Skocz do zawartości

początki ogródka- krok po kroku dla laika:)


Recommended Posts

Hej:) Wizję ogrodu ja tak bardzo ogólnie jakąś tam mam icon_biggrin.gif ale żadnego doświadczenia jak się za to zabraćicon_smile.gif Nie wiem czy uda nam się coś zrobić jeszcze w tym roku- narazie robi się elewacja i działka zawalona jest różnym badziewiem. Ale byłam niedawno u koleżanki własnie urządzającej ogródek na niedużej, 900 metrowej działce i tak trochę podglądałam...
Więc zauważyłam że w zasadzie całą działkę, tam gdzie ma być trawnik i tam gdzie sadzą różne iglaki podsypali takim humusem
Moje pytanie- czy tak trzeba- tzn wszedzie sypnąc ten humus? (ja mam 1300 m2 a wywrotka tego kosztuje u nas ok 500 zł)
Jesli tak- to jaką mniej więcej grubą warstwę?
Czy jesli wzdłuż ogrodzenia chce zasadzić drzewka- świerki, sosenki, i może co któreś będzie liściaste- tak chcę zrobić z tyłu i od góry działki- to czy można taki naprzykład humus sypać tylko w dołki gdzie się wsadza drzewko?
Widziałam że ludzie obsypują krzewy i drzewka dookoła taką korą- po co się to robi?
Czy możecie polecić jakąś naprzykład książkę gdzie mogłabym poczytac o takich właśnie podstawach urządzania ogrodu? A może stronę internetową? Tylko mnie narazie chodzi o takie typowo początki, jak zacząc prace nad ogródkiem mając dzialkę świezo po budowie
No i jak przygotować ziemię pod trawnik żeby trawa ładnie rosła?
Link do komentarza
Cytat

Więc zauważyłam że w zasadzie całą działkę, tam gdzie ma być trawnik i tam gdzie sadzą różne iglaki podsypali takim humusem
Moje pytanie- czy tak trzeba- tzn wszedzie sypnąc ten humus? (ja mam 1300 m2 a wywrotka tego kosztuje u nas ok 500 zł)
Jesli tak- to jaką mniej więcej grubą warstwę?



Humus (próchnica) na pewno dobrze wpłynie na wzrost roślin. Jeśli chodzi o trawnik - najlepiej rośnie na żyznym, przepuszczalnym podłożu, bogatym w próchnicę. Na podłoże można wysypać torf odkwaszony, o pH: 5,5?6,5, bądź średni (sprzedawany jest zwykle w workach o pojemności 80 litrów). Na jeden m2 powierzchni powinno się go przeznaczyć około 20 litrów.

Użyźnianie gleby w ogrodzie nie jest jednak koniecznością. Zawsze można dobór roślin uzależnić od rodzaju gruntu i wybrać gatunki mało wymagające.
Link do komentarza
Cytat

Czy jesli wzdłuż ogrodzenia chce zasadzić drzewka- świerki, sosenki, i może co któreś będzie liściaste- tak chcę zrobić z tyłu i od góry działki- to czy można taki na przykład humus sypać tylko w dołki gdzie się wsadza drzewko?
Widziałam że ludzie obsypują krzewy i drzewka dookoła taką korą- po co się to robi?



Sadząc w ogrodzie drzewa z odkrytym korzeniem, właśnie w wykopany dołek sypie się żyzną ziemię. Najpierw kopie się dołek (gł. ok. 60 cm i średnicy ok. 50 cm), odkładając żyzną, wierzchnią warstwę na kupkę. Potem właśnie tą żyzną glebę sypie się na dno dołka. Jeśli w ogrodzie mamy bardzo nieurodzajną ziemię, dołek do posadzenia drzewa powinien być większy (średnica - 100 cm) i na dno (przed posadzeniem drzewa) trzeba dać przekompostowany obornik, a na to warstwę ziemi urodzajnej.

Jeśli chodzi o korę - sypie się ją wokół roślin, aby wilgoć wyparowywała z gleby wolniej. Ponadto, warstwa kory ogranicza wzrost chwastów.
Link do komentarza
Żeby ograniczyć wzrost chwastów można wyłożyć czarną agro włókninę w niej zrobić nacięcia w kształcie krzyżyka i w nich sadzić rośliny następnie wysypać na tą włókninę albo korę albo żwirek (widziałam też keramzyt) wygląda to bardzo ładnie zwłaszcza przy obwódkach, obrzeżach z tuj lub skalniakach, a co najważniejsze oszczędza nasz czas na dziabanie chwastów. Taka włóknina przepuszcza wodę, ogranicza parowanie i zwiększa żywotność kory (ogranicza jej kompostowanie), a co najważniejsze zatrzymuje światło a co za tym idzie wzrost chwastów.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Tak - czarna włóknina to świetna sprawa, ale trzeba pamiętać, żeby się wcześniej pozbyć perzu (o ile jest) - bo on przez tą włókninę spokojnie przejdzie.


Oczywiście miałam na myśli rozłożenie włókniny na wcześniej odchwaszczoną powierzchnię - inaczej jest to bez sensu.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
jak dobrze pójdzie niedługo bede mogła posadzic drzewka wzdłuż jednego brzegu:) O agro włókninie wiem wszyscy tak robiąicon_smile.gif No ale jak odchwaścic- znaczy ręcznie wyplewic i skopac najpierw? A mam taką czesc za domem gdzie rośnie taka byle jaka trawa z chwastami- żeby tam posiac ładne trawkę to co najpierw może zaorac całą działkę? Kurcze ale to dużo roboty.. czy odpuścic i zabrac sie za to po zimie?
Link do komentarza
Cytat

jak dobrze pójdzie niedługo bede mogła posadzic drzewka wzdłuż jednego brzegu:) O agro włókninie wiem wszyscy tak robiąicon_smile.gif No ale jak odchwaścic- znaczy ręcznie wyplewic i skopac najpierw? A mam taką czesc za domem gdzie rośnie taka byle jaka trawa z chwastami- żeby tam posiac ładne trawkę to co najpierw może zaorac całą działkę? Kurcze ale to dużo roboty.. czy odpuścic i zabrac sie za to po zimie?


Nie zostawiaj prac przygotowawczych na "po zimie" najlepiej to zrobić teraz, potraktuj te miejsca gdzie chcesz trawnik,( lub po prostu je odchwaścić) roundup' em, potem gdy już zadziała przekop ogródek i mechanicznie ( najlepiej za pomocą wideł ) usuń resztki roślin z gleby, potem na wiosnę starczy usunąć to co jeszcze zostało i można zakładać ogródek, czy trawnik.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Żeby ograniczyć wzrost chwastów można wyłożyć czarną agro włókninę w niej zrobić nacięcia w kształcie krzyżyka i w nich sadzić rośliny następnie wysypać na tą włókninę albo korę albo żwirek (widziałam też keramzyt) wygląda to bardzo ładnie zwłaszcza przy obwódkach, obrzeżach z tuj lub skalniakach, a co najważniejsze oszczędza nasz czas na dziabanie chwastów.


Zrobiłem coś takiego! Działa! Bardzo dziękuję za ideę, bo wyrywanie chwastów to był mój koszmar od lat!
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...