Skocz do zawartości

Ile da się zrobić samemu na budowie?


Recommended Posts

Pewnie, że podstawa przy każdej pracy jest MYŚLENIE, bez tego ani rusz. Ale doświadczenie też jest potrzebne. Szczególnie przy instalacjach projekty nie zawierają szczegółów i trzeba po prostu wiedzieć jak coś zrobić. Dla laika pomiędzy rozwiązaniami nie będzie różnicy, ale to nie znaczy, że wszystkie są równie dobre. Tak jak napisał mirrzo o smarze.
Link do komentarza
Cytat

Pewnie, że podstawa przy każdej pracy jest MYŚLENIE, bez tego ani rusz. Ale doświadczenie też jest potrzebne. Szczególnie przy instalacjach projekty nie zawierają szczegółów i trzeba po prostu wiedzieć jak coś zrobić. Dla laika pomiędzy rozwiązaniami nie będzie różnicy, ale to nie znaczy, że wszystkie są równie dobre. Tak jak napisał mirrzo o smarze.


fakt icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

To może powinieneś robić to na "mokro", żeby nie było szlifowania. Majstersztykiem jest wykonanie gładzi tak, żeby nie szlifować. Kiedyś mi to dość dobrze wychodziło icon_biggrin.gif


Oczywiście,że tylko na mokro, wtedy ściany są idealnie proste jak szkło, tak robi się na zachodzie gdzie szlifowanie ścian to miniona epoka, po prostu kładzie się kolejną gładż po wyschnięciu pierwszej lub gdy ściany robi ekipa to robi to czwarty z ekipy od razu na gotowo.Ale można też szlifować jak kto ma czas ale zalecam maskę pyłową, górniczą ,sa dobre.
Link do komentarza
Cytat

Oczywiście,że tylko na mokro, wtedy ściany są idealnie proste jak szkło, tak robi się na zachodzie gdzie szlifowanie ścian to miniona epoka, po prostu kładzie się kolejną gładż po wyschnięciu pierwszej lub gdy ściany robi ekipa to robi to czwarty z ekipy od razu na gotowo.Ale można też szlifować jak kto ma czas ale zalecam maskę pyłową, górniczą ,sa dobre.


no no nie każdy zrobi gładź na mokro do tego trzeba wprawy! icon_smile.gif
Link do komentarza
Ja jako kobieta już dokonałam samoręcznie :
-rozebrania "szolunków " przy fundamentach
-pomalowałam 2-krotnie podbitke pod cały dach ( metrów w "cholerke)
-uzupełniłam ziemię we fundamentach pod "suchy beton"
-oczyściłam WSZYSTKIE dechy z gwoździ
-wiecznie porządkuję teren budowy
-segreguję i workuję smieci z budowy
-itp...
Sorki za terminologię,ale jest mi ona obca
Link do komentarza
Acha....
jeszcze mi sie przypomniało,że:
- zwiozłam z mężem ( ręczne ładowanie i rozładowywanie) wszystkie max-y...
bo
materiał mieliśmy wcześniej kupiony i składowany na innej parceli,a w międzyczasie palety na których leżały pustaki po prostu sie rozleciały i nie było innej możliwości jak ręczna robota.
- giełam drut na giętarce na wszystkie belki,czy jak to sie nazywa
- więcej nie pamiętam
Link do komentarza
Cytat

Acha....
jeszcze mi sie przypomniało,że:
- zwiozłam z mężem ( ręczne ładowanie i rozładowywanie) wszystkie max-y...
bo
materiał mieliśmy wcześniej kupiony i składowany na innej parceli,a w międzyczasie palety na których leżały pustaki po prostu sie rozleciały i nie było innej możliwości jak ręczna robota.
- giełam drut na giętarce na wszystkie belki,czy jak to sie nazywa
- więcej nie pamiętam



Podziwiam zaciekłość "Stokrotki" zasadniczo człowiek powinien się realizować tam gdzie więcej zarobi w tym samym czasie .
Stokrotka.35 na prezydenta icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Podziwiam zaciekłość "Stokrotki" zasadniczo człowiek powinien się realizować tam gdzie więcej zarobi w tym samym czasie .
Stokrotka.35 na prezydenta icon_smile.gif




UAŁŁŁŁŁŁ

Dla siebie jak sie robi to każdy wysiłek jest mega przyjemnością....
a ja jestem troszku chudzinka i też zawodowo pracuję...
lecz
realizować sie w BUDOWLANCE też jest fajnie
Link do komentarza
Cytat

Można zrobić wszystko, tylko po co. No i jeszcze kogo potem obwinić katastrofą budowlaną.



