Skocz do zawartości

Rządowa pomoc w spłacie kredytu nie dla budujących dom jednorodzinny


Recommended Posts

Przeczytałem dziś artykuł na http://forsal.pl/wiadomosci/319023_kredyty...o_wsparcia.html o rządowym wsparciu w sprawie spłaty kredytów hipotecznym.

Moim zdaniem nie jest od dla osób budujących dom, bo
Cytat

Kto rzeczywiście skorzysta?

Jeśli ktoś chce wykorzystać pomoc państwa w pełni, bez obciążania dodatkowo domowego budżetu, to nie powinien mieć za dużego kredytu. Expander policzył, że pomoc w maksymalnej wysokości, czyli 1200 zł miesięcznie, wystarczy np. do zapłaty raty kredytu w złotych na kwotę 174 tys. zł zaciągniętego na 30 lat. To dotyczyłoby kredytów zaciągniętych w maju, z marżą 2,8 proc., przy których miesięczna rata wynosi niecałe 1200 zł. Jeśli ktoś zaciągał kredyt w maju, z taką samą marżą, ale na 25 lat, to pomoc budżetu pokryje spłatę raty w wysokości 1196 zł, czyli kredytu o wartości 164 tys. zł.



Czyli nie ja, bo mam znacznie wyższy kredyt i więcej płacę miesięcznie niż te 1200 zł. Nawet jak ktoś ma kredyt we frankach to sobie z ta pomocą nie poradzi.
Cytat

Pokolenie franka znowu górą

Znów okazuje się przy tym, że kredyty we frankach są górą. Maksymalna miesięczna pomoc państwa starczy na spłatę raty kredytu w CHF na kwotę 216 tys. zł, zaciągniętego na 30 lat w maju (marża 4,3 proc., spread 20 groszy) we frankach (rata 1199,70 zł). Przy kredycie 25-letnim pomoc wystarcza na miesięczną ratę kredytu na kwotę 197 tys. zł zaciągniętego w maju (marża 4,3 proc., spread 20 groszy) (rata 1198 zł).



i tyle.

A druga spraw, że przekonuje mnie argument (zasłyszany w wiadomościach), że to raczej pomoc dla banków niż dla ludzi.
Link do komentarza
Cytat

A druga spraw, że przekonuje mnie argument (zasłyszany w wiadomościach), że to raczej pomoc dla banków niż dla ludzi.


DOKŁADNIE!!!
Cytat

12-miesięczne wsparcie

Przyjęty we wtorek rządowy projekt zakłada, że miesięczna pomoc w spłacie pożyczki nie przekroczy 1200 zł. Wnioski o pomoc będą mogły być składane tylko czasowo – do końca 2010 r.

Bezrobotny kredytobiorca nie dostanie pieniędzy do ręki – wypłacający środki BGK przeleje finansową pomoc bezpośrednio do banku – kredytodawcy, a pomoc będzie spływać przez rok.

Po dwóch latach pomoc trzeba będzie zwrócić

Po dwóch latach od momentu zaprzestania wypłacania pomocy pożyczkę trzeba będzie zacząć zwracać – będzie na to osiem lat. Jeśli przyjąć, że całe wsparcie wyniesie 14400 zł to spłata miesięczna przez osiem lat wyniesie 150 zł.

Kłopoty ze spłatą mogą dotyczyć wyłącznie kredytów hipotecznych, a nie pożyczek hipotecznych, w których zabezpieczeniem jest hipoteka, ale zaciąga się je na dowolny cel.


Czyli kredyt wzięty od Państwa, Państwo zaspokaja banki a kredytobiorca ma sobie radzić sam. Jak nie bank, to Państwo mu zabierze.
Link do komentarza
Z tego co słychać to bym uważał na ten kredyt. Po pierwsze jak to w Polsce bywa jeśli państwowe i dotacja to każdy ciągnie ile wejdzie stąd takie wysokie marże w bankach na ten kredyt. Po drugie w związku z pierwszym jeśli dziś rata z dopłatą jest bliska normalnemu bez dopłaty to jaką ratę będziecie mieć gdy skończy się dopłata po 8 latach, może być płacz.
Dlatego jeśli już kredyt w złotych to normalny albo postarać się o franka.
Pozorna pomoc ludziom a zadbanie o interes banku i własny państwa.
Link do komentarza
Czemu się dziwicie, przecież chyba już troszkę po ziemi naszego cudownego kraju chodzicie? Powiedzcie mi czy kiedykolwiek pomoc rządu była skierowana do nas maluczkich? Jak mają komuś zrobić dobrze to zrobią SOBIE, tak było jest i będzie bez względu na to kto jest u steru. icon_mrgreen.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
ja już pisałam że wzięliśmy kredyt rodzina na swoim- ten dofinansowany. Na 30 lat. Wtedy kiedy ja brałam (marża 1,5 % hehe to były czasy...) frank był po 1,99 zł. Nie zastanawialiśmy się ani minuty nad frankiem. (i całe szczescie, przy takim kursie..) Rata w złotówkach wtedy wychodziła nam około chyba 80 żł wyższa niż gdyby tą samą kwotę wziąc we frankach. Ja jestem zadowolona ze swojej decyzji- teraz spadła nam stopa procentowa (wyjściowa około 8% z czego mamy to dofinansowanie 50% odsetek od 70m2) teraz jest około 6% więc nam wychodzi niecałe 4% taka realna.
Link do komentarza
Cytat

ja przymierzam sie do tego kredytu z dopłatami - kwota około 260-300tys zł na 30 lat - w którym banku oferującym ten kredyt warto go brać ??? - słyszałem że pocztowy jest ok - mała marża . czy ktos robił rozeznanie w tej materii ???


Uważaj na Pocztowy!!! Miałem z nim do czynienia - uratowało mnie te magiczne 10 dni... . Jeżeli hipoteczne są tak korzystne , jak konsumpcyjne - to ja dziękuję. Stosunek do klienta w tym banku obrazuje reakcja na prośbę o warunki szczegółowe. Oprocentowanie może być niezłe , ale dołożą ci ubezpieczenie i marżę taką , że ci na skarpetki nie wystarczy icon_mrgreen.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...