Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Co aktualnie robimy w ogrodzie?


megg

Recommended Posts

Witam wszystkich!

Nie jestem doświadczonym ogrodnikiem, ale posiadam swój ogród. Chciałabym, aby był piękny i zadbany, a wszystkie niezbędne prace były wykonane na czas, dlatego utworzyłam ten temat.

Mam nadzieję, że będziemy tutaj rozmawiać o tym, co aktualnie trzeba w ogródku zrobić, żebym niczego nie przegapiła! icon_biggrin.gif


Na początek chciałabym zapytać o trawnik. W maju trawa rośnie już intensywnie. Jak często trzeba ją kosić? Czy konieczne jest już nawożenie?
Link to postu
Trawnik w maju trzeba już kosić regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Trawa powinna być koszona na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.

Nawożenie trawy w maju też trzeba przeprowadzić. W przypadku niewielkiej ilości opadów należy pamiętać o jej podlewaniu.
Link to postu
A jeśli chodzi o oczko wodne?

Ja wpuściłam już do mojego rybki!!! Będę chciała też zamontować jakąś fontannę... icon_smile.gif

Czy są jakieś prace, które przy oczku trzeba w maju koniecznie wykonać?
Link to postu
Wybrałaś dobry termin na wpuszczenie rybek, maj jest do tego idealnym okresem icon_smile.gif

Zamontowanie fontanny lub kaskady zapewni ciągły przepływ wody w oczku i tym samym ograniczy rozrost glonów. Fontanna lub kaskada będzie więć nie tylko urozmaicać wygląd Twojego oczka, ale będzie też pełnic pożyteczną funkcję icon_wink.gif

Ograniczenie ilości glonów w oczku jest tym bardziej istotne, że w maju wodę w oczku trzeba systematycznie oczyszczać (i z glonów i z obumarłych szczątków roślin).

Ilość glonów można też ograniczyć przez zwiększenie ilości roślin w oczku icon_smile.gif
Link to postu
Od początku maja można było wysiewać nasion roślin jednorocznych do gruntu, są to np. lewkonia, nasturcja, maciejka.

Ale jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, to nic się nie martw, bo równie dobrze można je wysiać w drugiej połowie maja (nawet lepiej, bo mineło ryzyko wystąpienia przymrozków).

icon_wink.gif
Link to postu
W maju także na rabatach sadzi się kwiaty, np. mieczyki, dalie, pacioreczniki.
Tak na przyszłość przypomnę (bo teraz to i tak już mamy końcówkę maja) icon_smile.gif że gatunki wrażliwe na mróz (żeniszki, aksamitki, niecierpki) najlepiej wysadzić do ogrodu w drugiej połowie maja.

Ziemię, gdzie zamierzamy posadzić rośliny trzeba nawieźć nawozami wieloskładnikowymi (10-15 dkg/m2), a potem przekopać szpadlem i wyrównać grabiami.
Link to postu
Cytat

A co z drzewami i krzewami w maju. Trzeba coś przycinać?
icon_smile.gifNiektóre krzewy przycina się właśnie w maju. Są to te gatunki, które wiosną kwitły na zeszłorocznych pędach (pigwowce, wierzby, niektóre tawuły, forsycje).

Oprócz tego krzewy owocowe, a także drzewa owocowe, trzeba opryskać środkami grzybobójczymi i owadobójczymi.

Środki grzybobójcze - oprysk co 7-10 dni, przez cały maj.
Środki owadobójcze - oprysk nbależy wykonać kilka razy w ciągu miesiąca.

Pozdr!
Link to postu
Witam,

Cieszę się, ze założony przeze mnie temat cieszy się powodzeniem, a przy okazji mogę się czegoś ciekawego od was dowiedziec !!! icon_biggrin.gif

Tamara, rozumiem, że niedawno zaczęlas zakładanie tego ogrodu? I dobrze spełniasz się w roli ogrodniczki icon_wink.gif
Link to postu
Cytat

Czy czerwcowe koszenie trawnika, w gorące dni, nie bywa szkodliwe dla trawy?

Pozdrawiam!!!


W gorące dni najlepiej kosić trawę wcześnie rano lub jak upał znacznie zelżeje, wieczorem, ale zanim pojawi się rosa
Link to postu
Cytat

Czy czerwcowe koszenie trawnika, w gorące dni, nie bywa szkodliwe dla trawy?

