Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Instalacja inteligentna - dylemat organizacyjny


Recommended Posts

Inteligentna instalacja będzie spełniała swoje funkcje i realizowała stawiane przed nią wymagania wówczas, gdy odpowiednio wcześnie zostanie przemyślana i zaprojektowana. Najlepiej jest pomyśleć o niej na początku procesu projektowania domu/mieszkania, ponieważ wymaga ona odpowiedniego poprowadzenia przewodów. Przemyślana i poprawnie wykonana instalacja pozwoli na bezproblemową rozbudowę i wzbogacenie funkcjonalności w przyszłości.

Ostatecznym etapem budowy kiedy jeszcze można pomyśleć o inteligentnej instalacji jest stan surowy budynku, czyli tuż przed położeniem tynków. W przeciwnym wypadku trzeba liczyć się z koniecznością kucia ścian.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 tygodnie temu...
Jeśli chodzi o dom inteligentny, to wydaje mi się, że warto przeczytać poniższe teksty:

https://budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,759/Itemid,45/

https://budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,65/Itemid,45/

https://budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,1358/Itemid,45/

https://budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,1359/Itemid,45/

https://budujemydom.pl/instalacje/dom-bezpieczny-i-inteligentny/a/12061-jakie-mozliwosci-daje-system-inteligentny

https://budujemydom.pl/instalacje/dom-bezpieczny-i-inteligentny/a/7839-dom-inteligentny

Miłej lektury życzę icon_smile.gif
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aby sensownie wdrożyć system inteligentnego domu to o instalacji takiej wypadałoby pomyśleć... tak mi się wydaje... minimum, 2miesiące przed tynkami. To jest wydaje mi się minimalny okres, żeby przejrzeć ofertę producentów, rozeznać swoje potrzeby co do takiej instalacji, poznać wstępne kosztorysy, wybrać system i wykonawcę. Oczywiście najfajniej jeszcze jest gdy elektryką, automatyką bram, rolet, ogrzewania, alarmem, wideodomofonem i inteligentnym domem zajmie się jedna ekipa. To jest ważne głównie z punktu widzenia kompatybilności przeróżnych podsystemów i składowych komponentów. W ten sposób można dużo łatwiej i taniej integrować dom w jeden solidny wygodny i funkcjonalny system. Jeśli będzie to robić wiele osób to jak mi się wydaje pojawi się wiele problemów, albo wyniki wdrożenia będą bardzo trudnym kompromisem ceny i możliwości.

Jeśli chodzi o ceny podzespołów bardzo funkcjonalnych systemów to widełki są dość szerokie.
Zestaw startowy - optymalny pełny - bardzo bogaty
5tyś - 15tyś - 30tyś - Wykonane na komponentach polskich producentów.
15tyś- 100tyś - 200tyś - Wykonane na komponentach znanych firm zachodnich.

O większości firm można poczytać na:

www.automatyka-budynkowa.com
www.inteligentnydomek.pl

Polscy producenci to między innymi NEXWELL, DOMITO, VERSO, HOMIQ.
Gorąco polecam rozwiązania Nexwell.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 miesiące temu...
 • 2 miesiące temu...
Cytat

O cenach instalacji inteligentnej znalazłem tyle:

http://www.infolok.com.pl/koszty.phpChętnie bym poznał ofertę firm które zajmują się instalacją inteligentną za taką kwotę!!
Jeden z użytkowników forum budujemy dom twierdził że wykonanie takiej instalcji dla domu 150 m kw. to właśnie kwota 30-60 tyś. Jednak, gdy wykazałem duże zainteresowanie i przeszliśmy na kontakt prywatnych wiadomości to przesłał takie zestawienie kosztów:

"Krok 1:
Najpierw proszę mi powiedzieć czym chciałby Pan sterować w swoim domu, co miałoby wejść w skład inteligentnej instalacji.
• oświetleniem,
• ogrzewaniem,
• klimatyzacją i wentylacją,
• żaluzjami i roletami,
• systemami domofonowymi i alarmowymi,
• monitoringiem,
• systemem kontroli dostępu,
• systemami audio i video,
• systemami przeciwpożarowymi
• inne.
Krok 2:
Przygotowujemy od podstaw cały projekt instalacji elektrycznej oraz inteligentnej, w skład którego wchodzi projekt wykonawczy i po wykonawczy. Na projekcie zostaną naniesione informacje dotyczące rozmieszczenia kabli, szafy, sensorów, włączników, czujników itp. Koszt takiego projektu dla domu o powierzchni około 150 m2 wynosi około 6 000 zł.
Krok 3:
Wykonanie całego okablowania instalacji elektrycznej i inteligentnej, osadzenia gniazd i szafy itp., w przypadku domu o powierzchni około 150m2, wyniesie około 20 000-30 0000 zł, jednak proszę pamiętać, że są to dane szacunkowe, wiele zależy od tego ile punktów świetlnych będzie, ile gniazd i oczywiście zaawansowania inteligentnej instalacji itp. Kilka postów wyżej może Pan zobaczyć relację z kładzenia okablowania w domu, który ma podobną wielkość jak Pana.
Nie jest to kosztorys, a szacunkowe określenie kosztów. Poza tym, jak już Panu pisałem w korespondencji mailowej, ta informacja poniżej nie zawiera wyposażenia szafy rozdzielnicznej (około 40 - 50 tyś zł), nie jest wzięta programowanie pod uwagę oraz przez te pół roku zmieniły się trochę stawki za robociznę oraz materiały. Podałem Panu szacunkowe, nie wiem ile będzie miał Pan punktów świetlnych, stref grzewczych, rolet, wielkość ogrodu itp, więc jest to szacunek.
Dodatkowo tak jak już Panu wspomniałem, nikt nie jest w stanie wykonać domu w systemie EIB na podzespołach GIRA w kwocie 20 - 30 tyś zł, ponieważ zawartość szafy + do tego osprzęt ścienny kosztuje około 50 - 60 zł, niemniej życzę powodzenia. Proszę również zweryfikować otrzymane oferty ponieważ są to zapewne systemy In One, LCN lub jeszcze coś innego, systemy, które nie mają nic wspólnego z systemem EIB i nie mają możliwości dalszej rozbudowy w późniejszym okresie."Zdaje się że firma jest z Poznania, a użytkownik ma na imię Łukasz.Nie powiem w prezentacji bardzo ładnie to wygląda ale za jaką cenę.....
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 tygodnie temu...
Nie koniecznie musimy wydawać fortunę żeby sprawić sobie inteligentny budynek a zarazem bezpieczny dom. Firma satel oferuje nam ciekawą centralę alarmową
Integrę jak i dodatkowo ciekawy asortyment czujników, czytników, pilotów itd. Przy doborze mądrego instalatora i troszkę fantazji jesteśmy w stanie sterować światłem,
żaluzjami, zraszać trawnik, otwierać bramę tel.komorkowym i wiele innych ciekawych spraw. Koszt ciężko określic jak pisali przedmówcy ale sprzęt możemy zamknąć w kilku
tysiącach plus oczywiscie instalator który musi za wiedzę skasować troszku. Pozdrawiam
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Nie koniecznie musimy wydawać fortunę żeby sprawić sobie inteligentny budynek a zarazem bezpieczny dom. Firma satel oferuje nam ciekawą centralę alarmową
Integrę jak i dodatkowo ciekawy asortyment czujników, czytników, pilotów itd. Przy doborze mądrego instalatora i troszkę fantazji jesteśmy w stanie sterować światłem,
żaluzjami, zraszać trawnik, otwierać bramę tel.komorkowym i wiele innych ciekawych spraw. Koszt ciężko określic jak pisali przedmówcy ale sprzęt możemy zamknąć w kilku
tysiącach plus oczywiscie instalator który musi za wiedzę skasować troszku. PozdrawiamDokładnie... automatyka domowa czy jak to nazywają "inteligentny dom" to pewna idea na którą rynek można powiedzieć odpowiada już teraz całym wachlarzem rozwiązań. Cena tutaj w jakimś konkretnym stopniu jest z korelowana od oczekiwań i możliwości przyszłego systemu. Oczekiwania zwykle są skrajnie różne. Od po prostu usprawniania i automatyzacji kilku obwodów elektrycznych po rozwiązania które wnikają i integrują wszystkie instalacje domowe.

