Skocz do zawartości

Projekt indywidualny czy typowy?


Gość

Recommended Posts

Wybraliśmy projekt indywidualny. Dlaczego?

Lektura setek projektów w konfrontacji z naszymi założeniami pozwoliła nam z jednej strony sprecyzować oczekiwany układ funkcjonalny, z drugiej strony utrudniała znalezienie "tego jedynego". Kolejne projekty wydawały nam się coraz gorsze. Zaczęliśmy zauważać kolejne niedopracowania i oczywiste błędy. Jednocześnie rozpoczęliśmy rozmowy z architektami z zamiarem zamówienia projektu indywidualnego. Cały ten proces trwał co najmniej rok. W tym czasie przeglądaliśmy wiele projektów z publikowanych u nas katalogów, naszych i
zagranicznych stron internetowych. Poznaliśmy kilka pracowni architektonicznych.

Dlaczego tak długo to trwało?

Przede wszystkim uczyliśmy się budowania zgodnej z nami funkcjonalności domu, następnie rozglądaliśmy się za odpowiadającą nam architekturą. Niestety w ogóle nie dotykaliśmy technologii. W końcu z kolejnego „polecenia” trafiliśmy do pracowni młodej pary architektów. My wiedzieliśmy już sporo na temat tego czego oczekujemy, oni umieli do nas wyjść ze swoją propozycją. Tak rozpoczęliśmy naszą współpracę. Trwała pół roku. Etap uzgadniania funkcjonalności przeszedł nam gładko. W zasadzie przyszliśmy z prawie gotowym rozwiązaniem. Etap uzgadniania architektury (styl, bryła, detale) przy większym wkładzie naszych architektów zajął nam już więcej czasu. Trochę się ścieraliśmy, ale z dobrym efektem końcowym. Projekt nabierał ciała.

Pojawiła się dokumentacja.

I tu kolejny zawód. Projekt był ładny, ale bardzo ogólny. Nie wiedzieliśmy, że projekt architektoniczno-budowlany to tak naprawdę koncepcja domu na papierze przedstawiona zgodnie z wymogami Prawa Budowlanego, dokumentacja daleka od projektu wykonawczego. Poznając projekty gotowe oglądaliśmy opasłe dokumentacje, zawierające projekty instalacyjne, większość niezbędnych detali, zestawień materiałowych itd. Itp. Nasz projekt przy nich był cieniutki, mało treściwy, z szeregiem ogólników, chociaż kosztował kilka razy więcej niż projekt gotowy. Spieszyliśmy się, kończył się termin ważności Warunków Zabudowy.Nasi architekci uzyskali w naszym imieniu pozwolenie na budowę. Można by powiedzieć, że ich zadanie zostało wykonane.

Projekt wykonany i pozwolenie uzyskane. I tu zaczęły się prawdziwe problemy.

Dokładna lektura projektu wykazała szereg uogólnień a przede wszystkim uproszczeń technologicznych przy jednoczesnym barku optymalizacji kosztów budowy (o co prosiliśmy naszych architektów określając im nasze potrzeby i możliwości finansowe).

Budowa rozpoczęła się od szukania dobrego kierownika i przeglądu potencjalnych ekip a z drugiej strony od przekuwania „projektu koncepcyjnego” w realizację rzeczywistą. Budowa trwa, przekuwani również.

Wnioski

Wybierając projekt nie należy dyskredytować projektów gotowych. Zawierają często fragmenty projektu wykonawczego. Te częściej kupowane i realizowane mają szanse na niewielką ilość dokumentacji.

Wybierając rozwiązanie indywidualne należy liczyć się oczywiście z dużo większymi kosztami, ale również bardziej koncepcyjnym charakterem projektu (projekt architektoniczno-budowlany). Od tego projektu do wykonawstwa droga będzie daleka. No chyba, że kupimy kolejny projekt – wykonawczy. Wtedy jednak komplet dokumentacji będzie nasz kosztował co najmniej rząd więcej dla tzw. Projektu gotowego.
Wybierając architekta musimy zapoznać się z jego portfolio, jeszcze lepiej jeśli obejrzymy jego dzieła w rzeczywistości. Jeśli jego architektura nam nie odpowiada – nie próbujmy nakłaniać go do realizacji naszych marzeń.


Ciekaw jestem opinii drogich Forumowiczów na temat wyboru projektu. Jaki projekt wybraliście i dlaczego? Lub jaki projekt chcecie wybrać?
Link do komentarza
Wybudowaliśmy dom z projektu powtarzalnego, dokonując za zgodą pracowni architektonicznej dużo zmian. Projekt gotowy był wzorcem, na który nanieśliśmy wszystkie nasze pomysły z udziałem architekta. Zmiany zewnętrzne dotyczyłyby ilości i wielkości okien, umiejscowienia drzwi wejściowych, podniesienie ścianki kolankowej, wewnętrzne obejmowały przesunięcia ścian działowych, wielkości i wysokości pomieszczeń, usytuowania schodów, krótko mówiąc powstał inny dom na bazie projektu powtarzalnego. Zakup projektu i koszt wprowadzonych adaptacji był niewielki, a czas wykonania zmian to chwila w porównaniu z projektem indywidualnym.
Link do komentarza
Kupując projekt domu nie zawsze wszystko uda się człowiekowi dokładnie wyobrazić i poprawić przed rozpoczęciem budowy. Pewne rzeczy wychodzą dopiero w trakcie budowy i trzeba wówczas wprowadzać zmiany w projekcie, a to wymaga dodatkowej biurokracji.

