Skocz do zawartości

Praefa czy tradycyjnie?


Recommended Posts

Cytat

Nie pamiętam dokładnie, ale cena nie obejmujenp:
- ocieplenia stropu i (lub) poddasza,
- wynajem dźwigu,
- koszty transportu,
- nadzoru,
- fundamentów


O tym, że trzeba przygotować fundament wiedziałem. Kosztów nadzoru nie brałbym pod uwagę, bo to jest indywidualna sprawa zawsze.

Za to koszty transportu pewnie są uzależnione od odległości od centrali. Czy się mylę?

Dodatkowo zaskoczył mnie wynajem dźwigu i ocieplenie. To moim zdaniem powinno być w cenie.
Link do komentarza
Cytat

Oczywiście pytanie może brzmieć tak jak zaproponował bajbaga. Ja poszłam troszeczkę dalej i zapytałam o taką samą przeróbkę ale już na etapie użytkowania domu. Ale odpowiedź na pytanie kolegi już mnie usatysfakcjonuje icon_smile.gif



No to już odpowiadamy. I to nawet konkretnie co do tego okna icon_smile.gif

Jak to zrobić?

Podstemplować, wyciąć, osadzić nowe nadproże.

Jeżeli jest to ściana nośna jest to dość skomplikowane (ale po odpowiednim przeliczeniu sił, pewne, że dom się nie zawali), jeżeli działówka to dwie godziny i po sprawie icon_smile.gif

Technologia identyczna, jak w tradycji. Czyli dobra piła i po sprawie.

Jeżeli macie znajomych, którzy wybudowali w systemie Praefa, sami zapytajcie. Normalne "przebudowy", które zdarzają się na budowie nie są żadnym problemem. Kiedyś powstał mit, że Praefy nie da się przebudować i nadal część ludzi w to wierzy icon_smile.gif Zupełnie bezpodstawnie.
Link do komentarza
Cytat

Do tego zmierza moja upierdliwość icon_biggrin.gif Też mam taką obawę.
Wielu już się przekonało z jaką dokładnością są przygotowywane projekty typowe. Na szczęście tardycyjne murowanie umożliwia nam zmiany na bierząco np gdy okazuje się, że wystarczy przesunąć o 10cm otwór drzwiowy aby zmieściła się pełnowymiarowa szafa. Mało która budowa obchodzi sie bez tego typu awaryjnych przeróbek. Akurat ta opisana nie wymaga przeliczeń konstrukcyjnych.
Może i wiercę dziurę w brzuchu preafowcom, ale wyłącznie w dobrym celu - aby uświadomić inwestorom, że systemy tego typu nie są ideałem. Sama przez to przechodziłam. W pierwszej chwili Praefa mnie urzekła i dopiero jak się przyjrzałam, pojawiły się tego typu wątpliwości...
... mam nadzieję, że zostaną rozwiane
... ... bądź potwierdzone milczeniem

Ja po prostu chciałabym widzieć wnioski w wielu poruszanych na forum tematach. Jeżeli będziemy sobie schodzić z drogi i unikać odpowiedzi to szkoda naszego czasu na pisanie na forum.



Ale kto komu zszedł z drogi icon_smile.gif

Powtarzamy jeszcze raz. Jakiekolwiek zmiany polegające na wycięciu 10 cm ściany (bo drzwi są za szerokie) lub wykucia dodatkowej bruzdy pod prąd nie stanowią zupełnie problemu.

Większe zmiany - tzw. konstrukcyjne - trzeba skonsultować z nami. Zresztą, podobnie, jak w innych systemach. Dla pewności, że mieszka się w dobrze zaprojektowanym i pewnym domu. Czyż nie?

Oczywiście możemy drążyć ten temat dalej - my będziemy mówili, że się da, Wy, że nie. Budujący w naszym systemie doskonale wiedzą, że ściany Praefa są bardzo łatwe w "modelowaniu" icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Znikną icon_smile.gif
Właśnie dostałem wycenę z "PREF-BUD" w technologii PRAEFA pozwolę sobie zamieścić:
Projekt: 118m.kw powierzchni użytkowej,parterowy:
http://www.domnahoryzoncie.pl/pl/index.php?s=122&a=295
Fundament tradycyjny,dachówka ceramiczna:
Stan surowy otwarty-235tys.zł
Okna plastikowe,drzwi gerda,styro 25cm(ściana 40cm),U~0,18,brama garażowa Hoermann:
Stan surowy zamknięty-273tys.zł
Stan surowy zamknięty z instalacjami-289,9tys.zł
Koszt wykonania do stanu wykończonego-325tys.zł
Wszystkie ceny netto !!!
Teraz proszę sobie odpowiedzieć czy warto iść w PRAEF-ę
(cena SSO mnie powaliła-250tys.zł)

Koszt 1m.kw pow.uż. SSO-2,12 tys.zł
Koszt 1.m.kw pow.uż. SSZ-2,45 tys.zł
Koszt 1.m.kw pow.uż. stanu wykończonego-3tys.zł

Mit co do ceny nie obalony icon_wink.gif




Już odpisaliśmy Ci na innym forum, ale widać, że zależy Ci na rozpowszechnieniu tej ceny icon_smile.gif Nam też, bo to dobra cena icon_smile.gif

Zapomniałeś dodać, że tam jeszcze dochodzi ponad 22 m2 garażu, co już daje dom o pow. ponad 140 m2. Czyli wtedy stan wykończony mamy w cenie niespełna 2500 tys. zł (brutto).

