Skocz do zawartości

Projekt ogrodu - wyzwanie !!!!!


Recommended Posts

Witam
Jestem obecnie w fazie rozpoczynania budowy mojego domku - KOralgol2 z pracowni Dominanta
Domek bedzie usytuowany na dość specyficznej działce icon_smile.gif Długi pas ( podjazd ) bez prawa zabudowy ( media) i część gdzie stanie domek :

Tak to wygląda :
phototaras.jpg

Czy ktoś może doradzić mi jakieś ciekawe rozwiązania dla w/w lokalizacji - cześć zakratkowana to planowany taras a OZ to planowany Ogród Zimowy icon_smile.gif

Chciałbym aby ktoś doradził mi w jaki sposób i jakie rodzaje drzew i krzewów posadzić - mam zalecenia do posadzenia 6 drzew w zamian za wycinke dwóch choinek icon_smile.gif Napewno musi byc podjazd do garażu - jakaś ścieżka do domu - wejscie od północy - myslę aby przy granicy posadzić tuje lub coś w tym stylu aby zrobić żywopłot - przed domem tylko trawa i ewentualnie jakieś małe rabatki z iglakami - no i wybrukowany podjazd - za domem też trawa - może jakieś oczko wodne ale niekoniecznie - huśtawka - zestaw wypoczynkowy na tarasie - ogród zimowy bedzie połączony z gabinetem ( przerobionym na minispa - sauna , natrysk )

Wiecej info o projekcie i budowie na miom blogu:
KORALGOL 2 - NORBIWOLOW - ZAPRASZAM !!!!!!!

CZEKAM NA WSZELKIE SUGESTIE !!!!!!

Link do komentarza
Łatwiej i sensowniej było by coś poradzić odnośnie projektu zagospodarowania działki, jeśli norbiwolow podałby jeszcze kilka, "dość" istotnych, informacji:

- gdzie dokładnie jest wejście do domu?
- z której strony budynku znajduje się garaż - rozumiem, że jest w północnej części domu?
- jakie jest sąsiedztwo działki - z której strony chcesz przy ogrodzeniu posadzić thuje?
- jakie są wymiary domu (ściana krótsza, ściana dłuższa) - pozwoli to zorientować się w poszczególnych odległościach w terenie, a nie podałeś skali rysunku

Pozdrawiam!!!
Link do komentarza

sorrki - już uzupełniam info icon_smile.gif
- wejście do domu jest od strony północnej na środku ściany
- garaż jest od wschodniej strony - jak na foto wyżej - wjazd ( brama) od północy
- thuje chcę posadzić przy granicy działki tam gdzie bedzie długi podjazd do garażu - czyli jakieś 40 metrów wzdłuż płotu
- domek ma wymiary - 9.55x12.75(13.45 po adaptacji) - od strony garażu do granicy działki - 3 metry ( brak okien) od strony zachodniej 4metry

troche foto:
tak wygląda domek:

koralgol_2_widok1_WWW.jpg

tu po prawej przy płocie chcę posadzić thuje:
photo01.jpg

rzut parteru:
koralgol_2_PARTER_LEWY.jpg

podjazd - dojazd do działki - szeroki na około 8-9 metrów
photopodjazd.jpg

jakby trzeba było jeszcze jakies dane to ... no problemo icon_smile.gif

Jakie macie pomysły na projekt ogrodu i zagospodarowania przestrzeni tych 7,5ar icon_smile.gif

