Skocz do zawartości

Łączenie drenażu z rynnami?


Recommended Posts

Witam,
problem jest taki:
przeczytałem że nie należy łączyć drenażu z odprowadzeniem wody z rynien. Powodem jest koniecznośc zwiększonego odprowadzenia wody i drenaż może zostać zalany.
W moim przypadku zaraz za działką znajduje się rów melioracyjny, do którego może być i będzie odprowadzana woda z drenażu. W takiej sytuacji nie ma chyba problemu jego zlewania.Oczywiście odpowiednio przewymiarowane będą rury drenażowe np. 150.
Czy ktoś praktykował cos takiego? Jakieś zdanie? Czy może jednak niezależnie puścić obok drenażu opaskowego rury odprowadzające wodę z rynien?
dzięki za odp.
Link do komentarza
Cytat

Witam,
problem jest taki:
przeczytałem że nie należy łączyć drenażu z odprowadzeniem wody z rynien. Powodem jest koniecznośc zwiększonego odprowadzenia wody i drenaż może zostać zalany.
W moim przypadku zaraz za działką znajduje się rów melioracyjny, do którego może być i będzie odprowadzana woda z drenażu. W takiej sytuacji nie ma chyba problemu jego zlewania.Oczywiście odpowiednio przewymiarowane będą rury drenażowe np. 150.
Czy ktoś praktykował cos takiego? Jakieś zdanie? Czy może jednak niezależnie puścić obok drenażu opaskowego rury odprowadzające wodę z rynien?
dzięki za odp.



Owszem ja cos takiego usiebie zastosowalem tzn, wykopalem row o glebokosci 1,5 i dlugosci 4 m najpier nasypalem piasku, potem srednio grubego zwiru, potem folie a potem zeimia, super zadawalo to sprawe wody wchodzily sobie w zwir i nic mi nie zlewalo.... do wiosny az wody gruntowe sie podniosly do poziomu u mnie wysokiego bo ok 1 m i zalalo mi:-) ale zamierzam podnisc drenaz wyzej tak zeby wody gruntowe nie dostawaly sie do drenazu i powinno byc ok
Link do komentarza
Wód opadowych czy gruntowych nie można odprowadzać do rowów melioracyjnych bez uzyskania pozwolenia wodno-prawnego. Ponadto szybkość odprowadzenia wody uzależniona jest głównie od spadku rur odprowadzających, a to z kolei zależy od ukształtowania terenu.

Łączenie drenażu z odprowadzeniem wody z rynien może powodować zamulenie systemu drenarskiego (liście, piasek).

Z pytania nie wiadomo też jaką funkcje pełni drenaż - w budynkach niepodpiwniczonych jest on zupełnie niepotrzebny.
Link do komentarza
Cytat

Z pytania nie wiadomo też jaką funkcje pełni drenaż - w budynkach niepodpiwniczonych jest on zupełnie niepotrzebny.



Jest to budynek niepodpiwniczony.Posadowienie na płycie fundamentowej.Faktycznie ne było dreneażu w projekcie, ale w czasie budowy, po deszczu wokół płytu w wykopie dość długo zalegała woda. Grunty na tej głębokości zaczynają być nieprzepuszczalne. W tej sytuacji ekipa namówiła mnie do zrobienia opaski ze żwiru i dania rur drenarskich. Zgodziłem się ale jeszcze nie jest to zrobione. Czy rzeczywiście nie ma sensu takie rozwiązanie? Czy kiedykolwiek daje sie opaski w budynkach niepodpiwniczonych?
Czy po prostu zrobić instalację odprowadzającą wodę z rynien i nie martwić się o drenaż?
Link do komentarza
Cytat

Jest to budynek niepodpiwniczony.Posadowienie na płycie fundamentowej.Faktycznie ne było dreneażu w projekcie, ale w czasie budowy, po deszczu wokół płytu w wykopie dość długo zalegała woda. Grunty na tej głębokości zaczynają być nieprzepuszczalne. W tej sytuacji ekipa namówiła mnie do zrobienia opaski ze żwiru i dania rur drenarskich. Zgodziłem się ale jeszcze nie jest to zrobione. Czy rzeczywiście nie ma sensu takie rozwiązanie? Czy kiedykolwiek daje sie opaski w budynkach niepodpiwniczonych?
Czy po prostu zrobić instalację odprowadzającą wodę z rynien i nie martwić się o drenaż?


Witaj
w twoim przypadku nie ma sensu robić drenażu jeśli nie masz piwnicy. Jeśli masz grunt nieprzepuszczalny to fundamenty zasypuje się gruntem rodzimym, nie piaskiem, aby podczas opadów nie powstała swoista wanna wypełniona wodą wokół fundamentów.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Witaj
w twoim przypadku nie ma sensu robić drenażu jeśli nie masz piwnicy. Jeśli masz grunt nieprzepuszczalny to fundamenty zasypuje się gruntem rodzimym, nie piaskiem, aby podczas opadów nie powstała swoista wanna wypełniona wodą wokół fundamentów.



