Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Hydraulika wodna - pompa


Recommended Posts

Witam !

Piszę do Państwa w sprawie
pomp wodnych które mogłyby sprostać moim oczekiwaniom do projektu jaki mam do zrealizowania.
Mianowicie mam do zrealizowania w domu i u rodziny pewien projekt, do którego potrzebuję pompy (np. fontannowej) która zapewni mi odpowiedni obieg wody w urządzeniu. Zależy mi na tym aby pompa pracowała cicho i efektywnie zatopiona w zbiorniku wodnym.
Zadaniem pompy będzie pompowanie wody ze zbiornika poprzez gumowy wężyk o śr ok 12mm na wysokość min 140-150 cm.
Najlepiej aby można było regulować wydajność takowej pompy w celu dostosowania do wysokości podnoszenia słupa wody w ww. wężyku. Poniżej zamieściłem bardziej obrazowy opis sytuacji.

Dzięki mojemu koledze sprawdziłem sobie pompę firmy AQUAEL (pompa fontannowa):
https://sklep.aquael.pl/webapp/wcs/stores/s...tegory_rn=10780

Jeśli chodzi o jej wielkość (wymiary) jest to to co by mnie interesowało lub niewiele większa max 2-2.5x większa (filtr raczej nie jest koniecznością jeśli chodzi o instalację pompy w domu ponieważ woda w obiegu była by "z kranu" lub destylowana). Jeśli chodzi o hałas, jest prawie niesłyszalana (jeśli tak to można nazwać). Jedyne co mi w niej nie pasowało to sprawa wyprowadzania wody w górę. Mianowicie zamiast tej okrągłej dyszy na końcu rurki wyprowadzającej wodę zamontowałem gumowy wężyk przezroczysty o dł 150cm i średnicy bodajże 12.5mm i ku mojemu nie zadowoleniu pompa wyprowadziła wodę w górę poprzez wężyk jedynie na 50cm, a mnie interesuje wysokość min 140-150 cm.
Pompa ma wydajność 650l/h, a ponieważ jestem laikiem w tym temacie jestem ciekaw czy właśnie parametr wydajności jest odpowiedzialny za wysokość podnoszenia wody w wężyku czy może moc urządzenia ? Jeśli byłaby to wydajność, to czy jeśli powyższa pompa o wydajności 650l/h wyniosła wodę na 50 cm to czy jeśli potroimy wydajność czyli np ~2000l/h to czy takowa pompa wyniesie mi wodę na 150cm ? a odpowiednio bardziej wydatna pompa wyniesie wyżej ? a może zle szukam i powinna być to innego rodzaju pompa niż fontannowa, np wysokociśnieniowa ?

Uprzejmie proszę o pomoc w tej kwestii.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wysokość podnoszenia to odrębny parametr, podany zresztą w opisie i tej pompy (to maksymalna wysokość podnoszenia). Pompa może mieć dużą wydajność ale niewielką wysokość podnoszenia. Podnoszenie wymaga przezwyciężenia oporów hydraulicznych, wydajność zaś dużego przepływu.
Przy większych pompach podaje się też często wydajność w zależności od zmiany wysokości podnoszenia, bo wydajność pompy zwykle spada jeśli wzrośnie wysokość podnoszenia.
PS. W tym przypadku w praktyce będzie chyba potrzebna pompa o wysokości podnoszenia ok. 200 cm, jeśli słup wody ma być podnoszony swobodnie a nie w rurce.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Nie psuj zabawy zenkowi....
  • ile to jest lekko?       Pn-B-03002-1999-Konstrukcje Murowe Niezbrojone-Projektowanie o pozostałych wymienionych materiałach nie będę już pisał   dodam tylko, że ściana gr 12cm (ale z cegły, nie jakiegoś gazobetonu) pod pewnymi warunkami spokojnie może być konstrukcyjną i można na niej oprzeć strop
  • Odziedziczyłam dom na działce rolnej klada III ziemi, sama nie jestem rolnikiem. Nie liczę na możliwość rozbudowy domu 😧, ale w projekcie budynku jest informacja, że to dom parterowy z poddaszem użytkowym. Aby stało się ono użytkowe należy zmienić pokrycie dachu, bo jest eternit, wstawić okna dachowe,doprowadzić wodę, zrobić ściany działowe i zrobić schody, bo obecnie wejście na to poddasze, które służy za strych, jest na zewnątrz. Czy takie prace wymagają pozwolenia z gminy, czy po gotowym remoncie muszę tylko zgłosić zgodnie z projektem zwiększenie powierzchni użytkowej. Obawiam się, że skoro nie jestem rolnikem to i na taką adaptację poddasza nie dostanę pozwolenia. Co robić...    
  • Gość Mariusz
   Od roku mieszkam na działce ze spadkiem. Ma to swoje plusy i minusy. Minusy.. 1 trudność w wyprofilowaniu wjazdu i dobranie bramy wjazdowej. 2. Wiatr ....tu wieje mocno i często ...ale brak smogu ... 3. Zejścia na niższe części wymagają budowy schodów ..i usypania skarpy przy domu aby niwelować różnice ....terenu... 4. Odpowiednie skanalizowanie i nachylenie kostki brukowej aby woda opadową nie robiła strumienia i nie wyrywała ziemi. 5 odpowiednie odwodnienie z rynien ...do zbiornika aby dodatkowo nie było strumienia wody koło domu ... 6 szczelne okna i dobrze zrobione poszycie dachu i otynkowanie ...deszcz przy wietrze pada nawet pod górę 7 Osłanianie roślin od wiatru ..i robienie cichych miejsc.. To z grubsza. Zalety ...świeże powietrze...widok.... Brak sąsiadów ...można pod tarasem zrobić piwnice dzięki spadkowi .... lepsze nagrzewanie domu zima ...cały czas słońce .... Kwestia wyboru...mieszkałem w dole .. zdecydowanie wolę na wzniesieniu....
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...