Skocz do zawartości

Zanim drewno zacznie ciemnieć - dylemacik


Recommended Posts

Każdy lakier podkładowy używany do podłóg drewnianych posiada własciwości zapobiegające ciemnieniu drewna oraz zwiększa czepność następnej powłoki lakieru. Stosowanie lakierów podkładowych jest zalecane przez producentów, gdyż poprawia czepność lakieru nawierzchniowego a tym samym zapobiega ciemnieniu drewna i zwiększa wydajność lakieru nawierzchniowego.

Czy stosowanie dodatkowych produktów do redukcji ciemnienia drewna, o ile takie istnieją, jest potrzebne? Od strony technicznej nie, rzecz gustu
Link do komentarza
każde drewno pod wpływem światła ciemnieje i nie ma na to rady, jest to naturalna właściwość drewna dlatego nie jestem zwolennikiem "za dużo" drewna w domu czy w ogóle drewnianych domów bo to ładnie wygląda nowe ale po latach robi się ciemno i ponuro - ale to tylko moja subiektywna opinia.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

każde drewno pod wpływem światła ciemnieje i nie ma na to rady, jest to naturalna właściwość drewna dlatego nie jestem zwolennikiem "za dużo" drewna w domu czy w ogóle drewnianych domów bo to ładnie wygląda nowe ale po latach robi się ciemno i ponuro - ale to tylko moja subiektywna opinia.


Dokładnie z tych samych powodów lubię drewno icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
Poszczególne gatunki drewna charakteryzują się różnymi właściwościami. Obok twardości i stabilności ważną właściwością drewna montowanego na podłodze jest jego światłoczułość. Jedne gatunku są bardziej światłoczułe (mocniej zmieniają barwę pod wpływem słońca, ale także pod wpływem utleniania się), inne mniej. Najczęściej zmiana barwy drewna polega na ciemnieniu, ale nie zawsze. Są takie gatunki, które potrafią nawet zjaśnieć: egzotyczne Teak i Palisander. Intensywność zmiany barwy danego gatunku drewna zależy też od tego jak mocno nasłonecznione jest pomieszczenie, w którym wykonaliśmy swoją posadzkę drewnianą. Nałożenie pierwszej warstwy lakieru zawsze powoduje zmianę barwy deski/parkietu (inny kolor ma surowy element, a inny z jedną warstwą lakieru). Kolejne warstwy lakieru nie zmieniają już odcienia drewna. Z lakierów podkładowych można zastosować lakier, który w małych stopniu przyciemni drewno, np. francuskiej firmy Blanchon lakier o nazwie S.O. Lakiery te posiadają filtry, które zapobiegają wpływowi słońca na barwę drewna, ale tak naprawdę tylko ograniczają ten efekt, bo nie unikniemy wpływu słońca na barwę drewna w 100%. Jeśli gatunek jest wyjątkowo światłoczuły (np. egzotyczne Doussie, które mocno ciemnieje) polecam jako podkład lakier chemiczny, który od razu mocno przyciemni drewno i potem ten efekt ciemnienia będzie już mniejszy (np. lakier niemieckiej firmy Berger-Seidle o nazwie Uno).
Link do komentarza
  • 6 lata temu...
o ciemnieniu drewna tu jest troche https://sklep.vidaron.pl/blog/jak-zapobiec-...mnieniu-drewna/ ja mam werandę zrobioną z belek drewnianych, jest przeszklona i szczerze mowiąc teraz nie wiem, co robić - myślałam, żeby to wszystko zaimpregnować a tu polecają lakier. Drewno niby nie jest bezpośrednio na deszczu czy mrozie, no ale klimat tam nieco inny, w końcu to coś jak ganek. trzeba impregnować czy faktycznie sam lakier?
Link do komentarza
Cytat

Czy warto stosować preparaty zapobiegające ciemnieniu drewna?



podobno warto - nawet nie tyle samo ciemnienie jest niefajne, bo jakby cała powierzchnia kolor zmieniała to luz. Gorzej jak się przebarwia tylko w niektórych miejscach. MIałam tak, problem pojawił się przy przeprowadzce i zmianie miejsca mebli - inny pokój, inne światło i od razu było widać, gdzie im "świeciło" :/
Link do komentarza
Cytat

A nie lepiej zastosować ten Vidaron bezbarwny? Przecież nie zmienia koloru, no chyba, że naprawdę grubo się go użyje, ale to nie jest konieczne. Lepiej pomalować dokładnie, a nie walić warstwę za warstwą.


Co masz na myśli pisząc "pomalować dokładnie"?
Nie maluje się kładąc farbę czy impregnat grubo bo wyjdzie kicha, maluje się dwa, trzy razy, mniejsza ilość farby ale więcej warstw.
Impregnaty bezbarwne można traktować jako podkład aby drewno nie było chłonne, a po drugie bezbarwny głębiej penetruje niż impregnat kolorowy co za tym idzie też lepiej zabezpiecza.
Link do komentarza
Cytat

o ciemnieniu drewna tu jest troche https://sklep.vidaron.pl/blog/jak-zapobiec-...mnieniu-drewna/ ja mam werandę zrobioną z belek drewnianych, jest przeszklona i szczerze mowiąc teraz nie wiem, co robić - myślałam, żeby to wszystko zaimpregnować a tu polecają lakier. Drewno niby nie jest bezpośrednio na deszczu czy mrozie, no ale klimat tam nieco inny, w końcu to coś jak ganek. trzeba impregnować czy faktycznie sam lakier?


Impregnat ma tę zaletę, że można nim, co roku, dopełniać strukturę drewna.Lakier też można nakładać co roku, z tym tylko, że uprzedni trzeba skrobać.

Naturalna patyna drewna rzecz piękna, bardzo często pożądana, przy impregnacie najbardziej widoczna.
 

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...