Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Czy budynek energooszczędny warto posadowić na płycie fundamentowej?

Recommended Posts

Gość Budowlaniec
Innymi słowy proponujecie w skomplikowanych warunkach gruntowych, z wysoką wodą, na słabonośnym gruncie sadowić cały budynek na warstwie styropianu??? Płytę fundamentową robi się po to aby wyrównać osiadania, zmniejszyć naprężenia na grunt. Zastosowanie styropianu (np. gr.20cm) pod płytą fundamentową nie spowoduje wyrównania osiadań. Wręcz przeciwnie. Może i będzie ciepło, ale czy ściany będą jeszcze w jednym kawałku??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Płyta żelbetowa rozkłada nacisk budynku na duża powierzchnię, a nośność styropianu z pewnością jest znacznie wyższa niż słabych gruntów budowlanych. Jego zadaniem nie jest wyrównanie naporu na grunt, ale ocieplenie fundamentu, który nie jest posadowiony poniżej strefy przemarzania.

Pod względem konstrukcyjnym to rozwiązanie niczym nie różni się od posadowienia domu na płycie fundamentowej, a jedynie pozwala na jego wyniesienie niemal na powierzchnię gruntu. W ten sposób unika się np. konieczności obniżenia poziomu wód gruntowych na czas fundamentowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
postawiłem dom na płycie fundamentowej z powodu bardzo popularnego - słaba nośność gruntów (torf) wymiana terenu też była potrzebna.
Płyta izolowana od spodu jest 15 cm warstwą styropianu tzw fundament (eps. 200) i folią budowlaną.
w koło obklejona jest styropianem gr 3 cm i kamieniem (bardzo ładnie wygląda).
w domu na płycie ułożona jest warstwa 5 cm styropianu pod ogrzewaniem podłogowym.
jest rewelacyjnie, żadnego osiadania budynku, czy pękania ścian, ciepło i przyjemnie,
samo wykonanie bardzo proste i krótkie w czasie- szalunek, styropian, zbrojenie(gotowe od producenta-nic drożej) i beton-w dwa dni mam fundament i stan zero jednocześnie. a koszt ni większy niż standardowych fundamentów- no i ciepełko rewelacja- bardzo polecam do domów energooszczędnych,
pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dylemat i wątpliwości mną targają. Nauczono mnie, że: fundament osadza się poniżej granicy przemarzania( inna dla każdej strefy klimatycznej), a jest to wymóg minimum, także, że stan zerowy budynku mieszkalnego powinien być wyniesiony powyżej terenu co najmniej 40 cm. W przypadku fundamentu nie jest określony jego rodzaj. Płyty stosuje się na terenach trudnych, nienośnych, a głębokość posadowienia nie ma za zadanie ocieplać fundamentów i posadzek, a powodować, że bezpośrednio pod fundamentem naprzemiennie nie będą powstawać zamrożenia powodujące wysadzanie, odmrażanie powodujące obsuwanie fundamentów. Nijak się to ma do wykonywania fundamentów niemal na powierzchni terenu. Nie rozumiem także posadawiania stanów zerowych na wysokości około terenowych. Zarówno zimne powietrze utrzymujące się przy gruncie, mgła, deszcz i odbicia kropli wody deszczowej wskazują, że wysokość od ziemi do około 40-50 cm nad ziemią wpływa negatywnie(zimno i wilgoć) na ściany budynku. Także miejsce założenia izolacji przeciwwilgociowej poziomej w ścianach zewnętrznych powinno się wykonywać na wysokości 40 cm ponad terenem. Zatem, moim zdaniem, wykonywanie płyt fundamentowych płytko, a stanów zerowych nisko nad ziemią narusza zasady techniczne (warunki) wykonywania robót budowlanych. Ale o tym przekonamy się po kilkudziesięciu latach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Dylemat i wątpliwości mną targają. Nauczono mnie, że: fundament osadza się poniżej granicy przemarzania( inna dla każdej strefy klimatycznej), a jest to wymóg minimum, także, że stan zerowy budynku mieszkalnego powinien być wyniesiony powyżej terenu co najmniej 40 cm. W przypadku fundamentu nie jest określony jego rodzaj. Płyty stosuje się na terenach trudnych, nienośnych, a głębokość posadowienia nie ma za zadanie ocieplać fundamentów i posadzek, a powodować, że bezpośrednio pod fundamentem naprzemiennie nie będą powstawać zamrożenia powodujące wysadzanie, odmrażanie powodujące