Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Pozwolenie na zbiornik wodny


Recommended Posts

Jeśli staw ma mieć powierzchnię mniejszą niż 30 m2, wymagane jest jedynie dokonanie zgłoszenia do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i jeśli nie ma sprzeciwu, można przystąpić do budowy.

A w przypadku, gdy staw ma mieć powierzchnię większą niż 30 m2 konieczna jest decyzja o pozwoleniu na budowę i projekt zbiornika.

Pozdrawiam!!!
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przepisy określają minimalne odległości obiektów budowlanych od granic działki (budynków itp), ale z tego co wiem, to przepisy te nie obejmują zbiorników wodnych (oczek, basenów).

Zbiornik wodny powinien jednak znajdować się w takiej odległości od granicy działki, żeby nie mógł powodować uszkodzeń obiektów budowlanych na sąsiedniej działce (zawilgocenia, uszkodzenia konstrukcji itp.).
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hmm, tylko ile to jest w przybliżeniu ta bezpieczna odległość zbiornika wodnego od granicy działki ???

Nie bardzo znam się na budowlance i nie mam doświadczenia w tym, kiedy może dojść do zawilgocenia itp.

Jeśli zbiornik będzie mały (tak jak u nie - poniżej 30 m2), to ile m od budynku najlepiej go usytuować?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Hmm, tylko ile to jest w przybliżeniu ta bezpieczna odległość zbiornika wodnego od granicy działki ???

Nie bardzo znam się na budowlance i nie mam doświadczenia w tym, kiedy może dojść do zawilgocenia itp.

Jeśli zbiornik będzie mały (tak jak u nie - poniżej 30 m2), to ile m od budynku najlepiej go usytuować?


wszekliego rodzaju stałe konstukcje to 3m od granicy
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Przy okazji - jestem ciekaw jaka powinna być min. odległość studni od granic działki???
Od granic działki to pewnie 3 m.

W przypadku studni najważniejsze jest to, żeby znajdowała się min. 15 m od szamba!
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 7 miesiące temu...
 • 2 miesiące temu...

A wiecie może jak liczy się powierzchnia stawu? Czy to powierzchnia lustra wody (i kiedy bo to jest zmienne), czy wykopu?
Sąsiad zbudował staw tak, że ma mocno ukośne brzegi i podchodzą pod sam mój płot. Ale woda zaczyna się nieco dalej...

Gdzie formalnie zaczyna się staw?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 4 tygodnie temu...
Cytat

a w czym konkretnie to przeszkadza?
Czy jest jakaś realna obawa, ze będzie przeszkodą w użytkowaniu działki? Czy to po prostu szukanie haka na sąsiada?


Mnie wydaje się, że nie ma rozwiązań superszczelnych... A jak coś nie jest szczelne, to kłopoty mogą być. Ale ponieważ nie wiem tego na pewno... Więc nie upieram się icon_smile.gif Natomiast zastanawiam się... Skoro powinny być zachowane odległości murów domu od granicy działki, to warto byłoby również ze stawem postępować podobnie. Czy to też hak na sąsiada?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Mnie wydaje się, że nie ma rozwiązań superszczelnych...Twój dach przecieka ze jesteś sceptykiem? icon_biggrin.gif
Gdyby stawy nie były szczelne, lustro wody by się obniżało doprowadzając do wyschnięcia oczka.
Ale powiedzmy, że staw jest lekko nieszczelny, bo folia się przebiła. Ile wody na jednostkę czasu jest w stanie wyciec do gruntu? Woda nie płynie do góry, więc raczej będzie wsiąkać głębiej w glebę i co najwyżej podleje posadzone wokół rośliny (te u sąsiada również)