Wiedza, doświadczenie, sprawność i pomysłowość instalatora ma ogromne znaczenie. Trzeba być jednak też realistą i nie forsować na siłę realizacji wymyślnych funkcji na stosunkowo prostym sprzęcie. Proste elementy automatyki to koszt czasami kilkudziesięciu złotych [np. automat schodowy], trochę więcej zaoferują proste sterowniki czy właśnie centrale alarmowe [kilka set do kilku tysięcy złotych]. Pewien skok jakościowy oferują już konkretne systemy IB, a ich ceny rozciągnięte są już na bardzo dużej płaszczyźnie cenowej (pewnie gdzieś od 4000-5000 do ? złotych)

Tutaj jeszcze kilka uwag na temat pewnego sposobu myślenia o idei IB, które często spotyka się z zarzutami absurdu typu "dom mądrzejszy od właściciela". To właśnie mądry właściciel każdego domu wybierze kilka rozwiązań, które uzna za faktycznie przydatne i realnie usprawnią korzystanie z domu. Tutaj mowa o tych "truizmach" jak ergonomia, możliwość minimalizacji kosztów energii i wzrost poziomu bezpieczeństwa (ppoż, sswin, cctv).
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bardzo ciekawy post. Zwłaszcza ostatnia część cytowanego tekstu przykuwa moją uwagę.

Cytat

Dodatkowo tak jak już Panu wspomniałem, nikt nie jest w stanie wykonać domu w systemie EIB na podzespołach GIRA w kwocie 20 - 30 tyś zł, ponieważ zawartość szafy + do tego osprzęt ścienny kosztuje około 50 - 60 zł, niemniej życzę powodzenia. Proszę również zweryfikować otrzymane oferty ponieważ są to zapewne systemy In One, LCN lub jeszcze coś innego, systemy, które nie mają nic wspólnego z systemem EIB i nie mają możliwości dalszej rozbudowy w późniejszym okresie."Nie wiem jak kwestie cenowe w EIB, ale prawdopodobne, że akurat tutaj nie rozmija się to z prawdą. Jeśli zaś chodzi o wyższość urządzeń EIB nad pozostałymi rozwiązaniami to "możliwości dalszej rozbudowy w późniejszym okresie" nie jest atutem tylko tego systemu, bo zdaje się, że większości przypadków tak można. Dochodzi do tego pewnie nieco rzadziej bo ceny są o cały rząd niższe i inwestora stać na to by od razu zainstalować 100%. Choć oczywiście pewnie spora część tych rozwiązań realizowana jest etapowo.


Cytat

które nie mają nic wspólnego z systemem EIBTo też brzmi ciekawie bo generalnie jako tako wszystkie te systemy automatyki domowej służą do tego samego celu co EIB. Różnice w działaniu, koncepcji, funkcji mogą nawet być bardzo różne ale zasadniczo to ta sama kategoria urządzeń do tego samego budynku.

***

Wracając do "dylematu organizacyjnego" to warto przy budowie inteligentnego domu zadbać by urządzenia typu, piec, rekuperator, automatyka okien dachowych i drzwi garażowe itp. miały w konstrukcji przewidziane "sterowanie zewnętrzne". Chodzi o proste wyprowadzenia do manipulacji stanów logicznych trybu pracy sterowników do tych urządzeń.

Czasami takie urządzenia są wyposażone w wyjście z jakimś tam protokołem firmowym i to rozwiązanie będzie dobrze współpracować z tym jednym typem protokołu. (Chyba że są to protokoły przemysłowe to tutaj są możliwości pisania odpowiedniego softu)

Są również takie z centralkami do ustawiania stanów logicznych (i te są najbardziej uniwersalne).

Całkiem sporo zaczyna się ich pojawiać na rynku, ale już teraz oferta taka jest całkiem spora. Trudno się połapać czasami w katalogach, ale warto spytać. Bardzo ułatwi to integrację z danym systemem IB a sprzętu jest na rynku całkiem dużo. Czasami nawet producent reklamuje swój sprzęt jako współpracujący z "EIB" ale często tak nazywana jest ta prosta centralka wejść do automatyki. Czasami dany producent udostępnia coś takiego w formie dodatkowego wyposażenia.

***

ps. To brzydko tak upubliczniać czyjąś korespondencje nawet zawodową...
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 4 tygodnie temu...
Witam. Określenie "systemy inteligentne" dziś odnoszą sie do wszystkich rodzajów automatycznych instalacji. Dziś wszyscy używają tego okreslenie na podniesienie proestizu swojej pracy.
Jednakże nie ma INTELIGENTNYCH instalacji, są mniej lub bardzej automatyczne.
Ich inteligencja jest wyrazem zaawansowanych funkcji jakie realizuja dzięki urządzeniom z jakich została wykonana jak i też , a może przede wszystkim programu przygotowanego przez integratora czyli zwykle wykonawcę.