obsuwanie fundamentów. Nijak się to ma do wykonywania fundamentów niemal na powierzchni terenu. Nie rozumiem także posadawiania stanów zerowych na wysokości około terenowych. Zarówno zimne powietrze utrzymujące się przy gruncie, mgła, deszcz i odbicia kropli wody deszczowej wskazują, że wysokość od ziemi do około 40-50 cm nad ziemią wpływa negatywnie(zimno i wilgoć) na ściany budynku. Także miejsce założenia izolacji przeciwwilgociowej poziomej w ścianach zewnętrznych powinno się wykonywać na wysokości 40 cm ponad terenem. Zatem, moim zdaniem, wykonywanie płyt fundamentowych płytko, a stanów zerowych nisko nad ziemią narusza zasady techniczne (warunki) wykonywania robót budowlanych. Ale o tym przekonamy się po kilkudziesięciu latach.Styropian (15 cm) położony jest 20 cm ponad poziomem działki czyli płyta zaczyna się na 35 cm + 25 cm jej grubości, tzn mamy stan zero 60 cm ponad poziomem działki, chyba wystarczy?
pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dziękuję Animusie .  
  • 1.Hydrofor większy najbardziej przydaje się, jak nie ma prądu i jak mamy slaby napływ wody do źródła, z którego czerpie pompa,  należy też sprawdzić ciśnienie w przeponie hydrofora (czarny kapturek na wierzchu),  czy nie za wysokie, wtedy cześć objętości w zbiorniku zajmuje pietrze zamiast wody. 2. To zawór bezpieczeństwa, po przekroczeniu pewnego ciśnienia się otwiera i sika na ścianę, może w obiegu CWU nie masz naczynka przeponowego.    3. Należy wymienić oba zawory, z przed filtra i za nim, na porządne dźwigniowe z dławikiem, bo te "chinole" motylkowe to do bani, polecam 2 x do roku  używać wszystkich zaworów w domu, czyli zmieniać położenie na chwilę i ustawiać do pozycji z przed.  4. Zawór antyskażeniowy chroni instalację wody spożywczej, przed skażeniem, czyli od cofaniem się wody z innych instalacji w mieszkaniu, do obiegu wody pitnej i  tego bym nie odpuścił. 
  • Płyty OSB występują o grubościach ... 1,2, 1,5 1,8, 2,2 2,5. Na podłogę najlepiej zastosować dwie warstwy cienkiej niż jedną grubą. Powinna to być OSB 3 lub OSB 4 ze względu na ich odporność na wilgoć. Przy jednej warstwie należy stosować płyty podłogowe czyli łączone na pióro/wpust. Takie płyty łączymy na styk. Inne z zastosowaniem przerw dylatacyjnych. Zaprawy cementowe mają bardzo słabą przyczepność do płyt OSB ponieważ te na swojej powierzchni posiadają warstwę żywicy. Przed aplikacją czegokolwiek warstwę tę należy usunąć przez zeszlifowanie oraz płytę lekko zmoczyć aby płyta się "nastroszyła". Na tak przygotowaną powierzchnię aplikujemy hydroizolację dwuskładnikową. W ten sposób zabezpieczamy płyty przed ingerencją w nie wilgoci, a jednocześnie tworzymy warstwę sczepną dla kleju. Izolacje jednoskładnikowe (tzw folie w płynie) nie mają wystarczającej przyczepności. Zastosowany klej do płytek musi być przynajmniej klasy C2 S1. Ważne są oznaczenia, a nie napisy marketingowe typu "klej elastyczny". Na takim podłożu producenci płyt nie zalecają przyklejania płytek o formacie większym niż 33 x 33.   
  • Witam, czym ocieplić zewnętrznie ścianę domu drewnianego szkieletowego, 70 lat, ocieplonego trzciną ? z zewnątrz jest tynk ,wapienny chyba, ale dom lubi "pleśnieć" więc nie wiem czy styropian się tu nada...  byłabym wdzieczna za radę. pozdr
  • Witam, z pewnych powodów zmuszona jestem do przeróbki starego drewnianego domu - w wyniku podziału zniszczono mi taras od południa, wiec chciałabym go przenieść na inną ścianę budynku, gdzie jest okno /drzwi pierwotne zostają, a zamiast okna byłyby drzwi/ i w  związku z tym, aby zrobić zgłoszenie muszę mieć projekt...Dom jest na wysokich piwnicach /1 m/ wiec do tych drzwi balkonowych miałby być taras , ale raczej o lekkiej konstrukcji, bo działka mniejsza po podziale niż zakłada mpzp...Niestety mimo moich protestów sąd podzielił po ścianie, taras wyburzono bezprawnie a ja jestem postawiona pod ścianą...   czy jest to możliwe i ewentualnie jaki rząd wynagrodzenia za taki projekt..zupełnie się nie orientuję..
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×