Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Blat stołu lakierować, czy...?


Recommended Posts

Cytat

Czy lakierowanie to jedyny sposób na blaty stołów? Politura odpada, wosk również. Chodzi o zwykły rodzinny stół z litego drewna. Jak odnowić blat?Rodzinny to chyba znaczy, że działać na nim będą również dzieci, wylewać się będzie to i owo. Olej do blatów V33 powinien być chyba najlepszym rozwiązaniem. Jest łatwy w konserwacji, ponieważ chroni przed wodą, której z powodzeniem można używać do czyszczenia. Stół zyska też pewnej ciepłej domowej naturalności. To ważne, a nawet bezcenne.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Rodzinny to chyba znaczy, że działać na nim będą również dzieci, wylewać się będzie to i owo. Olej do blatów V33 powinien być chyba najlepszym rozwiązaniem. Jest łatwy w konserwacji, ponieważ chroni przed wodą, której z powodzeniem można używać do czyszczenia. Stół zyska też pewnej ciepłej domowej naturalności. To ważne, a nawet bezcenne.
Bezcenne to są dzieci, a raczej studnią bez dna. Ktoś kiedyś wyliczył, że wychowanie jednego potomka, to (po zsumowaniu kosztów wychowania, ubierania i pokrywania strat) wartość 2-3 pokojowego mieszkania.
A wracając do blatów (są jednak bardziej przewidywalne), to olej ma jeszcze jedną zaletę. Można nim uzupełniać fragment ubytku. Jak odpryśnie lakier, to wcześniej czy później woda zacznie się wdzierać przez ubytek i w efekcie trzeba będzie malować całość. Olejem można uzupełnić tylko uszkodzony kawalek. wiem co mówię - uwielbiam stare meble..
  • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...
Marianno, masz rację że wosk i politura na blat niebardzo, i tu info dla Józka, olej też się za bardzo nie nadaje. Na stole za dużo rzeczy się robi. Woski na przykład można zastosować na nogi stołu, ale na blat stołu ja bym polecała lakier do mebli o boazerii. A olej nie uzupełni ubytków. Jeśli są jakieś dziury w drewnie to ja bym polecała szpachlówkę, albo masę do drena Liberona i to zapełni dziury. Podsumowują, na stół, na którym macie zamiar jeść, często go używać polecam lakier- a możesz mieć matowy jak nie chcesz żeby się świecił.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
Dobrze powiedziane. Ja też zastanawiałam się nad odnowieniem starego drewnianego stołu- swego czasu prezentował się naprawdę nieźle. Nie ma jednak talentu do tego typu prac więc kupiła nowy na myin.pl:) Odnawianie mebli to cenna umiejętność, jeśli jej ktoś nie posiada to lepiej niech nie próbuje
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata temu...
Cytat

Czy lakierowanie to jedyny sposób na blaty stołów? Politura odpada, wosk również. Chodzi o zwykły rodzinny stół z litego drewna. Jak odnowić blat?
A zastanawiałeś się nad położeniem szklanej mlecznej płyty na stół. Jest to bardzo modne i praktyczne rozwiązanie, które pozwala chronić stół, a do tego wygląda bardzo dekoracyjnie. Oczywiście szkło musi być hartowane i odporne na zarysowania.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zależy, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli blat ma być jak nówka sztuka nieśmigana, to zeszlifować i polakierować. Oczywiście z czasem się porysuje.
Olejowane fajnie wygląda drewno "po przejściach" i ma tę zaletę, że znacznie łatwiej taki blat ponownie zaolejować (niekoniecznie trzeba szlifować) niż polakierować.
Jeśli chodzi o trwałość, to olejowane blaty sprawdzają się nawet w kuchni, więc i na stole nie powinno być problemu.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...