System magistralny KNX (poprzednio identyfikowany jako Instabus EIB, choć wciąż jeszcze używa się tej nomenklatury lub też określenia KNX/EIB) sięga początku lat 90-tych, kiedy to oficjalnie zarejestrowano organizację zrzeszającą prekursorów i jednocześnie producentów urządzeń tego standardu. Celem działania stowarzyszenia KNX jest m.in. ustalanie i specyfikacja wytycznych dla samej technologii, certyfikacja i znakowanie nowych produktów znakiem KNX oraz ustalanie norm i standardów. Poprzez integrację funkcji zarządzania budynkiem system KNX wypiera instalacje elektryczne wykonywane w sposób tradycyjny: z jednego miejsca w domu można sterować oświetleniem, ogrzewaniem, roletami czy żaluzjami, wentylacją oraz klimatyzacją. System realizuje funkcje uruchamiane bezpośrednio przez użytkownika; może też działać w trybie automatycznym, czyli w zależności od sytuacji, wykonywać za niego zadania.

Nie da się powiedzieć ile kosztuje instalacja KNX dla domu np.150m2
Dlaczego? Dlatego, że każde potrzeby są inne, a to sprawia że i dobór urządzeń do takie instalacji jest indywidualny.
Jedynie szacunkowe koszty można określić takiej instalacji bez dokładniejszego zapoznania się z dokumentacją.
Wykonawcy realizujący takie zadania koszt sacunkowy są w stanie określić w miarę sprawnie.

Lecz jeśli ktoś jest zainteresowany tego typu instalacją zawsze warto jest zapytać się o koszty szacunkowe.

pozdrawiam i zapraszam do dyskusji
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
O.K.
więc może ktoś wie jaki to jest szacunkowy koszt wykonania instalacji inteligentnej dla domu o pow. 164 m kw. posiadający:
sterowanie:
1.oświetleniem
2.ogrzewaniem
3.żaluzjami
4.roletami
5.integracją z systemem alarmowym
6.oknami dachowymi
7.symulacja obecności domowników
8.pielęgnacja ogrodów i trawników
W systemie EIB/KNX
Może ktoś mi poleci dobrego wykonawcę tego typu instalacji???????
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szacunkowy koszt (przybliżony)do 10%
1.wystarczy przesłać projekt domu jeśli jest. jeśli nie to wypisać
a) ile czego jest, tzn.
-. obw.oświetleniowych
-.ogrzewania
-.żaluzji
-.rolet
-.systemem alarmowym( najlepiej skan domu)
-.okien z weluksami
-.okien z roletami

2.opis ile
-obwodów ma się ściemniać
-obwodów będzie żaluzji
-czy okna będą miały siłowniki
-czy veluksy będą miały siłowniki
-czy będzie automatycznie się zamykać w czasie deszczu lub wiatru w momencie wyjścia z domu i zazbrojeniu alarmu
-czy ma byś oświetlenie korytarzy automatyczne
-jakie są żaluzje( _podnoszone, czy mają ruchome lamele)
-czy ma być temperatura kontrolowana indywidualnie dla każdego pomieszczenia
-czy ma być kontrola otwartycz okien, uchylonych okien(alarm monitoring i ogrzewanie)
-czy ma być montor interaktywny( czy większy czy mniejszy raczej powinien być - czoć nie jest to wymóg)
-czy oświetlenie będzie uzależnione również od natężenia światła zewnętrznego( np. automatyczne oświetlenie zewnętrzne( ścieżki , nocne itp), okrytarze
-czy chcemy kontrolować nasz dom przez internet
-co jeszcze chcemy dołączyć do automatyki budynku

3.opis jakie funkcji domu mają być realizowane, jak domownicy widzą swój przysły dom, czego oczekują po swoim ID

wszystko przesłać na adres kontakt@knxeib.pl
lub ze strony www.knxeib.pl
podać nr kontaktowy.

lub zadzwonić 609 557 688
zawsze jest potrzeba dopełnienia informacji dlatego kilka pytań potem wraca do nadawcy.

pozdrawiam i polecam się
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

szacunkowy koszt (przybliżony)do 10%
1.wystarczy przesłać projekt domu jeśli jest. jeśli nie to wypisać
a) ile czego jest, tzn.
-. obw.oświetleniowych
-.ogrzewania
-.żaluzji
-.rolet
-.systemem alarmowym( najlepiej skan domu)
-.okien z weluksami
-.okien z roletami

2.opis ile
-obwodów ma się ściemniać
-obwodów będzie żaluzji
-czy okna będą miały siłowniki
-czy veluksy będą miały siłowniki
-czy będzie automatycznie się zamykać w czasie deszczu lub wiatru w momencie wyjścia z domu i zazbrojeniu alarmu
-czy ma byś oświetlenie korytarzy automatyczne
-jakie są żaluzje( _podnoszone, czy mają ruchome lamele)
-czy ma być temperatura kontrolowana indywidualnie dla każdego pomieszczenia
-czy ma być kontrola otwartycz okien, uchylonych okien(alarm monitoring i ogrzewanie)
-czy ma być montor interaktywny( czy większy czy mniejszy raczej powinien być - czoć nie jest to wymóg)
-czy oświetlenie będzie uzależnione również od natężenia światła zewnętrznego( np. automatyczne oświetlenie zewnętrzne( ścieżki , nocne itp), okrytarze
-czy chcemy kontrolować nasz dom przez internet
-co jeszcze chcemy dołączyć do automatyki budynku

3.opis jakie funkcji domu mają być realizowane, jak domownicy widzą swój przysły dom, czego oczekują po swoim ID

wszystko przesłać na adres kontakt@knxeib.pl
lub ze strony www.knxeib.pl
podać nr kontaktowy.

lub zadzwonić 609 557 688
zawsze jest potrzeba dopełnienia informacji dlatego kilka pytań potem wraca do nadawcy.

pozdrawiam i polecam sięFajna propozycja icon_smile.gif Warto skorzystać!
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 tygodnie temu...
Witam;
pozwolę sobie opisać symulacyjną(tolerancja 10%) wycenę domu 164m2 dla instalacji KNX(inteligentnej)
kryteria:
Do wyceny przyjąłem, że;
- rolety sterowane silnikiem,
- okna posiadają po dwa kontaktrony dzięki temu możemy kontrolować stan otwarcia okien
- okna dachowe przyjąłem że mają siłowniki 24V
- Przewidziano jedną strefę ogrzewania podłogowego, przyjąłem że jest to ogrzewanie CO w kuchni
- przewidziano 12 stref grzewczych
1.
- 8 szt. W każdym pomieszczeniu mieszkalnym sterownik posiadają wyświetlacz LCD i bardzo przyjazny interfejs dzięki czemu nawet dziecko potrafi z niego skorzystać
funkcje:
- sterownika światła
- sterownika rolet
- regulatora temperatury na oC (skok 0,5) itp.