Link do komentarza
masz sliczny projekt domu- to po pierwsze:)
Dla mnie zależy to trochę od tego czy np masz małe dzieci i chcesz im zapewnić miejsce do zabawy? Działka 7,5 ar nie jest wielka, ale wystarczy na nieduży, przyjemny ogródek.
Napewno przy ogrodzeniu warto coś posadzić co cię troszkę odizoluje, mnie się akurat bardziej niż thuje podobaja świerki:)
Z przodu domku może coś ładnego ozdobnego? Ja sobie chce wsadzić jednego śwerka- chyba srebrnego- od frontu- docelowo pod lampki choinkowe:) Niezłym pomysłem z przodu, przy bramie sa jakies ładnie kwitnące krzewy- może magnolia, forsycja? Pęknie wygląda też krzew kosodrzewiny, fajne są jałowce. Wogóle roślin jest tyle że głowa boli...
Ale co do czasu urządzania ogrodu to powiem Ci z doświadczenia kończenia już budowy- przez najbliższe miesiące na działce będziesz miał totalną rozwałkę, stosy drewna, żwiru, piasku i innego bałaganu- wykop, zwały ziemi z wykopu- a Twoja działka nie jest wielka więc to całe badziewie zajmie ją całą. Więc nie sadź jeszcze nic:) Ja robię ewlewację a jeszcze nie mam warunków żeby cokolwiek posadzićicon_smile.gif
A ten długi podjazd- wysadziłabym rzędami czegoś ładnego- to bedzie wypas- aleja prowadząca do domu- super! Zależy cio lubisz, sosenki, świerczki czy inne drzewka?
No... dla takiego odjazdowego samochodu musi być odpowiedni podjazd..... masz dobry gust tyle Ci powiem jelsi chodzi o domy i auta icon_cool.gif icon_biggrin.gif
Link do komentarza
a dziękuje bardzo za miłe słowa pod adresem mojego projektu oraz mojej włoskiej belli icon_smile.gif Kobietki mojego życia też mam piękne icon_lol.gif
co do podjazdu to też myślałem o takiej właśnie obsadzonej alejce icon_smile.gif tylko z czego to wykonać aby z czasem nie wyrosły za duże - świerki itp - potem korzenie , pekające ogrodzenie itp :/ thuje może bedę przycinał wierzchołki jak dojdą do 3 metrów i byłoby git - chodzi mi głównie aby utworzyc zielony płot - najlepiej całoroczny
podjazd to w wiekszości trawnik - tylko płyty ażurowe lub kostaka brukowa na slady dla auta oraz chodniczek dla pieszych icon_smile.gif teszta to trawa trawa trawa icon_smile.gif przed domem myslałem też o choince - ewentualnie jakis mały okrągły kląb z kwiatami lub mini oczko wodne z mini fontanną icon_smile.gif - przed garażem kostaka brukowa - przedłuzona do rogu działki - tak aby przeparkować auto - może jakaś wiata na opał w rogu działki

przy wjeżdzie na działkę jakies oryginalne drzwko tez mi się widzi - cos w stylu japońskim - takie ala bonsai przy bramce wejściowej - brama wjazdowa otwierana na dwie strony

za domem przy tarasie - planuje zrobic zamiast poręczy murowane donice na całej długości i tam posadzić jakieś ciekawe krzewy lub drzewka - tak aby w zimie gubiły liście i słonce docieplało wnętrze domu - latem miły cień - tylko te grabienie i sprzątanie liści icon_sad.gif

co do dzieci to jak najbardziej - obecnie 18 miesięczna Ola - piaskownica i huśtawka ogrodowa już zrobione własnoręcznie - do zrobienia zjeżdzalnia icon_smile.gif - przed domem miejsce na zabawy z piłka itp. - tył domu to chciałbym bardziej spokojny relax zażywać - leżak, słońce, grill, hamak, hustawka icon_smile.gif

ogólnie podoba mi sie japoński styl urządzania ogrodów - zwłaszcza jako miejsce do wypoczynku - tyle że nie mam zbytnio miejsca na mostki - oczka wodne itp sprawy icon_sad.gif
Link do komentarza
Omawiany ogród jest niewielki, dlatego warto pamiętać, że znajdujące się w nim obiekty będą oglądane są z bliska. Ważne jest więc dopracowanie detali. Ponadto, nagromadzenie zbyt wielu elementów może sprawić wrażenie bałaganu. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca do ogrodu najlepiej wybrać rośliny, które nie rozrastają się silnie. Zaletą małego ogrodu jest jednak to, że w niedługim czasie od założenia sprawia wrażenie dojrzałego. icon_smile.gif

W przypadku tej działki warto zastosować prosty zabieg (ale bardzo istotny i często stosowany przez projektantów ogrodów), który sprawi, że podłużny i stosunkowo wąski fragment ternu, znajdujący się w zachodniej części ogrodu (przeznaczony częściowo na podjazd) będzie wydawał się szerszy. Pamiętając, że ciepłe barwy przybliżają, a chłodne oddalają - w najbardziej oddalonej na zachód części działki należy posadzić rośliny, których liście lub kwiaty mają ciepły, czerwony lub żółty, kolor. Boczne (dłuższe) krawędzie tego długiego placu najlepiej natomiast obsadzić roślinami o chłodnej, niebieskiej lub szarej barwie.

