Skocz do zawartości

Obniżenie zwierciadła wody gruntowej


Recommended Posts

Witam
Przepraszam jeśli ten wątek już się kiedyś pojawiał ale nie mogę go namierzyć.
Mój ojciec razem z bratem rozpoczynają budowę domku letniskowego ale nie do końca , domek ma być murowany i ocieplony z kominkiem wymiar 6x8 m, więc jak się człowiek uprze to i zima będzie można pojechać. Mamy poważny problem z miejscem wyznaczonym przez geodetę,miły pan narysował iż domek ma stać w tym miejscu bo tyle od lasu tyle od sąsiada tylko zapomniał sprawdzić co siedzi pod ziemią. Niespodzianka piasek mieszany z torfem a później do 2,6 m sam torf,nie dość że grunt praktycznie nienośny to sąsiadka wykopała sobie oczko wodne jakieś 10 m od planowanego budynku i naruszyła jakąś żyłę wodną efektem jest do iż w wykopie pod płytę fundamentową ukazała się woda. Obniżenie w stosunku do poziomu terenu ok 10 cm ( usunięty humus + 50 cm gruntu rodzimego zasypane dwoma rodzajami żwiru jeden gruby, drugi troszkę drobniejszy ale taki do betonu. Woda podchodzi do tego stopnia iż w dołku zrobił basen, gdy troszkę obeschło próba zagęszczenia gruntu kończy się wybijaniem a raczej upłynnieniem gruntu.
Troszkę się pożaliłem a teraz do sedna.
Mam pytanie osób które wykonywały lub muszą wykonać drenaż w celu obniżenia zwierciadła wody gruntowej, czy nie wiecie z jakiego obszaru zbiera wodę drenaż. Mam pewne obawy iż opaska na około z rur drenarskich nie rozwiąże problemu i woda nadal będzie wybijać, planuję dac rury 80-100. Mam w tym całym ambarasie jedną dobrą sytuację iż jakieś 10 metrów od boku planowanego budynku jest rów melioracyjny do którego istnieje możliwość puszczenia tej wody.Jeśli macie może jeszcze jakieś pomysły jak dać sobie radę z tym bałaganem bardzo proszę o sugestie. Tak w nawiasie mówiąc skończyłem uczelnię o profilu budownictwo ale od lat nie pracuje w zawodzie i mniej więcej wiem gdzie dzwoni ale nie dokładnie w którym kościele.Sprawa rozbija się głównie o koszta i możliwość realizacji większości prac własnymi rękoma, na budowlańców nas nie stać.
Link do komentarza
Dziękuje za odpowiedź
Budynek a raczej budyneczek ma być posadowiony na płycie, problematyczne jest wykonanie samej płyty w momencie gdy w wykopie stoi woda. Dlatego też planuję ułożyć drenaż, po pierwsze powinno opaść lustro wody po drugie uda się bez większych problemów wylac płytę. Chciałbym wiedzieć czy mozna policzyć przekroje potrzebnych rur drenażowych oraz czy lustro opadnie na żadaną wysokość , nie chciałbym robić tego dwa razy.
Link do komentarza
masz dwie mozliwosci albo zrobienie drenazu i odpprowadzenie wody lub wykopanie studni i uzywanie wody do podlewania i nadmiar wylewac do rowu-kanalizacji itp
na pytanie jak daleko sciąga wode drenaz to odpowiem tylko tyle studnia wykopana na 6m i utrzymywanie poziomu wody na 5m od gruntu to w odległosci od studni 20m bedziesz miał wode w gruncie na 1,5m taka jest zaleznosc oczywiscie jeszcze zalezy od gruntu
dlatego proponuje takie rozwiazanie bo jest skuteczne
Link do komentarza
Do odwodnienia wykopu przy zalewaniu fundamentów należy zastosować raczej igłofiltry niż drenaż grawitacyjny. Napływ wody gruntowej może być tak duży że drenaż nie zdoła jej odprowadzić. Natomiast przy doborze rur drenarskich do drenażu opaskowego można skorzystać z diagramów opracowanych przez producentów tych rur.
Link do komentarza
Warto zwrócić uwagę na to, że płyty nie leje się w wykopie, tylko odsuwa się rodzimy grunt, wypełnia żwirem, piaskiem lub pospółką zagęszczając jednocześnie i płytę izolowaną od dołu min 10 cm styropianu wylewa ponad poziomem działki.
Wtedy też łatwo ją izolować i ocieplić z boku.
pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Cytat

Dziękuję teraz już jestem bliżej rozwiązania tematu zadzwonię do pobliskiej hurtowni sprawdzić jakiego producenta rury posiadają.


No i problem rozwiązany ojciec umówił się z kolega na transakcje wiazaną on mu drenaż w zamian za istalacje w domu , zwierciadło wody opuszczone, płyta wylana. Dalej nie mogą ruszyć ale to juz nie mój problem. Teraz będę się budował na swoim kawałku ziemii.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...