2.
trzy pomieszczenia posiadają oddzielnie czujnik temperatury naścienny z uwagi na specyfikę pomieszczeń
3.
-6 szt. sensory w ponieszczeniach nie posiadają wyświetlacza
funkcje;
- Oświetlenie
- rolety

4.
-8 szt czujniki obecności z pomieszczeń.( suma sufitowych i ściennych)

5.
-12szt ogrzewanie w domu to 12 indywidualnych stref grzewczych i jedna strefa ogrzewania podłogowego
6. jeden panel dotykowy 7? do wizualizacji domu
- multifunkcja informacyjno- zarządzająca( wg zadań)
7.
-31szt obwodów oświetleniowych on/off ( lamp w budynku 80)
8.
-3szt obwodów oświetleniowych ściemnianych
9.
-11szt sterowane rolety .
10.
-6szt. siłownik do Velux
11.
Kontaktrony i czujki wg projektu
12.
-1szt Symulacja obecności- moduł
13.
-1szt Stacja pogodowa. parametry;
- Światło
- Deszcz
- Wiatr

składowe kosztów;
instalacja tradycyjna
instalacja knx + montaż urządzeń
montaż w rozdzielni urządzeń knx
urządzenia knx realizujące powyższe zadania
projekt oprogramowania
programowanie
projekt wizualizacji na monitorze
programowanie wizualizacji

wycena 70 500zł netto

koszt urządzeń na 1m2 budynku to 335zł ( na taki mały dom całkiem dobrze biorąc pod uwagę wymagania)

Wycena obejmuje zmiany w oprogramowaniu systemu wg postulatów inwestora po określonym czasie użytkowania systemu.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Nie mam w dodatku pewności, czy nakłady warte są efektu? icon_sad.gifWszystko zależy od potrzeb i wymagań. jestem ciekaw o jaki efekt panu chodzi.
Każdy projekt jest indywidualny i pod konkretne wymagania.
Każdy projekt jest kilkakrotnie uzupełniany o informacje odnośnie wymagań stawianych instalacji KNX i ma zrealizować wszystkie zachcianki inwestora.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 tygodnie temu...
Cytat

szacunkowy koszt (przybliżony)do 10%
1.wystarczy przesłać projekt domu jeśli jest. jeśli nie to wypisać
a) ile czego jest, tzn.
-. obw.oświetleniowych
-.ogrzewania
-.żaluzji
-.rolet
-.systemem alarmowym( najlepiej skan domu)
-.okien z weluksami
-.okien z roletami

2.opis ile
-obwodów ma się ściemniać
-obwodów będzie żaluzji
-czy okna będą miały siłowniki
-czy veluksy będą miały siłowniki
-czy będzie automatycznie się zamykać w czasie deszczu lub wiatru w momencie wyjścia z domu i zazbrojeniu alarmu
-czy ma byś oświetlenie korytarzy automatyczne
-jakie są żaluzje( _podnoszone, czy mają ruchome lamele)
-czy ma być temperatura kontrolowana indywidualnie dla każdego pomieszczenia
-czy ma być kontrola otwartycz okien, uchylonych okien(alarm monitoring i ogrzewanie)
-czy ma być montor interaktywny( czy większy czy mniejszy raczej powinien być - czoć nie jest to wymóg)
-czy oświetlenie będzie uzależnione również od natężenia światła zewnętrznego( np. automatyczne oświetlenie zewnętrzne( ścieżki , nocne itp), okrytarze
-czy chcemy kontrolować nasz dom przez internet
-co jeszcze chcemy dołączyć do automatyki budynku

3.opis jakie funkcji domu mają być realizowane, jak domownicy widzą swój przysły dom, czego oczekują po swoim ID

wszystko przesłać na adres kontakt@knxeib.pl
lub ze strony www.knxeib.pl
podać nr kontaktowy.

lub zadzwonić 609 557 688
zawsze jest potrzeba dopełnienia informacji dlatego kilka pytań potem wraca do nadawcy.

pozdrawiam i polecam się


Wycena takiego projektu który nie ma jakiś wielkich zachcianek:
sterowanie:
światłem
ogrzewaniem
roletami
klimatyzajcą
otwieranie furtki i bramy
zraszanie trawnika
TO JEDYNE 70 500 netto czyli BRUTTO ok. 83900 !!!!!!!
a jest to jeszcze szacunkowy koszt do 10%, więc jest wielce prawdopodobne że kwota będzie o ok. 8300 wyższa.
Czy nakłady są warte efektu?
nie jest to odosobniony cennik na tego typu instalację. Nie znalazłem firmy której BEZ UKRYTYCH kosztów i szczegółów cennik by odbiegał od tego powyżej.
Myślę że jest to zła polityka cenowa tych firm.Inwestor który ma stan surowy i jest jeszcze przed ogromnymi wydatkami (np. wykończenie) musi liczyć się z każdą wydaną złotówką. Firmy, które zajmują się tego typu instalacjami wolą zrobić kilka takich instalacji rocznie i zarobić natychmiast określoną sumą, spędzając resztę czasu na przestojach i reklamach swoich produktów, a po paru latach zazwyczaj zamknąć interes gdyż jest nie dochodowy.
Zamiast zejść z tych kosztów robocizny, marży itp. do jakiegoś rozsądnego poziomu, wówczas więcej mieliby zleceń, bez przestojów, reklamą - byłyby wykonane inwestycje w różnych województwach, miastach ( co jest dużo bardziej skuteczną reklamą od tej na forach, internecie, targach, prasie fachowej), większa liczba zleceń = rozwój firmy= większe dochody.Ale cóż to jeszcze nie w naszym kraju, w naszym sposobie myślenia. Tak się rozwijają firmy większy obrót = większy zysk, prawda znana od wieków.No chyba, że jest to produkt dla wąskiego grona odbiorców z marką znaną w świecie (Rolls Royce, Bugatti,Prada,YSL itp.) ale to już inna historia.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Wycena takiego projektu który nie ma jakiś wielkich zachcianek:
sterowanie:
światłem
ogrzewaniem
roletami
klimatyzajcą
otwieranie furtki i bramy
zraszanie trawnika
TO JEDYNE 70 500 netto czyli BRUTTO ok. 83900 !!!!!!!
a jest to jeszcze szacunkowy koszt do 10%, więc jest wielce prawdopodobne że kwota będzie o ok. 8300 wyższa.
Czy nakłady są warte efektu?
nie jest to odosobniony cennik na tego typu instalację. Nie znalazłem firmy której BEZ UKRYTYCH kosztów i szczegółów cennik by odbiegał od tego powyżej.
Myślę że jest to zła polityka cenowa tych firm.Inwestor który ma stan surowy i jest jeszcze przed ogromnymi wydatkami (np. wykończenie) musi liczyć się z każdą wydaną złotówką. Firmy, które zajmują się tego typu instalacjami wolą zrobić kilka takich instalacji rocznie i zarobić natychmiast określoną sumą, spędzając resztę czasu na przestojach i reklamach swoich produktów, a po paru latach zazwyczaj zamknąć interes gdyż jest nie dochodowy......Celem jakiej kolwiek wstępnej wyceny nie jest ukrywanie kosztów, lecz nakreślenie obrazu o jakich kosztach mówimy.
Oszacowanie takich kosztów w tego typu instalacjach jest złozonym i bardzo czasochłonnym procesem. Jeśli wiec osoba niezdecydowana, bąć nie mająca pojęcia o przybliżonych kosztach takiej instalacji zdecyduje się na dokładne wyliczenie kosztu instalacji biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby , wymagania a również wielkośc zadania poniesie koszty takiej wyceny jak każdego kosztorysu w przypadku rezygnacji z projektu.