Ogród w stylu japońskim można założyć nawet na bardzo małej powierzchni. Jeśli podoba Ci się ten klimat, wybierz gatunki roślin typowe dla takiego ogrodu (watro jednak pamiętać, aby rośliny dobierać odpowiednio do siedliska, uwzględniając rodzaj gleby w ogrodzie, nasłonecznienie czy wiatry), należą do nich:

Drzewa:
Klon palmowy - Acer palmatum
Magnolia Soulange?a - Magnolia soulangeana
Miłorząb dwuklapowy - Gingko biloba
Sosna górska - Pinus mugo
Krzewy:
Azalia - Rhododendron
Bukszpan wieczniezielony - Buxus sempervirens
Różanecznik - Rhododendron
Tawuła japońska - Spiraea japonica
Byliny:
Funkia Fortune'a - Hosta fortunei
Języczka pomarańczowa - Ligularia dentata
Miskant chinski - Miscanthus sinensis
Tawułka chińska - Astilbe chinensis
Link do komentarza
bardzo dziękuję za fachowa odpowiedź !!!! już wiem mniej wiecej jakie rośliny posadzę - bardzo podoba mi sie klon palmowy - super czerwony kolorek liści - i powienien pasować w okolicach wjazdu na posesję - czyli jako najbardziej oddalony drzewostan - może uda sie go wyformaowac na kształt bonsai icon_smile.gif szukam czegoś co bedzie przez cały rok tworzyć ładny gesty zielony płot - jakis iglak który wkomponuję się w klimaty japan garden style icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

a z czego polecacie zrobic podjazd i ścieżki w ogrodzie ??? kostka brukowa, podkłady kolejowe, itp....
tak aby fajnie i nietypowo wykonać japoński styl ogrodu icon_smile.gif


Cześć. W styl japoński to najlepiej wpasowałyby się ścieżki ze żwirku, ale nie są zbyt łatwe w użytkowaniu, są też płyty chodnikowe imitujące kamienie otoczaki, ale trochę drogie, bardzo ciekawie wygląda ułożona z nich ścieżka gdy w otwory w płytkach wsypiemy żwirek (te drobne płukane kamyczki) tylko tak jak piszę cena...

DSC01446.jpg



Są też w bardziej naturalnych kolorach.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
całkiem fajne te kamyczki icon_smile.gif tylko żwitek :/ na podjazd pod koła to bedzie sie roznosić po całej działce icon_sad.gif
na razie to chyba skupię się na drzewkach - kupię z 4 klony palmowe w doniczkach i posadzę przy wejściu na działkę - tam gdzie raczej nic robione nie bedzie - myslę jeszcze nad winobluszczem pięciolistnym lub klonowym ( taki o trzech liściach ) żeby posadzic przy płocie - niech się wije - może za 2 lata bedzie to fajnie wyglądać ???
Link do komentarza
Cytat

całkiem fajne te kamyczki icon_smile.gif tylko żwitek :/ na podjazd pod koła to bedzie sie roznosić po całej działce icon_sad.gif
na razie to chyba skupię się na drzewkach - kupię z 4 klony palmowe w doniczkach i posadzę przy wejściu na działkę - tam gdzie raczej nic robione nie bedzie - myslę jeszcze nad winobluszczem pięciolistnym lub klonowym ( taki o trzech liściach ) żeby posadzic przy płocie - niech się wije - może za 2 lata bedzie to fajnie wyglądać ???


Oczywiście, że na podjazd takie rozwiązanie się nie nadaje, na podjazd to najlepsza kostka brukowa.
Link do komentarza
Cytat

a jaka cenka może być za te kamyczki ??? czy pod nimi moge zamontowac przeciwoblodzeniówkę ???


Nie wiem jak te płytki mają się do instalacji przeciwoblodzeniowej, firma Bruk-Bet ma takie płytki w swojej ofercie nazywają się Kamień Sjeneński, mają wymiary 50 na 50 cm gr.10 cm nadają się na chodniki, podjazdy, parkingi mogą być obciążane przez samochody osobowe i dostawcze, w przestrzenie pomiędzy kamienie można wysypać piasek, żwirek lub wysiać trawę - należą do kategorii płyt ażurowych. O cenę to musiałbyś się dowiedzieć u producenta. Ja mam cenniki z 2008r i wtedy jej koszt kształtował się od 15,86 zł do 23,55 zł za sztukę brutto, w zależności od rodzaju powierzchni i koloru.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

bardzo dziękuję za fachowa odpowiedź !!!! już wiem mniej wiecej jakie rośliny posadzę - bardzo podoba mi sie klon palmowy - super czerwony kolorek liści - i powienien pasować w okolicach wjazdu na posesję - czyli jako najbardziej oddalony drzewostan - może uda sie go wyformaowac na kształt bonsai icon_smile.gif szukam czegoś co bedzie przez cały rok tworzyć ładny gesty zielony płot - jakis iglak który wkomponuję się w klimaty japan garden style icon_smile.gif



Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens), jak sama nazwa mówi, jest zimozielonym krzewem. Można posadzić z niego żywopłot, ale stosowany jest on na niskie żywopłoty.

