Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Forumet

Do mojej posesji prowadzi droga gminna niestety jest za wąska, aby mogły przejechać samochody, ponieważ sąsiad na drodze postawił murek

Recommended Posts

Witam,Mam zamiar budować dom na swojej działce. Jednak droga prowadząca do mojej posesji jest zbyt wąska, aby mogły przejechać tam samochody. Jest to droga nieutwardzona, ale widniejąca na mapie gminnej jako droga. tą samą drogą do domu dostaje się sąsiad, który na odgałęzieniu do mojej działki postawił sobie mur. Geodeta wysłany przez gminę zrobił obmiar, z którego wynika, że mur stoi na drodze. Sąsiad nie zgadza się na rozebranie muru. a w drugą stronę nie można poszerzyć drogi, gdyż jest to działka drugiego sąsiada. Jak zmusić gminę do nakazania sąsiadowi rozebrania murku, który stoi na własności gminy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jesli na planach jest droga ,o okreslonej szerokosci ,geodeta znajdzie kamienie tyczace ta droge ,obok drogi poinno byc jeszcze miejsce na melioracje i chodnik ale niekoniecznie to nie ma gadania nic tylko roznierac a sasiad nie ma nic do gadania a jesli bedzie utrudniał srawe to zostanie jeszcze ukarany wiec sprawa jest jasna isc do gminy sprawdzic sytuacje i poprosic o jak najszybsza interewje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Racja.
Przykre tylko jest to, że zanim się tam zamieszka, już ma się obok wroga. icon_sad.gif Dlatego trzeba to załatwiać naprawdę mądrze i delikatnie. Na ile się da.
Trzeba tylko być pewnym statusu prawnego tej drogi. Czy naprawdę jest to droga gminna (wątpię, by tak było), czy czasem nie jest to droga przebiegająca na gruncie sąsiada,ale ze statusem użyteczności koniecznej (czy jakoś tak to się nazywa).
Gmina,wytyczając działki budowlane ma obowiązek wytyczyć również drogi dojazdowe do nich, i zabezpieczyć te decyzje prawnie, a użeranie się z takimi ludźmi należy do gminy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Trzeba tylko być pewnym statusu prawnego tej drogi. Czy naprawdę jest to droga gminna (wątpię, by tak było), czy czasem nie jest to droga przebiegająca na gruncie sąsiada,ale ze statusem użyteczności koniecznej (czy jakoś tak to się nazywa).Z mapek oraz danych przekazanych przez gminę, wynika jasno, że jest to droga gminna. Geodete gmina wysłała po tym, jak samochód z wodociągów (gmina poprowadziła media na moją działkę) wylądował na posesji drugiego sąsiada, bo się nie zmieścił.
Gmina stwierdziła jednak, że tą drogę muszę utwardzić na własny koszt. Geodeta zrobił obmiar gdzie biegnie droga, za murkiem sąsiada, postawił oznaczenia. I cały problem w tym, że sąsiad nie zamierza rozebrać murku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Formalnie sprawa jest trudna, stroną jest w zasadzie gmina, zgodnie z zasadą czyj grunt - do tego należą znajdujące się na nim obiekty. W tej sytuacji można skorzystać z prawa budowlanego, które wymaga aby ogrodzenia od strony ulic były przed rozpoczęciem prac zgłoszone w starostwie. Można postraszyć gminę zgłoszeniem do nadzoru budowlanego samowoli budowlanej i wtedy gmina sama będzie musiała rozwiązać ten problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sprawa jak drut prosta. Kolega-sąsiad naruszył kilka przepisów prawa. Po pierwsze: wszedł z inwestycją na obcy teren. Po drugie: wykonał to bliżej jak 8 metrów od skraju drogi gminnej. Po trzecie: niezgodnie z planem zagospodarowania terenu. Po czwarte: dokonał samowoli budowlanej. Zatem: należy pisemnie i bezzwłocznie zawiadomić i gminę jako właściciela terenu i zarządcę drogi, jak i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego jako właściwego do kontroli prowadzonych robót budowlanych. Zawrzeć należy swoje wątpliwości. Organy administracji architektoniczno-budowlanej powinny wykonać czynności doprowadzające stan do zgodnego z prawem.
Pozdrawiam i sukcesów życzę. Będzie trwało.

DSC01446.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • W powiecie i miastach na prawach powiatu, jest taki twór jak Komisja Bezpieczeństwa i Porządku tam "uderz".   Prawo o ruchu drogowym i podobne akty prawne niby jasno określają co, gdzie, kiedy i ile. ale w każdym z tych aktów zawsze jest gdzieś napisane, że względy bezpieczeństwa są nadrzędne.    Działa to tak, że jeśli ta Komisja potwierdzi zagrożenie i uzna że rozwiązanie, "upierdliwca", albo ich, polepszy stan bezpieczeństwa, to jest to/staje się to   priorytetem dla gminy i jej organów ( w tym dla zarządcy drogi).
  • To ten dach ze złota ma być? bo cena 80 tys to kosmos.  Teraz dopiero doczytałem i sie domyślam że to nie nowo budowany dom tylko już istniejący, czy faktycznie jest to już stojący budynek?
  • A więc tak: 1. Jak wyżej pisze mhtyl - jest nisko. B. nisko. Najwyżek 1.90m. Dalej jeszcze gorzej. Na twoim miejscu  - jeśli nie ma przeciwwskazań w planie miejscowym - całkowicie bym przebudował dach. Adaptacja tego obecnego moim zdaniem jest bez sensu i stratą pieniędzy. Możesz wykorzystać istniejące drewno, krokwie itp - ale przy nowym dachu. Skosy dachu powinny być pod większym kątem, ścianki kolankowe wyższe - otrzymasz 2, 3 razy większą powierzchnię użytkową - i co ważne - komfortową wysokość na dużej części poddasza.    Odnośnie : to myślę, że teraz wszystko sie buduje - każda forma jest w użyciu. Jedynie zakaz (albo nakaz) miejscowy może promować jakieś formy budynku, dachu. Jeśli jest dobrze zaprojektowane, pasuje do wnętrza, np. uskok dachu doświetla wnętrze, albo jest następstwem dwupoziomowego rozwiązania, itp - dlaczego nie? A czy to się komuś podoba - kwestia gustu.
  • Należałoby zapytać co tak naprawdę jest u niej dokończone, bo z tego co czytam to każda robota przez flachowców rozpoczęta i niedokończona.     Panowie, pisałem o problemie  zbyt małego zbiornika hydroforowego dawno temu i jak dobrze pamiętam jako jeden z pierwszych o tym wspominałem i innych rozwiązaniach usterek o których teraz piszecie i co Baszka zrobiła? wyciągnęła jakieś wnioski czy konsekwencje wobec super flachowców? nie! jak grochem o ścianę więc dlatego przestałem udzielać rad bo nie lubię jak moje pisanie nie ma podźwięku tak samo jak i Wasze rady pójdą w zapomnienie prędzej niż sobie myślicie, do następnego problemu czy usterki.                                                                                                  
  • W filmach możesz robić. Fajny efekt ci wyszedl. Pewnie Fiolet ci sie rozlał
 • Popularne tematy

×