Nie zapominajmy, że - prawdopodobnie!, bo to musiałbyś potwierdzić - masz już w tym fundament grzewczy Legalett. Czyż nie?
Link do komentarza
Cytat

Cena nie obejmuje instalacji co,pieca i wentylacji,proponują mechaniczną ale tego nie policzyli.



Arturo,
czyżby Pref-Bud nie zaproponował Ci w tej cenie Legalettu? Jeżeli zaproponował, to czemu piszesz, że nie ma tam instalacji CO?

Może tak dokładnie określ co jest w cenie (DOKŁADNIE), a resztę ludzie sobie dopowiedzą sami, czego nie ma. Bo jak sam widzisz ceną nie zszokowałeś, a wręcz zachęciłeś icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Dla mnie 250tys.zł za SSO jest szokująca,mam zdecydowanie tańsze oferty,co prawda nie od firm.
Doczytałem,że 325tys.zł netto jest to stan deweloperski,do wykończenia daleko icon_wink.gif
Jestem przekonany,że systemem gospodarczym taniej mnie to wyniesie.




Za 240 tyś zł wybudowaliśmy 140mkw dom do zamieszkania bez wykończonego salonu systemem gospodarczym. Prawda, że budowa trwała prawie dwa lata , ale jaka jest teraz satysfakcja z domu postawionego własnymi siłami.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Ja zawsze trzymam sie zasady - że metr kw bez specjalnych luksusów to minimum 3000zł w normalnym standardzie.



m.kw.czego i w jakim stanie ?
Jeśli powierzchni użytkowej i do zamieszkania tzn.pod klucz to można wytrzymać,chociaż nawet w takim stanie można zdecydowanie taniej.
No chyba,że ty z W-wy to inna gadka icon_wink.gif
Link do komentarza
Gość arturo72

Cytat

Za 240 tyś zł wybudowaliśmy 140mkw dom do zamieszkania bez wykończonego salonu systemem gospodarczym.
Pozdrawiam


Można ? Można icon_wink.gif Wiem o tym icon_smile.gif
Cytat

Cena ciekawa, nawet z vatem.


Ale czemu wg.Ciebie cena 350tys.zł za stan deweloperski jest ciekawa ?
Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Za 240 tyś zł wybudowaliśmy 140mkw dom do zamieszkania bez wykończonego salonu systemem gospodarczym. Prawda, że budowa trwała prawie dwa lata , ale jaka jest teraz satysfakcja z domu postawionego własnymi siłami.
Pozdrawiam



Gratulujemy i trzymamy kciuki, aby fajnie się mieszkało.

Tak na marginesie... Nasi klienci mieszkają w swoich domach tak do pół roku od pierwszego szpadla.
Link do komentarza
Cytat

Oczywiście możemy drążyć ten temat dalej - my będziemy mówili, że się da, Wy, że nie. Budujący w naszym systemie doskonale wiedzą, że ściany Praefa są bardzo łatwe w "modelowaniu" icon_smile.gif


O "modelowaniu" można mówić na etapie projektowania a nie budowania. Szkoda, że jak dotąd nie padła praktyczna odpowiedź ze strony Firmy na temat zmiany wielkości otworów. Prócz tej o bezproblemowych 10cm. Ale czym zapełnić ubytek po "przesunięciu" otworu już się nie dowiedzieliśmy. Natomiast po raz kolejny dowiadujemy się, że wymaga to przeliczeń i wiedzy ekspertów - z czym się zgadzam. W takim razie zapytam: czy Praefa pobiera pieniądze za przeprojektowanie ściany na etapie wykonastwa?
Link do komentarza
Cytat

Gratulujemy i trzymamy kciuki, aby fajnie się mieszkało.

Tak na marginesie... Nasi klienci mieszkają w swoich domach tak do pół roku od pierwszego szpadla.



Ale nie budowali sami, tylko stawiała im firma, dzięki temu są w plecy na jakieś .............(kilkadziesiąt) tyś zł.
icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Ale nie budowali sami, tylko stawiała im firma, dzięki temu są w plecy na jakieś .............(kilkadziesiąt) tyś zł.
icon_biggrin.gif



To zawsze jest dylemat:
- budować samemu czy z firmą
- remontować samemu czy z firmą
- kostkę brukową kłaść samemu czy z firmą

Itd. itd.
Link do komentarza
Cytat

Szkoda, że jak dotąd nie padła praktyczna odpowiedź ze strony Firmy na temat zmiany wielkości otworów.