Bukszpan można też wykorzystać, jako roślinę do strzyżenia. - Jest najlepszą rośliną do formowania, nawet w wymyślne kształty.
Link do komentarza
Cytat

bardzo dziękuję za fachowa odpowiedź !!!! już wiem mniej wiecej jakie rośliny posadzę - bardzo podoba mi sie klon palmowy - super czerwony kolorek liści - i powienien pasować w okolicach wjazdu na posesję - czyli jako najbardziej oddalony drzewostan - może uda sie go wyformaowac na kształt bonsai icon_smile.gif szukam czegoś co bedzie przez cały rok tworzyć ładny gesty zielony płot - jakis iglak który wkomponuję się w klimaty japan garden style icon_smile.gif



Klon palmowy nie wymaga przycinania, ale można go przycinać (lepiej się pokrzewi), a nawet formować jako drzewko bonsai (dotyczy to zarówno klonów palmowych rosnących w ogrodzie, jak i uprawianych w doniczkach).
Link do komentarza
na klon palmowy jestem już zdecydowany !!!! teraz tylko potrzebne info jak go pielęgnować i przycinać ( formować ) potrzebne - czy mogę je przesadzić z doniczki do ziemi bez znaczenia na porę roku ????

w sklepie był tez klon palmowy o żółtych liściach - może warto je razem zestawić ????

ogólnie ciekawi mnie jak się szczepi takie drewka - w sumie jedna sztuka takiego klonu o wysokości 1 m to koszt około 80-100 zł icon_sad.gif a jakby tak parę gałązek wsadzić do słoika z wodą a potem do doniczki ????? jest szansa na samodzielne klonowanie klonów icon_smile.gif

dodatkowo na pewno posadzę tuję szmaragdową icon_smile.gif

pozdrawiam i dziękuję za podpowiedzi

czy możecie doradzić gdzie ( do jakiej gazety ) warto wysłać plan działki aby zrobili taki "fachowy plan - rysunek" w ramach artykułu -jak na przykład przerobić mieszkanie itp. i opublikują to na łamach gaety - oczywiście za free - nie wiem czy "Budujemy Dom" zrobił by coś takiego - w papierowej wersji sa fajne zmiany mieszkań ale ogrodów nie widziałem icon_sad.gif
Link do komentarza
ok - tak więc plan jest następujący - na żywopłot thuja szmaragd - w ilości około 70 sztuk - 8 zł/1szt w doniczce o wysokosci 30 cm - czy to dobra cena ????

przy wjezdzie posadzę klon palmowy - 40 zł/1szt - o wysokości około 70 cm
obok chyba bedzie sosna czarna i może jakis jałowiec

zastanawiałem się czym przesadzić na przemian te szmaragdy ale nic podobnego nie ma w ofercie szkółek leśnych icon_sad.gif tak aby kształtem i wysokością rośnięcia przypominał szmaragdy a miał inny kolor
Link do komentarza
ok - tak więc plan jest następujący - na żywopłot thuja szmaragd - w ilości około 70 sztuk - 8 zł/1szt w doniczce o wysokosci 30 cm - czy to dobra cena ????

przy wjezdzie posadzę klon palmowy - 40 zł/1szt - o wysokości około 70 cm
obok chyba bedzie sosna czarna i może jakis jałowiec

zastanawiałem się czym przesadzić na przemian te szmaragdy ale nic podobnego nie ma w ofercie szkółek leśnych icon_sad.gif tak aby kształtem i wysokością rośnięcia przypominał szmaragdy a miał inny kolor
Link do komentarza
Witam,

Ja też mam plan zagospodarowania ogrodu łącznie z systemem zraszaczowym, ale co z tego jak kaski nie styka, by się za niego wziąć, już prawie o tym zapomniałem, ale temat tego postu właśnie mi uświadomił co mnie jeszcze czeka, niestety już po przeprowadzce. Zrobię skan i wkleję nasz projekt ogrodu. Planując go zaznaczaliśmy tylko tereny zielone - trawniki, żwirek, kamyki czy też obszary z krzaczorami, pewnie ogród też będzie powstawał latami chyba że wygram w Lotto.

