Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
qkrylel

Działka 1.97a, czy jest szansa na pozwolenie na budowe?

Recommended Posts

Właśnie odnazłem takiego posta

https://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=7095

Mam podobny problem. Planuję inwestycję na działce przydomowej. Problemem jest jej niewielka powierzchnia, zaledwie 1.97a. Lokalizacja jest fajna (centrum miasta) i bardzo by mi pasowało postawić na niej jakiś domek ale wg opinii kilku osob nie da sie ze względu na prawo budowlane które nakazuje zachowanie minimalnych odległości.

Tutaj mapki, działeczka 439/1. W sąsiedztwie są jeszcze dwie działki 439/2 (brak na mapie) oraz 439/3. Obydwie zabudowane w granicach, tak to mniej więcej wygląda:

http://img34.imageshack.us/img34/5618/4391.gif
http://img34.imageshack.us/img34/9066/4322.gif

Koleżanka architekt zrobiła nawet dla mnie rysunek domku na planie tej działki.

http://img34.imageshack.us/img34/7580/p1013584.jpg

Niestety zakłada on odległość 1 metra od granicy działki 439/2 (pomieszczenie gospodarcze) Czy sprawa naprawde jest beznadziejna czy np. można próbować powalczyć w urzędach o pozwolenie na taką inwestycję? Miejscowy plan zagospodarowania (gmina Wieliczka) określa że budynek musi spełniać wymagania narzucone prawem budowlanym. Z drugiej strony po przeczytaniu posta widzę że jednak możliwe są odstępstwa...

Ponadto ustala się,
że działki istniejące w terenach MN, wydzielone przed wejściem w życie niniejszej uchwały, których
parametry /powierzchnia i szerokość/ są inne niż ustalone dla działek nowowydzielanych, mogą być
zabudowane, jeżeli ich zabudowa nie naruszy Prawa budowlanego oraz pod warunkiem spełnienia
wymogów określonych w planie, za wyjątkiem wymogów dotyczących wskaźnika intensywności zabudowy,
wskaźnika powierzchni biologicznie czynnej i współczynnika trwałego zainwestowania.”.


Będę wdzięczny za poradę, czy da się coś z tym zrobić...

Pozdrawiam

/Krystian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przepisy dopuszczają budowę w odległości od 1,5 m od granicy działki lub bezpośrednio w tej granicy, odpowiednio do zabudowy na sąsiednich działkach. W tym przypadku problemem może być natomiast konieczność zachowania powierzchni biologicznie czynnej określonej w MPZP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Za 10 dni będą obowiązywały nowe przepisy w tym zakresie:

§ 12.
3. W zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60
i 271 – 273, dopuszcza się:
1) sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio
przy granicy z sąsiednia działka budowlana lub w odległości mniejszej niż określona
w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości
mniejszej od 16 m,
2) sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działka budowlana,
jeżeli będzie on przylegał cała powierzchnia swojej ściany do ściany budynku
istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku projektowanego, dla
którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, pod warunkiem, że
jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała
długość i wysokość nie większe niż ma budynek istniejący lub projektowany na
sąsiedniej działce budowlanej,
5. Odległość od granicy z sąsiednia działka budowlana nie może być mniejsza niż:
1) 1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części
budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa,
2) 4 m do zwróconego w stronę tej granicy otworu okiennego umieszczonego w dachu
lub połaci dachowej.

Ps. Zapis w MPZP wyraźnie mówi, że „za wyjątkiem ….powierzchni biologicznie czynnej…”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W odpowiedzi na pytanie.

Teoretycznie można wybudować budynek na tej działce, w odległościach nie mniejszych niż 1,5 od granicy z sąsiednimi zabudowanymi działkami, jeśli ściany ani dach nie będą miały otworów, a ściany (sąsiadujace z istniejącymi budynkami) zostaną wykonane jako oddzielenia przeciwpożarowego.
Jednak należy się liczyć z tym, że sąsiedzi będą mogli oprotestować takie usytuowanie budynku ( na podstawie noweli rozporządzenia WT par. 12.4. i PB art.3.20.) a zwłaszcza sąsiad (z lewej) bo jego budynek posiada okna w ścianie zwróconej w kierunku działki na której będziesz budować.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×