Skocz do zawartości

Projekt rekuperacji - do specjalistów - z gwc


Recommended Posts

Obecnie jestem na etapie budowy domu wg projektu Koralgol 2 .
W planach wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.
Gdzie znajdę fachową pomoc w okolicach Wrocławia w wykonaniu istotnego elementu domu jakim jest sprawna wentylacja z odzyskiem ciepła ??

Projekt domu :

koralgol_2_widok1_WWW.jpg

koralgol_2_widok2_WWW.jpg

rzuty budynku:

koralgol_2_PARTER_LEWY.jpg

koralgol_2_PODDASZE_LEWY.jpg

zmiany w projekcie - na parterze - minispa (sauna plus natrysk) w pokoju/gabinecie/ - wyjscie z tyłu na taras.
poddasze - łazienka w pokoju z balkonem - gabinet (pokój do proacy) w łazience
cała część garażowa poszerzona o 70 cm - łącznie z sypialnią na górze
likwidacja niektórych okien połaciowych.

front budynku na północ
mapka z planowanym budynkiem :

photomapa.jpg

photo01zgry.jpg

szukam info co jak wykonac na poszczególnych etapach budowy aby czegos nie przeoczyć icon_smile.gif
jak wykonać GWC - rurowy - czy może lepiej żwirowy ???? - ogrzewanie gaz ziemny - kocioł gazowy kondensat z zamknietą komorą spalania plus kominek z płaszczem wodnym - ogrzewanie podłogowe parter - poddasze grzejniki albo podłogówka

z góry dzieki za pomoc !!!!

Link do komentarza
Cytat

Obecnie jestem na etapie budowy domu wg projektu Koralgol 2 .
W planach wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.
Gdzie znajdę fachową pomoc w okolicach Wrocławia w wykonaniu istotnego elementu domu jakim jest sprawna wentylacja z odzyskiem ciepła ??



Z okolic Wrocława są rekuperatory.pl
http://www.rekuperatory.pl/glowna/main.shtml

oni wykonują kompleksowo wentylacje mechaniczną oraz gruntowe wymienniki.
Jeśli chcesz mieć gruntowy wymiennik to już na etapie prac fundamentowych musisz to przewidzieć, chodzi o rurę doprowadzającą do rekuperatora. Jeśli ma być went. mechaniczna to już na tym etapie trzeba zrezygnować z kominów grawitacyjnych.
Zastanów się dobrze nad kominkiem z płaszczem wodnym: według mnie on ma mało sensu jeśli będzie kocioł kondensacyjny. Koszt instalacji takiego kominka to około 12 tyś zł a zyski ciepła z tego tytułu będą ci się długo zwracać jeśli będziesz w nim palił tylko od czasu do czasu, poza tym kto chce mieć kotłownie w salonie?
Link do komentarza
Widzę, że nie ja jeden radzę Ci się zastanowić nad sensem budowy kominka z płaszczem w twojej sytuacji.
Co do GWC, to osobiście mam więcej przekonania do żwirowego. Działają one już po 30 lat i dobrze sprawdzono je w polskich warunkach.
Możesz o nich poczytać na:
www.taniaklima.pl
Oczywiście bierz pewną poprawkę na to, że oni sami też je robią icon_smile.gif Teksty z Magazynu Instalatora są w lepszej jakości na stronie MI.
Link do komentarza
czyli kominek z dgp ??? czy po prostu wpięty w wentylację mechaniczną ??? a może skoro palone bedzie od czasu do czasu ( sam nie wiem bo jeszcze kominka w domu nie miałem ) dla dogrzania jesienią , wiosną - wystarczy zwykły kominek i ciepło rozprowadzi się samo grawitacyjnie ??? ewentualnie jakieś przepusty w stropie ???

skoro dom bedzie dobrze docieplony - ściany 15 cm styro , dach 20-30 cm wełny , podłoga 20 cm styro - może uda się utrzymywać przez większość sezonu grzewczego ciepło kominkiem ??? fajnie by było icon_smile.gif)
Link do komentarza
Trochę dziwne masz te proporcje izolacji. Czy chcesz w końcu mieć dom energooszczędny, czy tylko lekko przekroczyć normowe minimum? Przez podłogę na gruncie masz mniejsze straty niż przez ściany, to może już konsekwentnie 20 cm izolacji ścian? Przez dach (wł. stropodach) na podaszu straty są większe niż przez ściany (ciepłe powietrze się unosi), tam nie mniej niż 30 cm (z poprzeczną nadbitką na krokwiach).
Całego domu o takim rozkładzie jak twój nie ogrzejesz grawitacyjnym DGP. Do tego musisz mieć obieg wymuszony i do tego da się wykorzystać kanały wentylacyjne. Trzeba oczywiście przeliczyć odpowiednie przepływy, robienie oddzielnych kanałów dgp spowodowałoby tylko kłopoty (dwa strumienie powietrza nawiewanego!). Trzeba przewidzieć doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza świeżego do wentylatora DGP, wtedy niech wyłączają się wentylatory nawiewne wentylacji mech.
Link do komentarza
Cytat

Trochę dziwne masz te proporcje izolacji. Czy chcesz w końcu mieć dom energooszczędny, czy tylko lekko przekroczyć normowe minimum? Przez podłogę na gruncie masz mniejsze straty niż przez ściany, to może już konsekwentnie 20 cm izolacji ścian?



To dużo zależy od materiału użytego do budowy ściany, prosty przykład:
ściany
Ytong klasa PP2 365mm U=0,29
+
styropian TERMO ORGANIKA GOLD-śCIANA 100mm U=0,38
=
szerokość ściany 465mm i R=6,08 czyli U=0,16


plan ogrzania domu bardzo fajny, tylko kominek z płaszczem to pieniądze w błoto bo skoro nie będziesz często palił to po co on? Rekuperator odzyska ciepło powietrza wokół kominka i rozprowadzi po całym domu. Możesz zrobić jakieś miejsca w domu pod przyszłą instalację solarną, którą mógłbyś kiedyś zainstalować (miejsce na rury) i np. zakupić bojler z dodatkową wężownicą pod solarke icon_wink.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...