I jeszcze jedna rzecz "problemem" w budowie domu jest to, że jesteśmy z żoną ludźmi pracującymi. Kiedy nasi robotnicy budowali dom, my byliśmy w pracy i nie mogliśmy być przy budowie naszego domu. Czasami okazywało się, że robotnicy zrobili coś zupełnie inaczej niż chcieliśmy, bo tak im było wygodnie i niestety często nic już się nie dało z tym zrobić.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
JA robię projekt indywidualny.

Razem z żoną oglądaliśmy masę projektów typowych, ale raczej z nastawieniem aby coś podpatrzeć.

Natomiast bardzo długo zastanawialiśmy się co chcemy mieć w domu (jakie pomieszczenia) w jakich warunkach czujemy się najlepiej, na którą stronę mają wychodzić okna, jak ma wyglądać zagospodarowanie działki itp
Z tymi przemyśleniami udaliśmy się do wybranego architekta i teraz przekuwa nasze przemyślenia na dom.

Z typowymi jest ten problem, że wybór jakiegośmusi być pewnym kompromisem. Bo jeśli pasuje jedna rzecz to inna już mniej albo wcale, jeśli architektura jest OK to układ pomieszczeń już mniej, czasem też trudno dopasować projekt do działki itp

Jak będę miał projekt to cioś dopisze !!
Link do komentarza
Koszt projektu gotowego z przeróbkami powinien wynieść do 3 tys. zł. A ile kosztuje pełny projekt indywidualny? Podejrzewam, że znacznie więcej. Nie każdego stać na takie posunięcie. Projektów gotowych są setki, chociażby w internecie, i z pewnością można znaleźć ten, który będzie nam odpowiadał (ew. z małymi bądź większymi zmianami lub odbicie lustrzane projektu).
Nie każdy marzy o tym jednym niepowtarzalnym, dla większości ważniejsze jest posiadanie niedrogiego ale swojego domu. icon_smile.gif
Link do komentarza
Projekt indywidualny to koszt min 6 tyś za w miarę prosty domek.
I to otrzymamy go bez instalacji i kosztorysów które często są w typowych.
Za instalacje (kosztorys zrobi wykonawca) pewnie trzeba dopłacić z 3 tyś
tak że całość pewnie dojdzie do 10.tyś.
Pewnie że to niemało, ale jeżeli popatrzy się na to w skali całej inwestycji - załóżmy min 300 tyś to nie jest to znowu tak dużo.
A robiąc indywidualny mamy go dostosowanego do swoich potrzeb i jeżeli robił to dobry konstruktor i mamy badania gruntowe (koszt ok 800zł - Warszawa) to zaprojektuje nam fundamenty i więźbe dachową optymalnie do naszej sytuacji i koszt całego projektu się zwróci.

Projekty typowe są robione pod najbardziej niekorzystne warunki - bardzo słabe grunty (przeciętnie grunty są dwa razy mocniejsze niż zakłada projekt) i bardzo duże obciążenia wiatrem i śniegiem.

Uważam że mimo różnicy w cenie warto się nad tym zastanowić, szczególnie jeśli ktoś nie znaklazł wśród projektów typowych tego wymarzonego.
Link do komentarza
ja bardzo chciałem projekt typowy i to taki, który byłby kilkukrotnie zrealizowany w praktyce; niestety, została mi z tego wielka półka katalogów, a żaden projekt nie spełniał naszych potrzeb (mieliśmy przygotowaną listę założeń), więc padło na indywidualny; do "architekta" poszliśmy z gotową koncepcją więc ta faza odpadła; i tak jak ktoś wczesniej napisał, to co otrzymałem to tak naprawdę projekt architektoniczno-budowlany, bez instalacji, mało detali i błędy - jak się okazało te prace wykonuje się jeszcze w technice kalka+ołówek+linika - sam więc wprowadziłem to do komputera i wychodziły błędy; brak detali konstrukcyjnych to kolejne problemy na budowie (na każdą moją wątpliwość jak coś zrobić "architekt" odpowiadał "budowlańcy będą wiedzieli"); mam już za sobą stan surowy z dachem, ale ekipie postawiłem warunek - jeżeli czegoś brakuje w projekcie to najpierw dzwonią do mnie, jedna samowola = out (posłuchali, a wszystkie braki spadły na kierownika); przed każdą rozpoczynaną pracą mówiłem im czego wg mnie nie ma w projekcie dookreslonego i jak chciałem żeby to było zrobione lub jak kazał kierownik, pytałem czy sami mają watpliwości, bo jak zrobią i będzie nie tak jak powinno to = samowolka; o dziwo po tygodniu współpracy jak tylko zaglądałem na budowę sami pytali o wszystko co możliwe, a przy takiej jakości projektu było o co pytać; i najgorsza sprawa - były rzczy których nikt nie przewidział i dopiero dzień dyskusji z kierownikiem, projektantem, żoną i budowlańcami dawał rozwiązania, tylko że ja miałem jeszcze swoją normalną pracę; instalacji z projektów gotowych najmniej żałuję, bo tam rzadko są rekuperatory, ogrzewania podłogowe, przydatne istalacje elektryczne itp.;
Link do komentarza
Cytat

