Skocz do zawartości

bez barier? mam wątpliwości


Recommended Posts

Hasło "dom bez barier" ładnie brzmi i wiadomo, ze jest wywoływane nie bez przyczyny. Mam jednak wątpliwości...jestem na etapie budowy i mam konkretne pytanie: budować od razu, tak jakbym zakładał, ze kiedyś ktoś w moim domu będzie poruszał się na wózku, czy może poczekać. A jeśli już teraz zacznę to czy przypadkiem nie będę wywoływał wilka z lasu, nie będę kusił losu... czy nie lepiej pomyśleć o tym, dopiero, gdy sytuacja będzie tego wymagała? co o tym myślicie?
Link do komentarza
Cytat

Hasło "dom bez barier" ładnie brzmi i wiadomo, ze jest wywoływane nie bez przyczyny. Mam jednak wątpliwości...jestem na etapie budowy i mam konkretne pytanie: budować od razu, tak jakbym zakładał, ze kiedyś ktoś w moim domu będzie poruszał się na wózku, czy może poczekać. A jeśli już teraz zacznę to czy przypadkiem nie będę wywoływał wilka z lasu, nie będę kusił losu... czy nie lepiej pomyśleć o tym, dopiero, gdy sytuacja będzie tego wymagała? co o tym myślicie?



nie mysl o tym jezeli Ciebie to nie dotyczy...
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Nie masz za co przepraszać icon_wink.gif zakładam że umrę, tak, tak, masz rację. Skoro się urodziłam, to i kiedyś umrę, taka kolej rzeczy. O trumnie jednak nie myślę. Myślę za to o tym jakie są standardy w budownictwie. Czy jak się buduje dom, to tak, by ktoś z twoich znajomych, kto na przykład ma dziecko na wózku, mógł w ogóle do Ciebie przyjechać.
Chyba, że zakładamy, że osoby na wózku mają prawo poruszać sie jedynie po swoim domu, a jeśli wychodzą (wyjeżdzają) to tylko, tam, gdzie dadzą radę (czytaj prawie nigdzie). Może to i ma jakiś sens, ale ja go nie widzę icon_smile.gif
Link do komentarza
jeśli chodzi o standardy to w budownictwie domków rodzinnych normalnie nie stosuje się takich rozwiązań chyba że jest to dom z góry z przeznaczeniem pod osobę niepełnosprawną. Jeśli chcesz normalnie mieć dom w miarę "bez barier" to wystarczy domek parterowy bez żadnych poddaszy i pięter, bez progów a wszystkie płaszczyzny na 1 poziomie a sam domek w miarę na poziomie gruntu. A jeśli chodzi o budownictwo np. użyteczności publicznej to jak widać stare się dostosowuje a nowe już buduje się z np.podjazdami dla wózków.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie temu...
Myślę, że znalazłem niezłą książkę związaną z tematem.

Oprawa: miękka, Format: 200 x 274 mm, Stron: 280, 2003 r., ilustracje: 350 zdjęć i rysunków

Poradnik opracowany w ramach Programu DOM BEZ BARIER przez Fundację DOM DOSTĘPNY przy współpracy Wydawnictwa MURATOR adresowany do 2 500 000 osób niepełnosprawnych i ich rodzin, a także do wszystkich, którzy z racji swojego zawodu lub urzędu działają na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych. Stanowi kompendium wiedzy zarówno praktycznej jak i organizacyjnej o dostosowywaniu mieszkań do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Bogato ilustrowana publikacja o objętości 250 kolorowych stron w formacie A4 wydana przy współudziale finansowym Fundacji im. Stefana Batorego i PFRON.

Spis treści:
Wstęp

a) definicje niepełnosprawności a indywidualne ograniczenia
(wyjaśnienie co to jest niepełnosprawność i podkreślenie, że każda osoba niepełnosprawna potrzebuje adaptacji i dostosowań do indywidualnych potrzeb, predyspozycji i możliwości ruchowych).
b) szkoły rehabilitacji
(bardziej lub mniej aktywne, w zależności od możliwości danej osoby, one tez mogą wyznaczać rodzaj adaptacji mieszkania i stopień jego dostosowania (np. więcej udogodnień dla osób mniej sprawnych, które nie poradzą sobie nawet z niewielkimi barierami, mniej udogodnień dla sprawniejszych, aby jeszcze bardziej ich zmobilizować do pokonywania ograniczeń)
c) podstawowe niepełnosprawności, którymi się zajmujemy i podstawowe parametry przestrzeni dla nich
(charakterystyka i rysunki określające parametry standardowe oraz parametry odpowiadające indywidualnym wymogom)
- wózek (rodzaje wózków, sposoby określania parametrów wózka, pole obrotu, pole manewrowania na zakrętach, pasmo ruchu, zasięg rąk, parametry podjazdów i pochylni)
- balkonik (pasmo ruchu wysokość przejścia wolna od przeszkód, zasięg rąk)
- kule (pasmo ruchu, wysokość przejścia wolna od przeszkód, zasięg rąk)
- laska (pasmo ruchu, wysokość przejścia wolna od przeszkód, zasięg rąk)

