Skocz do zawartości

Rynny stalowe czy z PVC?


Recommended Posts

Pytanie Czytelnika Stoję przed koniecznością wyboru rynien do mojego domu. Właściwie rozważam dwie możliwości: rynny z PVC, ponieważ nie skorodują (jednak boję się, że po zimie mogą być kruche) lub rynny stalowe ocynkowane - te raczej z czasem mogą skorodować, ale za to są tanie. I są u nas stosowane od lat, więc chyba każdy wykonawca wie, jak je dobrać i montować. Co powinienem wybrać?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/dachy-i-rynny/a/9-rynny-stalowe-czy-z-pvc

Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
Cytat

Rynny plastykowe są bardzo słabe,tracą kolor,zimą od mrozu też pękają.Najlepsze są rynny stalowe powlekane..



Dobre rynny PVC nie pękają od mrozu ,nie tracą koloru itd. - tyle , że kosztują niemal że tyle co stalowe , ocynkowane i powlekane...

Tytan-cynk icon_rolleyes.gif - czy może alu icon_rolleyes.gif ? ...a może miedź ? ...temat tak długi - jak banalny ...

Żeby nie było ,że OT - od północy dałem pvc , od południa stal .
Rynny pvc 'strzelają' na słońcu ...nie lubię jak mi coś 'trzeszczy' - ot.


Link do komentarza
Cytat

Dobre rynny PVC nie pękają od mrozu ,nie tracą koloru itd. - tyle , że kosztują niemal że tyle co stalowe , ocynkowane i powlekane...


Tak samo jak Erka wpomniał.

Ja mam załozone od 7 lat porządnej firmy PCV.
Kosztowały niemało - bo w kolorze miedzi
ale

Nie odbarwiły się.
Nie popękały.
Wyglądają wciąż tak jak w dniu zakupu.
Polecam..........
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 4 lata temu...
Gość Dobry art.
Bardzo dobry artykuł, naprawdę rzetelny. Wnioskując, rynny plastikowe mają jedną zasadniczą przewagę - cenę. Jeżeli tak bardzo nie różnią się od stalowych, są dziś dużo trwalsze niż dawniej, to po co przepłacać.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 7 miesiące temu...
Gość Pokręć
Plastiszes szajs. Nie wiem, jak inne, moje po 10-ciu latach się kompletnie pokrzywiły od Słońca i rozszczelniły, bo popękały zatrzaski łączników zniszczone promieniami słonecznymi. Rynajzy popękały z tego samego powodu. Jedyna rzecz, jaką ja sam im zrobiłem, to uszkodziłem rynnę na mrozie próbując z niej kijem odłupać lodowy nawis. Pękł jej rant, ale to jest normalne na mrozie przy plastikach. Jak czytam o 50-cioletniej trwałości rynien z plastiku, to mnie skręca. To nie wytrzyma nawet 10-ciu lat!!! Nie wiem, może kupiłem jakiś cholerny "wynalazek" i miałem po prostu pecha, ale mój fachowiec dekarz powiedział, że on nigdy by mi nie zamontował rynien plastikowych, gdyby wtedy on dach robił.
Miedź to za drogo i przy blaszanym dachu - ryzyko wywołania korozji elektrochemicznej pokrycia. Już szybciej bym poszedł w aluminium, ale mój dekarz mnie przekonał, że nie ma sensu dopłacać do alu, dziś powlekanie rynien stalowych jest tak dobre, że naprawdę, ich korozja nie będzie moim problemem w ciągu kilkudziesięciu lat (czyli do końca życia).
Teraz będę montował rynny ze stali ocynkowanej i powlekanej. Zobaczymy, czy przetrwają ponad 10 lat. Producent daje 30 lat gwarancji przy założeniu ich sprzątania raz w roku.
UV ze Słońca zniszczy wszystko, co nie jest mineralne - metalowe albo ze szkła.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Nie wrzucaj wszystkiego do jednego wora. Rynny plastikowe produkuje wiele firm. Jakbyś jeszcze wymienił jakiej firmy miałeś te rynny to można by było podyskutować. I jeszcze najważniejsze, kłania się fachowość montażu, bo nawet bardzo dobre rynny pcv można spieprzyć poprzez nie umiejętny montaż.
To jest tak jak byś napisał rynny metalowe to szajs, ale jakiego producenta, jakiego rodzaju?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...