instalacji z projektów gotowych najmniej żałuję, bo tam rzadko są rekuperatory, ogrzewania podłogowe, przydatne istalacje elektryczne itp.;


To jest ciekawy problem, z czego wynika brak tego typu instalcji w projektach gotowych? Przeziez popyt tworzy podaż, a więc czy ludzie pytają o np. ogrzewanie podłogowe w projektach gotowych? A jeśli tak, to ile trzeba czekac, by "seryjnie" montowano takie instalacje?
Może odpowie ktoś z firmy projektowej.
Pozdrawiam
T.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
My mamy projekt indywidualny. Kosztował około 4,5 tys, a mamy w tym również projekt przyłącza wodno-kanalizacyjnego (po 300,00 za każde przyłącze).
Do architekta przyszliśmy z prawie gotowym projektem rozplanowania wnętrz i w jednym z katalogów pokazaliśmy mu jak powinien wyglądać nasz dom z zewnątrz. Jego zadanie polegało na "zgraniu" naszej wizji rozplanowania pomieszczeń z wymarzonym wyglądem bryły. Oczywiście dodał parę rzeczy od siebie, podpowiedział np. zsyp na brudną bieliznę (łazienka jest na poddaszu, a pralnia na dole). Dodatkowym plusem było to, że to on załatwiał wszystkie formalności (masę papierków w 10 urzedach) - my otrzymaliśmy projekt, który wystarczyło złożyć w Urzędzie Miejskim i czekać na pozwolenie na budowe icon_smile.gif No i najważniejsze- w cenę wliczony jest nadzór autorski icon_smile.gif. Porada - znaleźć taniego architekta ale poleconego. Zmiana projektu gotowego + dodatkowo wpisanie domu w działkę i projekt konstrukcji (czego biura nie robią od razu) to wydatke dodatkowy ok. 1.000,00. Jeżeli więc płacimy 1.700 zł za gotowy projekt + 1.000,00 za wpisanie w działkę i projekt konstrukcji + 600,00 za przyłącza. To wychodzi to samo, a dochodzą jeszcze przecież zmiany projektu gotowego. Po drugie oprócz kosztów, przeciętny człowiek który nie ma doczynienia z tymi sprawami wszelkie pozwolenia bedzie załtwiał miesiącami, a specjalista załatwi to w kilka godzin. Bo co np. zrobicie jak zadzwoni do was Urząd Miejski i powie że trzeba uzupełnić projekt o jakiś tam dane. Biuro które już wzięło pieniądze za gotowy projekt będace na drugim końcu Polski powiem wam (...) a mój przyjechał i wszystko załatwił ze znajomą Panią Krysią. Po trzecie co zrobicie jeżeli np. macie inną nośność i rodzaj podłoża i trzeba zmiania projekt. Dlatego też jesze raz mówię - projekt indywidaulny tylko trzeba poszukać dobrego i taniego architekta (koniecznie miejscowego żeby znał układy po łącznie mamy ok. 50 różnych podpisów na całym dokumencie). Dokładny koszt naszego projektu to 3.500 (sam projekt) + VAT ale nie od całej kwoty (można przecież wystawić mniejsza fakturę) + 2 x 300,00 brutto za przyłącze.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Ja robilem indywidualny projekt garazu a projekt budynku kupilem gotowy i powiem szczerze ze zribilem to ostatni raz najlepij kupic projekt gotowy on ma juz wszystko pozaznaczane a jak sie kupi indywidualny pózniej wychodza pewne niejasnosci i okazuje sie ze brakuje pewnych danych i trzeba sie glowic co i jak ma byc zrobione.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
zdecydowanie indywidualny - poniewaz: nie znalazłam projektu(na wąską działke(ok 15m icon_mad.gif ) w zadnym z katalogów ) który oferowałby pralnie, kotłownie, wc, salon kuchnie jadalnie na jednym w miare ustawnym poziomie - więc sama wyrysowałam i przedstawiłam to architektowi a i jeszcze poddasze cztery sypialnie + dwie łazienki icon_neutral.gif pani architekt pogratulowała mi pomysłowości icon_redface.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Ja też zdecydowałem się na projekt indywidualny. Na razie mam ogólną koncepcję i wstępne rzuty.