A czytałeś posty powyżej?
Też jestem za tym, że prace odpowiedzialne i wpływające na bezpieczeństwo wykonywali FACHOWCY, ale wybacz,
Cytat

Ja jako kobieta już dokonałam samoręcznie :
-rozebrania "szolunków " przy fundamentach
-pomalowałam 2-krotnie podbitke pod cały dach ( metrów w "cholerke)
-uzupełniłam ziemię we fundamentach pod "suchy beton"
-oczyściłam WSZYSTKIE dechy z gwoździ
-wiecznie porządkuję teren budowy
-segreguję i workuję smieci z budowy
-itp...

.
Czy to prowadzi do katastrofy budowlanej?
Link do komentarza
Cytat

Jak myślicie ile zdolny amator może zrobić sam przy budowie, jak najmniej korzystając z "ekip"?



My nasz dom zbudowaliśmy sami- wybierając metody i materiały z którymi nie będziemy mięli większych problemów.
Np: zamiast kopać i murować fundamenty zrobiliśmy płytę fundamentową
dom postawiliśmy z klocków thermomur
strop kupiliśmy żerański i z pomocą dźwigu sami go ułożyliśmy
instalacje co i cwu wykonaliśmy sami (wolniej ale sami)
Na budowie pojawiły się tylko ekipy do okien, więźby i posadzki.
reszta została wykonana przez nas w dwa lata systemem gospodarczym - minęło jak z bicza.
pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

A czytałeś posty powyżej?
Też jestem za tym, że prace odpowiedzialne i wpływające na bezpieczeństwo wykonywali FACHOWCY, ale wybacz,
.
Czy to prowadzi do katastrofy budowlanej?




Jestem pod wrażeniem icon_smile.gif W sumie ja nie miałem pojęcia o budowaniu. Przed rozpoczęciem budowy nie miałem pojęcia o niektórych zwrotach czy nazwach budowlanych. Podglądając czytając na forach troszkę wiedzy połknąłem. Nie wystarczyło to żeby samemu dom wybudować w taki sposób ale sami zrobiliśmy:
- pomoc w zrobieniu ław oraz gięcia drutu na zbrojenie
- wylanie stropów
- montaż płyt osb na dach
- ocieplenie oraz wykończenie poddasza
- instalacja centralnego odkurzacza
-panele, malowanie itp
no i wszystkie czynności które mogliśmy zrobić aby zaoszczędzić

Myślę że jak bym budował kiedyś kolejny dom swoim dzieciakom to już było by tego troszkę więcej
Link do komentarza
Budowanie
To jest tak proste jak budowa cepa.
Naprawdę.
Liczyć trzeba tak.
Metr wykończonego domu - przy zaangażowaniu swoich i najbliższych sił - to minimum 2000zł.
Jakieś ekstrawagancje typu hydromasaż, włoskie polerowane kafle, , parkiety z drewna egzotycznego - podwyższają metr o połowę kwoty wyjściowej.
Licz najprościej.
100m2 razy 2.000 = 200.000
100m2 razy 3500 = 350.000
itd,itd
I licz każdy dodatkowy metr.
150metrów x 2.000 = 300.000
170 metrówx 2.000 = 340.000
i tej wersji proponuję się trzymać - jako wybudowany
Link do komentarza
Cytat

A czytałeś posty powyżej?
Też jestem za tym, że prace odpowiedzialne i wpływające na bezpieczeństwo wykonywali FACHOWCY, ale wybacz,
.
Czy to prowadzi do katastrofy budowlanej?