Witam,
Właśnie to samo przyszło mi do głowy - mam na całej działce glinę i jeśli obsypię piachem dom sam na siebie ukręcę bat w tym przypadku zwany "wanna wypełniona wodą"...
Więc chyba nie ma sensu wydawać kaski na drenaż...???!!!
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
rzeczywiście, nie ma sensu wydawać pieniędzy na drenaż jeśli nie ma piwnicy. Czasami geolodzy co robią odwierty na działce zabezpieczają sie wpisem w opracowaniu, jeśli oczywiście stwierdzają glinę, że budynek ma mieć drenaż. Ma to tylko sens w przypadku podpiwniczenia a i tak pod warunkiem że mamy gdzie odprowadzać wodę drenarską. Jeśli nie ma gdzie jej odprowadzić to drenaż jest jeszcze gorszym rozwiązaniem, ponieważ zalane rury drenarskie rozmywają grunt wokół siebie i zamiast pomagać osuszyć fundamenty tylko dokładają problemów.
Link do komentarza
Masz chłopie kierownika budowy i (może) mu płacisz. Zadaj mu to pytanie. Jak masz za dużo kasy do wydania, to prześlij mnie. Nie wydawaj na wykopanie dołu w glinie, tuż przy fundamentach, aby to potem zasypać piaskiem i jeszcze tam umieścić drenaż.
Jeśli, jak mniemam, grunt jest nieprzepuszczalny, to w odległości kilku metrów od ścian domu wykop rów(60 cm głębokości) , tamże ułóż drenaż, obsyp grubym żwirem, następnie ziemią przesiąkliwą i odprowadż nadmiar wody deszczowej gdzieś, gdzie wolno. Uważaj, jeżeli opady podniosą poziom wód w rowie, to sobie działkę nawodnisz. Może odpuść sobie.
Teren od ścian budynku na strony powinien mieć spadek minimum 2%(2 cm na metr).
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
mam pytanie
pracuje w norwegi tu jest duza ilosc opadow
wykonalem drenaz na okolo domu na glebokosci 2.20m 20 cm ponizej fundamentow podlaczylem sie do rury deszczowej
zalozylem platon nato steropian obsypalem wszystko drobnym kamieniem na szerokosci ok 80cm do samej gory
na gore zalozylem blache wygieto i wpuszczono w mur na ok 3cm wszystko obsilikonowalem
pomimo to podczas opadow wdziera sie woda do srodka na wysokosci ok 60 cm od posadzki tylko w dwoch miejscach na rogach domu
Link do komentarza
Cytat

Witaj
w twoim przypadku nie ma sensu robić drenażu jeśli nie masz piwnicy. Jeśli masz grunt nieprzepuszczalny to fundamenty zasypuje się gruntem rodzimym, nie piaskiem, aby podczas opadów nie powstała swoista wanna wypełniona wodą wokół fundamentów.



Ja też nie mam piwnicy, a grunt wokół domu to glina, jednak po deszczu zawsze był problem z kałużami w pobliżu ścian, mało tego po kilkudniowych deszczach przemakał chudy beton w środku. Owszem jeszcze na to pójdzie folia i dopiero właściwa wylewka, ale sam fakt wody pod posadzką to nic dobrego. Wreście wykonałem drenaż opaskowy na głębokości od 60 do 100cm (wiadomo- spadek) i zero wilgoci. Tak że nie słuchaj rad typu olej to bo ja nie mam to i ty nie musisz, tym bardziej że koszt jaki poniosłem to 50mb wąż drenarski 110mm- 250pln. 7 ton żwirku-650pln. 50mb geowłókniny 100pln. folia kubełkowa 50mb- 250pln. trzech do łopaty na 10h-300pln. Dodam jeszcze, że geowłókniną oddzieliłem żwir od gliny od samego dołu tzn. pod rurą i aż do samej góry, oraz nie mam problemu z odprowadzeniem wody z drenażu. A na rynny mam osobną instalacje.
Link do komentarza
Twoje rury drenarskie zostały zalane i dlatego jest taka sytuacja. Drenażu nie można podłączać do deszczówki ponieważ przy intensywnych opadach właśnie może się zdarzyć to co u Ciebie, po prostu Twoje rury drenarskie mają za mały przekrój aby wydajnie odprowadzały wodę, po prostu nie są w stanie jej przyjąć. Nie dość że wdziera się woda do budynku to na 100% twoje fundamenty też w niej pływają a drenaż zamiast spełniać swoją rolę wręcz przeciwnie pogorszyły sytuację i nawodniły grunt wokół fundamentów. Nie piszesz gdzie jest odprowadzana woda z drenażu, czy do studni chłonnej czy do naturalnego cieku a to też istotne.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...