Projekt ma mnie kosztować 4000 (z uzgodnieniami) dodatkowo muszę zrobić projekty wszystkich przyłączy i intalacji wewnętrznych. Jeśłi bym chciał dokładne projekty to kosztują mniej więcej po około 1000 zł.
Jeśli tylko takie żeby było do wydania pozwolenia na budowę to 400 - 500 zł.

W gotowych projektach instalacje wewnętrzne już są.

Przeglądając gotowe projekty miałem jednak problem znaleźć taki jaki bym chciał.

Polecam indywidualny. Niestety jest droższy ale macie takie rozmieszczenie jakie chcecie.


Jak będę miał komplet napiszę ile mnie w sumie wyszło.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
Zanim podpiszecie umowę z architektem na wykonanie pracy projektowej to poproście go o przynależność do Izby Architektów ponieważ wjększość "architektów" to technicy budowlani a w najlepszym razie inżynierowie budowlani.
Zajrzyjcie do swojego projektu i sprawdzcie jaki ma tytuł autor Waszego projektu - jeżeli tylko imię i nazwisko to technik, natomiast jeżeli inż. to inżynier budowlany natomiast jeżeli będzie - mgr inż. arch. to wówczas projektował Wam prawdziwy architekt.
Tyle wyjaśnienia.
Link do komentarza
Witam
Straciliśmy kupe czasu na poszukiwania proj. który by nam odpowiadal. Niestety pomimo tego, że było blisko zawsze czegoś tam brakowało-a to pom. gospod, a gdzie pralka i rozwieszanie prania....itd. W związku z powyższym Decyzja indywidualny. Mamy koncepcję, wiem czego chcę + dobry architekt z polecenia= SUKCES(10% rezerwuj na sprawy nieprzewidziane).
Projekt indywidualny powinien spełniać Twoje wymagania, przemyślane i uzgodnione z arch. Powoli a dokładnie.
Link do komentarza
Ponownie na ten temat.
Mam już rozpoczętą budowę - według projektu indywidualnego - koszt ok 5 tyś (architektura+konstrukcja+wszystkie papierki do pozwolenia+badania gruntowe - składałem sam już w pełni przygotowaną dokumentacje.). Instalacji nie robiłem - zrobi ją wykonawca według moich wytycznych, przyłącza również robi wykonawca (wliczył to sobie w koszty robót).
Teraz dla tych co się wachają co wybrać - moje rady
1. Spokojnie usiąść i zastanowić się jaki ma być nasz domek
a) jakie pomieszczenia
b) jak duże
c) jakie mamy przyzwyczajenia (czy przebywamy razem w jednym pomieszczeniu, czy ktoś pracuje w domu, czy mieszka z nami dziadek, babcia czy rodzice itp)
d) co lubimy mieć w domku (kominek, schody w salonie czy na korytażu, akwarium, duży telewizor, duża kuchnia z jadalnią czy tylko miejsce do odgrzewania kupionych dań itp..
e) jaką mamy działkę - jak usytuowana wobec stron świata itp...
f) jaka jest zabudowa w okolicy
g) i tak dalej .....
2. Szukamy projektu typowego odpowiadającego naszym wymaganiom - jeśli znajdziemy to OK - jeśli nie, albo jak nam się znudzi - patrz punkt 3
3. Jeżeli punkt 2 zakończył się niepowodzeniem, lub nasze wymagania, lub uwarunkowania są tak nietypowe, że nie chce się nam szukać wśród typowych - robimy projekt indywidualny.

W każdym przybadku najważniejszy jest punkt1. Im lepiej go przemyślimy i więcej na to poświęcimy czasu - typ potem miej kłopotów i większe zadowolenie.
Link do komentarza
I kolega Slawek ma rację, popieram.
Aha jeszcze jedno. Dobrze jest na bazie jakiegos gotowca pokazać architektowi choćby rame tego co chcesz.
Bedzie wam lepiej się zrozumieć i pomóc w okresleniu szczegółów co do proj. indywidualnego
pzdr icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

Dobrze jest na bazie jakiegos gotowca pokazać architektowi choćby rame tego co chcesz.  
Bedzie wam lepiej się zrozumieć i pomóc w okresleniu szczegółów co do proj. indywidualnego  


