Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

Ulga remontowa na dom jednorodzinny

Recommended Posts

Gość
Chciałabym skorzystać z Ulgi Remontowej na dom jednorodzinny. Zaznaczam, że nie przysługuje mi już Duża Ulga Remontowa, a jedynie Ulga Remontowa w wyniku remontu mieszkania w bloku w 2003 r. Wiem, że przysługuje mi tylko jedna kwota na dowolna ilość lokali. W zeszłym roku rozpoczęłam budowę domu, posiadam tytuł prawny do budynku – jestem właścicielem. Buduję dom w systemie gospodarcym, więc fachowców wynajme wedle potrzeby, nie buduję mi jedna firma. Zakupiłam w roku 2004 wiele materiałów: okna, drzwi, piec gazowy, grzejniki itp., by uniknąć 22 % VAT. Chciałabym skorzystać z Ulgi Remontowej lecz w moim Urzędzie skarbowym poinformowano mnie, iż nie mogę z niej skorzystać, gdyż mogę odpisać materiały. Które zakupiłam dopiero po Odbiorze Budynku, który planuję zrobić w 2005 r.
Czytając artykuł w „Budujemy Dom” nr. 12/2003, s. 156, gdzie informacji udzielał p. Dobrosław Dowiat – Urbański, dowiedziałam się, iż „z ulgi mogą skorzystać osoby kupujące nowy dom, w którym chcą coś zmodernizować przed jego otrzymaniem, a na akt własności muszą jeszcze poczekać klika czy kilkanaście miesięcy. To wyjaśnienie stanowi informację, ze ulgę można otrzymać także w przypadku modernizacji nowego obiektu...”.
Sądzę, że skoro zakup domu od dewelopera umożliwia osobom korzystanie z ulgi (z kilkuletnim nawet wyprzedzeniem), to byłoby rzeczą nielogiczną nie udostępnić tego inwestorom budującym systemem gospodarczym.
Przecież i tak nie będę mogła odpisać wszystkich materiałów tj. pustaków, dachówek, krokwi, gdyż obowiązuje mnie limit 5670 zł + 945 (instalacja gazowa). Myślę tu o oknach, drzwiach, piecu gazowym.
W tym momencie nasuwa mi się następny problem. Kiedy kończy się budowa budynku mieszkalnego, a kiedy zaczyna modernizacja lub remont? Gdzie jest granica?Pani z Urzędu Skarbowego również mi powiedziała, iż mogę jedynie remontować po Odbiorze Budowlanym – aby było to przyjęte na poczet Ulgi Remontowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Budowałem dom z poddaszem, które, w/g projektu było jednym pomieszczeniem bez ścian działowych. Pomyślałem, że w takiej sytuacji będę mógł skorzystać z ulgi remontowe i po oddaniu domu przystąpię do adaptacji poddasza. Niestety w urzędzie skarbowym powiedziano nam, że dom jest nowy i żadna ulga nie jest możliwa, odpowiedzi na pytanie, po jakim okresie można skorzystać z ulgi remontowej nie otrzymaliśmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niestety, przepisy podatkowe są tak skomplikowane i niejasne, że można je różnie interpretować, a i tak w ostateczności decyduje urzędnik skarbowy. Jednak zgodnie z logiką można remontować lub modernizować jedynie coś, co już istnieje, a więc raczej nie można zaliczyć do takich robót zamontowanie okien czy kotła grzewczego. Cytowany przepis jest niestety dotyczy jedynie mieszkań nabytych od developerów i nie obejmuje innych form budowy mieszkań czy domów. Radzimy natomiast wystąpić z wnioskiem do Urzędu Skarbowego o wydanie oficjalnej interpretacji stosowanego prawa. Urząd ma obowiązek w ciągu 3 miesięcy udzielić odpowiedzi, a gdy tego nie zrobi, można będzie uznać, że ulga przysługuje. Ponieważ odpowiedź może nadejść po terminie składania zeznań podatkowych za 2004 rok, zależnie od rozstrzygnięcia (gdy będzie korzystne) istnieje możliwość złożenia korekty zeznania i dokonania odliczeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No cóż, trafiłeś na wredny US, u mnie nie było problemu: zaniosłem faktury i powiedziałem, że te sąna remont mieszkania, tu jest odbiór budynku, a dalej faktury za remont tegoż domu... chyba modernizacje - sprostowała mnie PAni, i problem sie skończył. W ten sposób w uldze remontowej znalazły się podłogi, drzwi wewnętrzna, większość kafelek i armatury sanitarnej a nawet kilkadziesiąt płyt karton-gips i kleje, zaprawy itp. I tak mi ulgi zabrakło.