Skocz do zawartości

współczesne domki jednorodzinne


Gość

Recommended Posts

  • 10 miesiące temu...
Trudno powiedzieć jakie. Każdy buduje taki dom jaki mu odpowiada, tzn. trzeba wybrać projekt dostosowany m. innymi do swoich możliwości finansowych. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę ile osób będzie ten dom zamieszkiwać (np. dla 2 osób byłoby trochę bezsensowne stawiać dom o pow. użytkowej 200m2). Myślę, że dla przeciętnej rodziny 4-5 osobowej wystarczy dom o rozsądnej powierzchni użytkowej nie przekraczającej 120-150 m2. Dom MUSI być WYGODNY, bo budujemy dla siebie i z reguły na całe życie.
W większości, z tego co można zaobserwować, buduje się domy parterowe lub parterowe z użytkowym poddaszem (co wg mnie lepiej się opłaca-ja taki buduję).
Jeśli chodzi o materiały to jest ogromny wybór, ale przede wszystkim dominuje porotherm i beton komórkowy. Więźba drewniana, impregnowana icon_biggrin.gif (sosna, ja mam świerkową). Pokrycie dachu to dachówki betonowe, ceramiczne i blachodachówki (blachodachówki chyba najrzadziej z wymienionych).
Co do ogrzewania to trudno mi pisać. Trzeba prześledzić forum - propozycji jest wiele.
Takie są moje obserwacje. Może ktoś ma inne propozycje?
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

odpowiedź w załączniku


Załaczyłem ten załacznik :icon_smile:
"W przypadku budowy domu proponuję takie przysłowie : mierz siły na zamiary.
Nie jest to żaden slogan.
Moim zdaniem należy budować dom najbardziej dopasowany do potrzeb.
Zgadzam się z moim przedmówcą, że bardziej ekonomiczna jest budowa domu z poddaszem użytkowym niż tylko parterowego.
Jak nie stać Ciebie w tej chwili na wykończenie poddasza to wykonaj wszystkie prace jak przy budowie domu z poddaszem, nie wykańczając jednak go w tej chwili.
Koszty adaptacji (wykonania robót wykończeniowych) poddasza się o jakieś połowę mniejsze od budowy nowej powierzchni.
Do technologii wznoszenia ścian podanych przez mojego poprzednika chciałbym dodać dom w technologii szkieletu drewnianego tzw. Domy kanadyjskie oraz dom z pustaków styropianowych lub keramzytowych oraz mało popularnej ale bardzo szybkie w montażu domy prefabrykowane.

Jednak najbardziej rozpowszechnioną technologią dla stawiania ścian jest ceramika – obecnie najczęściej stosowana jest ceramika poryzowana charakteryzująca się bardzo dobrą izolacyjnością cieplną . Na drugim miejscu jest beton komórkowy zawdzięczający swoją popularność wysokiej jakości wyrobom firmy YTOUNG – obecnie XELLA.
Jako pokrycie dachowe polecam dachówkę. Z uwagi na dużą liczbę producentów oraz bardzo wysoką jakość i estetyczność pozostawiam to do uznania inwestora czy będzie to dachówka ceramiczna czy cementowa.
Podana przez poprzednika blacha jako pokrycie dachowe przy obecnych cenach materiału jest porównywalna z ceną dachówki ceramicznej czy cementowej, a moim zdaniem poprzednio podane pokrycie jest ładniejsze wizualnie.
Rodzaj pokrycia zależy również od konstrukcji więźby dachowej.

Chcą przybliżyć rodzaje ogrzewania należy dostosować się do istniejących nośników.
O ile jest możliwość przyłączenia do budynku instalacji gazowej proponuję taki sposób ogrzewania. W przypadku braku takiej możliwości najczęściej montuje się zbiornik na gaz lub olej opałowy. Zbiorniki są wykonane bardzo estetycznie a dostawca paliwa pomoże w doborze odpowiedniego modelu oraz udzieli pomocy w lokalizacji zgodnie z przepisami.
Jest jeszcze możliwość zastosowania piec na paliwo stałe – węgiel. Ale jest to najmniej ekologiczne rozwiązanie i nie zawsze gmina zezwala na taką instalacje.
Ogrzewanie w przypadku gazowego proponuje zastosować piec dwufunkcyjny – ogrzewanie oraz ciepła woda użytkowa. Charakteryzuje się on b. dobra sprawnością (małe straty ciepła) oraz zapewnia stałą cyrkulację wody w instalacji ciepłej wody użytkowej.
Ma to taki efekt, iż po odkręceniu kranu ciepła woda płynie od razu.
Do pomieszczeń z płytkami na podłodze proponuję ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne. Nie ma efektu ciągnięcia zimna od odłogi – płytki są zimnym materiałem. "

Link do komentarza
Cytat

Jakie obecnie najcześciej stawia się domki (interesuje mnie powierzchnia, materiał, pokrycie dachu, instalacje ogrzewania).


mój typ
ok. 100 m2 parterowy (poddasze nieużytkowe na graty)
silka
gont bitumiczny
ogrzewanie elektryczne (chyba że jest dostęp do gazy ziemnego)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...