Skocz do zawartości

Oszczędność energii a projekt domu


Recommended Posts

Nie ma się co oszukiwać, koszty energii stale rosną i prawdopodobnie będą się zwiększały w coraz szybszym tempie. Zatem konieczne staje się projektowanie i budowanie domów o relatywnie niskim zużyciu energii – zwłaszcza do celów grzewczych. To tzw. domy energooszczędne i pasywne.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/domy-energooszczedne-i-pasywne/a/6268-oszczednosc-energii-a-projekt-domu

Link do komentarza
Gość Marek
Czytając artykuł trudno odmówić prawdziwości stwierdzeniu: "Trzeba bowiem pamiętać, że domy jednorodzinne zwykle budują niewielkie ekipy pseudofachowców.

Wprawdzie robotnicy twierdzą, że potrafią zrobić wszystko, ale w rzeczywistości ich umiejętności i wiedza pozostają na bardzo niskim poziomie. Za to zwykle są mistrzami w przekonywaniu nieznających się na budownictwie inwestorów do niewłaściwych rozwiązań (np. łatwiejszych do wykonania, użycia tańszych materiałów)"

Naprawdę smutne i prawdziwe zdania.
Link do komentarza
Święta racja, gdy budowlańcy wylali mi pierwszą szlichtę tak krzywo, że można ją było nazwać "falami Dunaju" to na zakwestionowana jakość robót, szef firmy odpowiedział: "Marcin, tak się robi na budowie". Tylko dlaczego ja mam za to płacić??? Jakaś komuna jeszcze tkwi w tych ludziach, a chłopak miał tylko 30 lat icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

Święta racja, gdy budowlańcy wylali mi pierwszą szlichtę tak krzywo, że można ją było nazwać "falami Dunaju" to na zakwestionowana jakość robót, szef firmy odpowiedział: "Marcin, tak się robi na budowie". Tylko dlaczego ja mam za to płacić??? Jakaś komuna jeszcze tkwi w tych ludziach, a chłopak miał tylko 30 lat icon_sad.gif


Pomijając kwestie wykonawstwa, faktycznie wolę mieszkać w ciepłym domu płacąc niskie rachunki. Szkoda tylko, że ustawodawca nie może raz a dobrze zdecydować się na ustalenie jednego kryterium choćby dla przenikania ciepła dla ścian. Niedawno ocieplałem dom, by osiągnąć wymagany współczynnik U=0,30, a teraz czytam, że Unia chce byśmy w przyszłości budowali domy o zerowym poziomie zużycia energii. Chyba przewidując takie zawirowania producenci sami oferują juz rozwiązania dużo lepsze od wymaganych normą budowlaną. Przykładowo słyszałem, że stosując na ściany zewn. Ytong PP 1.5/0.35 40 cm + Multipor 20 cm uzyskujemy nawet U= 0,11. Stąd juz pewnie tylko o krok od opracowania kolejnej technologii, która pozwoli wdrożyć unijne plany.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...