trochę forsy to możemy zanotować coś takiego do grzejących elementów komputera (łącząc je miedzianym stelażem):

Brak obrazka
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
komputer jako Media Center to mit, hasełko z broszur o markowych kartach dźwiękowych, tunerach, jeśli zależy Ci naprawdę na komputerze, to wybierz coś markowego typu dell i uzupełnij go o potrzebne komponenty - rzadko coś składanego jest bardziej ciche od nich. mimo wszystko uwazam, ze warto postawic na tradycyjny hardware, z komputerem i jego konfiguracja jest po prostu za duzo zachodu, a efekt bardzo trudny do przewidzenia! Plus, komputera nie warto wytłumiać domowymi sposobami - albo jest on cichy z natury, albo nie.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

komputer jako Media Center to mit, hasełko z broszur o markowych kartach dźwiękowych, tunerach, jeśli zależy Ci naprawdę na komputerze, to wybierz coś markowego typu dell i uzupełnij go o potrzebne komponenty - rzadko coś składanego jest bardziej ciche od nich. mimo wszystko uwazam, ze warto postawic na tradycyjny hardware, z komputerem i jego konfiguracja jest po prostu za duzo zachodu, a efekt bardzo trudny do przewidzenia! Plus, komputera nie warto wytłumiać domowymi sposobami - albo jest on cichy z natury, albo nie.




Wpadłem na to forum przypadkiem poszukując pomysłow na sprzęt pod wideodomofon i trafilem na ten temat.
Tak się akurat składa, że o komputerach i ich konfiguracji mam dość duze pojęcie i niestety z pogrubionymi fragmentami powyższej wypowiedzi nie moge się zgodzić. Powiedziałbym, że to bełkot sprzedawcy ze sklepu np Della albo Vobisu...

Jezeli ktoś ma ochote uzyskac pomoc przy składaniu zestawu MediaCenter opartego na komputerze klasy PC prosze o kontakt. Chętnie pomogę zbudować urządzenie cichsze, wydajniejsze, ładniejsze i tańsze.

poza tym komputer jako urzadzenie do obsługi audio-videojezeli wziąć pod uwagę tylko czynnik jakości obrazu czy dźwięku zawsze przegra z topowymi hardwareowymi konstrukcjami audio-video, których ponadto nie trzeba za bardzo konfigurować. Zaletą komputera jako MC jest przede wszystkim uniwersalność i własnie mozliwosć skonfigurowania pod dowolne potrzeby za relatywnie niewielką kwotę. Ideałem instalacji jest MC + solidny system AV, tylko kogo na to stać?

Co do jakości obrazu i dźwięku z PC, mogę się śmiało założyć, że jedynie audiofile będą w stanie odróżnić dźwięk z dobrego PC-Audio od amplitunera kina domowego.

W razie próśb o pomoc, proszę pisać PM.

Do MODERATORÓW: Jezeli zaistnieje potrzeba stworzenia poradnika dotyczącego budowy urzadzen typu mediacenter i ich konfiguracji, w celu przylepieenia tematu, jest taka mozliwosć.

Pozdrawiam
Piotr
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Zgadzam się z Panem Piotrem. Ostatnio nawet dowiedziałam się, że podzespoły na Macintosha są produkowane w tych samych firmach co dla PC-tów i według tych samych technologii - różnica polega na formie i samym systemie operacyjnym...Toteż myślę że składany PC-et nie jest w niczym gorszy od oryginalnych marek.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dobrej klasy wiatraczek prawie wcale nie hałasuje, jedynie po pewnym czasie mogą zacząć się problemy, ze względu na osiadający na nim kurz i pyłki... wtedy też łatwiej się przegrzewa i nie trudno usterkę. Generalnie PC-ty mają to do siebie, że buczą, myślę, że powinieneś zdecydować się na laptopa jeśli zależy Ci na minimalnym hałasie. Są teraz tunery telewizyjne na USB. A wiadomo, że nie ma nic na stałe - komputery starzeją się już po kilku latach użytkowania.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...