Pewnie, że tak. Przeglądając projektu typowe (pkt2) należy sobie zaznaczać ciekawe rozwiązania i elementy które nam się spodobają i jak powiedział przedmówca do architekta z tym wszystkim.
Tylko się nie nastawiajcie, że wszystkie fajne żeczy które znajdziecie przeglądając typowe projekty da się zastosować (przy dużym uporze może wyjść jakiś "GARGAMEL")
Link do komentarza
Ja wybrałem projekt indywidualny. Zapłaciłem za niego 10 tyś złotych (olsztyn) Wiem że to dużo w porównaniu do tego co mógłbym osiągnąć kupując jakiś typowy projekt ale uwierzcie mi jeżeli szuka sie czegoś niepowtarzalnego to chociażby się przejrzało setki projektów ogólnodostęnych to trudno w nich znaleźć to co w całości odpowiadałoby naszym marzeniom. No i ja mam to co sobie wymarzyłem Projekt posiada wszystko zaprojektowano wszelkie instalację nawet tę do pompy ciepła którą będę zakładał. Gdy dałem go moim budowlańcom aby zrobili mi wycenę to powiedzili mi że nigdy jeszcze tak dokładnego projektu nie widzieli Wszystko w nim jest rozrysowane i opisane Nie ma w nim żadnej fuszerki czy przypadkowości. wybór projektu indywidualnego podyktowany był też ukształtowaniem działki Nie jest ona prosta dlatego trzeba było bryłę budynku dopasować do ukształtowania terenu tak by ostatecznie dom harmonijnie komponował się z otoczeniem Myślę że jest to dobra decyzja Wolałem zapłacić parę tysięcy więcej tak by potem zyskać może nawet kilkanaście Projektant unikał wrzucania do projektu drogich bajerów okrągłych okien itp ale nie zapomniał aby mu nadać indywidualny i niepowtarzalny charakter. Pozdrawiam wszystkich.

[ Dodano: 2006-01-07, 17:10 ]
oto jeszcze jedna wizualizacja

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Wszystkim tym, dla których nadrzędnym celem nie jest bardzo indywidualna i skomlikowana bryła domu, polecam projekt gotowy. Należy jednak wybrać projekt, który można tanio zrealizować i który zapewni niskie koszty utrzymania - prosta bryła, bez wykuszy, podcięć, etc., prosty dach. Wybrany projekt powinien umożliwić dowolną aranżację wnętrz czyli najlepszy tu będzie dom bez wewnętrznych ścian nośnych, co umożliwi nawet w okresie późniejszym zmiany rozmieszczenia i wielkości pomieszczeń. Wybierajmy projekt domu, który będzie można optymalnie wkomponować w działkę (np. wąską - błędem jest kupowanie projektu przed zakupem działki) i ustawić odpowiednio do stron świata aby maksymalnie wykorzystać ciepło promieniowania słonecznego.
Link do komentarza
Taki projekt, który uwzględni wszystkie? nasze pragnienia najlepiej zlecić jako indywidualny doświadczonemu architektowi. Dobrze wcześniej przejrzeć projekty typowe, żeby mieć rozeznanie jakie są zasady projektowania domów i żeby mieć podstawy do rozmowy z architektem.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Zrobiłem projekt indywidualny ponieważ nie znalazłem gotowego dla małego domku jednorodzinnego całorocznego na taki mogłem tylko otrzymać pozwolenie na budowę a miał to być dom letniskowy z możliwością póżniejszego zamieszkania na stałe.Udało się !Mam domek taki jaki chciałem nie zamienił bym go na inny wyszło trochę drogo ale było warto.
Link do komentarza
Jesteście doświadczonymi forumanami, ja zaczynam, mój problem jest taki: od dwóch lat maglujemy architekta na temat naszego projektu, zaczynaliśmy od projektu domu piętrowego, w stylu dworku polskiego, teraz przekształca się w dom pasywny, parterowy, jak tak dalej pójdzie, to już za 20 lat zaczniemy budowę. proszę o podpowiedz,w jakiej odległości od domu powinno powstać oczko wodne, które będzie odbijać promienie słoneczne do wnętrza domku zimą?
jakimi argumentami przekonać moją "małżę", że dach kopertowy w domu pasywnym, to kilka niepotrzebnych załamań powierzchni więcej, a może są konkretne argumenty "przeciw".
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Z jednej strony marzenia a z drugiej - koszty ...
Wydaje mi się że dla osób średniozamożnych lepszym rozwiązaniem jest budowa z projektu gotowego po adaptacji osoby zamożniejsze mogą pozwolić sobie na budowę domu zaprojektowanego specjalnie dla nich.
Wszyscy razem - na pewno zakupionego ze sprawdzonego źródła z dobrej pracowni ...
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
My mamy projekt indywidualny, tzn bedziemy mieć, bo narazie to mamy tylko koncepcję. Razem z wszystkimi instalacjami i zagospodarowaniem działki wyszło 10tys. No cóż trochę boli...
Zaczęliśmy oczywiście od oglądania projektów gotowych z założeniami:
1. dom parterowy, około 130m2 powierzchni użytkowej
2. koniecznie garaż dwustanowiskowy
3. szerokość działki 20m; niby nie bardzo wąsko, ale przy założeniach z pierwszych 2 punktów raczej niezbyt szeroko.
I okazało się, żę stoimy na przegranej pozycji, bo 3/4 projektów to domy z poddaszem użytkowym. Z tych które były parterowe, zanalezienie 2-stanowiskowego garazu graniczyło z cudem.... o punkcie 3 nawet nie wspominam. W sumie po przewaleniu setek projektów znalazły sie 3 czy 4 projekty, ktore te nasze założenia spełniały. Niestety okazywało się, że układ wewnatrz zupełnie nie taki jak chcemy. Rozważaliśmy też zakup projektu bez garażu i doprojektowanie takowego, ale dowiedzieliśmy się, że taka operacja będzie nas kosztować minimum 2tys (tyle bierze konstruktor za przeliczenie dachu). Koniec końców stanęło na projekcie indywidualnym.
Architekt z polecenia, sama właśnie wybudowała swój dom. Byliśmy oglądać- jest całkiem w naszym stylu, wiec chyba się dogadamy icon_wink.gif
Owszem, projekt indywidualny kosztuje, ale różnica około 7tys przy kosztach całego domu, to nie jest jakaś kosmiczna kwota... ale przynajmniej nie będę potem całe życie żałować, że jednak nie mam spiżarni, garderoby albo wyjścia z sypialni na taras itp. bo poszliśmy na kompromis.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Ja też się zastanawiam nad zleceniem projektu indywidualnego. Znalazłem projekt ale i tak trzeba go przeprojektować (projekt Tyberiusz 2) powód: zbyt strome schody, wydłużenie garażu o 1m z przodu i z tyłu by stworzyć pomieszczenie na narzędzia ogrodowe, i małe zmiany w środku.
Projektant oszacował zmiany na 1500zł. Zaproponował ze zrobi całkowity projekt za 8000 włącznie z planem zagospodarowania działki i przyłączami. Powiedział również że uwzględni zmiany w technologi budynku na tańszą a mianowicie:
- działka jest piaszczysta więc zaprojektuje węższe fundamenty (będą wg. niego o 30% tańsze)
- zamiast stropu gęstożebrowego Terriwa - strop monolityczny (bedzie taniej o 40%)
- ściany zamiast silki gazobeton (taniej 0 50%)
- zmiana konstrukcji więzby dachowej pod lżejszą przecież blachodachówkę ( taniej o 30%)

