Skocz do zawartości

Co aktualnie robimy w ogrodzie?


megg

Recommended Posts

Witam wszystkich!

Nie jestem doświadczonym ogrodnikiem, ale posiadam swój ogród. Chciałabym, aby był piękny i zadbany, a wszystkie niezbędne prace były wykonane na czas, dlatego utworzyłam ten temat.

Mam nadzieję, że będziemy tutaj rozmawiać o tym, co aktualnie trzeba w ogródku zrobić, żebym niczego nie przegapiła! icon_biggrin.gif


Na początek chciałabym zapytać o trawnik. W maju trawa rośnie już intensywnie. Jak często trzeba ją kosić? Czy konieczne jest już nawożenie?
Link do komentarza
Trawnik w maju trzeba już kosić regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Trawa powinna być koszona na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.

Nawożenie trawy w maju też trzeba przeprowadzić. W przypadku niewielkiej ilości opadów należy pamiętać o jej podlewaniu.
Link do komentarza
Wybrałaś dobry termin na wpuszczenie rybek, maj jest do tego idealnym okresem icon_smile.gif

Zamontowanie fontanny lub kaskady zapewni ciągły przepływ wody w oczku i tym samym ograniczy rozrost glonów. Fontanna lub kaskada będzie więć nie tylko urozmaicać wygląd Twojego oczka, ale będzie też pełnic pożyteczną funkcję icon_wink.gif

Ograniczenie ilości glonów w oczku jest tym bardziej istotne, że w maju wodę w oczku trzeba systematycznie oczyszczać (i z glonów i z obumarłych szczątków roślin).

Ilość glonów można też ograniczyć przez zwiększenie ilości roślin w oczku icon_smile.gif
Link do komentarza
Od początku maja można było wysiewać nasion roślin jednorocznych do gruntu, są to np. lewkonia, nasturcja, maciejka.

Ale jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, to nic się nie martw, bo równie dobrze można je wysiać w drugiej połowie maja (nawet lepiej, bo mineło ryzyko wystąpienia przymrozków).

icon_wink.gif
Link do komentarza
W maju także na rabatach sadzi się kwiaty, np. mieczyki, dalie, pacioreczniki.
Tak na przyszłość przypomnę (bo teraz to i tak już mamy końcówkę maja) icon_smile.gif że gatunki wrażliwe na mróz (żeniszki, aksamitki, niecierpki) najlepiej wysadzić do ogrodu w drugiej połowie maja.

Ziemię, gdzie zamierzamy posadzić rośliny trzeba nawieźć nawozami wieloskładnikowymi (10-15 dkg/m2), a potem przekopać szpadlem i wyrównać grabiami.
Link do komentarza
Cytat

A co z drzewami i krzewami w maju. Trzeba coś przycinać?
icon_smile.gif



Niektóre krzewy przycina się właśnie w maju. Są to te gatunki, które wiosną kwitły na zeszłorocznych pędach (pigwowce, wierzby, niektóre tawuły, forsycje).

Oprócz tego krzewy owocowe, a także drzewa owocowe, trzeba opryskać środkami grzybobójczymi i owadobójczymi.

Środki grzybobójcze - oprysk co 7-10 dni, przez cały maj.
Środki owadobójcze - oprysk nbależy wykonać kilka razy w ciągu miesiąca.

Pozdr!
Link do komentarza
Cytat

A czy ktoś wie, jak się robi sadzonki z młodych przyrostów ozdobnych krzewów? Wiem, że to sie obi w czerwcu, ale nie bardzo wiem jak - jaka ziemia, jak ciąć sadzonki...



Trzeba uciąć tegoroczne przyrosty pędów. Długość tych sadzonek powinna obejmować 3-4 węzły pędu krzewu (węzły to mijsca, gdzie wyrastają liście na gałązce). Następnie końce sadzonek zanurza się je w ukorzeniaczu i sadzi do skrzyneczek (do podłoża torfowego - wilgotnego i przepuszczalnego - torf z piaskiem). Ukorzenianie trwa 4-5 tygodni.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Czy ktoś zna się dobrze na pielegnacji oczka wodnego latem? Częsć wody podczas upalnych dni zapewne wyparuje z oczka... Czy podczas lata trzeba wiec dolewać wodę do zbiornika? Jeśli tak to czy moze byc to woda z kranu? Pewnie lepiej jak podczas deszczy ubytek sam się uzupełni? Ale nie zawsze jest to napewno możliwe...
Link do komentarza
Cytat

Czy ktoś zna się dobrze na pielegnacji oczka wodnego latem? Częsć wody podczas upalnych dni zapewne wyparuje z oczka... Czy podczas lata trzeba wiec dolewać wodę do zbiornika? Jeśli tak to czy moze byc to woda z kranu? Pewnie lepiej jak podczas deszczy ubytek sam się uzupełni? Ale nie zawsze jest to napewno możliwe...



Czy się znam, hmm... icon_smile.gif
Ale wiem na pewno, że podczas upałów trzeba uzupełniać wodę w stawie, ponieważ naprawde spora jej ilość może wyparować. Uzupełnianie wody podobno przyczynia się do zwiększenia ilości tlenu w wodzie w stawiku.
Link do komentarza
Cytat

Rany Kosmo, dobrze, że to napisałś. Dzięki.



Chodzi o nawożenie nawozami wieloskładnikowymi (aby nawożenie nimi zakończyć w lipcu).