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Witam. Będę wykonywał fundament garażu na glinie w związku z czym mam parę pytań.  1. Ława będzie wykonywana w wykopie, czyli bez szalunku deskowego. Wykop ma 100 cm głębokości, po zdjęciu ok 20-30 cm humusu, więc po zasypaniu fundamentów spód ławy będzie znajdować się na głębokości ok 120-130 cm czyli poniżej strefy przemarzania. Czy w związku z tym że wykop jest w prawie czystej glinie mam się przejmować zamarzaniem gliny na zimę? W tym roku zdążymy tylko zalać ławe a dopiero na wiosnę układać bloczki. Czy po wylaniu ławy i związaniu zabezpieczyć to i zasypać ziemia na okres zimy?    2. Czy w przypadku gliny stosować jakieś folie na dno lub same boki? Kierbud uważa że stosowanie folii budowlanej jako izolacja jest na krótka metę bo i tak może zostać przerwana, uszkodzona i że lepiej zamówic beton wodoodporny w betoniarni. Z kolei znajomy, który też się buduję mówi że majtsry zaproponowali mu by na gliniastych podłożach pod folie dać jeszcze podsypke piaskowa gdyż (jeśli dobrze zrozumiałem) piasek ma być poduszką dla ewentualnego zwiększania objętościowo gliny w sytuacji gdy zamarznie. Lub może chodziło o to że gdy jest folia to ewentualna woda która dostanie się pomiędzy folie a ławe mogła wsiąknąć do piasku? Nie pamiętam dokładnie. Więc może folie dać tylko na boki, lub wyłożyć boki folią fundamentowa a później zawinąć na wierzch pod bloczków?    3. Koparkowy wykopał dół na szerokość 45cm gdyż miał taką łyche, więc moje ławy będą mieć wymiary 40cm wysokie i 45 szerokie. Strzemiona dla takiej ławy robić na 25x25cm? Na ławie ściana fundamentową będzie z bloczka szerokości 25cm.   4. Czy pod belkę zbrojeniowa stosować dodatkową kratownice jak miałem w ławach piwnicy (szerszą od belki)? Czy to się robi tylko dla większych obciążeń (3 kondygnacji?). W moim projekcie nie ma rysunku zbrojenia ławy garażu. 
  • Polecam sklep  https://aquawita.pl posiadaja dzbanki dafi ;)
  • Gość Mam sposób
   Problem mam tylko w łazience po gorącej kąpieli, gdy para wodna osadza się wszędzie, na płytkach i na oknie dachowym. O ile płytki, to nie problem, bo zanim woda ścieknie to zdąży odparować, o tyle z okna woda kapie... Normalnie okno wcale nie paruje. Jak dla mnie, jedyny sposób, to zainstalowanie dodatkowego wentylatora powietrza na okno, by poprawić cyrkulację. Eksperymentalnie użyłem wentylatora domowego i to całkowicie załatwia sprawę. Muszę tylko dobrać montowany na ścianie - wnęce okiennej + sterowanie z czujnikiem ruchu i wilgotności.
  • No niestety tak jest. Nie bez kozery w nowych budynkach daje się coraz więcej ocieplenia, dąży do pasywności budynku itd. W zimie jak ściany są odczuwalnie zimne to faktycznie może to wpływać na temperaturę wewnątrz budynku no i oczywiście  komfort mieszkańców  
  • Tutaj nie da się generalizować, bo taka inwestycja nie jest czarna albo biała. Wszystko zależy od zakresu termomodernizacji, od szczelności budynku itd itd  Wstawienie pompy ciepła do starego budynku w którym hula wiatr i jest nieocieplony chyba nikomu nie będzie się opłacało
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...