Wybór projektu indywidualnego uzasadnił nam tym iz projekty gotowe są uniwersalne bez względu gdzie stanie dom, czy nad morzem czy w górach - co za tym idzie muszą miec solidną (tym samym przedrożoną)konstrukcję.

Co o tym sądzicie? Czy spotkaliście sie z podobnymi opiniami?

Jesli faktycznie można by tyle zaoszczędzić to chyba warto wydać te 8000 na projekt? - pomijam juz fakt ze bedzie dostosowany do indywidualnych potrzeb.

z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Ja też się zastanawiam nad zleceniem projektu indywidualnego. Znalazłem projekt ale i tak trzeba go przeprojektować (projekt Tyberiusz 2) powód: zbyt strome schody, wydłużenie garażu o 1m z przodu i z tyłu by stworzyć pomieszczenie na narzędzia ogrodowe, i małe zmiany w środku.
Projektant oszacował zmiany na 1500zł. Zaproponował ze zrobi całkowity projekt za 8000 włącznie z planem zagospodarowania działki i przyłączami. Powiedział również że uwzględni zmiany w technologi budynku na tańszą a mianowicie:
- działka jest piaszczysta więc zaprojektuje węższe fundamenty (będą wg. niego o 30% tańsze)
- zamiast stropu gęstożebrowego Terriwa - strop monolityczny (bedzie taniej o 40%)
- ściany zamiast silki gazobeton (taniej 0 50%)
- zmiana konstrukcji więzby dachowej pod lżejszą przecież blachodachówkę ( taniej o 30%)

Wybór projektu indywidualnego uzasadnił nam tym iz projekty gotowe są uniwersalne bez względu gdzie stanie dom, czy nad morzem czy w górach - co za tym idzie muszą miec solidną (tym samym przedrożoną)konstrukcję.

Co o tym sądzicie? Czy spotkaliście sie z podobnymi opiniami?

Jesli faktycznie można by tyle zaoszczędzić to chyba warto wydać te 8000 na projekt? - pomijam juz fakt ze bedzie dostosowany do indywidualnych potrzeb.

z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.



Czegoś nie rozumiem.
Przecież wybierając dom typowy możesz zmienić materiał, z którego jest budowany, czy konstrukcję stropu.
Naturalnie te zmiany kosztują (koszt zmiany dokumentacji) - ale są dopuszczalne.

Fundamenty i tak się liczy do danego podłoża - projekt typowy nie przewiduje każdych warunków posadowienia.
Dom typowy nie ma fundamentow na każde podłoże - bo może się okazać, że trzeba teren palować (bo jest np głęboko niestabilny), albo dać poprostu płytę (z innych powodów).
FUNDAMENT NIGDY NIE JEST UNIWERSALNY W 100%.

Natomiast na pewno projekt typowy powinieneś taki wybrać by zadowolił cię w jak największym stopniu.
Im więcej poprawek, przeróbek - tym mniej opłacalne jest jego kupno.
Po prostu w pewnym momencie nie da się naryować na czerwono poprawek na projekcie (wszystkie branże) - tylko trzeba zrobić dokumentację zastepczą - czyli nową.
Wtedy robota jest jak przy nowym projekcie - i tak kosztuje.
Link do komentarza
Cytat

Pojawiła się dokumentacja.

