Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

ile kolektora


Recommended Posts

Nie podał Pan jaki jest COP pompy ciepła czyli jej efektywność.
Przyjmijmy ,że 4,3 dla mocy grzewczej 7,3kW pompa ciepła będzie pobierała 1,7kW energii elektrycznej czyli musimy dostarczyć 5,6kW energii z gruntu.
Dla gruntu przeciętnego, nie zawilgotny, zwarty , nie piaszczysty zgodnie z VDI 4640 z m2 uzyskamy 20-30W/m2 przy 1800 godzin pracy pompy ciepła wielkość kolektora poziomego wynosić powinna 5x 100m , wielkość powierzchni zajęcia działki wyniesie 250m2.
Jeśli grunt jest bardziej wilgotny to możemy uzyskać do 40W/m2.
Przy doborze dolnego źródła prosze zwrócić uwagę na odpowiedniej jakości system rur. Polecam artykuł w Budujemy Dom o systemach GEROtherm. Więcej na www.geoterm.eod.pl
Link to postu
Dziękuję.
Nie wiem jaki COP, bo pompy jeszcze nie ma i nie wiem jaka ostatecznie będzie, ale zakładam że realnie ok. 4.
Jeżeli można pociągnąć temat dalej, to w jaki sposób układany jest kolektor jeżeli 500mb zajmuje 250m2?
A co się stanie, jeżeli grunt nie dostarczy odpowiedniej energii - czy pompa będzie pracowała ze stałym cop i dostarczy mniej energii, czy też będzie dostarczała stałą moc ale ze zmniejszonym COP (czyli więcej prądu), czy też odmówi posłuszeństwa?
Link to postu
Przy obliczaniu dolnego źródła brany pod uwagę jest COP samej pompy ciepła aby obliczyć ile mocy zziębniczej musi wystarczyć w gruncie.
Kolektor nie ma 500mb tylko 5x 100m tzn. jedna pętla ma 100m całkowitej długości . Kolektor układa sie w przygotowanych rowach o szerokości minimum 50cm i głębokości 1,5m, dla jednej pętli rów ma 50mb.
Realny COP dla całego układu zależny jest od dodatkowych urzadzeń jak pomp obiegu glikolu, pompa ładująca zbiornik itd. to także zależy od zastosowanych rur dolnego źródła jeśli obieg glikolu bedzie miał duzy opór to pompa obiegu glikolu bedzie musiała byc mocniejsza co za tym idzie pobierac więcje prądu.
Jeśli żle jest policzone dolne źródło i będzie za małe to nastąpi zbyt duże wychłodzenie gruntu wokół rury, nastepnie zacznie sie zalodzenie jej w wyniku czego pompa nie otrzyma odpowiedniej ilości energii z gruntu i powoli bedzie miała zmniejszająca sie moc grzewczą. I w końcu wyłaczy się awaryjnie - przynajmniej tak powinny sie zachować dobre pompy ciepła chodzi mi tu o wyłaczenie awaryjne.
Dlatego bardzo ważne jest określenie mocy zziebniczej dla pompy ciepła oraz struktury gruntu.

DSC01446.jpg

Link to postu
Zgodnie z tym co piszą w normie VDI 4640 kolektor spiralny nie nadaję sie w naszych warunkach (Europa północna) do wykorzystania. ten typ kolektora świetnie się spisuje ale w Ameryce do klimatyzacji - służy do oddania ciepła.
Należy pamiętać ,że ziemia , z której czerpiemy energię dla dolnego źródła ma swoją wydajność energetyczną liczona w kWh. I jeśli będziemy z m2 pobierać za dużo kWh energii to ziemia nie zdąży się samoregenerować i zaczniemy mieć kłopoty w postaci oblodzenia rur w ziemi.
Wg VDI 4640 minimalny rostaw rur kolektora poziomego to 50cm i to tylko w jednej warstwie nigdzie w Niemczech czy Szwajcarii nikt nie robi warstwowych kolektorów. Są wykonywane "Pale Energii" jest to odwiert o średnicy 2,5m o głębokości 5m lub więcej z ułożonymi w koło rurami , które są przymocowane do zbrojenia i cały ten odwiert jest zalewany betonem. Niestety to drogie rozwiązanie ale stosowane np. tam gdzie i tak wykonuje się palowanie pod obiektami np. pod wieżowcami .
Jest wiele "wynalazków" , które w Polsce można spotkać ale należy stosować rozwiązania od dawna sprawdzone i opisane w odpowiednich normach dla Europy oprócz skandynawii właściwą normą jest VDI 4640 i podstawą do rozwiązywania sporów jest jej niemiecko języczna wersja oryginalna. Spotykam się czesto z rozwiązaniem gdzie w obwodzie glikolowym są rury , kolanka, czy zawory ocynkowane a nawet z czarnej stali to największy błąd gdyż glikol po kilku latach wchodząc w rekację zrobi po prostu dziury.
Zapraszam na targi ENEX 2005 w Kielcach 16-18.03.05 gdzie będziemy prezentować różne rozwiązania adekwatne do naszych warunków klimatycznych - stoisko " Systemy GEROtherm"
Link to postu
Nie można ustawic warstwowo kolektora gdyż energia zawarta w ziemi ma swoją ograniczona moc w kWh. Po prostu musimy pozwolić aby samoregeneracja gruntu następowała w sposób ciagły. Przyjmuje się ,że z 1m2 uzyskamy 20W to jeśli połozymy warstwowo to z m2 dalej mamy 20W ale pobierzemy 40W tak więc wychłodznie gruntu spowoduje obladzanie sie rur no i w konsekwecji brak energii dolnego źródła.
Jeśli nie ma miejsca na kolektor poziomy zawsze mozna zastosowac sondy pionowe tutaj z mb sondy podwójne U uzyskamy średnio 50W.