DZIAŁ PIERWSZY
Mieszkanie bez barier czyli co możesz zmienić, żeby żyć wygodniej i lepiej
Podstawowe parametry i wytyczne
Higiena osobista
Łazienka z wanną
Zielona łazienka
Adaptacja małej łazienki
Łazienka z prysznicem
Przygotowanie posiłów
Przyjazna kuchnia
Meble z regulacją wysokości
Spanie
Łóżko pośrodku sypialni
Łóżko w narożniku pokoju
Naprawdę wygodne łóżko
Odpoczynek i praca
Pokój dzienny dla całej rodziny
Stałe miejsce do pracy
Na balkonie
Przechowywanie ubrań
Garderoba
Prasowanie
Wejście do domu
Przyjazne wejście
Wykończenie wnętrza
Udogodnienia dla osób niedowidzących i niewidomych

DZIAŁ DRUGI
Zrób to sam, czyli jak wykonać krok po kroku proste przeróbki w mieszkaniu
Łazienka
Brodzik bez barier
Podwyższenie sedesu
Kuchnia
Montaż wyposażenia cargo w stojącej szafce
Montaż obrotowych półek w szafce narożnej
Malujemy szafki
Montujemy szafkę na kółkach
Montaż blatu
Dodatkowy blat wysuwany
Dwustronna pochylnia balkonowa
Poszerzenie otworu drzwiowego

DZIAŁ TRZECI
Kram ze sprzętem i materiałami, czyli, co i gdzie możesz kupić do swojego remontu
Kram z ofertą związaną z adaptacją mieszkania i skierowaną do osób niepełnosprawnych
Kram z ofertą skierowaną do osób niepełnosprawnych ale nie związaną z wyposażeniem i adaptacja mieszkania

DZIAŁ CZWARTY
Paragrafy na naszych usługach, czyli wszelkie informacje, na temat przysługujących Ci praw (nie tylko dotyczących likwidacji barier)
Gdzie po pomoc - opis konkretnych sytuacji i problemów z jakimi stykają się osoby niepełnosprawne, trudności w znalezieniu i dotarciu do możliwej do otrzymania pomocy
Niepełnosprawność a prawo
Prawo budowlane (opis obowiązujących w Polsce regulacji prawnych z położeniem nacisku na ogólne zasady, dostępność obiektów użyteczności publicznej i budownictwa wielorodzinnego, porównanie przepisów polskich z regulacjami w innych krajach świata, komentarz)
PFRON (ogólne zasady działania PFRON, rodzaje pomocy udzielanej przez te instytucje i procedury jej otrzymania)
Ulgi podatkowe (ulgi rehabilitacyjne, remontowe i budowlane, wyjaśnienie na przykładach konkretnych sytuacji)
Przydatne informacje
Instytucje (system pomocy osobom niepełnosprawnym w Polsce) (z tekstu Kowtun)
Organizacje pozarządowe (wstęp, prezentacja wybranych największych i najprężniej działających na rzecz niepełnosprawnych w Polsce) (z tekstu GW)
Adresy punktów sprzedaży
Indeks firm
Bibliografia


Ze strony http://www.sklep.architekci.pl/go/_info/?id=326

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
są rzeczy które w zasadzie nie wymagają specjalnych nakładów .
duże pomieszczenia nie jakieś tam klitki tak aby w razie co móc umieścić tam niezbędne i pomocne rzeczy
szerokie przejścia a nie drzwi że pralkę przez okno trza wnosić
progi można zdemontować uchwyty można zamontować , ale pomieszczeń nie rozciągniesz
pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

są rzeczy które w zasadzie nie wymagają specjalnych nakładów .
duże pomieszczenia nie jakieś tam klitki tak aby w razie co móc umieścić tam niezbędne i pomocne rzeczy
szerokie przejścia a nie drzwi że pralkę przez okno trza wnosić
progi można zdemontować uchwyty można zamontować , ale pomieszczeń nie rozciągniesz
pozdrawiam


Vivat! Zdrowy rozsądek! Walnąłeś w sedno!
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...