Skocz do zawartości

słuzebość drogi


Recommended Posts

Witam
Jestem nowa na forum, znalazłam was jak szukałam wiadomości na temaat słuzebności drogi.
Mam taki problem. Teściowie kupili działkę do której została dopisana droga służebna.Nikt przez powiedzmy 40-45 lat z tej drogi nie korzystał, parę lat temu rozmawialiśmy z właścicielem działki do ktorej ta droga prowadzi o zniesieniu służebności i on powiedział że nie ma sprawy załatwimy to pozytywnie. Ale mój mąz przeczytał w jakiejś gazecie że po iluś tam latach nie używania tej drogi służebność sama się likwiduje i nie byłam w stanie go namówić na pójście do notariusza.
W miedzyczasie działka zmieniła właściciela. Moje pytanie jest takie czy faktycznie jeżeli nikt nigdy nie korzystał z tej drogi jest możliwość żeby wystąpić o zniesienie służębności, jezeli nowy wlasciciel np. nie wyraziłby zgody na jej zniesienie.
Może ktoś miał taki problem lub wie coś na ten temat z góry dziękuję

Pozdrawiam
Link do komentarza
Reguluje to Kodeks Cywilny, a zwłaszcza:
Cytat

Art. 293. § 1. Służebność gruntowa wygasa wskutek niewykonywania przez lat dziesięć.
§ 2. Jeżeli treść służebności gruntowej polega na obowiązku nieczynienia, przepis powyższy stosuje się tylko wtedy, gdy na nieruchomości obciążonej istnieje od lat dziesięciu stan rzeczy sprzeczny z treścią służebności.



Udaj się do notariusza.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Reguluje to Kodeks Cywilny, a zwłaszcza:


Udaj się do notariusza.
Pozdrawiam





Witam
Dziękuję za odpowiedz i podanie stosownych paragrafów. Oczywiście udam sie do notariusza, chciałabym to mieć załatwione prawnie i do końca. Tym bardziej że z ddrugiej strony mam sąsiada, który wszedł nieprawnie na mój teren aby sobie umocnić płot i nie pomagają żadne rozmowy. Ja nie jestem kargulowa i nie chcę się plątać po sądach więc jak sobie wyobraziłam co może zrobić ktoś kto jest w prawie to nie spałam po nocach. Jeszcze raz dzięki

Pozdrawiam
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...