Skocz do zawartości

Co tańsze LPG czy ziemny?


pixi

Recommended Posts

Czy może ktoś się spotkał z kalkulacją co wychodzi ekonomiczniej LPG z butli czy gaz ziemny.Ja czytałem że LPG ma większą wartość opałową od ziemnego z czego mniej się go zużywa do ogrzania np. 1 litra wody,ale nie wiem jak to przeliczyć na metry czy na litry gazu.Chodzi mi o sam stosunek ceny który gaz będzie tańszy do ogrzania tej samej ilości wody.Poza tym za gaz ziemny trzeba płacić co miesięczny abonament i i jak jest w dalszej odległości sporo kosztuje podłączenie,za to LPG wymaga oprócz kosztu montażu zbiornika i instalacji okresowych przeglądów legalizacyjnych.Ale głównie chodzi mi o relację cen gazu który jest tańszy , czy lepiej wychodzi LPG bo zużycie mniejsze (ale gaz droższy) czy więcej tańszego ziemnego (ale tańszy).Koszt doprowadzenia GZ czy LPG mogę sam przekalkulować .
Link do komentarza
Ogrzewanie gazem płynnym jest zdecydowanie droższe niż gazem ziemnym. Przy porównywaniu wyliczeń trzeba jeszcze dopytać czy wyliczenie dla płynnego zrobiono dla samego propanu czy mieszanki propan-butan. Propan-butan jest tańszy ale zbiornik nie może być narażony na niskie temperatury - można nim napełniać tylko butle ew. zbiornik na sezon wiosenno letni. Chyba, że ktoś ma zbiornik podziemny ale to znowu większe koszty. Przedstawiciele firm czasem przedstawiają na zachętę obliczenia dla mieszanki propan-butan a nie droższego propanu.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 8 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Obliczenia dla Piec DWU KONDENSACYJNY TANI VITOPEND 100 VIESSMANN 4 LATA
GAZ PROPAN -butla na własność zakopana od 4 lat w tym miejscu ostrzegam przed zakopaniem bo są kontrole z UDT i opłaty , wypada zainstalować ochronę katodową bo czeka mnie odkopywanie butli w celach kontrolnych na rdze raz na 5 lat

koszt gazu kwiecień 2010 1,84 pln brutto GASPOL SA dostawca z ŁOMŻY Piłsudskiego 135
obliczenie 3 dni pt.sb.nd zużycie 8 litrów x 1,8 =14,4 pln lub 7 dni od 25.IX-01.I.2010 26 litrów x 1.8 = 46,80 pln
mniej więcej tak wychodzi mi ale głównie opieram się na ogrzewaniu kominkowym /BRZOZA ,STARY PŁOT,TROCHE SOSNY Z DZIAŁKI DUŻA MOC GRZANIA ALE DUŻO BRUDU POTEM nie polecam / gaz wspomaga mi utrzymanie ciepła w nocy i do podgrzania wody. Budynek kubatura 365 m 3 w metrach dół 90m2 góra skosy 77m2 .Powiem tak z gazem jest drogo w bloku Warszawa płace czynszu za 82m2 590,00 pln
W domku powinienem mieć piec typu HAJNÓWKA
DO SPALANIA węgla , drewna itp podłączonego do C.O lub kominek z SYSTEMEM DYSTRYBUCJI CIEPŁEGO POWIETRZA ale na moje 48 weekendy w roku na razie mi wystarcza kominek w okresie zimowym więc do tych rozwiązań jeszcze powrócę i na koniec SOLARY już za 7000 pln montują podobno zwrot KOSZTÓW to 8 -10 lat w moim przypadku to pewnie 20 lat ale powrócę do nich na pewno tak jak do oświetlenia prawie 90 % to mam już ledy W BLOKU na działce 70% duża oszczędność ale trzeba kupić dobre ledy mocne i drogie bo inaczej kiepskie światło mamy.
Przepraszam ,że tyle wiadomości
ale zalogowałem się tu w innym celu : ostatnio zatankowałem gaz PROPAN i mamy wrażenie ,że jest inny niż poprzednio jak to sprawdzić zanim poinformuje GASPOL o złym gazie: czytałem o temperaturze propan 1600 st , a propan butan 800 st
chyba kupie termometr techniczny.
Oczywiście sprawdziliśmy czas gotowania się wody 2 szklanki
na propan butan z małej butli czas to 3 min 45 sek
a propan mój 4 min 50 sek i tu jest problem jak to sprawdzić----- czekam na info Edytowano przez kowal.adam (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...