Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
xxsliwaxx

Drenaż opaskowy - podłoże glina - co zrobić???

Recommended Posts

Witam,
Mam pytanie, co sądzicie o drenażu opaskowym wokół domu parterowego bez piwnicy???
Dom stoi na glinie (wszędzie glina - cegielnie można robić icon_smile.gif ) znajduje się na końcu górki i cała woda spływająca będzie płynąc na budynek.
Zaczęłam się zastanawiać co zrobić:

- pomysł 1: zrobię drenaż opaskowy a ławy i bloczki zasypie żółtym piachem oczywiście izoluję bloczki dysperbit+folia+styrodur+folia bombelkowa
cała woda jaka będzie spływać na dom zostanie odprowadzona do kanału deszczowego w chodniku

- pomysł 2: zaizoluję fundamenty tak jak w pomyśle nr 1 ale obsypie dom tylko glina bez drenażu - podsypię trochę wyżej niż poziom działki i woda która i tak będzie płynąć z górki wierzchnia warstwą na glinie bo glina ani kropli nie przepuści ominie dom i popłynie na ulicę???

izolacja pozioma została wykonana na ławie i będzie również zrobiona na poziomie "0"


co o tym myślicie????? czy ma ktoś działkę składająca sie tylko i wyłacznie z gliny ??????????

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Drenaż w tej sytuacji nic nie daje a fundamentów nie trzeba izolować, bo i tak woda będzie przenikać od środka. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wyniesienie domu ponad otaczający teren i obsypanie fundamentów na wysokość zabezpieczającą przed przemarzaniem (ok. 1,2 m od dołu stopy fundamentowej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Drenaż w tej sytuacji nic nie daje a fundamentów nie trzeba izolować, bo i tak woda będzie przenikać od środka. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wyniesienie domu ponad otaczający teren i obsypanie fundamentów na wysokość zabezpieczającą przed przemarzaniem (ok. 1,2 m od dołu stopy fundamentowej).Zostawiając cokolik wokół domu po obsypaniu gliną ścian fundamentowych do spodu ławy zostanie 135cm więc zapas jest. Co masz na myśli mówiąc, że nie trzeba fundamentów izolować? Czy chodzi o to żebym dała tylko styropian bez żadnych folii bombelkowych??? I porządną izolację poziomą ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Zostawiając cokolik wokół domu po obsypaniu gliną ścian fundamentowych do spodu ławy zostanie 135cm więc zapas jest. Co masz na myśli mówiąc, że nie trzeba fundamentów izolować? Czy chodzi o to żebym dała tylko styropian bez żadnych folii bombelkowych??? I porządną izolację poziomą ?


Jak czytam Twoją wypowiedź to rozumiem ją tak: Redakcja radzi mi nie izolować więc nie będę izolować, ale zaizoluję styropianem.

Przecież jest wyraźnie napisane, żeby nie izolować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Drenaż w tej sytuacji nic nie daje a fundamentów nie trzeba izolować, bo i tak woda będzie przenikać od środka.Ja rozumiem to tak: "Drenaż w tej sytuacji nic nie daje" ( czyli nie rób drenażu); "a fundamentów nie trzeba izolować, bo i tak woda będzie przenikać od środka." (izolowanie czyli izolacja fundamentów od wody, która będzie wokół domu i będzie podchodzić)
Natomiast obłożenie styrodurem bloczków fundamentowych to ochrona przed zimnem i ucieczka ciepła z domu. Tylko nasówa mi sie pytanie: posmarowałam bloczki betonowe dysperbitem, teraz chcę folię przykleić, żeby dysperbit nie zjadł styrodury i przykleić styrodur grubości 10cm - ale nie wiem czy warto mi na zasmażkę dawać folię bąbelkową czy też nie...????

zerknijcie na to: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/domy-energooszczedne-i-pasywne/a/6269-analiza-kosztow-budowy-domow-energooszczednych

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...