Droga Forumowiczko,
poprosiliśmy: proszę o przesłanie projektu i zakresu zmian, a na pewno wszystko przygotujemy tak, abyś nadal mogła bezpiecznie mieszkać w swoim domu. Nie da się OGÓLNIE odpowiedzieć na pytanie:

"jak przesunąć ścianę?", "jak przesunąć otwór".

Przecież każdy dom jest inny. I do każdego należy podejść indywidualnie. Zapewniamy jednak, że nie ma ŻADNYCH problemów z takimi zmianami. Choć niektórzy nadal twierdzą uparcie, że jest icon_smile.gif

Cytat

W takim razie zapytam: czy Praefa pobiera pieniądze za przeprojektowanie ściany na etapie wykonastwa?



Praefa nie pobiera żadnych opłat!
Link do komentarza
Cytat

W projekcie mam porotherm, ale nasłuchałem sie o tym jak jest kruchy i jakie moga byc problemy z wywierceniem głupiego otworu pod szafkę wiszaca czy pod żyrandol i to mnie trochę zniechęciło.


Pustaki ceramiczne Porotherm pozwalają na swobodne stosowanie elementów montażowych do wieszania sprzętów i urządzeń domowych. Warunkiem jest jednak prawidłowe wykonanie otworów pod kołki za pomocą wiertła przeznaczonego do ceramiki. Średnica i długość otworu powinna być odpowiednio dopasowana do rozmiaru kołka i wykonana wiertarką bez użycia udaru, o głębokości pozwalającej na prawidłowe rozparcie się elementu w ścianie. Wszelkie uszkodzenia pustaków wynikają przede wszystkim ze stosowania udaru w wiertarkach i niewłaściwego doboru elementów mocujących. W razie pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z Doradcami Technicznymi firmy Wienerberger.

Wienerberger - Dział Zarządzania Produktem
Link do komentarza
Cytat

Pustaki ceramiczne Porotherm pozwalają na swobodne stosowanie elementów montażowych do wieszania sprzętów i urządzeń domowych. Warunkiem jest jednak prawidłowe wykonanie otworów pod kołki za pomocą wiertła przeznaczonego do ceramiki. Średnica i długość otworu powinna być odpowiednio dopasowana do rozmiaru kołka i wykonana wiertarką bez użycia udaru, o głębokości pozwalającej na prawidłowe rozparcie się elementu w ścianie. Wszelkie uszkodzenia pustaków wynikają przede wszystkim ze stosowania udaru w wiertarkach i niewłaściwego doboru elementów mocujących. W razie pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z Doradcami Technicznymi firmy Wienerberger.

Wienerberger - Dział Zarządzania Produktem




A może by tak można było podać konkrety:
np.
-rodzaj wierteł tych do ceramiki - które sie wg. pana najlepiej sprawdzają,np. jakiej marki
-
Cytat

Średnica i długość otworu powinna być odpowiednio dopasowana do rozmiaru kołka

to chyba normalne,że dobiera sie wiertło do korka rozporowego,ale i tak są problemy z montażem tychże kołków,no chyba że są jakieś specjalne kołeczki,które sie sprawdzają przy porothermie.... w takim razie proszę coś podpowiedzieć
-jaki ciężar jest w stanie utrzymać " poprawnie zamocowany kołek" , czy np. mogę bez ryzyka zawiesić szafkę kuchenną na takim mocowaniu ?
Link do komentarza
Do mocowania wszelkiego rodzaju elementów w pustakach Porotherm można używać różnego rodzaju ramowych kołków rozporowych. Mogą to być dyble do betonu, które służą do mocowania regałów, szafek, karniszy, luster, półek, itp, jak i kołki nylonowe z listkami blokującymi, pozwalające na przeniesienie większych obciążeń maksymalnych.

Najcięższe elementy budowlane takie jak bramy, konsole, elementy ceramiki budowlanej i sanitarnej, anteny i inne konstrukcje można mocować przy użyciu tzw. kołków chemicznych z zastosowaniem wysokowytrzymałościowej zaprawy iniekcyjnej.

Wienerberger - Dział Zarządzania Produktem
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Nie nastawajcie tak ostro na przedstawiciela ....
On się stara i za to mu płacą. I dobrze. Bo w ten sposób wiele się dowiemy i podejmiemy ostateczną decyzję nt. technologii.

Co do kosztów ja mogę dać kilkanaście procent więcej za szybkość realizacji inwestycji.

Czy PRAEFA może na przykładzie 1-2 projektów pokazać nam swoje wyceny instalacji i porównać je do kosztorysów zrobionych przez siebie lub inne firmy w innej technologii ... tego samego projektu.
Będzie nam łatwiej.
Z góry dziękuję.

Cytat

Ale nie budowali sami, tylko stawiała im firma, dzięki temu są w plecy na jakieś .............(kilkadziesiąt) tyś zł.
icon_biggrin.gif



Niektórzy nie chcą się uczyć nowego zawodu, w obecnym dobrze im się wiedzie.
Czy jak potrzebujesz chcleba to nie dajesz zarobić piekarzowi i sam go pieczesz ? albo naprawiasz sam samochód ?

GENERALNIE bardzo fajny wątek !! Liczę na dalszą dyskusję.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...