Skocz do zawartości

Jaka wentylacja?


Jarek02

Recommended Posts

Kto z was ma wentylację mechaniczną (niekoniecznie z rekuperatorem)? Czy ktoś ma zrobioną hybrydową - taką w której wentylator włącza się tylko kiedy naturalny ciąg jest zbyt słaby? Są takie nasady Fenko, ale nie mam pojęcia jak z ich faktyczną skutecznością?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie temu...
Z małej liczby postów, wyciągam wniosek, żee wenttylacja mechaniczna do specjalnie popularnych nie należy icon_sad.gif Wiele osób się nią interesuje ale "odpada" na etapie liczenia kosztów inwestycji.
Swoją drogą dobrze, że pojawiło się rozróżnienie na wentylację mechaniczną i mechaniczną z rekuperatorem. Czy wy też macie wrażenie, że jak gdzieś piszą o wentylacji, to od razu musi być mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperaatorem. No a przecież sama wentylacja może być choćby tylko mechaniczzna wyciągowa i to bez rekuperatora. Tak w końcu działają wszelkie wentylatory w łazienkach i okapach kuchennych.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
na forach budowlanych można spotkać osoby, które mają wentylacje mechaniczną z rekuperatorem, osobiście kontaktowałem się z kilkoma osobami i wszyscy sobie chwalili to rozwiązanie. Myślę, że wentylacja taka to nie tylko kwestia późniejszych oszczędności, ale i komfortu w pomieszczeniach, do którego dostarczane jest świeże ogrzane powietrze. Wymuszona wentylacja pozwala nam na dobre wentylowanie pomieszczeń, utrzymywanie odpowiedniej wilgotności, znakomicie nadaje się do obecnie zakładanych szczelnych plastikowych okien.
Link do komentarza
Cytat

na forach budowlanych można spotkać osoby, które mają wentylacje mechaniczną z rekuperatorem, osobiście kontaktowałem się z kilkoma osobami i wszyscy sobie chwalili to rozwiązanie. Myślę, że wentylacja taka to nie tylko kwestia późniejszych oszczędności, ale i komfortu w pomieszczeniach, do którego dostarczane jest świeże ogrzane powietrze. Wymuszona wentylacja pozwala nam na dobre wentylowanie pomieszczeń, utrzymywanie odpowiedniej wilgotności, znakomicie nadaje się do obecnie zakładanych szczelnych plastikowych okien.


Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to faktycznie przede wszystkim komfort. Co do tych oszczędności to nie jest tak różowo jak piszą w prasie/reklamach i niektórym czy nawet większości może ta inwestycja nigdy się nie zwrócić.
Link do komentarza
Cytat

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to faktycznie przede wszystkim komfort. Co do tych oszczędności to nie jest tak różowo jak piszą w prasie/reklamach i niektórym czy nawet większości może ta inwestycja nigdy się nie zwrócić.

Nie tylko komfort. U mnie licząc zyski ze zastosowania rekuperatora można powiedzieć, że wychodzą one na zero (ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła). Jednak bez zastosowania rekuperatora musiałbym dać pompę ciepła o mocy grzewczej ok. 2kW większej. To wiązałoby się z większym wymiennikiem gruntowym, zamiast 3 pętli byłyby 4 i zajęte dodatkowe 70m2 działki.
To też warto brać pod uwagę.
Link do komentarza
Cytat

Nie tylko komfort. U mnie licząc zyski ze zastosowania rekuperatora można powiedzieć, że wychodzą one na zero (ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła). Jednak bez zastosowania rekuperatora musiałbym dać pompę ciepła o mocy grzewczej ok. 2kW większej. To wiązałoby się z większym wymiennikiem gruntowym, zamiast 3 pętli byłyby 4 i zajęte dodatkowe 70m2 działki.
To też warto brać pod uwagę.


Bardzo dobry przykład z tą pompą ciepła.
Następny może być taki jak ktoś ogrzewa dom bezpośrednio prądem(piece elektryczne, akumulacyjne) to wtedy rekuperacja będzie się opłacać. Jeżeli ktoś ma kocioł na gaz płynny - jest cholernie drogi bo porównywalny z prądem.

Jednak w większości domów w Polsce jest piec na paliwo stałe lub kocioł na gaz ziemny i tutaj już zastosowanie went. mechanicznej z rekuperatorem może się nie opłacać ekonomicznie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...