DSC01446.jpg

Link to postu
Dokładnie tak 1mb odwiertu to 1 mb sondy, no może przy całkowitym odwiercie np. dla 50mb sondy trzeba zrobić odwiert 53mb to zależy od techniki wiercenia no i od doświadczenia "wiertacza".
Co do kosztów to wykonanie sond geotermicznych czyli pionowych jest troche droższe ale to zależy od danej inwestycji.
Przykład 100 mb rury z PE 100 GEROtherm DN 25 dla kolektora poziomego kosztuje 55Euro z czego uzyskamy około 1kW energii licząc 20W/m2, natomiast z sondy 50m podwójne U zyskamy 2,5kW energii licząc 50W/m taka sonda kosztuje 264 Euro . Teraz trzeba doliczyc koszty robót ziemnych przy poziomym kolektorze koszt wykopania 1mb rowu zależy od gruntu i operatora trzeba średnio przyjąć ,że 1mb rowu na gotowo czyli wykopanie ,włożenie, zasypanie, ubicie, i wyrówanie to około 120-250zł. Odwiert pod sondy wraz z włożeniem sondy i wypełnieniem otworu specjalną masą betonową to około 80zł/mb w gruncie normalnym bez skał.
Liczy sie także czas wykonania no i ogólny bałagan na działce , który jest większy przy poziomym kolektorze.
Drugą sprawa jest COP pompy , który przy sondach będzie lepszy bo mamy średnio większą temperaturę dolnego źródła.
Tak więc w każdym przypadku będzie to inaczej wyglądało.
Link to postu
 • 1 miesiąc temu...
Do Piotr Leszek:
Co do korozyjności glikolu to jak raz czarna stal ma się w nim świetnie (INHIBITORY). Co do kolektora spiralnego to różnica jest w kosztach wykopu i NADAJE SIĘ ON ZNAKOMICIE DO POBIERANIA I DO ODDAWANIA CIEPŁA (bo to Q... nie dioda i w obie strony działa), tylko że jak go się projektuje to trzeba tak by glikol nie był zimniejszy na wlocie niż -5 st.C. Dla 7 kW dajbym 3 x 150 m w spiralach na głębokości przemarzanie + 20 cm (1m - Ziel Góra); 2m - Suwałki)
Link to postu
 • 2 tygodnie temu...
No tak tyle ,że z 1m2 jeśli odbierzemy więcej niż np. 25W ( grunt średnio wilgotny i zwarty) to na stykach kręgów zacznie się oblodzenie gdy będzie ostra zima. Generalnie powinno sie analizować wielkość poboru w kWh i wtedy wyjdzie ,że samoregeneracja gruntu dla spiralnego jest gorsza niż dla opisanego w VDI 4640.
Natomiast jeśli kolektor spiralny bedzie zastsowany dla przekazania ciepła do gruntu np. w klimatyzacji to tego problemu nie ma. A to różnica i porównanie do diody nie ma tu miejsca.
Pozdrawiam
Link to postu
 • 2 tygodnie temu...
Cytat

Przykład 100 mb rury z PE 100 GEROtherm DN 25 dla kolektora poziomego kosztuje 55Euro z czego uzyskamy około 1kW energii licząc 20W/m2, natomiast z sondy 50m podwójne U zyskamy 2,5kW energii licząc 50W/m taka sonda kosztuje 264 Euro .  


Czyli kolektor pionowy w materiale jest 2 razy droższy.
Cytat

Teraz trzeba doliczyc koszty robót ziemnych przy poziomym kolektorze koszt wykopania 1mb rowu zależy od gruntu i operatora trzeba średnio przyjąć ,że 1mb rowu na gotowo czyli wykopanie ,włożenie, zasypanie, ubicie, i wyrówanie to około 120-250zł. Odwiert pod sondy  wraz z włożeniem sondy i wypełnieniem otworu specjalną masą betonową to około 80zł/mb w gruncie normalnym bez skał.