Cytat

Skoro powinny być zachowane odległości murów domu od granicy działki, to warto byłoby również ze stawem postępować podobnie. Czy to też hak na sąsiada?W przypadku murów chodzi o zapewnienie intymności poprzez nie zaglądanie sobie nawzajem w okna i o nie zasłanianie słońca.
Jaką faktyczną uciążliwością jest staw przy granicy?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • pomiędzy budynkami, bo jeden już przecież stoi A pomiędzy tym stojącym i tym projektowanym też będzie instalacja PV na gruncie...(pytanie czy od razu, czy później, ale to detal)   podatek od budynku gospodarczego to sprawa drugorzędna... Myślałem, że się domyślisz Na dach ma wejść jak najwięcej PV, reszta będzie obok na gruncie...   Budynek ma być przeznaczony pod serwerownię.  Mniejszą lub większą - to wszystko wyjdzie w praniu. Może będzie z opcją rozbudowy. Czekam na WT z energetyki - od tego dużo zależy. Po wybudowaniu i przygotowaniu instalacji budynek będzie wynajmowany specjalistycznej firmie.
  • Tylko bez zalania betonem przynajmnie dolnej części słupa - może byc on niestabilny, zwłaszcz, gdy zamocowane jest do niego ogrodzenie. Im wyższy, tym mniej stabilny. A klej - jeśli założymy, że forma betonowa prefabrykowana jest szczelna, i dojdą absolutnie sczelne spoiny - to każda woda, która dostanie się do środka - nie ma ujścia. Co będzie w efekcie? Rynna jest stale narażona na warunki atmosferyczne w całości - to nie mur. Najwyżej można ją porównać do zwieńczenia muru, słupka zewnętrznego.   Natomiast Murek, czy filar powinien być zabezpieczony od wody z dołu z boku i z góry. Szczególnie z góry!. Stoją stare mury ceglane ponad 100 lat, piękne, ozdobne - i nie pękaja, jeśli są dobrze konserwowane a fundament stabilny. Mimo że cegła sama w sobie jest nasiąkliwa. Oczywiście, fuga wapienna czy wapienocementowa jest plastyczna, to inna sprawa.
  • Jak tu coś radzić - skoro nie piszesz, jak to ma być wykorzystane? do jakich funkcji? Nachylenie dachu to też często następstwo wybranej konstrukcji, lub odwrotnie - ale i zależne od powierzchni budynku, czasem przeznaczenia.   Chyba za mało wymagań podaleś?   
  • Oczywiście zgadzam sie z tym, że młody człowiek wybiera głównie aktualne trendy.  I wg nich załadowane są propozycjami magazyny meblowe i witryny meblowe. Co za szczęście!  Dzięki temu jest jeszcze masa pięknych mebli w znośnych cenach. Wiadomo - popyt wyznacza cenę  Co by to było, jak by się rzucili na starocie.  Nie mówiąc o traumie producentów mebli z osb i wiórów. No bo na te nowoczesne z drewna litego  i tak wielu młodych nie stać. Często są droższe od antyków. Tak więc jest dobrze  bardzo dobrze...   Z pięknem jest podobnie wszędzie - ma swoich koneserów (przy czym nowoczesne sprzęty też bywają piękne). Widać to świetnie np w muzie tzw rozrywkowej, (czyli jak łaskawy Pan Minister Kultury określa w sztuce niższej - w odróżnieniu od wyższej...) Jak nazwa wskazuje - koneser - nie są większością, ba, są jednostkowi, a przecież rzadko jednak bogaci. Dzięki magnetyzmowi trendów mają jednak szanse na to, że coś im skapnie z tego piękna... Wszak nie tworzą wielkiej masy popytowej na rynku mebli, a przez to nie podbijają cen przynajmniej w tej mniej komercyjnej masie rzeczy piękno-wartościowych, ktore nie są twardą lokatą majątku, ale i tak mają wartość artystyczną...   Optymistyczne jest tez to, że jednak świadomość ogólna wzrosła - i zamiast na śmietnik, własciciele staroci starają się jednak na nich zarobić- choćby za poł darmo. Przynajmniej mają szansę na przetrwanie...znaczy przedmioty...    
  • Tak jak napisałem wcześniej że wszystko zależy od sprzyjajacych okoliczności przyrody. Sprzyjających rozerwaniu. Z tym że ja nieco inaczej widzę te okoliczności.  To jest tak jak z moją rynną cynkową na domu, która przez 20 lat nie pękała, aż przyszedł taki rok że występowały częste przejścia przez zero i lekkie roztopy, co spowodowało wypełnienie się rynny naciekami lodowymi i w końcu w kilku miejscach rynnę rozerwało. Tak też jest z tymi modułami zalewanymi, że mogą stać sobie spokojnie latami i nie popękają, aż przyjdzie taka zima i pojawią się pęknięcia.   A to czy między betonem a modułami wystąpią po stężeniu betonu szczeliny, jest chyba jedną wielką loterią i myślę że nigdy do końca nie da się nad tym zapanować, nawet dodając ten firmowy preparat przeciwskurczowy. Tak więc ci którym jeszcze nie popękało niech się cieszą, a tam gdzie popękało bo woda nie zdążyła wyciec, zamaskować ładnie i po krzyku. A ci którzy nie chcą narażać się na ryzyko spękań, niech zastosują metodę klejową bez zalewania betonem.            
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...