Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Hydraulika wodna - pompa

Recommended Posts

Witam !

Piszę do Państwa w sprawie
pomp wodnych które mogłyby sprostać moim oczekiwaniom do projektu jaki mam do zrealizowania.
Mianowicie mam do zrealizowania w domu i u rodziny pewien projekt, do którego potrzebuję pompy (np. fontannowej) która zapewni mi odpowiedni obieg wody w urządzeniu. Zależy mi na tym aby pompa pracowała cicho i efektywnie zatopiona w zbiorniku wodnym.
Zadaniem pompy będzie pompowanie wody ze zbiornika poprzez gumowy wężyk o śr ok 12mm na wysokość min 140-150 cm.
Najlepiej aby można było regulować wydajność takowej pompy w celu dostosowania do wysokości podnoszenia słupa wody w ww. wężyku. Poniżej zamieściłem bardziej obrazowy opis sytuacji.

Dzięki mojemu koledze sprawdziłem sobie pompę firmy AQUAEL (pompa fontannowa):
https://sklep.aquael.pl/webapp/wcs/stores/s...tegory_rn=10780

Jeśli chodzi o jej wielkość (wymiary) jest to to co by mnie interesowało lub niewiele większa max 2-2.5x większa (filtr raczej nie jest koniecznością jeśli chodzi o instalację pompy w domu ponieważ woda w obiegu była by "z kranu" lub destylowana). Jeśli chodzi o hałas, jest prawie niesłyszalana (jeśli tak to można nazwać). Jedyne co mi w niej nie pasowało to sprawa wyprowadzania wody w górę. Mianowicie zamiast tej okrągłej dyszy na końcu rurki wyprowadzającej wodę zamontowałem gumowy wężyk przezroczysty o dł 150cm i średnicy bodajże 12.5mm i ku mojemu nie zadowoleniu pompa wyprowadziła wodę w górę poprzez wężyk jedynie na 50cm, a mnie interesuje wysokość min 140-150 cm.
Pompa ma wydajność 650l/h, a ponieważ jestem laikiem w tym temacie jestem ciekaw czy właśnie parametr wydajności jest odpowiedzialny za wysokość podnoszenia wody w wężyku czy może moc urządzenia ? Jeśli byłaby to wydajność, to czy jeśli powyższa pompa o wydajności 650l/h wyniosła wodę na 50 cm to czy jeśli potroimy wydajność czyli np ~2000l/h to czy takowa pompa wyniesie mi wodę na 150cm ? a odpowiednio bardziej wydatna pompa wyniesie wyżej ? a może zle szukam i powinna być to innego rodzaju pompa niż fontannowa, np wysokociśnieniowa ?

Uprzejmie proszę o pomoc w tej kwestii.
Wysokość podnoszenia to odrębny parametr, podany zresztą w opisie i tej pompy (to maksymalna wysokość podnoszenia). Pompa może mieć dużą wydajność ale niewielką wysokość podnoszenia. Podnoszenie wymaga przezwyciężenia oporów hydraulicznych, wydajność zaś dużego przepływu.
Przy większych pompach podaje się też często wydajność w zależności od zmiany wysokości podnoszenia, bo wydajność pompy zwykle spada jeśli wzrośnie wysokość podnoszenia.
PS. W tym przypadku w praktyce będzie chyba potrzebna pompa o wysokości podnoszenia ok. 200 cm, jeśli słup wody ma być podnoszony swobodnie a nie w rurce.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• takie sensacje, że coś pomoże na rdzę grusz i jałowców są błędne. Faktem jest sposób podany i stosowany przez pracownice(dla użytkowników profesjonalnych). Należy w  tym wypadku opryskać grusze wiosną 2 razy całkiem dokładnie w okresie nabrzmiewania pąków i kwitnienia. Jedyny środek to Score, i niestety musi być temperatura od +12 C wzwyż, najlepiej 8 godzin do 3 dni bez opadów. Miedziany i pudrowanie nie działają wcale. Jeżeli jałowce są zaatakowane, to jest zbyt późno, by je uratować, to już trwa ponad rok. Wprawdzie uratowałem róże  z żółtaczki astra srebrem i czymś tam, ale tego się nie da zrobić. Obecnie bukszpany należy opryskiwać 10 razy w roku Mospilanem na ćmę. To straszne.
    • 1. no  w wikipedii tego nie znajdziesz 2. ja nic nie muszę opierać niewiele widziałeś? może jednak wiele, z racji choćby wieku, a że nie zrozumiałeś 3. popatrz, już odchudziłeś żelbet o 3 centy (z 15 do 12) uhu, konstrukcja stalowa, grubo, znaczy się jaka ta konstrukcja? znowu lekko, ile to w końcu jest? a działówki tak się stawia, żeby lekko nie było, a nawet leciutko     to to już typowo twoje buractwo, ale czego od takiego oczekiwać...
    • 1. Pod jakimi warunkami? 2. No to opieraj - na swoją odpowiedzialność. Ja w życiu na cegle 12 nie oparłbym stropu żelbetowego o rozpiętości 3 m, albo więcej. 3.Jedynym murem wg mnie konstrukcyjnym o grubości 12 cm mógłby być żelbet. Tak jak wyżej napisałem. Albo konstrukcja stalowa - ale to juz nie mur. Jak ci sie strop lekko ugnie i dociśnie ściankę, działową, to bedzie lekko. Ale oparty będzie na ścianach konstrukcyjnych.   Oparcie stropu - to nie żarty. A ty retro, zapytaj żony, czy na ściance działwej opiera strop żelbetowy. I przykładaj taką smą miare do bezpieczeństwa konstrukcji, jak do swojej elektryki.
    • Masz belkę na 13 cm szerokie. Blachy z boku + łebki śrub - to jakieś 2 cm więcej. Z okladem ( razem ze szczeliną powietrza koło belki) będzie 16 - 17 cm. To co za problem obmurować to ceglą czy bloczkami na zaprawie cementowej czy innej? Normalnie murujesz z dziurami na belkę. A jeśli to nie mur, tylko ścianka kolankowa - to przecież ona powinna być za czołem belki przy zewnętrznymlicu muru. To nawet nie trzeba belek obmurowywać, chyba że masz jakieś grube te ścianki kolankowe.  
    • Można dać kątowniki przymocowane do wieńca, tak jak w poście Zenka . Dość prosto i solidnie. Tylko nie do czoła, a do boków belki. Przecież to co do zasady analogiczne rozwiązanie do tego które podałem na rysunku. W starych kamienicach to się właśnie zostawiało szczeliny wokół belek i nawet nie smołowało belek od czoła. Właśnie, żeby ruch wilgoci dalej był możliwy.  Umocowanie belek do wieńca jest wytrzymałościowo lepsze niż pozostawienie ich swobodnie. I pewniejsze pod względem stabilności stropu. Belki potrafią się znacznie odkształcić, a wtedy nieutwierdzony strop zacznie się ruszać (drgania) przy każdym kroku.
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...