pozdrawiam:

Darek
Link do komentarza
Cytat

no to czekam na skan Twojego ogrodu icon_smile.gif
ja ogród pewnie bedę komponował za pare lat ale teraz chciałem posadzić na wyrost jedynie naistotniejsze elementy ogrodu aby nie kupować za jakieś wielkie $$$ dużych drzewek - niech sobie rosną i za pare lat bedzie baza dla reszty icon_smile.gif



Bardzo dobrze, stworzysz sobie w ten sposób szkielet ogrodu, sadząc najważniejsze drzewka. Ogród szybciej nabierze dojrzałego charakteru...
Link do komentarza
Cytat

zastanawiałem się czym przesadzić na przemian te szmaragdy ale nic podobnego nie ma w ofercie szkółek leśnych icon_sad.gif tak aby kształtem i wysokością rośnięcia przypominał szmaragdy a miał inny kolor



Mi osobiście nie podobają się żywopłoty z krzewów powiedzmy w dwóch kolorach sadzonych na przemian, tym bardziej jeśli będzie to sadzone na długim odcinku. Wg. mnie wygląda to trochę nienaturalnie i kiczowato.
Link do komentarza
to jak uzyskać w miare naturalnie wyglądający żywopłot z thuji ??? posadzić tylko szmaragda a potem ( jak już urośnie )coś dokomponowac ( dosadzić ) aby przełamać jednolitość ??

wczoraj kupiłem sosnę czarną icon_smile.gif i nie wiem gdzie na chwilę obecną ją posadzić aby było ok za parę lat a i teraz podczas budowy nie uszkodzić drzewka - a może ją posezonować w doniczcę - tak jak była kupiona - postawić ja na tarasie i niech sobie rośnie tam przez 2 lata a potem ja przesadzić w grunt ????
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

............

wczoraj kupiłem sosnę czarną icon_smile.gif i nie wiem gdzie na chwilę obecną ją posadzić aby było ok za parę lat a i teraz podczas budowy nie uszkodzić drzewka - a może ją posezonować w doniczcę - tak jak była kupiona - postawić ja na tarasie i niech sobie rośnie tam przez 2 lata a potem ja przesadzić w grunt ????



Sosna czarna - fajne drzewo! Ale czy nie za duże do niewielkiego ogrodu? W formie gatunkowej drzewo to osiąga spore rozmiary; po 30 latach ma wysokość 10 m. Polecana jest ona do dużych ogrodów i parków!!!

A może chodzi o odmianę 'Brepo' (czyli sosna czarna 'Brepo'), która jest karłową formą sosny czarnej? Ma kulistą koronę, a jej średnica to max. 0,5 m.
icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...

Witam,


Trochę późno , ale lepiej późno niż wcale. Oto plan mojego ogrodu i instalacji nawadniającej:


PlanOgrodu.jpg

Instalacjazraszaczowa.jpg

Może być trochę nieczytelny więc objaśniam:

Kolorem zielonym zaznaczony jest teren gdzie będzie trawka, ciemnoszary kolor to podjazd i chodniki ( lub ścieżki), a żółtą barwą są zaznaczone miejsca bez trawy z różnym przeznaczeniem ( krzewy iglaki, kamyki lub żwirek i inne).
W pierwszej kolejności będziemy wykonywali sam obrys i podłoże ,a krzewy drzewka itp w następnych krokach - pewnie będzie ich dużo ??? icon_sad.gif .
Instalacja nawodniająca to:5 sekcji zraszaczy statycznych i jedna linia kroplująca do miejsca przed wejściem do chaty
( kolor ciemno zielony). Pewnie jak znam życie w trakcie realizacji będą jakieś zmiany ale to już szczegóły.

Pozdrawiam:

Darek

Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
Cytat

Tukaj ale mnie zagiąles instalacją nawadniająca.... ja wogóle nie pomyślałam o czymś takim!



Witam,

Kropeczka, to jest ostatnia rzecz jaką będę wykonywał , przed sadzeniem drzewek , i iglaków w ogrodzie), ale w moim przypadku rzecz nieodzowna. Nie wyobrażam sobie abym z konewką , czy z szlauchem biegał po działce i podlewał roślinki. Szczerze radzę pomyśl i Ty o takim ustrojstwie.

pozdrawiam:

Darek
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...