I tu kolejny zawód. Projekt był ładny, ale bardzo ogólny. Nie wiedzieliśmy, że projekt architektoniczno-budowlany to tak naprawdę koncepcja domu na papierze przedstawiona zgodnie z wymogami Prawa Budowlanego, dokumentacja daleka od projektu wykonawczego. Poznając projekty gotowe oglądaliśmy opasłe dokumentacje, zawierające projekty instalacyjne, większość niezbędnych detali, zestawień materiałowych itd. Itp. Nasz projekt przy nich był cieniutki, mało treściwy, z szeregiem ogólników, chociaż kosztował kilka razy więcej niż projekt gotowy.



No i jeszcze raz do głównego tematu.
1. Grubość dokumentacji niezawsze świadczy o jej wartości.
2. Projekt architektoniczny nie jest dokumentacją daleką od projekktu wykonawczego - jest właśnie projektem wykonawczym architektonicznym (chyba , ze zamówiliśmy tzw. koncepcje, ktora jest później podstawą do projektu wykonawczego).
3. Projekt architektoniczny jest naturalnie uzupełniony o projekty (nakładki) branżowe i obliczenia, ewentualnie kosztorysy, wykaz materiałów, itd.
Tak jak w typowym projekcie.
Do tego dochodzi plan zagospod. działki.

Naturalnie jakość dokumentacji zależy od jakości projektanta - tak jak zdarzają się żli np. lekarze, tak może byc zły architekt, konstruktor czy wodkaniarz.

I jeszcze jedno - projekt może być bardziej szczegółowy przyjmując np. jakąś specjalistyczną technologię i zaopatrując projekt w szczegółowy opis - albo być bardziej uniwersalny, i nie dokumentujący pewnych typowych rozwiązań, zakładając słusznie, że dom będzie realizowany przez fachowców, a nie przez laików.
Link do komentarza
Cytat

Owszem, projekt indywidualny kosztuje, ale różnica około 7tys przy kosztach całego domu, to nie jest jakaś kosmiczna kwota... ale przynajmniej nie będę potem całe życie żałować, że jednak nie mam spiżarni, garderoby albo wyjścia z sypialni na taras itp. bo poszliśmy na kompromis.



Weżcie pod uwagę taki fakt:
KOSZT PROJEKTU TO UŁAMEK KOSZTU BUDOWY - A JEST TO PRELIMINARZ WYDATKÓW I PODSTAWA DO SENSOWNEGO WYDANIA MNÓSTWA PIENIĘDZY!

Podkreślam to - bo zbyt wiele na tych forach jest przeswiadczenia, że architekt w zasadzie się na niczym nie zna i po cholerę ta jego usługa.

No to idźcie do dobrego architekta po dobry projekt - tak , jak szukacie dobrego dentysty do zęba, albo dobrego fliziarza, żeby równo płytki położył.
I pomnóżcie wagę tego szukania przez wartość dla was tej usługi - domek = np. 2000 plomb.
Może wtedy przyłożycie należytą wagę do szukania FACHOWCA NA MIARĘ INWESTYCJI - a nie biadolenie, że architekt się nie zna.

Idźcie do takiego, co się zna - a nie pożałujecie i sporo zaoszczędzicie !!!!!!!!!!!
Link do komentarza
  • 5 lata temu...
Mam projekt indywidualny idealnie dopasowany do działki.
Sama projektowałam układ pomieszczeń.
Bez ozdobników, którymi napakowane są projekty gotowe.
Dzięki temu koszt budowy 150 m2 do stanu deweloperskiego (czyli z wylewkami, tynkami, instalacjami, ale bez płytek) wyjdzie ok 250-270 tyś.
Koszt 6000 zł z projektem instalacji (w tym instalacji gazowej) Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
My mieliśmy chętkę na ten projekt.

http://www.wybieramydom.pl/projekty_domow/8872-cyprys-3.html


Ale- z wydłużoną częścią garażową- tam będzie miejsce na magazyn, uproszczoną bryłą z jednej storny, wieloma zmianami w środku, inna technologia etc, etc..

Projekt sam w sobie drogi jak pierun, koszty wszystkich zmian, później adaptacyjne urosły do jakichś chorych sum.

Znaleźliśmy normalnego architekta, całe mnóstwo zmian naniesione, plus projekt szamba zrobił za 4500 zł a jego ojciec za niewygórowaną kwotę będzie naszym kierownikiem budowy. Także czasem architekt to rozwiązanie .......tańsze !!
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

My właśnie się przymierzamy do przerobienia naszej piwnicy na studio nagrań/ gralnię i pomieszczenie użytkowe(jeszcze nie wiemy jakie). Zastanawiamy się komu to zlecić, bo my sami nie mamy bladego pojęcia o projektach budowlanych...:P może ma ktoś jakąś pracownię godną polecenia?


