Skocz do zawartości

Ulga remontowa na dom jednorodzinny


Gość

Recommended Posts

Chciałabym skorzystać z Ulgi Remontowej na dom jednorodzinny. Zaznaczam, że nie przysługuje mi już Duża Ulga Remontowa, a jedynie Ulga Remontowa w wyniku remontu mieszkania w bloku w 2003 r. Wiem, że przysługuje mi tylko jedna kwota na dowolna ilość lokali. W zeszłym roku rozpoczęłam budowę domu, posiadam tytuł prawny do budynku – jestem właścicielem. Buduję dom w systemie gospodarcym, więc fachowców wynajme wedle potrzeby, nie buduję mi jedna firma. Zakupiłam w roku 2004 wiele materiałów: okna, drzwi, piec gazowy, grzejniki itp., by uniknąć 22 % VAT. Chciałabym skorzystać z Ulgi Remontowej lecz w moim Urzędzie skarbowym poinformowano mnie, iż nie mogę z niej skorzystać, gdyż mogę odpisać materiały. Które zakupiłam dopiero po Odbiorze Budynku, który planuję zrobić w 2005 r.
Czytając artykuł w „Budujemy Dom” nr. 12/2003, s. 156, gdzie informacji udzielał p. Dobrosław Dowiat – Urbański, dowiedziałam się, iż „z ulgi mogą skorzystać osoby kupujące nowy dom, w którym chcą coś zmodernizować przed jego otrzymaniem, a na akt własności muszą jeszcze poczekać klika czy kilkanaście miesięcy. To wyjaśnienie stanowi informację, ze ulgę można otrzymać także w przypadku modernizacji nowego obiektu...”.
Sądzę, że skoro zakup domu od dewelopera umożliwia osobom korzystanie z ulgi (z kilkuletnim nawet wyprzedzeniem), to byłoby rzeczą nielogiczną nie udostępnić tego inwestorom budującym systemem gospodarczym.
Przecież i tak nie będę mogła odpisać wszystkich materiałów tj. pustaków, dachówek, krokwi, gdyż obowiązuje mnie limit 5670 zł + 945 (instalacja gazowa). Myślę tu o oknach, drzwiach, piecu gazowym.
W tym momencie nasuwa mi się następny problem. Kiedy kończy się budowa budynku mieszkalnego, a kiedy zaczyna modernizacja lub remont? Gdzie jest granica?Pani z Urzędu Skarbowego również mi powiedziała, iż mogę jedynie remontować po Odbiorze Budowlanym – aby było to przyjęte na poczet Ulgi Remontowej.
Link do komentarza
Budowałem dom z poddaszem, które, w/g projektu było jednym pomieszczeniem bez ścian działowych. Pomyślałem, że w takiej sytuacji będę mógł skorzystać z ulgi remontowe i po oddaniu domu przystąpię do adaptacji poddasza. Niestety w urzędzie skarbowym powiedziano nam, że dom jest nowy i żadna ulga nie jest możliwa, odpowiedzi na pytanie, po jakim okresie można skorzystać z ulgi remontowej nie otrzymaliśmy.
Link do komentarza
Niestety, przepisy podatkowe są tak skomplikowane i niejasne, że można je różnie interpretować, a i tak w ostateczności decyduje urzędnik skarbowy. Jednak zgodnie z logiką można remontować lub modernizować jedynie coś, co już istnieje, a więc raczej nie można zaliczyć do takich robót zamontowanie okien czy kotła grzewczego. Cytowany przepis jest niestety dotyczy jedynie mieszkań nabytych od developerów i nie obejmuje innych form budowy mieszkań czy domów. Radzimy natomiast wystąpić z wnioskiem do Urzędu Skarbowego o wydanie oficjalnej interpretacji stosowanego prawa. Urząd ma obowiązek w ciągu 3 miesięcy udzielić odpowiedzi, a gdy tego nie zrobi, można będzie uznać, że ulga przysługuje. Ponieważ odpowiedź może nadejść po terminie składania zeznań podatkowych za 2004 rok, zależnie od rozstrzygnięcia (gdy będzie korzystne) istnieje możliwość złożenia korekty zeznania i dokonania odliczeń.
Link do komentarza
No cóż, trafiłeś na wredny US, u mnie nie było problemu: zaniosłem faktury i powiedziałem, że te sąna remont mieszkania, tu jest odbiór budynku, a dalej faktury za remont tegoż domu... chyba modernizacje - sprostowała mnie PAni, i problem sie skończył. W ten sposób w uldze remontowej znalazły się podłogi, drzwi wewnętrzna, większość kafelek i armatury sanitarnej a nawet kilkadziesiąt płyt karton-gips i kleje, zaprawy itp. I tak mi ulgi zabrakło.....
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...