Wykonanie przybliżonej kalkulacji nie kosztowało jeszcze nikogo nawet złotówki (przynajmniej w wykonaniu mojego zespołu). Jest to kilkanaście godzin ciężkiej pracy obliczania ilości obwodów , obciążeń, rodzaju zadań jakie ma instalacja realizować.

Wykonanie dokładnej wyceny ofertowej biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby włącznie z aspektami stref, wizualizacji zadań, kontroli systemów i zależności między systemami KNX a alarmowym czy też p.poż wymaga kilkudziesięciu godzin pracy nad jednym projektem.
Taki projekt w tej fazie wymaga wielu konsultacji z inwestorem po to, by obniżyć koszty materiałów do niezbędnego minumum.

Dlatego jeżeli zostanie zaakceptowany koszt szacunkowy przejść należy do obliczeń szczególowych. Inwestor mając świadomość orientacyjnych kosztów, i deklarując wstępnie wolę budowy systemu, określając i dostosowując do swoich potrzeb możliwości i wielkość zadań nie wyda zbędnie pieniędzy i nie zmarnuje wielu godzin pracy integratorom systemów.

Jeżeli więc oferujemy wstępne wyceny to tylko po to, by przy minimum poświęconego czasu maksymalnie przybliżyć potencjalne wydatki inwestorskie.
Z roku na rok automatyka bydynkowa czy to KNX czy "radiowe systemy inteligentne" mają co raz więcej zwolenników, a ich koszty budowy obniżają się. Lecz to nie znaczy że każdy musi to mieć i nie każdego na taki system stać. Znacznym atutem jest możliwość ich rozbudowy wynikający z faktu że jest to system rozproszony tj. nie ma komputera czy innej jednostki nadrzędnej bez której system nie pracuje. Uszkodzenie jednego elementu nie powoduje żadnych konsekwencji dla reszty instalacji. Do istniejącego systemu możemy dobudowywać kolejne elementy wprowadzając nowe funkcje i zadania.
Koszty wykonania takich systemów również muszą być różne zależnie od złozoności zadań, i również muszą być dokładnie określone po końcowej wycenie.
Na te koszty składa się wykonanie instalacji, montaż urządzeń, napisanie programu, napisanie programu wizualizacji, programowanie i integracja systemów.

Jeżeli spotkał się pan z praktyką ukrywania kosztów w fazie planowania i po ustaleniach szczegółowych to należy się powołać na umowę sporządzoną przed rozpoczęciem takich prac lub lepiej dobierać wykonawców. Zapewne taka umowa wyleczy niejednego nieuczciwego specjalistę w każdej profesji zawodowej.

Proponuję by zanim kogoś pan osądzi zapoznał się bliżej ze sprawą i przeczytał temat od początku.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Celem jakiej kolwiek wstępnej wyceny nie jest ukrywanie kosztów, lecz nakreślenie obrazu o jakich kosztach mówimy.
Oszacowanie takich kosztów w tego typu instalacjach jest złozonym i bardzo czasochłonnym procesem. Jeśli wiec osoba niezdecydowana, bąć nie mająca pojęcia o przybliżonych kosztach takiej instalacji zdecyduje się na dokładne wyliczenie kosztu instalacji biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby , wymagania a również wielkośc zadania poniesie koszty takiej wyceny jak każdego kosztorysu w przypadku rezygnacji z projektu.

Wykonanie przybliżonej kalkulacji nie kosztowało jeszcze nikogo nawet złotówki (przynajmniej w wykonaniu mojego zespołu). Jest to kilkanaście godzin ciężkiej pracy obliczania ilości obwodów , obciążeń, rodzaju zadań jakie ma instalacja realizować.

Wykonanie dokładnej wyceny ofertowej biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby włącznie z aspektami stref, wizualizacji zadań, kontroli systemów i zależności między systemami KNX a alarmowym czy też p.poż wymaga kilkudziesięciu godzin pracy nad jednym projektem.
Taki projekt w tej fazie wymaga wielu konsultacji z inwestorem po to, by obniżyć koszty materiałów do niezbędnego minumum.

