Skocz do zawartości

"Energooszczędny" ale nie koniecznie ekologiczny!


Recommended Posts

Zastanawia mnie jedna rzecz w dyskusji o energooszczędnych i w związku z tym ponoć ekologicznych rozwiązaniach. Mało kto podaje całkowitą ilość energii potrzebną na wyprodukowanie, użytkowanie i późniejszą utylizację jakiegoś przedmiotu (żarówki, kolektora słonecznego itd.) A przecież dopiero wtedy można mówić na ile coś takiego obciąża środowisko (jest ekologiczne lub nie).
Chodzi mi jakby o całkowite nakłady energii, związane z jakimś przedmiotem. Widziałem kiedyś takie wyliczenie dla ogniw fotowoltanicznych (w bateriach słonecznych), z których wynikało, że na wytworzenie takiej ilości energii, jaką zużyto przy ich produkcji, potrzebowałyby kilkudziesięciu lat pracy. Oczywiście technologia produkcji i ich sprawność się zmienia ale rzecz daje do myślenia. Tak samo każde urządzenie elektryczne zużywa u nas prąd pochodzący ze spalania węgla, więc w ogólnym bilansie wcale nie jest "czyste".
Jak ktoś twierdzi, że chce być ekologiczny, to powinien to wziąć pod uwagę.
Link do komentarza
Jeśli tak liczyć (i słusznie) to będzie straszny problem z ekologicznością np. każdego sprzętu elektrycznego w Polsce.
Jakieś 80% energii (jak nie więcej) to nasza własna produkcja z węgla.
Sprawność urządzeń do wytwarzania energii to w naszych przestarzałych elektrowniach raczej nie więcej niż 60%.
Doliczcie do tego straty przesyłowe w sieci i na transformatorach (każde trafo), przy każdym kolejnym przejściu na sieć o niższym napięciu.
A elektryczność wykorzystuje jeszcze przemysł przy produkcji innych dóbr.
Przy naszym stanie energetyki (elektrownie i sieci) wychodzi na to, że w sumie bardziej ekologiczny może być stary kocioł na węgiel, niż grzejnik elektryczny. Przy energetyce jądrowej wyglądałoby to już dużo lepiej.
Link do komentarza
Tylko przekonaj ludzi do elektrowni jądrowych. Zaraz będzie krzyk, że to promieniowanie i odpady promieniotwórcze. Skrzyknie się grupę takich i zaraz zablokują każdą budowę. Choć podobno poparcie dla takich rozwiązań rośnie. Po Czarnobylu u nas każdy podchodzi do energetyki jądrowej jak pies do jeża.
A tylko przy uzyskiwaniu energii z tego źródła można realnie myśleć o mniejszym truciu w skali kraju.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...