Rozumiem, że piwnica już jest fizycznie, tak? czy tylko w projekcie domu?
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 4 miesiące temu...
Polecam również przed zakupem projektu, czy to indywidualnego czy gotowego, przeczytanie kilku artykułów na ten temat. Często ludzie mylą oba pojęcia i później dochodzi do niepotrzebnych komplikacji. Ogólnie rzecz biorąc zawsze musimy pamiętać, że za projekt indywidualny zapłacimy sporo. Ja za gotowy projekt zapłaciłem w okolicach 3500 złotych. Natomiast szwagier za indywidualny prawie 12500zł.
Różnica oczywiście nie jest tylko w kosztach. To zupełnie inna usługa, bardziej wartościowa, jeżeli chodzi o projekt indywidualny.
Natomiast tak jak piszę, zaopatrzcie się Państwo w wiedzę, posiadając jakiekolwiek informacje będziecie w stanie wybrać i zadecydować co bardziej potrzebujecie i przede wszystkim na co was stać.

Pozdrawiam!
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Zaletą gotowych projektów jest przede wszystkich ich duża różnorodność. Do wyboru, do koloru. I do tego na ich stronie są pełne wizualizacje i "wirtualne spacery" po wnętrzach, co stanowi wielka pomoc (szkice architekta są bowiem często niezrozumiałe). Pracownie, które sprzedają "gotowce" mają dostępną zazwyczaj od ręki pełną dokumentację techniczna budynków, dlatego o rozważanym projekcie możemy dowiedzieć się niemal wszystkiego - aż po szczegóły konstrukcyjne.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Rzetelny projekt indywidualny w 99% przypadków będzie lepszy od zaadaptowanego projektu typowego. Jest sporządzony pod wymagania konkretnego inwestora, zawiera rozwiązania funkcjonalne uzgodnione z konkretnym inwestorem, a jego estetyka jest dostosowana do konkretnego inwestora, i jak wcześniej zauważono, rzetelny projekt indywidualny (budowlany + wykonawczy) obniża koszty zarówno budowy, jak i użytkowania. Niestety, na rynku jest bardzo dużo projektów, które po dostarczeniu do wykonawcy powodują u niego zawroty głowy, tak jak późniejsze rachunki i dyskomfort użytkowania powodują to u inwestora.
Oczywiście, ten 1% to wiele pracowni na rynku, oferujące profesjonalnie wykonane projekty powtarzalne, które mogą się podobać i odpowiadać wymaganiom, ewentualnie po kilku nieznacznych poprawkach, a są rozwiązaniem szybszym i często tańszym niż projektowanie od podstaw.
Nie ma i prawdopodobnie nigdy nie będzie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie "Indywidualny czy gotowy?", ponieważ każdy przypadek jest inny, a w kraju mamy mnóstwo zadowolonych użytkowników domów wybudowanych na podstawie obu rodzajów projektów.

Patryk Doliński
Majchrzak Pracownia Projektowa Edytowano przez dompp (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Samo określenie projekt typowy powinno być wykreślone z obiegu. Typowe to mogą być zachowania kiboli na stadionie lub objawy przy grypie.

Projekty domów powinny byc zawsze dostosowane do wymagań klienta i dom powinien powstawac na papierze od początku.



Oczywiście, najlepiej byłoby gdyby każdy projekt powstawał od zera, dostosowując się od początku do klienta, ale nie zawsze jest to konieczne przez mnogość projektów na rynku.

Często można spotkać inwestorów świadomych swoich wymagań, z ułożoną koncepcją, pod którą można podciągnąć gotowca, a po latach okaże się, że rzeczywiście, wiedzieli czego chcieli i są zadowoleni. Dla takich osób przeznaczone są właśnie projekty powtarzalne.

Niestety, większą grupę stanowią osoby, które nie do końca wiedzą czego oczekują, jak powinien wyglądać układ funkcjonalny, ile potrzebują przestrzeni, jakimi środkami dysponują, może dworek, czy może coś nowoczesnego...

I zazwyczaj kończy się na wyborze projektu bez konsultacji z architektem, "bo tani", "bo ma ładny kolor elewacji", "bo sąsiada szwagier taki ma, to dla nas też powinien być dobry", "bo ma 150m2, a w kosztorysie piszą, że się zmieścimy w 200tys.", nie zdając sobie sprawy, że projekt to nie tylko zbindowany stos papierów, które pozwolą na ruszenie z budową.

Rzetelny projekt, nawet gotowy, powinien precyzować jak ma wyglądać wykonanie każdego elementu domu. Dzięki temu wykonawca wie dokładnie co ma budować i jak ma budować, a w rachunku końcowym może prowadzić to do tysięcy złotych oszczędności. Tylko dzięki temu, że postanowiło się zainwestować kilkaset zł więcej w projekt.

Podsumowując, drodzy Inwestorzy, pamiętajcie proszę, że architekci nie gryzą i zawsze chętnie pomogą nakierować Was na najlepsze dla Was rozwiązanie, czy to gotowe, czy indywidualne, a rachunek za ich usługi prędzej czy później się zwróci.

A po poradę zawsze możecie się zwrócić do nas icon_smile.gif

Patryk Doliński
Majchrzak Pracownia Projektowa
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...