Dlatego jeżeli zostanie zaakceptowany koszt szacunkowy przejść należy do obliczeń szczególowych. Inwestor mając świadomość orientacyjnych kosztów, i deklarując wstępnie wolę budowy systemu, określając i dostosowując do swoich potrzeb możliwości i wielkość zadań nie wyda zbędnie pieniędzy i nie zmarnuje wielu godzin pracy integratorom systemów.
Pisze Pan jak ciężką pracą jest wykonienie takiej oferty ile to godzin, uzgodnień, później przygotowanie projektu,O.K. ale ja juz taki projekt instalacji posiadam- dokupiłem razem z projektem domu.
Pisze Pan jak wiele wykonawca musi wykonać rzeczy które składają się na koszt takiej instalacji: "napisanie programu, napisanie programu wizualizacji, programowanie, integracj systemu" Rozumiem choć mam pewne wątpliwości czy te rzeczy są wykonywane dla każdej inwestycji osobno, czy nie jest tak że te programy sa gotowe i tylko je w niewielkim kształcie modyfikujecie- być może się mylę, jeśli tak to zwracam honor!
A teraz wyjasnię o co chodziło mi w moim poprzednim poście:
koszt instalacji KNX/ EIB jest w przedziale takim jak to wcześniej pisano 80-100 tyś. zł.Ale na początku nikt tego nie podaje, lub prawie nikt.
Na forach, stronach internetowych jak ta: www.infolok.com.pl/koszty.php ; czy w poradnikach przesyłanych na e-maile, pocztą te sumy są kilkanaściekrotnie zaniżone.
Jeśli przesyłam prośbę o wstępną wycenę wraz z dołączonym projektem w którym jest każdy szczegół zaznaczony i dostaję odpowiedź z " szacunkowym kosztem" w którym jeśli jest wszystko od A do Z ujęte to wychodzą tego rzędu kwoty, ale większośc przesłanych ofert sporządzonych jest o połowę ceny zaniżona po to by pokazać że jest to tak konkurencyjna i atrakcyjna oferta, ale gdy się w nią szczególowo wniknie to widać gołym okiem że wiele rzeczy została pominięta by nie zrazić ewentualnego inwestora.Oczywiście jest dopisek że koszty mogą się trochę różnić po szczegółowym uzgodnieniu na miejscu planowanej inwestycji lub w trakcie prac.Na ogół wtedy cena ta jest taka jak w tym przedziale powyżej ( 80-100 tyś).Chyba że nie daj Panie inwestor zażyczy sobie coś ekstra - wówczas wykonawca powie że to jest system "komfort lub premium" a zakres cen idzie ostro w górę 100-120 tyś.
Wyposażenie szafy rozdzielczej 50 tyś dla niewyolbrzymionego systemu, wręcz podstawowego??!! To chyba trochę przesada?
A-ha jeszcze w grę wchodzi co zrozumiałe kurs Euro, odległość inwestycji od miejsca siedziby firmy.

pozdrawiam

i życzę ewentualnym przyszłym inwestorom mniejszych kosztów takiej instalacji ( która jest z początku lat 90-tych)
i ofert firm które już na początku rozmowy przedstawią rzeczywisty koszt takiej instalacji!!!!!!
Jeżeli więc oferujemy wstępne wyceny to tylko po to, by przy minimum poświęconego czasu maksymalnie przybliżyć potencjalne wydatki inwestorskie.
Z roku na rok automatyka bydynkowa czy to KNX czy "radiowe systemy inteligentne" mają co raz więcej zwolenników, a ich koszty budowy obniżają się. Lecz to nie znaczy że każdy musi to mieć i nie każdego na taki system stać. Znacznym atutem jest możliwość ich rozbudowy wynikający z faktu że jest to system rozproszony tj. nie ma komputera czy innej jednostki nadrzędnej bez której system nie pracuje. Uszkodzenie jednego elementu nie powoduje żadnych konsekwencji dla reszty instalacji. Do istniejącego systemu możemy dobudowywać kolejne elementy wprowadzając nowe funkcje i zadania.
Koszty wykonania takich systemów również muszą być różne zależnie od złozoności zadań, i również muszą być dokładnie określone po końcowej wycenie.
Na te koszty składa się wykonanie instalacji, montaż urządzeń, napisanie programu, napisanie programu wizualizacji, programowanie i integracja systemów.

Jeżeli spotkał się pan z praktyką ukrywania kosztów w fazie planowania i po ustaleniach szczegółowych to należy się powołać na umowę sporządzoną przed rozpoczęciem takich prac lub lepiej dobierać wykonawców. Zapewne taka umowa wyleczy niejednego nieuczciwego specjalistę w każdej profesji zawodowej.

Proponuję by zanim kogoś pan osądzi zapoznał się bliżej ze sprawą i przeczytał temat od początku.Temat czytam od początku!
Tu dochodzimy do wspólnego wniosku- jak można odczytać Pana sugestię to nie jest instalacja dla biednych.
Mało kto będzie myślał o uzupełnianiu takiej instalacji po wybudowaniu gdy już uzbiera niezbędną kwotę na jej całkowite zamknięcie.Każdy po zakończeniu budowy mysli już tylko o tym by spokojnie w nim zamieszkać, a nie bawić się w dalsze instalacje ( zwłaszcza gdy dom wykończony, umeblowany)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Temat czytam od początku!
Tu dochodzimy do wspólnego wniosku- jak można odczytać Pana sugestię to nie jest instalacja dla biednych.
Mało kto będzie myślał o uzupełnianiu takiej instalacji po wybudowaniu gdy już uzbiera niezbędną kwotę na jej całkowite zamknięcie.Każdy po zakończeniu budowy mysli już tylko o tym by spokojnie w nim zamieszkać, a nie bawić się w dalsze instalacje ( zwłaszcza gdy dom wykończony, umeblowany)
Pisze Pan jak ciężką pracą jest wykonienie takiej oferty ile to godzin, uzgodnień, później przygotowanie projektu,O.K. ale ja juz taki projekt instalacji posiadam- dokupiłem razem z projektem domu.
Pisze Pan jak wiele wykonawca musi wykonać rzeczy które składają się na koszt takiej instalacji: "napisanie programu, napisanie programu wizualizacji, programowanie, integracj systemu" Rozumiem choć mam pewne wątpliwości czy te rzeczy są wykonywane dla każdej inwestycji osobno, czy nie jest tak że te programy sa gotowe i tylko je w niewielkim kształcie modyfikujecie- być może się mylę, jeśli tak to zwracam honor!
A teraz wyjasnię o co chodziło mi w moim poprzednim poście:
koszt instalacji KNX/ EIB jest w przedziale takim jak to wcześniej pisano 80-100 tyś. zł.Ale na początku nikt tego nie podaje, lub prawie nikt.
Na forach, stronach internetowych jak ta: www.infolok.com.pl/koszty.php ; czy w poradnikach przesyłanych na e-maile, pocztą te sumy są kilkanaściekrotnie zaniżone.
Jeśli przesyłam prośbę o wstępną wycenę wraz z dołączonym projektem w którym jest każdy szczegół zaznaczony i dostaję odpowiedź z " szacunkowym kosztem" w którym jeśli jest wszystko od A do Z ujęte to wychodzą tego rzędu kwoty, ale większośc przesłanych ofert sporządzonych jest o połowę ceny zaniżona po to by pokazać że jest to tak konkurencyjna i atrakcyjna oferta, ale gdy się w nią szczególowo wniknie to widać gołym okiem że wiele rzeczy została pominięta by nie zrazić ewentualnego inwestora.Oczywiście jest dopisek że koszty mogą się trochę różnić po szczegółowym uzgodnieniu na miejscu planowanej inwestycji lub w trakcie prac.Na ogół wtedy cena ta jest taka jak w tym przedziale powyżej ( 80-100 tyś).Chyba że nie daj Panie inwestor zażyczy sobie coś ekstra - wówczas wykonawca powie że to jest system "komfort lub premium" a zakres cen idzie ostro w górę 100-120 tyś.
Wyposażenie szafy rozdzielczej 50 tyś dla niewyolbrzymionego systemu, wręcz podstawowego??!! To chyba trochę przesada?
A-ha jeszcze w grę wchodzi co zrozumiałe kurs Euro, odległość inwestycji od miejsca siedziby firmy.

pozdrawiam

i życzę ewentualnym przyszłym inwestorom mniejszych kosztów takiej instalacji ( która jest z początku lat 90-tych)
i ofert firm które już na początku rozmowy przedstawią rzeczywisty koszt takiej instalacji!!!!!!

