Skocz do zawartości

Sposoby na nadmiar słońca


Recommended Posts

Chodzi mi o sposoby na nadmiar słońca - przy dużych oknach na południe i zachód przegrzanie może być bardzo dokuczliwe. Dobrym i tanim sposobem są daszki-markizy. Poza sezonem letnim, gdy słońce jest nisko, go nie zabierają. Ograniczają za to dostęp słońca latem (gdy kąt padania promieni słonecznych jest bliższy prostemu).
Co jeszcze możecie polecić?
Link do komentarza
jesli chodzi o koszty to naewno na pierwszym miejscu jest roleta okienna zewnetrzna ,na drugim szyba w oknie która odbija 60% promieniowania przy 80% przejzystosci ,najciekawszym patentem który osttnio widziałem jest szyba automatycnie przyciemniana sterowana jakoc elektrycznie podejzewam ze technologia ciekłego kryształu ,ale jesli chodzi o przyziemne sposoby to na 100% polecam rolety zewnetrzna odbija 90% ciepła a te 10% co zostaje w przestrzeni miedzy roletą a oknem to juz nie wiele przeniknie przez szybe pod warunkiem ze okno jest zamkniete
Link do komentarza
Jeszcze tańszy jest faktycznie daszek/markiza. Tyle, że nie wszędzie ona pasuje. Z tym "daszkiem" równolegle do ściany to kojarzę o co chodzi, tyle że trzeba dobrze dobrać położenie tego elementu - odległość od ściany, szerokość i wysokość zawieszenia trzeba dobrać do wysokości okna i kąta padania światła latem na tę elewację.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
pozostaje jeszcze żaluzja zewnętrzna - taka drewniana która jednocześnie może służyć jako ograniczenie nasłonecznienia wewnątrz a z drugiej wzbogacić i poprawić walory wizualne elewacji budynku ---
bo zostaje jeszcze coś od wieków znane jak pergola , kratka z winoroślą pokryta listowiem latem dając cień a ogołocona zimową porą pozwalając promieniom słonecznym ogrzewać pomieszczenia przez odsłonięte przeszklenia icon_biggrin.gif
ale to tak na marginesie

pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

w naszych warunkach pogodowych takie rozwiązania są moim zdaniem mało przydatne



Oj, żebyś się latem nie zdziwwił! Jak masz duże okna wystawione na słońce to potrafi "przygrzać". Z kratką i pergolą jestem jak najbardziej za, można do tego jeszcze dodać drzewa liściaste przed domem. Ja tam bardzo lubię jeszcze rozstawić w upał stół pod orzechem na trawce, niech się inni męczą na nagrzanych tarasach z betonu... A do tego dobrze oziębiony "napój chłodzący". Trochę się rozmarzyłem icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...