Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Zielona trzcina

Działka rolna a możliwość zabudowy (z.zagrodowa/siedlisko/odtworzenie budynku)

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Mam problem.
Od 12.2007 roku stałam się posiadaczką małej działki rolnej (340m) na wsi.
Bardzo chciałabym na niej postawić jakiś budynek (zaplecze, nawet pakamerę tylko takowa podobno może stać na działce max 120 dni) by móc zadbać o niniejszą nieruchomość (działka znajduje się przy drodze głównej niniejszej miejscowości, obok znajdują się budynki mieszkalne i nie potrafię patrzeć jak marnieje - w chwili obecnej nie mam nawet gdzie podpiąć kosiarki, czy umyć rąk).


We wsi obowiązuje niestety miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) - od 11.2007, w którym niniejsza nieruchomość oznaczona jest symbolem R1 (tereny gruntów rolnych):
Cytat:
1. Wyznacza się TERENY GRUNTÓW ROLNYCH oznaczone na rysunku planu symbolem R1.
2. Ustala się podstawowe przeznaczenie terenów R1 pod:
1) uprawy rolne,
2) zadrzewienia i zakrzewienia.
3. Ustala się dopuszczalne przeznaczenie terenów R1 pod:
1) obiekty, urządzenia i sieci infrastruktury technicznej,
2) szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe,
3) drogi do pól,
4) niekubaturowe urządzenia służące gospodarce rolnej, w tym urządzenia melioracji,
5) cieki wodne z obudową biologiczną,
6) wprowadzanie zieleni mającej znaczenie przeciwerozyjne.
4. W terenach R1 ustala się następujące zasady zagospodarowania terenu:
1) utrzymuje się istniejącą zabudowę zagrodową,
1) przyrost terenu do zabudowy wynikający z rozbudowy obiektów istniejących nie może być większy niż 20% istniejącej w dniu wejścia w życie niniejszego planu powierzchni zabudowy, przy czym wielkość powierzchni terenów przeznaczonych do zabudowy nie może przekroczyć 300 m2,
2) w granicach działki siedliskowej dopuszcza się remont, rozbudowę, przebudowę nadbudowę i odbudowę istniejącej zabudowy, pod warunkiem dostosowania formy architektonicznej do wymogów określonych w § 40 ust.5. dla terenów położonych w otulinie OPN i w § 39 ust.5. dla pozostałych terenów,
3) w granicach działki siedliskowej dopuszcza się budowę budynków gospodarczych i garaży, pod warunkiem dostosowania formy architektonicznej do wymogów określonych w § 40 ust.5. dla terenów położonych w otulinie
OPN i w § 39 ust.5. dla pozostałych terenów.Niniejszy MPZP definiuje również pojęcie "działka siedliskowa".
Cytat:
Jeżeli jest mowa o działce siedliskowej - rozumie się przez to zabudowane grunty rolne wchodzące w skład użytków rolnych, oznaczone literą B na mapach ewidencji gruntów, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 w sprawie ewidencji gruntów i budynków.


Jednak nie mogę znaleźć w tym Rozporządzeniu tego fragmentu.Kilkanaście lat temu na tej działce stał budynek (który miał swój nr), w którym mieszkali moi dziadkowie...

Myślałam by skorzystać z możliwości odtworzenia budynku.
Cytat:
Jeżeli jest mowa o odtworzeniu budynku - rozumie się przez to budowę budynku w miejscu innego budynku, który uległ zniszczeniu w skutek pożaru, powodzi lub innej klęski. Odtworzenie budynku:
1) może dotyczyć wyłącznie obiektów, które istniały w chwili wejścia planu w życie,
2) może dotyczyć wyłącznie obiektów, które istniały w dniu wejścia planu w życie i nie stanowią samowoli budowlanej - ograniczenia te nie dotyczą obiektów służących celom Parku,
3) nie może zmieniać pierwotnego przeznaczenia budynku (za wyjątkiem terenu UT/pn), wykraczać z lokalizacją odtwarzanego budynku poza granice działki siedliskowej, na której był zlokalizowany, zwiększać jego kubatury ani
rozmiarów bryły obiektu i jego zasadniczych cech architektury.
W przypadku obiektu o cechach i walorach zabytkowych, odtworzenie nie może zmieniać pierwotnego wyglądu obiektu. W przypadku innych obiektów odtworzenie odbyć się musi zgodnie z zasadami wymienionymi w § 53 ust. 5.