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Temat czytam od początku!
Tu dochodzimy do wspólnego wniosku- jak można odczytać Pana sugestię to nie jest instalacja dla biednych.


Nie bardzo rozumiem kogo nazywa pan "biedny" icon_biggrin.gif ten który się dopiero buduje, czy ten który już się pobudował
Uważam że każdy może jeździć samochodem, matiz to też samochód, a nie ma klimy i innych udogodnień.
Tak domy i ich własciciele, każdy ma inne potrzeby i mozliwości -każdy jest inny.
Jeśli mówimy o domu 150m2 i przyrównujemy go do domu 250m2 koszty instalacji zapewne będą inne.


Cytat

Pisze Pan jak ciężką pracą jest wykonienie takiej oferty ile to godzin, uzgodnień, później przygotowanie projektu,O.K. ale ja juz taki projekt instalacji posiadam- dokupiłem razem z projektem domu.


Czy projekt domu, który pan kupił ma oddzielną teczkę "systemu automatyki KNX" grubą na 20 -50 stron?
Teczkę, gdzie opisane są urządzenia jakie należy zastosować w pomieszczeniach, jakie funkcje, jaki klawisz co ma realizować , jakie zależności mają zostać uwzględnione w oprogramowaniu?
Czy w pana projekcie ma pan określone jakie moduły maja być zamontowane w rozdzieli głównej, jakiego producenta by instalacja była najtańsza, ale jednocześnie spełniała zadania.
Czy pana projekt "inteligentnej instalacji" był konsultowany z panem, a pana potrzeby zostały ujęte w nim i pod pana zaprojektowano wszystkie urządzenia?

Odpowiem za pana- NIE

Wydaje mi się że kupił pan za dopłatą do projektu w wysokości 300zł rozszerzony schemat instalacji absolutnie szablonowy, absolutnie oderwany od rzeczywistości i od pana potrzeb. Takie projekty widuję często.
Są niewiele warte dla integratora.Do połozenia przewodów potrzebne, i nic więcej. Gdyż instalacje KNX, X-comfort, FunKbus, i wiele innych systemów lepszych i gorszych, aby spełniały swoje zadania muszą być indywidualne

Prawdziwy projekt(wykonany przez biuro projektowe) instalacji "automatyki budynkowej"połączony z projektem elektrycznym kosztowałby od 1000zł nawet do 5.000zł w zależności od zaawansowania i wielkości inwestycji


Cytat

Rozumiem choć mam pewne wątpliwości czy te rzeczy są wykonywane dla każdej inwestycji osobno, czy nie jest tak że te programy sa gotowe i tylko je w niewielkim kształcie modyfikujecie- być może się mylę, jeśli tak to zwracam honor!Każde urządzenie ma indywidualnie nadany adres w danym projekcie
W każdym obiekcie urządznia mogą współpracować jednocześcnie z wieloma innymi urządzeniami systemu, inne funkcje, inne aplikacje, inne zadania
Nie będę więcej pisał bo to temat rzeka, a i tak wszystkiego nie da się napisać.

Cytat

Jeśli przesyłam prośbę o wstępną wycenę wraz z dołączonym projektem w którym jest każdy szczegół zaznaczony i dostaję odpowiedź z " szacunkowym kosztem" w którym jeśli jest wszystko od A do Z ujęte to wychodzą tego rzędu kwoty, ale większośc przesłanych ofert sporządzonych jest o połowę ceny zaniżona po to by pokazać że jest to tak konkurencyjna i atrakcyjna oferta, ale gdy się w nią szczególowo wniknie to widać gołym okiem że wiele rzeczy została pominięta by nie zrazić ewentualnego inwestora.Jak w komentarzu o pana projekcie. W/g mnie nie ma pan pełnej dokumentacji KNX tylko szablon. Ciężar określenia urządzeń i ich dobór spada na integratora.
Natomiast jeśli chodzi o ukrywanie kosztów lub pomijaniu elementów wyceny (nawet szacunkowej) bardzo przykre.

Cytat

Chyba że nie daj Panie inwestor zażyczy sobie coś ekstra - wówczas wykonawca powie że to jest system "komfort lub premium" a zakres cen idzie ostro w górę 100-120 tyś.Nie bardzo rozumiem "komfort lub premium" to jakiś wymysł - naganne

Cytat

Wyposażenie szafy rozdzielczej 50 tyś dla niewyolbrzymionego systemu, wręcz podstawowego??!! To chyba trochę przesada?
A-ha jeszcze w grę wchodzi co zrozumiałe kurs Euro, odległość inwestycji od miejsca siedziby firmy.
"niewyolbrzymionny" jest to pojęcie względne,
np.wizualizacja kontroli otwarcia okien na monitorze powoduje, że każde okno wymaga minimum jednego kanału binarnego,
taki kaprys podnosi koszty urządzeń o min.20% inwestycji

Najważniejsze elementy systemów znajdują się w rozdzielniach, żeby można było korzystać z wielokrotności konstrukcji modułów wykonawczych( wilokrotne są tańsze).
np.
aktor załączający 12 kanałowy (on/off)- 2251zł netto
tego samego producenta
aktor załączający 2 kanałowy (on/off)- 1000zł netto

Możliwe, że rozdzielnia ma taką jak pan przedstawił wartość, koszt urządzeń zależy od ich funkcji, ilości, producenta.

Kilku przedstawicieli producentów na naszym rynku operuje cenami w Euro. Niestety wtedy ostateczna cena urządzeń zależy od kursu dnia zamówienia, integratorzy nie mają na to wpływu. Ale winni o tym poinformować inwestora.

Odległość firmy od miejsca instalacji nie ma znaczenie. Kalkulacja winna uwzględniać całość kosztów, i jako oferta albo przyjęta albo odrzucona przez inwestora.

90% ludzi którzy budują domy nie ma pojęcia po co chcą mieć "Inteligentny dom" szaleją z integracją systemów alarmowego z elektrycznym, kontrolą dostępu, wizualizacji, sterowania np. podlewania ogrodu. po co?
pewne rzeczy napedzają spiralę kosztów, mało tego, nie uzyskuje się żadnych wymiernych korzyści ponad te które oferują konfiguracje oddzielnych systemów.