Pozdrawiam!!!W okresie suszy w ogóle najlepiej zaniechać koszenia trawnika. Oprócz tego latem najlepiej nie przycinać zbyt krótko trawy, bo będzie łatwo wysychać.
Link to postu
Cytat

A czy ktoś wie, jak się robi sadzonki z młodych przyrostów ozdobnych krzewów? Wiem, że to sie obi w czerwcu, ale nie bardzo wiem jak - jaka ziemia, jak ciąć sadzonki...Trzeba uciąć tegoroczne przyrosty pędów. Długość tych sadzonek powinna obejmować 3-4 węzły pędu krzewu (węzły to mijsca, gdzie wyrastają liście na gałązce). Następnie końce sadzonek zanurza się je w ukorzeniaczu i sadzi do skrzyneczek (do podłoża torfowego - wilgotnego i przepuszczalnego - torf z piaskiem). Ukorzenianie trwa 4-5 tygodni.
Link to postu
  • 1 miesiąc temu...
Czy ktoś zna się dobrze na pielegnacji oczka wodnego latem? Częsć wody podczas upalnych dni zapewne wyparuje z oczka... Czy podczas lata trzeba wiec dolewać wodę do zbiornika? Jeśli tak to czy moze byc to woda z kranu? Pewnie lepiej jak podczas deszczy ubytek sam się uzupełni? Ale nie zawsze jest to napewno możliwe...
Link to postu
Cytat

Czy ktoś zna się dobrze na pielegnacji oczka wodnego latem? Częsć wody podczas upalnych dni zapewne wyparuje z oczka... Czy podczas lata trzeba wiec dolewać wodę do zbiornika? Jeśli tak to czy moze byc to woda z kranu? Pewnie lepiej jak podczas deszczy ubytek sam się uzupełni? Ale nie zawsze jest to napewno możliwe...Czy się znam, hmm... icon_smile.gif
Ale wiem na pewno, że podczas upałów trzeba uzupełniać wodę w stawie, ponieważ naprawde spora jej ilość może wyparować. Uzupełnianie wody podobno przyczynia się do zwiększenia ilości tlenu w wodzie w stawiku.
Link to postu
Oczko latem zasłania się też przed słońcem, np za pomocą tkaniny, albo nawet parasola ogrodowego... To wszystko po to, by glony rozwijały się w wodzie wolniej i żeby woda się mniej nagrzewała (szczególnie jak są w niej rybki).
Link to postu
Ważne jest też w lipcu nawożenie krzewów i drzew. Jeśli nie zrobi się tego do końca miesiąca, to późniejsze nawożenie może być ryzykowne (pędy mogą nie zdążyć zdrewnieć przed zimą, na skutek czego roślina może przemarznąć)!!!
Link to postu
Cytat

Rany Kosmo, dobrze, że to napisałś. Dzięki.Chodzi o nawożenie nawozami wieloskładnikowymi (aby nawożenie nimi zakończyć w lipcu).

Natomiast w sierpniu trzeba zakończyć nawożenie nawozami azotowymi (także chodzi o to, by pędy zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy).
Link to postu
Mnie aktualnie krew zalewa, bo nic nie mogę robić, tylko na balkonie sadzonki produkuję, żeby jak tylko uprzątnie się plac budowy, móc sadzić, nawozić, pielić, kosić, podlewać... Kurcze właściwie to do czego mi się tak spieszy icon_confused.gif:
Pozdrawiam
Link to postu
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Racja Sylwuś! NApisz! Fajnie wygląda to cudo icon_smile.gif


Witam
Jest to jak widać latarnia morska ogrodowa oczywiście oświetlenie jest w środku jak i na górze na samym dole jest trzy okienka i drzwi a wyżej jest sześć okienek .pierwsza żarówka jest w środku na wysokości pierwszego okna a druga żarówka na samej górze. Wszystko jest rozbieralne na poszczególne elementy dokładnie trzy do transportu.
Całość jest zrobiona z płyty osb i przyklejone kamyczki i polakierowane.
Link to postu
Cytat

Robisz to również na sprzedaż?


Witam
Tak nawet nie źle się kręci jeszcze kilka projektów mam ale na razie jest zawalony zamówieniami.
Zapomniałem dodać że wysokość tej latarni 190cm. Najlepszy efekt jest oczywiście w nocy i naprawdę niezły efekt.
Oczywiście można sobie wybrać kolorystykę ale to już przy zamówieniu oczywiście wszystko zależy od wzoru mogę jedynie dodać że czapeczka jest wykonana z łusek szyszki.
Link to postu
Cytat

Pokaż również te inne modele. Ta latarnia podkręciła moją ciekawość icon_smile.gif O cenach również możesz wspomnieć... Tak orientacyjnie icon_smile.gif


