Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
xxsliwaxx

Drenaż opaskowy - podłoże glina - co zrobić???

Recommended Posts

Witam,
Mam pytanie, co sądzicie o drenażu opaskowym wokół domu parterowego bez piwnicy???
Dom stoi na glinie (wszędzie glina - cegielnie można robić icon_smile.gif ) znajduje się na końcu górki i cała woda spływająca będzie płynąc na budynek.
Zaczęłam się zastanawiać co zrobić:

- pomysł 1: zrobię drenaż opaskowy a ławy i bloczki zasypie żółtym piachem oczywiście izoluję bloczki dysperbit+folia+styrodur+folia bombelkowa
cała woda jaka będzie spływać na dom zostanie odprowadzona do kanału deszczowego w chodniku

- pomysł 2: zaizoluję fundamenty tak jak w pomyśle nr 1 ale obsypie dom tylko glina bez drenażu - podsypię trochę wyżej niż poziom działki i woda która i tak będzie płynąć z górki wierzchnia warstwą na glinie bo glina ani kropli nie przepuści ominie dom i popłynie na ulicę???

izolacja pozioma została wykonana na ławie i będzie również zrobiona na poziomie "0"


co o tym myślicie????? czy ma ktoś działkę składająca sie tylko i wyłacznie z gliny ??????????

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Drenaż w tej sytuacji nic nie daje a fundamentów nie trzeba izolować, bo i tak woda będzie przenikać od środka. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wyniesienie domu ponad otaczający teren i obsypanie fundamentów na wysokość zabezpieczającą przed przemarzaniem (ok. 1,2 m od dołu stopy fundamentowej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Drenaż w tej sytuacji nic nie daje a fundamentów nie trzeba izolować, bo i tak woda będzie przenikać od środka. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wyniesienie domu ponad otaczający teren i obsypanie fundamentów na wysokość zabezpieczającą przed przemarzaniem (ok. 1,2 m od dołu stopy fundamentowej).Zostawiając cokolik wokół domu po obsypaniu gliną ścian fundamentowych do spodu ławy zostanie 135cm więc zapas jest. Co masz na myśli mówiąc, że nie trzeba fundamentów izolować? Czy chodzi o to żebym dała tylko styropian bez żadnych folii bombelkowych??? I porządną izolację poziomą ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Zostawiając cokolik wokół domu po obsypaniu gliną ścian fundamentowych do spodu ławy zostanie 135cm więc zapas jest. Co masz na myśli mówiąc, że nie trzeba fundamentów izolować? Czy chodzi o to żebym dała tylko styropian bez żadnych folii bombelkowych??? I porządną izolację poziomą ?


Jak czytam Twoją wypowiedź to rozumiem ją tak: Redakcja radzi mi nie izolować więc nie będę izolować, ale zaizoluję styropianem.

Przecież jest wyraźnie napisane, żeby nie izolować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Drenaż w tej sytuacji nic nie daje a fundamentów nie trzeba izolować, bo i tak woda będzie przenikać od środka.Ja rozumiem to tak: "Drenaż w tej sytuacji nic nie daje" ( czyli nie rób drenażu); "a fundamentów nie trzeba izolować, bo i tak woda będzie przenikać od środka." (izolowanie czyli izolacja fundamentów od wody, która będzie wokół domu i będzie podchodzić)
Natomiast obłożenie styrodurem bloczków fundamentowych to ochrona przed zimnem i ucieczka ciepła z domu. Tylko nasówa mi sie pytanie: posmarowałam bloczki betonowe dysperbitem, teraz chcę folię przykleić, żeby dysperbit nie zjadł styrodury i przykleić styrodur grubości 10cm - ale nie wiem czy warto mi na zasmażkę dawać folię bąbelkową czy też nie...????

zerknijcie na to: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/domy-energooszczedne-i-pasywne/a/6269-analiza-kosztow-budowy-domow-energooszczednych

