Skocz do zawartości

Kolektor czy pompa ciepła?


Recommended Posts

Chciałbym zmienić ogrzewanie mojego domu i zastanawiam się co wybrać pompę ciepla czy kolektory słoneczne? Znajomi polecają mi pompę ciepła bo sami taką mają i mówią, że się opłaca, zaś kolektory hm trochę sceptycznie do tego podchodzę, bo zastanawiam się co jeśli nie będzie słońca:/ i jeśli wtedy mam mieć zimno w domu i podgrzewać się jakimiś dodatkowymi grzejnikami to tak średni mi się to opłaci. Poza tym jeśli ktoś ma jakieś namiary na firmy, które się specjalizują w tym zakresie to bardzo proszę o linki. Ja znalazłem tylko tą, która ma w miarę rozsądną cenę http://www.biawar.com.pl. Bardzo proszę o pomoc.
Link do komentarza
W naszym klimacie kolektory służą raczej do przygotowania c.w.u. (ciepłej wody) i to tylko przez część roku. W okresie zimowym z kolektora wiele ciepła nie uzyskasz, a wtedy ciepła do ogrzewania potrzeba zdecydowanie najwięcej. Maksymalną wydajność kolektor osiągnie latem - czyli gdy domu i tak się nie ogrzewa. Dlatego kolektor traktuj jako uzupełniające urządzenie do przygotowania c.w.u. - zimą nawet i ją musisz przygotować inaczej.
W żadnym razie nie patrz na kolektor jako na coś co zastąi kocioł c.o. lub pompę ciepła.
No i zrób rachunek ekonomiczny ile c.w.u. oraz ciepła do c.o. potrzebujesz w domu, a w związku z tym co jest opłacalne w twojej sytuacji.
Raport o kotłach i grzejnikach masz w czerwcowym numerze "Budujemy Dom" z 2009 roku.
Link do komentarza
witam

rozwazania nalezy zaczac od tego czy jest dostep do gazu jesli nie ma to polecam zastosowanie pompy ciepła. Z początku co prawda poniesie się wysokie koszty inwestycyjne ale pozniej one sie zwroca. Co do kolektorow to jak najbardziej ale do cieplej wody sie oplaca.
Jesli chodzi o firmy to lepiej skorzystac z ofert firm bedacych od dawna na rynku jak np. junkers
jaka pow jest do ogrzania ?? i jaka jest instalacja ??
Link do komentarza
W tym teście żadnego Biawara nie widzę a miał być icon_sad.gif Do tego faktycznie robiony 2 lata temu.
gos24 właśnie, że i z opłacalnością kolektora przecież może być różnie. Nie pisałbym, że do c.w.u. to zawsze warto. (tak bez komentarza). Przy niewielkim zapotrzebowaniu i grzaniu gazem to bardzo wątpię czy kolektor się zwróci. W końcu tani nie jest, a do tego dochodzi jeszcze serwis.
Link do komentarza
Pompy ciepła fajna rzecz , duzo czytałem w róznych działch na internecie i przekonałem sie do pompy ciepła .Na forach tech czytałem czy warto , i było dużo pisane na ten temat jedni byli za drudzy za nie , lecz ja mam swoje zdanie co do tego ogrzewania . Ludzie wypisuj,a ze to sie nie zwróci itd. , ale mi nie o to chodzi czy sie zwróci ??? bo co ma sie zwrócic , ceny i tak idą w góre , a ja mam miec komfort ze wchodze do domu jest ciepło i nie musze wydzwaniac po wegiel czy inny opał na zime .Kto jest zainteresowany to jest strona pompy ciepła vessman i tam jest fajnie pokazany schemat jak to działa . A to ze ktos wylicza ze sie nie zwróci , to niech sobie pisze ja mu do garów nie zaglądam.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Chciałbym zmienić ogrzewanie mojego domu i zastanawiam się co wybrać pompę ciepla czy kolektory słoneczne? Znajomi polecają mi pompę ciepła bo sami taką mają i mówią, że się opłaca, zaś kolektory hm trochę sceptycznie do tego podchodzę, bo zastanawiam się co jeśli nie będzie słońca:/ i jeśli wtedy mam mieć zimno w domu i podgrzewać się jakimiś dodatkowymi grzejnikami to tak średni mi się to opłaci. Poza tym jeśli ktoś ma jakieś namiary na firmy, które się specjalizują w tym zakresie to bardzo proszę o linki. Ja znalazłem tylko tą, która ma w miarę rozsądną cenę http://www.biawar.com.pl. Bardzo proszę o pomoc.



Alternatywą dla kolektora może być też małej mocy pompa ciepła wykorzystująca jako źródło ciepła powietrze wentylacyjne i ew. też zewnętrzne. Taka pompa służy do przygotowania c.w.u. Przy okazji jest to też pewna alternatywa wobec rekuperatora w wentylacji mechanicznej.
Link do komentarza
Wielką zaletą pompy ciepła do c.w.u. w porównaniu z kolektorem jest możliwość efektywnej pracy przez cały rok. W zimie pracuje na wywiewanym powietrzu wentylacyjnym, można więc pomyśleć o rezygnacji z wymiennika ciepła przy wentylacji mechanicznej (ciepło odbierze c.w.u.). Latem może za to pracować na ciepłym powietrzu zewnętrznym. A schłodzone przez PC można skierować jako nawiewane do wentylacji mech.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...