Skocz do zawartości

prąd budowlany?


papuch

Recommended Posts

witam, właśnie wczoraj stałam się dumną posiadaczką działki budowlanej z planem zagospodarowania na cele mieszkaniowe. Wiem że jesteście we wszystkim obeznani więc pytam- jak to jest z prądem budowlanym? Czy składa się jakieś wnioski o wykonanie przyłączenia? Jak to jest? Moja działka ma sąsiadów po drugiej stronie i obok za drogą (jest to dz narożna) Będę za chwilę składać wniosek o war przyłączy ale wiadomo że od wydania war do postawienia przyłączy droga daleka a ja chcę budować jak tylko dadzą mi pozwolenie na bud. Skad brać prąd budowlany?
dzięki
Link do komentarza
Gratuluję nabycia praw własności do kawałka swojej ziemi. icon_smile.gif

Trzeba po prostu wystąpić o przyłączenie tymczasowe na czas budowy, jeśli masz dookoła sąsiadów to i linię niskiego napięcia, więc raczej nie powinno być problemów, aha i od razu złóż też o przyłączenie docelowe bo to trochę trwa żebyś potem po wprowadzeniu miała od razu prąd już docelowy, bo za ten na plac budowy jest inna taryfa i trzeba więcej płacić.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Wykonanie przyłącza tzw. prądu budowlanego na dłuższą metę nie kalkuluje się. Najlepiej jak pisze kropka pożyczyć prąd od kogoś z sąsiadów.


Może i najlepiej, ale nie zawsze idzie, nie wszyscy sąsiedzi mają instalacje trójfazowe, albo brak im liczników na trzy fazy, albo... boją się bo to nie do końca legalne i wystarczy ktoś życzliwy...
Ale fakt pozostaje faktem, że podłączenie na czas budowy jest droższe od docelowego, w naszym przypadku się opłacało bo robiliśmy po znajomości i na dwie sąsiednie działki i kosztowało nas to ok 600 zł, a normalnie wyniosłoby to ok 2000.
Link do komentarza
nie wiem czy będzie możliwe od sąsiadów bo ich nie znamy i są po przeciwnej stronie drogi. Choć wydają się mili bo już się przywitaliśmy ale no wiecie po prostu się nie znamy. A gdyby tak była możliwość to co trzeba załatwiać? Jakieś liczniki czy co? A jeśli przyłącze budowlane to wyjdzie że płacimy dwa razy za przyłącze? bud i normalne? Wiem że najlepiej u źródła pytać ale wy też dysponujecie fachową wiedzą icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

podlicznik się zakłada:)
Nie do końca legalne.....?
Jak ja posżłam do energetyki pani powiedziała mi "to najwczesniej za 6 miesięcy bedzie przyłacz" A ja na to że za dwa miesiace wchodzi mi ekipa i co mam zrobić. A pani w energetyce- to co? Sąsiadów pani nie ma?


To fakt, że z tym prądem tak wygląda. Najgorsze jest to, że nikt nie informuje ludzi o tym, że żeby mieć prąd na budowie trzeba o tym pomyśleć o wiele szybciej. To jest nie legalne ale ZE przymykają na to oko bo wiedzą jak jest. Problem pojawia się wtedy gdy ktoś mocno życzliwy icon_evil.gif doniesie wtedy niestety muszą zareagować. No cóż już w tym kraju tak jest, że przepisy ustanawia się nie po to aby nam się żyło lepiej ale po to żeby maksymalnie człowieka u...ć. Oczywiście jak się da to lepiej załatwić po cichu z sąsiadem niestety nie zawsze idzie (ludzie mają różne dziwne rzeczy z instalacjami porobione i się boją), no i wtedy pozostaje tylko załatwianie podłączenia na plac budowy i przesunąć termin prac budowlanych icon_sad.gif(( NIESTETY.
Pozdrawiam
Link do komentarza
czyli co? od sąsiada bezprawnie? Czy może energetyka podłączyć licznik do instalacji sąsiada? Zdałam sobie sprawę że przecież właściciel od którego kupiłam (przemiły facet) jest tylko jakieś 40 m od mojej działki. On się bez problemu zgodzi na przyłączenie ale jak to się załatwia?
Link do komentarza
Cytat

czyli co? od sąsiada bezprawnie? Czy może energetyka podłączyć licznik do instalacji sąsiada? Zdałam sobie sprawę że przecież właściciel od którego kupiłam (przemiły facet) jest tylko jakieś 40 m od mojej działki. On się bez problemu zgodzi na przyłączenie ale jak to się załatwia?


Nie mam pojęcia "Kropeczka" miała załatwiane na pod licznik od sąsiada może wie więcej, bo ja miałam zakładane przyłącze tymczasowe.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
ja bym brał od sąsiada - kabel przeciągnąć i do przodu --budowlana taryfa i licznik to większe koszty a w systemie gospodarczym to już zdecydowanie -- to jest tak powszechne jak palenie śmieci w piecach :/ niby nielegalne , szkodzi i brudzi okna i elewacje ale społeczne przyzwolenie posiada taki proceder !
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 5 tygodnie temu...
A propos prądu budowlanego, to na łamach BD znalazłem taki artykulik z 2008 roku. Cezary Jankowski napisał:

Energia elektryczna. Z wnioskiem o zainstalowanie przyłącza energetycznego występuje się do zakładu energetycznego, który w praktyce ma na tę czynność 2 lata. Przyłącze budowlane tzw. prąd budowlany to prowizoryczne doprowadzenie do działki lub grupy działek prądu z najbliższego słupa energetycznego.

Prąd taki jest droższy od tego ze zwykłego przyłącza około trzykrotnie. Dodatkowo trzeba będzie wnosić stałą opłatę w wysokości około 50 zł miesięcznie. Poprowadzenie 100 metrów przewodu od słupa do działki kosztuje około 500 zł. W przypadku dłuższego przewodu – proporcjonalnie więcej. Warto porozumieć się w takim przypadku z sąsiadami i podzielić z nimi koszt przyłącza. Pamiętać należy jednak, że umowa z zakładem energetycznym jest podpisywana z jednym odbiorcą, który zapłaci za prąd wg wskazań licznika zamieszczonego na ostatnim słupie należącym do ZE. A więc rozliczenie zużytego prądu powinno sie wziąć na siebie i starać się nie popaść z sąsiadem w konflikt przy rozliczeniach.

Innym rozwiązaniem jest zakup agregatu prądotwórczego (najlepiej na olej napędowy). Z powodzeniem można za jego pomocą zbudować, a nawet wykończyć cały dom. Koszt takiego urządzania to około 200–300 zł.

Warto wystąpić także o takie przyłącze, które bez dodatkowych prac wykorzystamy później do zasilania gotowego domu. Wymagania takie spełnia przyłącze kablowe (podziemne) doprowadzone do złącza i licznika umieszczonych w skrzynce w ogrodzeniu. Do licznika podłączana jest rozdzielnica budowlana z gniazdami wtykowymi i zabezpieczeniem przed zwarciem i porażeniem.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...