Natomiast w sierpniu trzeba zakończyć nawożenie nawozami azotowymi (także chodzi o to, by pędy zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy).
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Racja Sylwuś! NApisz! Fajnie wygląda to cudo icon_smile.gif


Witam
Jest to jak widać latarnia morska ogrodowa oczywiście oświetlenie jest w środku jak i na górze na samym dole jest trzy okienka i drzwi a wyżej jest sześć okienek .pierwsza żarówka jest w środku na wysokości pierwszego okna a druga żarówka na samej górze. Wszystko jest rozbieralne na poszczególne elementy dokładnie trzy do transportu.
Całość jest zrobiona z płyty osb i przyklejone kamyczki i polakierowane.
Link do komentarza
Cytat

Robisz to również na sprzedaż?


Witam
Tak nawet nie źle się kręci jeszcze kilka projektów mam ale na razie jest zawalony zamówieniami.
Zapomniałem dodać że wysokość tej latarni 190cm. Najlepszy efekt jest oczywiście w nocy i naprawdę niezły efekt.
Oczywiście można sobie wybrać kolorystykę ale to już przy zamówieniu oczywiście wszystko zależy od wzoru mogę jedynie dodać że czapeczka jest wykonana z łusek szyszki.
Link do komentarza
Cytat

Pokaż również te inne modele. Ta latarnia podkręciła moją ciekawość icon_smile.gif O cenach również możesz wspomnieć... Tak orientacyjnie icon_smile.gif


Witam
Przykro mi ale innych kolorystyk zdjęć nie zrobiłem koszt jest tej 900zł.
Kolorystyka jest do wyboru na tynkach mineralnych i jaką kto chce .
Ciężar takiej latarni jest około 20kg.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Chcecie to macie:
sadownictwo:
Początek miesiąca: silnie rosnące i późno owocujące jabłonie można jeszcze ciąć, można jeszcze prześwietlać wiśnie i czereśnie.
przez cały miesiąc : zbiory owoców, przygotowujemy miejsca pod nowe drzewa i krzewy (odchwaszczanie itp)
warzywnictwo:
Początek miesiąca: można wysiać koper, rukolę, rzodkiewkę, rzeżuchę i roszponkę, oraz mrozoodporne odmiany szpinaku.
Oczywiście przerywamy i odchwaszczamy.
połowa miesiąca: zbieramy fasolę szparagową, zbieramy pomidory, paprykę, oberżynę, dynie i melony.
Pod koniec miesiąca: wykopujemy marchew, buraki, selery i inne korzeniowe.
rośliny ozdobne:
Początek miesiąca : sadzimy rośliny dwuletnie i dzielimy byliny, odmładzamy piwonie, sadzimy cebule narcyzów i cesarskiej korony.
Połowa miesiąca: sadzimy hiacynty, przebiśniegi, szafirki, krokusy, śnieżniki, cebulice,ranniki, psiząb, szachownice, puszkinie, śniedki, lilie. Przed sadzeniem zaprawiamy cebule tych kwiatów środkiem grzybobójczym.
Przez cały miesiąc: wykopujemy kłącza dalii; sadzimy i przesadzamy rośliny iglaste i zimozielone (z bryłą korzeniową); przesadzamy pelargonie, fuksje do doniczek i umieszczamy w widnym pomieszczeniu w temp 5-8 stopni C. Stopniowo ograniczamy podlewanie.
Koniec miesiąca: rozpoczynamy wykopywanie mieczyków, sadzenie tulipanów.
ochrona roślin:
Początek miesiąca:na pniach śliwy zakładamy opaski z papieru falistego (pofalowaną częścią do spodu), przekopujemy i przegrabiamy glebę pod orzechem laskowym,
Pod koniec miesiąca: Wrażliwe na raka bakteryjnego drzew owocowych odmiany czereśni, brzoskwini, wiśni i moreli opryskujemy 0,2% miedzianem. w częściach ogrodu gdzie turkuć podjadek uszkodził rośliny wykopujemy dołki 30 -40 cm i wypełniamy kompostem, miejsce to oznaczamy kijkiem wbitym w ziemię żeby późną jesienią wykopać obornik i wybrać zwabione turkucie.
Przez cały miesiąc : grabimy i palimy opadłe igły sosny, a miejsca na które opadły spryskujemy 2-krotnie Dithane Neo Tec 75 WG (0,2%) lub Topsin M 500SC (0,15%)
To by było na tyle, teraz chyba będziecie mieli co robić icon_smile.gif
Pozdrawiam.
Link do komentarza
My aktualnie, całą rodziną, zajmujemy się codziennym grabieniem i zbieraniem dorodnych gruszek typu "klapsy" pacających na trawnik i podjazd, tudzież na samochód. Spadają oczywiście te najbardziej dojrzałe, co oznacza, że rozbryzgują się w kawałki. A zrywać je wcześniej nie ma komu i brak czasu.(Ciekawe, że na ich sprzątanie jest czas) icon_rolleyes.gif
Normalnie wiosną wezmem piłem i wytnem toto!!! icon_twisted.gif
Link do komentarza
Cytat

Dlaczego należy to robić?


Na igłach sosny latem pojawiają się drobne plamy, które bywają często niezauważone. We wrześniu na igłach pojawiają się poprzeczne plamy, które obejmują całą igłę, apotem czernieją. Jest to osutka sosny choroba wywoływana przez grzyba. Po zimie większość porażonych igieł opada i jeżeli zostawimy te igły i nie spryskamy powierzchni, na której mogą być zarodniki grzyba to naszą sosenkę szlak trafi, a może też przenieść się na inne iglaki. Dlatego należy zapobiegać, grabiąc, paląc i opryskując.
Pozdrawiam.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • I was really itching to fix it some wager some monied on some sports matches that are happening right now. I wanted to disillusion admit you guys recall that I did spot what I weigh to be the kindest plat in the USA. If you poverty to confound in on the spirit, authenticate it out-moded: [url=https://pokeronline.guru/online-gambling/]real online gambling[/url]
    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...