Z tą katastrofą to oczywiście przesada. Chodziło mi raczej o telefony od klientów w stylu: mam zimne grzejniki na piętrze i co mam zrobić?Odpowiadam zaprosić instalatora wykonującego instalacje i wtedy pada odpowiedz, tak ale ja to sam ze szwagrem.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
ja mam zamiar większość zrobić samemu
chcę budować z abakonem, wstępnie jest ugadane że robią fundament, stawiają ściany z płyt keramzytowych
więźbę prawdopodobnie wezmę Mitek
resztę robót mam zamiar wykonać we własnym zakresie

w okolicy ciężko z dobrą ekipą
górnicy przechodzą na emeryturę w wieku 45 lat i tworzą firmy budowlane
widziałem już parę ich dzieł
jak ktoś wyżej napisał
lepiej samemu coś spartolić i mieć pretensję do siebie
niż zapłacić za fuszerkę i jeszcze nie doczekać się poprawy
Link do komentarza
Byłem ostatnio na budowie, gdzie pan większość sam robi. Działowe ściany z pionem wspólnego mają niewiele, anemostaty od reku wywiewne na dole ściany, i uwaga- perełka- na rura doprowadzającą powietrze do wkładu kominkowego użył termofleksa icon_biggrin.gif Podczas naszego remontu dużo robiliśmy sami, ale znajomych mamy bardzo dobrych w różnych branżach. I ogólne pojęcie mamy. Zastanawiam się, czemu Ci którzy sami robią rzeczy w domu np aut sobie też nie naprawiają...
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
ja obecnie kończę ściany parteru - byli u mnie budowlancy z zawodu i wytknęli mi błąd - za równo muruję ytonga - nie bedzie sie miał jak tynk trzymać icon_smile.gif oczywiście to tak z ironia i przekora - stwierdzili że nie ma się co cyckac z każdym bloczkiem - i faktycznie jak byłem na innych budowach to zdecydowanie gożej to wyglądało niż u mnie - a robiły to profesjonalne firmy - ja każdą szczelinkę kleje szpachluję aby było idealnie a tam gdzie niegdzie było widac na wylot :/ mówili że przyjdzie tynk z drugiej ocieplenie i bedzie git - tylko po co inwestor kupiuje idealnie równe drogie bloczki np ytong na pióro wpust jak budowlancy leca na ilości i nie przykładają się tak jak np ja .
na dniach koncze murowanie i zaczynam układac terivę - do postawienia mam tez 2 kominy prefabrykowane i do wymurowania 2 kolumny z cegły klinkierowej pod balkon - i to wszystko zamierzam zrobic sam - jedynie do wieźby kogoś szukać bedę
pozdrawiam wszystkich odważnych samobudujących icon_smile.gif
Link do komentarza
Ale na euro 2012 zdazy. Budowa budowie nie rowna. Zalezy glownie od zasobnosci porflela. I na dzien dzisiejszy wiem ze za 30 lat jak bede po 50 stawiala drugi dom to ze starego domu zabiore tylko kwiatki i ciuchy, nawet palcem jednym nie tkne sie budowy.
09,2010- ogrodzenie, fundamenty, i cala reszta01,2010- stoi surowy otwarty
06,2010 zrobiona mala lazienka instalacje cala reszta jest koncepcja.
Wylewki podlogi sufit i sciany. Powolutku niestety ale idzie.

Horror i moj maly czysciec!!! tylko nie wiem czy wystarczajaco zgrzeszylam na takie udreki. Od 5 rano do 24. Sypiamy po 5 godzin na dobe, obydwoje z mezem pracujemy zawodowo, dodatkowo mamy male dziecko i budowe. Jak ma sie noz na gardle ze trzeba sie wprowadzic na zime to sie za...suwa. Szkoda mi jednego weekendu na jakis wyjazd ze znajomymi zeby odpoczac. A co do kosztow to minus dzialka, ogrodzenie z brama plus dom i wykonczenie to 200.000 pln mazowieckie 60 km za wawa kolo wyszkowa. troche nam zabraklo takze jakies 50.000 trzeba bedzie jeszcze wziasc, ale to na dach i wypieszczenie domku icon_biggrin.gif

Powodzenia i sil duzo zycze
Link do komentarza
Cytat

Tym sposobem będziesz budować dom 10 lat icon_smile.gif



ale wybuduję icon_smile.gif a plan zakładam max 5-letni icon_smile.gif co by mi dało postawienie domku w jeden sezon ??? nawet kierownik budowy mówił mi że dom powinien być budowany w systemie minimum 2 sezonowym - chodzi o równomierne osiadania domku i powstawanie ewentualnych naprężeń itd. robię sam i nie odwalam fuszerki - której napewno bym nie uniknął budując z firmą
Link do komentarza
Cytat