Dodatkowe informacje, które mogą być istotne:

- W chwili obecnej na działce stoi drewniana "szopa", którą już na niej zastałam;
- Opłaciłam przyłącz wodociągowy (05.2008) i z tego co wiem, mogę wybudować studzienkę;
- W "Informacji o nieruchomościach (budynkach, budowlach, gruntach i lasach) osób fizycznych", którą przesłałam do Gminy rok po staniu się właścicielką działki nie wykazałam żadnych budynków (11.2008);
- Słup z prądem jest w rogu mojej działki, ale nie na jej terenie - bo przecież dziadkowie mieli zarówno prąd, jak i wodę.Bardzo proszę o pomoc przy rozwiązaniu niniejszego problemu.
Naprawdę już się pogubiłam i nie wiem od czego powinnam zacząć by rozwiązać mój problem.PS:

Zapoznałam się z pozostałymi postami i nasunęły mi się kolejne pytania:

1. W nawiązaniu do posta: forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=2072 - czy w moim przypadku również wystarczyłoby zgłoszenie zamiaru budowy obiektu? Pani w Starostwie stwierdziła, że w moim przypadku nie mogę nic zbudować. Czy jest to prawda? Czy Starostwo może odmówić przyjęcia takiego zawiadomienia?

2. Czy ja też mogę postawić budynek Wóz Drzymały: forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=1229 czy taki wóz nie może stać tylko 120 dni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z MPZP wynika, że na tej działce dopuszczalna jest jedynie zabudowa obiektami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, zatem nie będąc rolnikiem nic nie można tam pobudować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Z MPZP wynika, że na tej działce dopuszczalna jest jedynie zabudowa obiektami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, zatem nie będąc rolnikiem nic nie można tam pobudować.A pkt 4 ppkt 2) "odbudowa"?
Zamierzam kupić działkę i zastanawiam się, czy mogę zburzyć poprzednie siedlisko/dom i wybudować swój, bez względu na charakter ziemi (rolna/nierolna).Pozdrawiam,
Artur

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Jaka polecacie farbę do sufitu i ścian ? 
  • Dziecko powinno mieć swój materac bo po pierwsze tak zdrowiej, po drugie chodzi o nawyki. Może się raz czy dwa zdarzyć spać z rodzicami ale to nie powinna być regułą. Można taki materac kupić nawet poniżej 200 zł choćby przez internet, np Hilding Dobranocka albo nawet w Ikei i to są normalne pianki, zdrowie dla kręgosłupa maleństwa i dla rodziców też na pewno wygodniejsze.
  • Z ptasich ciekawostek. Zaintrygowały mnie znajdywane w ogrodzie porozwalane muszle ślimaków. I wczoraj udało mi się zobaczyć, skąd się biorą. Usłyszałam dziwne stuki. Spojrzałam w kierunku, z którego dochodziły i zauważyłam drozda. Dzieliły nas jakieś 3 metry odległości, ale on  się zupełnie nie bał. Siadłam na schodku "piździka" i go obserwowałam. Otóż brał ślimaka w dziubek i uderzał o kamienień. I tak ileś razy. Tym razem miałam przy sobie aparat. Później miałam jeszcze jednego gościa...Pod dachem rośnie mi kolejne pokolenie kopciuszków, ale jeszcze nie mam zdjęcia.   Mam warzywniak. Został wyprodukowany z pozostałej płyty i obłożony folią. I wszystko pięknie, tylko temperatury dobrały się do folii. Czym to najprościej zaprawić? 
  • Bardzo dziękuję za uwagi merytoryczne .   Heniu, miło mi Cię znów widzieć u siebie . Uprzejmie donoszę, że cały czas walczę z instalatorem. Jak masz pomysł ,  w jaki sposób wyegzekwować dokończenie prac, to go zdradź. Sądzę ,  że nie jestem jedyną  osobą nabitą w butelkę przez wykonawcę, zatem jeszcze ktoś skorzysta. Ten instalator ma być na początku lipca i będę zachwycona, jak skończy spinać ogrzewanie. Jeśli natomiast chodzi o temat wody, to sądzę, że go to przerosło. Ja mimo rozlicznych talentów i wrodzonej pracowitości nie umiem pewnych rzeczy, więc nie będę regulować presostatu, zmieniać zaworów i zakładać zwrotnych. W przyszłym tygodniu ma być u mnie nowy instalator, może ogarnie.   Rysiu- abisynkę zawsze zdążę, wyprowadzić się też .   Demo- wytłumaczyłeś wszystko bardzo składnie, nie czepiaj się siebie .      
  • Pilnie poszukuje dobrej ekipy do remontu przeciekajacego tarasu nad czescią mieszkalną okolice Kazimierza Dolnego
 • Popularne tematy

×