I mówią -ale ja chcę.
Natomiast w chwili poznania ceny ich zachcianek robią wielkie oczy.

Uff, to chyba wszystko.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 tygodnie temu...
Witam,

Osobom zainteresowanym instalacjami tzw. inteligentnego domu proponuję się zapoznać z ofertą firmy Ingenium (www.ingenium-system.pl). Posiadają szeroki asortyment urządzeń umozliwiających sterowania praktycznie wszystkimi instalacjami wyposażenia domu. I co najważniejsze jest bardzo konkurencyjny cenowo. Za kwotę rzędu 15-20 tyś zł można mieć już bardzo porządnie wyposażony dom.
Dla osób "technicznych" po zarejestrowaniu na stronie www jest dostęp do szczegółowych kart technicznych urządzeń sterujących. Można też poprzez kontakt mailowy uzyskać wstępną wycene systemu, podając zgrubne założenia odnośnie instalacji którymi chcemy sterować.

pozdrawiam
P
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 miesiące temu...
Cytat

Ja mam system dominte i cena w cale nie jest zabójcza (www.dominte.pl)

Cena systemu intelid też jest ok(www.intelid.pl)


Witam. nie bardzo mogłem się doczytać na czym polega "inteligencja" tego systemu. system na działający on/off to zamiennik wyłącznika. icon_biggrin.gif
Proszę o rozszerzenie tematu.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 7 miesiące temu...
Tak sobie czytam wasze wpisy i jestem przerażony, że praktycznie jedyne o czym się mówi w sprawie inteligentnego domu to zastraszająca cena urzadzeń a nikt nie mówi o oszczędnościach jakie niesie zastosowana automatyka:
- ogrzewanie do 30% (sprawdzone przez znajomego na zwykłym PLC w dwóch jednakowych mieszkaniach)
- na ogrzewaniu i chłodzeniu jeśli mamy kontaktrony w oknach
- oświetlenie (tego osobiście nie sprawdziłem bo nie jestem w stanie więc nie piszę ile %)
- na sterownikach i regulatorach innych systemów, które możemy odrzucić jeśli mamy automatykę, która jest w stanie przejąć za nie sterowanie (termostaty, rekuperator, podlewanie ogrodu, itp.)
- oszczędność czasu (tutaj też ciężko policzyć), który zyskamy, dzięki możliwości centralnego sterowania
- bezpieczeństwo (tutaj też ciężko policzyć)

Oczywiście że system automatyki budynkowej moze być drogi, bo zależy od indywidualnych gustów klienta (wspomniane wcześniej porównanie do Mercedesa), ale w większości przypadków wynika to z pomysłów inwestora w stylu nalewanie wody do wanny sms-em, chowany kran w ścianę wówczas mamy do czynienia z indywidualnymi projektami inżynierskimi, a elementy potrzebne do niektórych pomysłów zaciągane z automatyki przemysłowej powodują znaczne zwiększenie kosztów inwestycji.

Integrator systemów automatyki nie zajmuje się kopiowaniem projektów, tak jak kolega powyżej napisał każdy projekt jest indywidualny i każdy wykonuje się od nowa. Dodatkowo integrator nie tylko programuje swoje urzadzenia ale musi dopilnować innych branż, z którymi się integruje (system alarmowy, system CCTV, TV/SAT, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, monterzy okien, monterzy drzwi, bramy garażowe i wjazdowe, system multiroom, automatyka basenu, solary, itp.). Z każdą branżą wymagana jest konsultacja i współpraca, bo inaczej systemy nie będą ze sobą współdziałać.

I na koniec jeszcze jedna rzecz odnośnie różnych systemów automatyki, montowałem i programowałem już wiele różnych systemów nie tylko KNX ale i firmowe i uważam, że to na co należy zwrócić uwagę to również na pozycję na rynku danego producenta rozwiązania firmowego aby przy pierwszym kryzysie swiatowym nasz system automatyki nie zniknął z rynku, a my zostaniemy bez wsparcia technicznego i/lub możliwości rozbudowy. Nikogo nie namawiam na KNX czy LonWorks ale te dwa systemy są międzynarodowym standardem, nad którym czuwa organizacja i do tych systemów produkuje kilkudziesięciu producentów (do KNX bodajże 200) więc, nie ma obawy przed brakiem pomocy technicznej, czy możliwości rozbudowy o nowe urządzenia.

Przy każdej wycenie warto się zapytać wybranego integratora o każdą pozycję w wycenie, ponieważ widziałem już projekty, w których ktoś umieścił panel dotykowy wszędzie gdzie mógł łacznie z kotłownią a później zdziwienie że system tyle kosztuje.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Tak sobie czytam wasze wpisy i jestem przerażony, że praktycznie jedyne o czym się mówi w sprawie inteligentnego domu to zastraszająca cena urzadzeń a nikt nie mówi o oszczędnościach jakie niesie zastosowana automatyka:
...Jasne! Im więcej u nas kupisz, tym więcej zaoszczędzisz!!!
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Jasne! Im więcej u nas kupisz, tym więcej zaoszczędzisz!!!


Mi nie chodziło o to, że im więcej kupisz tym więcej zyskasz. Możesz zastosować sterowniki przemysłowe za 2-3tys. (doliczyć należy także osprzęt, przekaźniki i włączniki pewnie drugie tyle). Sterowanie centralne masz wtedy z komputera PC. Do tego trzeba doliczyć koszty programowania lub dodać czas jaki ktoś musi sam poświęcić na zaprogramowanie tego systemu.

Inwestycja ta zwróci się jeszcze zanim zostanie uruchomiony system, bo koszty tego systemu zostaną pokryte przez możliwość usunięcia sterowników do innych systemów
- sterowanie podlewaniem w ogrodzie,
- ogrzewaniem podłogowym,
itp.

To zmniejszy koszty zakupu wszystkich systemów razem, a dzięki temu mamy dodatkowy system centralny sterujący wszystkimi podsystemami.

Można przygotować projekt systemu "inteligentnego domu", który wcale nie jest drogi, a ma wszystkie potrzebne możliwości. Trzeba tylko dobrze dobrać funkcjonalność i przemyśleć każdy aspekt.

Dla przykładu ostatnio Przygotowaliśmy wycenę dla jednego z naszych klientów i "inteligentny dom" w systemie KNX wraz z alarmem wyszedł nam taniej niż system na bazie NEXO. Szczegóły na email.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
 • Utwórz nowe...