Dodi fajnie, że ktoś rozumie mój ból icon_biggrin.gif

Kiedy planujecie się wprowadzić? My jeżeli nie wprowadzimy się do października - to zrobimy to dopiero na wiosnę. Wygrzewać dom zacznę jeszcze na przełomie sierpnia/września, by nie stracił temperatury po lecie.



pewnie koniec takze pazdziernika badz listopad. Tak czy inaczej napewno sie wprowadzimy. Ewentualnie tylko dol bedzie calkowicie wykonczony a gora w swoim czasie. I sciana po scianie, metr po metrze skonczymy. I za rok moze zajme sie ogrodem- tez kawal ziemi 4000m kw.
Link do komentarza
racer dlaczego uwazasz ze optymisci? te pieniadze ktore mamy wystarcza nam na wylewki, posadzki na caly dol juz mam towar na sciany tez kupione i powinnno starczyc na stan deleloperski na 120% pl;us male wykonczenie. Dach z oknami podbitka i obrobkami 17800, a reszta na meble kuchenne i jakies drobiazgi ktore daja niestety laczone w calosc niebanalna kwote. Kociol kominek i pierdoly jak sofy i kanapy tez juz sa. Takze daruj sobie swoja ironie.

podpisano Młoda zdeterminowana.
Link do komentarza
Cytat

racer dlaczego uwazasz ze optymisci? te pieniadze ktore mamy wystarcza nam na ........




a życie zweryfikuje ponieważ po drodze trzeba będzie wydać pieniądze na wiele różnych mniej i bardziej kosztownych dupereli o których teraz jeszcze nie myślisz bo nie masz bladego pojęcia i ich istnieniu .... icon_wink.gif icon_biggrin.gif

ale oczywiście - także trzymam kciuki .... napisz w tym wątku z rzeczywistą wydaną kwota kiedy już zamieszkasz .... icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

a życie zweryfikuje ponieważ po drodze trzeba będzie wydać pieniądze na wiele różnych mniej i bardziej kosztownych dupereli o których teraz jeszcze nie myślisz bo nie masz bladego pojęcia i ich istnieniu .... icon_wink.gif icon_biggrin.gif

ale oczywiście - także trzymam kciuki .... napisz w tym wątku z rzeczywistą wydaną kwota kiedy już zamieszkasz .... icon_smile.gif



Jasne ze tak jak zamieszkam to napisze, bo kiedy skoncze to nie wiem. Cale szczescie za robocizne nie placimy sam material. A co do dodatkowych kosztow to moje pojecie we wrzesniu bylo takie ze policzylam koszt fundamentow, stropow bez jakze istotnych stepli i szalunkow icon_biggrin.gif teraz 10% zapasu biore pod uwage wyliczajac szacowane koszty.

Zwijam sie do domu i zakladam gumioki i do roboty.
Link do komentarza
dodi, odwiedzam dziennie 3-5 budów, takich wersji słyszałem już setki, a udało się w zamierzonej kwocie zmieścić tylko tym którzy kupowali naprawdę liche materiały, to może z 5% osób że tak sobie pozwolę oszacować. Przykro mi, że odebrałaś to jako ironię, nie było to moim zamiarem. Widocznie wiesz lepiej. Edytowano przez racer (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Wszystko można zrobić samemu, z wyjątkiem:
- markowego betonu
- odbiorów.

Koniecznie trzeba lać porządny beton w ławy, na strop i belkę pod murłatę - z betoniarni, podawany pompą
Koniecznie trzeba zrobić pomiary inst. el. - niech to zrobi solidny elektryk, bo 3 fazy to nie bajka

Reszta wymaga wyłącznie ciężkiej pracy - fizycznej albo umysłowej albo obu naraz. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Koniecznie trzeba lać porządny beton w ławy, na strop i belkę pod murłatę - z betoniarni, podawany pompą
Koniecznie trzeba zrobić pomiary inst. el. - niech to zrobi solidny elektryk, bo 3 fazy to nie bajka


A jakie ma znaczenie trzy fazy czy jedna - instalację elektryczną powinien robić ktoś kto się zna na ty a nie ktoś komu się wydaje że się zna. Nie tylko odbiory - badanie skuteczności zerowania.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...