Dziwne .... odwiert jest dosyć tani, a kopanie płaskiego dołu (koparka) strasznie drogi ... Skąd te ceny ?
Cytat

Liczy sie także czas wykonania no i ogólny bałagan na działce , który jest większy przy poziomym kolektorze.


Podczas budowy nie jest to jakaś straszna różnica. Istotne jest dla już zagospodarowanych działek.
Cytat

Drugą sprawa jest COP pompy , który przy sondach będzie lepszy bo mamy średnio większą temperaturę dolnego źródła.
Tak więc w każdym przypadku będzie to inaczej wyglądało.


Z tego co piszesz w prosty sposób widać rekomendację dla kolektora pionowego w którym trzeba korzystać z usług specjalistów. Kolektor poziomy można układać samemu.
Link to postu
 • 4 tygodnie temu...
Cytat

Są wykonywane "Pale Energii" jest to odwiert o średnicy 2,5m o głębokości 5m lub więcej z ułożonymi  w koło rurami , które są przymocowane do zbrojenia i cały ten odwiert jest zalewany betonem. Niestety to drogie rozwiązanie ale stosowane np. tam gdzie i tak wykonuje się palowanie pod obiektami np. pod wieżowcami .
Jest wiele "wynalazków" , które w Polsce można spotkać ale należy stosować rozwiązania od dawna sprawdzone i opisane w odpowiednich normach dla Europy oprócz skandynawii właściwą normą jest VDI 4640 i podstawą do rozwiązywania sporów jest jej niemiecko języczna wersja oryginalna. "kilka postów wyżej w tym samym temacie, dlatego tutaj zapytałem,
Link to postu
 • 7 miesiące temu...
Cytat

Czy ktoś może wie, ile metrów kolektora trzeba zakopać dla pompy o mocy 7-8kW i ile metrów działki do tego potrzeba?Proponowal bym dwa odwierty po 32 m w odległości 5 - 6 m ( pionowe oczywiście ) Przynajmniej nie trzeba miec tak dużej ilości działki , fakt koszt większy ale efektywność też. icon_wink.gif
Link to postu
Wysłany: 2006-01-22, 11:22 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Koszt odwiertu to ok. 150 zł/mb (we Wrocławiu)

KOSZT ODWIERTU DLA SONDY PIONOWEJ JEST O POŁOWĘ MNIEJSZY - NIE STOSUJE SIĘ RUR OSŁONOWYCH (cena 150 zł/mb to cena dla studni głębinowych z rurą osłonową 100 - 150 mm)
Link to postu
 • 2 tygodnie temu...
Dlaczego nikt nie mówi o stosowaniu nagrzewnicy powietrznej montowanej na ścianie budynku która podgrzewała by czynnik po stronie dolnej gdy temperatura na zewnątrz jest wyzsza od temperatury gruntu.
Link to postu
 • 4 lata temu...
Przy mocy grzewczej 8kW zamontowałbym kolektor o łącznej długości min.120m złożony z czterech odwiertów pod kątem 35-65 stopni względem poziomu tzn.możemy wykorzystać małe działki a nawet umieszczać sondy pod budynkami ,odwierty wykonujemy z jednego centralngo szachtu przy urzuciu kompaktowej maszyny produkcji nimieckiej firmy TracktoTechnik warzącej tylko 2.5t bez większych szkód na działce.Używamy sond koaxialnych produkcji austriackiej firmy AMASOND.Podczas wycen takich robót należy zwrócić szczególną uwagę na to co zawiera cena za metr,bo to nie tylko odwiert ale równierz sonda, prawidłowe jej zacementowanie odpowiednim materiałem o dobrej przewodności cieplnej(co jest praktycznie najważniejsze) ,podłączenie i hydrauliczne wyregulowanie obiegów,przyłączenie do pompy ciepła i zalanie sond mrozoodporną mieszanką glikolu(28%),oraz prace wykończeniowe.
Dokładne info.na stronie:http://www.erdwaermebohrtechnik.de/
niestety tylko po niemiecku.
Link to postu
 • 2 tygodnie temu...
Cytat

Przy mocy grzewczej 8kW zamontowałbym kolektor o łącznej długości min.120m złożony z czterech odwiertów pod kątem 35-65 stopni względem poziomu tzn.możemy wykorzystać małe działki a nawet umieszczać sondy pod budynkami ,odwierty wykonujemy z jednego centralngo szachtu przy urzuciu kompaktowej maszyny produkcji nimieckiej firmy TracktoTechnik warzącej tylko 2.5t bez większych szkód na działce.Używamy sond koaxialnych produkcji austriackiej firmy AMASOND.Podczas wycen takich robót należy zwrócić szczególną uwagę na to co zawiera cena za metr,bo to nie tylko odwiert ale równierz sonda, prawidłowe jej zacementowanie odpowiednim materiałem o dobrej przewodności cieplnej(co jest praktycznie najważniejsze) ,podłączenie i hydrauliczne wyregulowanie obiegów,przyłączenie do pompy ciepła i zalanie sond mrozoodporną mieszanką glikolu(28%),oraz prace wykończeniowe.
Dokładne info.na stronie:http://www.erdwaermebohrtechnik.de/
niestety tylko po niemiecku.


