Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Witam. Jakie są standardowe odległości między drewnianymi belkami stropowymi? W moim projekcie belki są rozmieszczone co 37 cm, a w niektórych miejscach nawet 30 cm, wydaje mi się że to trochę za gęsto.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Witam. Jakie są standardowe odległości między drewnianymi belkami stropowymi? W moim projekcie belki są rozmieszczone co 37 cm, a w niektórych miejscach nawet 30 cm, wydaje mi się że to trochę za gęsto.Zazwyczaj belki rozstawione są rzadziej, ale rozstaw belek nie decyduje o wszystkim. Zależność jest taka, że na każdą z belek działają jakieś obciążenia, im gęściej rozstawione belki tym obciążenia są mniejsze i przekrój belki może być mniejszy, więc jeżeli masz tak gęsto rozstawione belki to powinny mieć mniejszy wymiar. Ilość działających obciążeń na daną belkę zależy też od rozpiętości belki.

Podaj jaki masz przekrój belki i jej rozpiętość to powiem Ci czy jest zaprojektowana optymalnie.
Pozdrawiam
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

A najdłuższa belka ma rozpiętość 5,70 m.5,7m rozpiętość to już sporo jak dla belek drewnianych, chociaż można robić i 15,0m icon_smile.gif Przy tej rozpiętości i wymiarach belek na pierwszy rzut oka wydaje się to dość rozsądne rozwiązanie, aczkolwiek do konkretnej odpowiedzi trzebaby przeprowadzić jakieś obliczenia, może akurat udało by się zejść trochę z ilości tych belek, trzebaby przeliczyć.

Tak czy inaczej, nie jest zbyt dobrze jak robi się coś inaczej niż w projekcie, więc nawet gdyby wyszło, że belki można dać, np. co 0,5m, to może Ci to wyjść na złe. Kierownik budowy może się na to nie zgodzić, albo jak Ci się kiedyś coś stanie z domem to nie dostaniesz zwrotu z ubezpieczalni, bo powiedzą, że dom jest niezgodny z projektem, itp.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Witam. Jakie są standardowe odległości między drewnianymi belkami stropowymi? W moim projekcie belki są rozmieszczone co 37 cm, a w niektórych miejscach nawet 30 cm, wydaje mi się że to trochę za gęsto.


Nie ma standardowego rozstawu belek stropowych - odległości miedzy nimi wynikają z obciążeń i przekroju użytych materiałów.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • I tak zrobiłam. Klej kupił wykonawca. Schody powstały w tym roku. Wreszcie, uff. Nawet sobie nie zdawałam sprawy, że wraz z nimi znacząco poprawi mi się komfort życia ( czytaj galopowania po nich). Ostatecznie zrezygnowałam z kombinowania z wysokościami. Zostały takie , jak były. Wyszłam z założenia, że jak nie będę  w stanie po nich chodzić, to się będę wtedy martwić. Jeszcze tylko małe wykończenia i gotowe.  Problem, który mnie teraz nurtuje to panele fotowoltaiczne. Wiem, że jest sens je zakładać do końca roku z uwagi na zmiany sposobu rozliczenia. Zużycie prąduna poziomie 1500 zł rocznie. Planuję zamontowanie urządzenia grzewczego w łazience typu dimplex, żeby grzać w sezonach , kiedy nie chodzi ogrzewanie. Rozważam też założenie przepływowego ogrzewacza wody. Ciągle nie do końca działa mi instalacja wodno- grzewcza . Myślę też o suszarce do prania. Krótko mówiąc zużycie prądu mi nieco wzrośnie. Niestety nie umiem tego wyliczyć.  Zastanawiam się, czy panele w mojej sytuacji mają sens ekonomiczny. Pan , który przyszedł zrobić wycenę , kiedy spojrzał na rachunki , zapytał, czy ja w ogóle mieszkam w tym domu. Dowcipniś jeden .  
  • Witam. Pompa powietrzna do CWU wspomagana grzałką.  Sprężarka zaczęła wydawać z siebie dziwne dźwięki po 4 miesiącach użytkowania. Sprężarka szykuje się do wymiany? Ten dźwięk nie wydobywa się z żadnych luźnych elementów na zewnątrz.  Wentylator się uruchamia, po pewnym czasie sprężarka z brzękiem, sprężarka się wyłącza, wentylator lekko przyspiesza... Na zbiornik pompa ciepła nie dostarcza. Po 20 minutach pracy nawet o 1 ° nie skoczyło.   VID_20211011_154835.mp4
  • To jest nowa instalacja:) wszystko ma 2 lata. Co do montowania pompy, to jeszcze nic nie robiłem. Uściślając, montaż zasugerował hydraulik który czyścił i odpowietrzał. Serwisant nic nie wspominał na temat dodatkowej pompy. Zdj prześle wieczorkiem. Ciśnienie na piecu zdaję się być ok. Temperaturę sprawdzę. Hydraulik nie dotykał się do pieca, wiec żadnego ciśnienia nie sprawdzał:) Zdjęcia podeśle wieczorem. Dzięki za mega szybką odp
  • Pierwotnie projekt przewidywał kocioł na pelet o mocy cieplnej 25 KW. Co do warunków instalacji PV, to tak jak napisałem w czwartkowym wpisie: kąt nachylenia dachu - 35°, orientacja względem stron świata - południe z lekkim przesunięciem na zachód, zacienienie - brak, Dołączam zdjęcia z dokumentacji projektowej, mogą być pomocne ale dotyczą one kotła na pelet.
  • Dodam, że dodanie kolejnej pompy obiegowej może zakłócić prace pompy w kotle i tutaj potrzebne jest dodatkowo sprzęgło hydrauliczne. Tak powiedział serwisant mojego kotła. Mam grzejniki. Regulacja ciśnienia w naczyniu wzbiorczym - to dobra myśl.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...