Witam
Przykro mi ale innych kolorystyk zdjęć nie zrobiłem koszt jest tej 900zł.
Kolorystyka jest do wyboru na tynkach mineralnych i jaką kto chce .
Ciężar takiej latarni jest około 20kg.
Link to postu
  • 2 tygodnie temu...
Chcecie to macie:
sadownictwo:
Początek miesiąca: silnie rosnące i późno owocujące jabłonie można jeszcze ciąć, można jeszcze prześwietlać wiśnie i czereśnie.
przez cały miesiąc : zbiory owoców, przygotowujemy miejsca pod nowe drzewa i krzewy (odchwaszczanie itp)
warzywnictwo:
Początek miesiąca: można wysiać koper, rukolę, rzodkiewkę, rzeżuchę i roszponkę, oraz mrozoodporne odmiany szpinaku.
Oczywiście przerywamy i odchwaszczamy.
połowa miesiąca: zbieramy fasolę szparagową, zbieramy pomidory, paprykę, oberżynę, dynie i melony.
Pod koniec miesiąca: wykopujemy marchew, buraki, selery i inne korzeniowe.
rośliny ozdobne:
Początek miesiąca : sadzimy rośliny dwuletnie i dzielimy byliny, odmładzamy piwonie, sadzimy cebule narcyzów i cesarskiej korony.
Połowa miesiąca: sadzimy hiacynty, przebiśniegi, szafirki, krokusy, śnieżniki, cebulice,ranniki, psiząb, szachownice, puszkinie, śniedki, lilie. Przed sadzeniem zaprawiamy cebule tych kwiatów środkiem grzybobójczym.
Przez cały miesiąc: wykopujemy kłącza dalii; sadzimy i przesadzamy rośliny iglaste i zimozielone (z bryłą korzeniową); przesadzamy pelargonie, fuksje do doniczek i umieszczamy w widnym pomieszczeniu w temp 5-8 stopni C. Stopniowo ograniczamy podlewanie.
Koniec miesiąca: rozpoczynamy wykopywanie mieczyków, sadzenie tulipanów.
ochrona roślin:
Początek miesiąca:na pniach śliwy zakładamy opaski z papieru falistego (pofalowaną częścią do spodu), przekopujemy i przegrabiamy glebę pod orzechem laskowym,
Pod koniec miesiąca: Wrażliwe na raka bakteryjnego drzew owocowych odmiany czereśni, brzoskwini, wiśni i moreli opryskujemy 0,2% miedzianem. w częściach ogrodu gdzie turkuć podjadek uszkodził rośliny wykopujemy dołki 30 -40 cm i wypełniamy kompostem, miejsce to oznaczamy kijkiem wbitym w ziemię żeby późną jesienią wykopać obornik i wybrać zwabione turkucie.
Przez cały miesiąc : grabimy i palimy opadłe igły sosny, a miejsca na które opadły spryskujemy 2-krotnie Dithane Neo Tec 75 WG (0,2%) lub Topsin M 500SC (0,15%)
To by było na tyle, teraz chyba będziecie mieli co robić icon_smile.gif
Pozdrawiam.
Link to postu
My aktualnie, całą rodziną, zajmujemy się codziennym grabieniem i zbieraniem dorodnych gruszek typu "klapsy" pacających na trawnik i podjazd, tudzież na samochód. Spadają oczywiście te najbardziej dojrzałe, co oznacza, że rozbryzgują się w kawałki. A zrywać je wcześniej nie ma komu i brak czasu.(Ciekawe, że na ich sprzątanie jest czas) icon_rolleyes.gif
Normalnie wiosną wezmem piłem i wytnem toto!!! icon_twisted.gif
Link to postu
Cytat

Dlaczego należy to robić?


Na igłach sosny latem pojawiają się drobne plamy, które bywają często niezauważone. We wrześniu na igłach pojawiają się poprzeczne plamy, które obejmują całą igłę, apotem czernieją. Jest to osutka sosny choroba wywoływana przez grzyba. Po zimie większość porażonych igieł opada i jeżeli zostawimy te igły i nie spryskamy powierzchni, na której mogą być zarodniki grzyba to naszą sosenkę szlak trafi, a może też przenieść się na inne iglaki. Dlatego należy zapobiegać, grabiąc, paląc i opryskując.
Pozdrawiam.
Link to postu
Witam
Teraz to się powinno cebule zacząć sadzić : ja znowu parę (kilkadziesiąt) posadzę parę dla siebie, resztę dla nornic i grzybów, ale co tam i tak warto. Tulipany, krokusy, żonkile, irysy.... znowu sadzę... icon_biggrin.gif
Znaczy może mi się uda, bo malowanie miałam zaplanowane...... zobaczy się
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...