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Więc jest tak jak pisałem w poście #3, a do tego stopnica powinna właśnie spoczywać na 4 punktowych oparciach, bo nawet jeśli jedno z nich nie całkiem leży w jednej płaszczyźnie to z czasem dogniecie się i będzie stabilne czteropunktowe podparcie. Oczywiście tak jak wszystko, można taki system nieco modyfikować i tak nie trudno wyobrazić sobie jednak schowanie tych kołnierzy w stopnicy, a dla uniknięcia skrzypienia, zastosowanie podkładek amortyzujących z filcu czy jakiegoś miękkiego plastiku. Tylko wtedy jak coś nie wypali, pretensje można mieć tylko do siebie.   W opisie jest że klej się jednak stosuje. Cytat z instrukcji:  
  • To prawda że podłączenie trójżyłowe wentylatora z timerem to dla niedoświadczonych kłopot. Dziewięć możliwych podłączeń przewodów :-) Natomiast korzystając z instrukcji i prawidłowo łącząc przewody nie jest to już takie trudne. Na początku najlepiej sprawdzić działanie wentylatora poza instalacją, wówczas będziemy wiedzieć czy sam wentylator nie posiada jakiejś wady. Niestety moduły elektroniczne mogą być niepoprawnie zlutowane, najczęściej w miejscach pinów podłączeniowych. Jeśli wszystko zostało sprawdzone i wentylator działa. Warto sprawdzić instalację miernikiem. Gdzie jest faza? A może być nawet w niebieskim przewodzie jeśli ktoś niewłaściwie podłączył instalację i już cała sprawa się rypie. Sprawa trzeciego przewodu, jedyny problem podłączenia wentylatora z timerem. Poprawnie wykonana instalacja do podłączenia wentylatora powinna posiadać oddzielny przewód do przerywanej fazy - nie przewód uziemienia. Wynika to z przepisów bezpieczeństwa. Praktyka jednak zmusza nas do wykorzystania przewodu uziemienia żółto-zielony z racji braku innego. I teraz bardzo ważna sprawa. Przewód uziemienia musimy odłączyć od pozostałej części instalacji uziemienie. Przewód ten powinien prowadzić jedynie od wentylatora do włącznika światła. Wszystko sprawdzone i jest jak należy Jak poprzednicy pisali: Faza - brązowy - L Zero, neutralny - niebieski - N Faza przerywana włącznikiem - żółto-zielony - T Włącznik może być dzwonkowy do samego wentylatora. Z powyższego opisu wynika że prawdopodobnie faza i zero zostały podłączone prawidłowo - należy sprawdzić przewody w kanale wentylacyjnym gdzie jest faza i jeśli jest odwrotnie zmienić podłączenie w pinach. Wentylator wykonuje suchy start przy pierwszym podłączeniu. Natomiast przewód timera jest źle podłączony i tutaj jak poprzednicy pisali trudno wywnioskować ze zdjęcia, trzeba być na miejscu i sprawdzić linię tego przewodu i zaciski na kostce włącznika. https://ventox.pl/Poradnik_doboru_oraz_montazu_wentylatora
  • Gość MM
   "Tapety strukturalne zwane raufazą"?? Gratuluję wiedzy autorowi artykułu, widać nie ma najmniejszego pojęcia o tym, jakie mogą być tapety strukturalne, choć najwidoczniej zdjęcie ze strony producenta raufazy "zapożyczył". Trzeba było wczytać się trochę w tę stronę, drogi Panie. Pan wybaczy, ale nie mam czasu teraz jej Panu streszczać.
  • Bardzo bogata oferta różnorodnych tapet skłania nas często to wybrania właśnie takiego sposobu wykończenia ścian. Powierzchnie przeznaczone do tapetowania powinny być przede wszystkim równe i podobnie jak przy malowaniu, muszą charakteryzować się dobrą przyczepnością warstw pokrywających tynk. Stosownie do przeznaczenia pomieszczenia, rodzaj pokrycia dobieramy nie tylko że względu na wygląd, ale również własności użytkowe - odporność na uszkodzenia, możliwość zmywania czy zdolność do maskowania wad podłoża. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budownictwob2b.pl/wykanczanie/baza-wiedzy/50602-czy-warto-tapetowac-sciany
  • Witam wszystkich na forum,   planuję własnoręczne wykonanie i montaż schodów w mieszkaniu dwupoziomowym. Schody jednobiegowe, na jednej belce nośnej z profilu stalowego, 16 stopni drewnianych, konstrukcja jak na zdjęciu. Z wykonaniem samej konstrukcji nie będę miał problemu, ponieważ spawane konstrukcje stalowe to branża w której pracuję, ale dla mnie "schody" zaczynają się przy montażu, bo na budowlance się nie znam. Dlatego mam kilka pytań: 1. Do czego przykręcać się w stropie, czy miedzy blachę z otworami montażowymi spawaną do konstrukcji, a strop powinienem jeszcze coś dać, czy mogę przykręcać się bezpośrednio do stropu? 2. Ta sama sytuacja przy podłodze - czy przed położeniem paneli powinienem przykręcić się z blachą do wylewki, a później ją maskować? Czy mogę się jakoś mocować jak będą już położone panele? 3. Czy poza montażem do stropu i podłogi powinienem wesprzeć się na ścianie?  4. Czy w ogóle mogę przykręcić się na górze do stropu, a na dole do wylewki, skoro jedno względem drugiego może pracować? Pozdrawiam
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...