Dzięki za ciekawe odnowienie tematu icon_smile.gif
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Nie wiem, jak inaczej mam to napisać... Mogę robić to etapami... Ok. Po pół ściany co 2 lata? Sam klej i styropan na mój prl'owski klocek, to ponad 15 koła. Mogę robić sam (jak doba będzie mieć z 48 godzin i będzie jasno w nocy), pomijając fakt, że nie mam kasy na ten nieszczęsny styropian i miał nie będę, bo przez kilka kolejnych lat, będę wykańczał dom (i siebie) w środku. Mam do zrobienia na gwałt ganek, drzwi wejściowe, podjazd, bo w taką pogodę jak dziś, jestem w stanie się na nim zakopać w błocie, przydały by się też takie luksusy jak na przykład meble, bo na ten moment mam 3 szafy z odzysku i stół w salonie.  O kredycie nawet nie wspominaj...  Na ten moment, Ty się zafiksowałeś żeby mi dom ocieplić, kiedy Ci tłumaczę że na prawdę nie mam na to kasy. Przerzucenie kasy z rachunków za gaz, na styropian fajnie brzmi, ale to nie zadziała tak, że teraz będę płacił połowę faktur i obiecam w gazowni, że jak ocieplę dom za 5 lat to zużycie będzie mniejsze i się wyrówna. Fajnie napisać "weź se ociepl, to będzie taniej", tylko trudno Ci zrozumieć że na prawdę są ludzie, którzy żyją prawie od wypłaty do wypłaty bo kredyt poszedł 2x w górę.
  • I znawca podczytywacz uważa, że wszystkie są do wymiany.
  • Tiaaaa... jedna maszyna... parę dni temu widziałem tę NOWINĘ!!!   NAWET 5 KM DZIENNIE Może jeszcze da się kupić i drugą... to będzie 10 km!!! DZIENNIE!!!  rocznie ze 3000 km... A co z sobotami i niedzielami?   Także, ten... tego... SPOKO LUZIK   Ciekawe ile takich maszyn dałoby się kupić za kasę otrzymaną za sprzedaż uprawnień do emisji CO2, na przykład za 1% za rok 2021 ( 5,6 mld euro ), czyli za 56 mln euro...     I będzie postępować... ocieplenie Ziemi następuje, bo cyklicznie od zawsze zmieniają się ery ciepłe i zlodowacenia... akurat teraz ociepla się, a za paręset lat znowu nastąpi oziębienie... Działania cywilizacyjne homosapiensów tylko przyśpieszają tempo ocieplenia... Zaraz walnie kryzys energetyczny, zabraknie internetu, żarcia, ciepła do przetrwania homosapiensów i Ziemia wróci do swoich NORMALNYCH działań... odetchnie jak po dinozaurach... coś tam przetrwa...
  • Przecież możesz termomodernizację robić etapami i właśnie jest szansa na ocieplenie ganku.    Chyba nie do końca.  Wolisz płacić ciągle za gaz znośnie, a możesz zmniejszyć na stałe  te rachunki przerzucając pieniądze w ocieplenie. Ocieplenie od wewnątrz nić nie da,  zafiksowałeś się i tyle.
  • A wiesz, że dotację w programie "czyste powietrze", można dostać tylko raz? Na przykład na wymianę pieca, okien i fotowoltaikę? I nie każdego stać, na to żeby do tego, jeszcze wpakować 40 klocków w ocieplenie domu?   Możemy tak sobie odbijać piłeczkę, ale naprawdę to przemyślałem i wiem że najlepiej by było wpakować 20 cm styropianu na cały dom, ocieplić fundament i dach, a potem wymienić piec gazowy na pompę ciepła, skoro mam fotowoltaikę... Ale jakoś nie mogę tych numerków lotka trafić, więc uznaję, że skoro zimno w domu nie mam,  rachunki za gaz są znośne, a ganek i tak będę wybebeszał z boazerii, to mogę przy tej okazji zainwestować parę groszy więcej, w ocieplenie, żeby mi buty nie zamarzały. I dlatego pytałem o ocieplenie ganka, a nie "ile dać styropianu od zewnątrz" Ale i tak, dziękuję za zainteresowanie  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...