Skocz do zawartości

koszty podłączenia instalacji do działki ???


Axl2

Recommended Posts

Witam Szanownych kolegów i koleżanki,

Jestem coraz bliższy budowie wymarzonego domku i mam na oku dwie działki. Jednak ma praktycznie wszystkie media (prąd, gaz, woda i kanalizacja) w granicy natomiast druga posiada to wszystko troszkę oddalone. Bardziej jestem zainteresowany tą drugą działką i dlatego chciałbym się zorientować jak wyglądają koszta przyłączy do działki? Słyszałem że od niedawna weszła ustawa iż wszystkie media do granicy są ciągnięte za darmo (nie ponoszę żadnych kosztów) jednak gdy zadzwoniłem do firmy Vatenfall dowiedziałem się że jednak się płaci (1kw kosztuję 113zł brutto), jednak Pani nie była w stanie mi powiedzieć co to znaczy!? KW jest to jednostka mocy a przecież jeszcze trzeba doliczyć ile tego kabla będzie. Proszę o informację, oczywiście orientacyjnie ile wyjdzie podłączenie prądu do działki (ok. 20m) i czy faktycznie za to wszystko trzeba płacić? Przy gazie dowiedziałem się iż przyłącze 15m kosztuję 1650zł i 55zł netto za każdy następny metr, a jeżeli chodzi o wodę i kanalizację jak to wygląda??? Lepiej kupić działkę z mediami w granicy???
Link do komentarza
Po pierwsze dobrze żebyś napisał w jakim regionie chcesz kupić tą działkę ja Ci mogę napisać tylko jak to wygląda na śląsku. Za przyłączenie, pociągnięcie kabla do granic działki itp. nie płacisz nic, płacisz tylko ryczałt za moc przyłączeniową czyli musisz sobie policzyć ile kW potrzebujesz (są na stronie Vattenfall'a specjalne kalkulatory) i pomnożyć to przez te 113zł brutto. Na śląsku Vattenfall'owinie płacisz tylko za moc przyłączeniową, koszt kabla ułożenia itp ponosi ZE chyba, że najbliższe miejsce, w którym mogą Cię przyłączyć jest znacznie od działki oddalone. Mnie przyłącze na mój domek wyniosło tak ok 2500 zł. Jeśli chcesz dostać dokładną kwotę i dowiedzieć się więcej szczegółów to musisz wystąpić do zakładu o warunki przyłączenia do sieci.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam Szanownych kolegów i koleżanki,

Jestem coraz bliższy budowie wymarzonego domku i mam na oku dwie działki. Jednak ma praktycznie wszystkie media (prąd, gaz, woda i kanalizacja) w granicy natomiast druga posiada to wszystko troszkę oddalone. Bardziej jestem zainteresowany tą drugą działką i dlatego chciałbym się zorientować jak wyglądają koszta przyłączy do działki? Słyszałem że od niedawna weszła ustawa iż wszystkie media do granicy są ciągnięte za darmo (nie ponoszę żadnych kosztów) jednak gdy zadzwoniłem do firmy Vatenfall dowiedziałem się że jednak się płaci (1kw kosztuję 113zł brutto), jednak Pani nie była w stanie mi powiedzieć co to znaczy!? KW jest to jednostka mocy a przecież jeszcze trzeba doliczyć ile tego kabla będzie. Proszę o informację, oczywiście orientacyjnie ile wyjdzie podłączenie prądu do działki (ok. 20m) i czy faktycznie za to wszystko trzeba płacić? Przy gazie dowiedziałem się iż przyłącze 15m kosztuję 1650zł i 55zł netto za każdy następny metr, a jeżeli chodzi o wodę i kanalizację jak to wygląda??? Lepiej kupić działkę z mediami w granicy???


przyjmij za kazde przyłacze około 2000 zł i nie bedziesz zdziwiony
za energie elektryczna to tak jak pisałes za kilowat czyli 16kW wychodzi około 2000zł gaz podobnie jedynie przyłacze wody moze byc tansze ale kanalizacja moze byc drosza niz 1000zł wiec jak przyjmiesz na uzbrojenie około 7000zł to napewno wystarczy
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Cytat

przyjmij za kazde przyłacze około 2000 zł i nie bedziesz zdziwiony
za energie elektryczna to tak jak pisałes za kilowat czyli 16kW wychodzi około 2000zł gaz podobnie jedynie przyłacze wody moze byc tansze ale kanalizacja moze byc drosza niz 1000zł wiec jak przyjmiesz na uzbrojenie około 7000zł to napewno wystarczy




Witam, to mój pierwszy wpis.

Czy podane wyżej koszty zależą od odległości mediów od granicy?
Link do komentarza
Cytat

Witam, to mój pierwszy wpis.

Czy podane wyżej koszty zależą od odległości mediów od granicy?



Opłata za przyłączenie, a koszty przyłączy to dwie trochę różne kwoty.
Można trochę poczytać:

https://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=4119

https://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=8067

https://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=8204

https://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=5523
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Witam, to mój pierwszy wpis.

Czy podane wyżej koszty zależą od odległości mediów od granicy?


Z pradem to tak mniej więcej jest .Na Pomorzu za kabel płaci się powyżej 100m reszta zryczałtowana. Woda i kanaliza to projekt i wykonanie. Mnie 40m kosztowało w sumie 7000. Dodatkowo gaz 2000.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Witam wszystkich!!!

Mam pytanko w sprawie podciągnięcia prądu do działki na której chcę postawić swój dom:-)... No więc od czego mam zacząć?? Gdzie muszę się najpierw zgłosić? Dodam jeszcze,że prąd musiałbym ciągnąć jakieś 150m. Jest to nie mały kawałek, więc jakie są przewidywane koszta takiej inwestycji, czy za wszystko płace ja czy też część pokrywa energetyka?? Mieszkam w województwie wielkopolskim... Bardzo proszę o odpowiedź... Z góry dziękuje. Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich!!!

Mam pytanko w sprawie podciągnięcia prądu do działki na której chcę postawić swój dom:-)... No więc od czego mam zacząć?? Gdzie muszę się najpierw zgłosić? Dodam jeszcze,że prąd musiałbym ciągnąć jakieś 150m. Jest to nie mały kawałek, więc jakie są przewidywane koszta takiej inwestycji, czy za wszystko płace ja czy też część pokrywa energetyka?? Mieszkam w województwie wielkopolskim... Bardzo proszę o odpowiedź... Z góry dziękuje. Pozdrawiam


Do Zakładu Energetycznego z podaniem o Techniczne warunki przyłączenia. Póżniej zależnie od tego co bedzie w warunkach. Podanie powinno być na stronie Zakładu.
Link do komentarza
Cytat

A ile będzie mnie kosztowało mniej więcej ciągnięcie tego kabla na ok 150m??? Dzięki za odp...



Wiem że są różnice między Zakładami Energetycznymi - najprościej zadzwoń i zapytaj. Za kW mocy przyłączeniowej od 100 do 140PLN (zależy tez od ilośći Kw - im więcej tym drożej za 1kW).
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam!

Prosze o pomoc. Mam dzialke budowlana, na ktorej w najblizszym czasie nic nie bede budowal. Przy mojej dzialce jest wydzielonych 5 innych. Troje wlascicieli chce podlaczyc wode i proponuje mi, abym ja rowniez uzbroil swoja dzialke (a tym samym sie zlozyl na przedsiewziecie). Wode trzeba ciagnac ok 250m.
Moje pytania to:
-jaki bedzie orientacyjny koszt za 250m?
-czy mozliwe sa jakies zwroty przez gmine (lub kogokolwiek)?
-czy jesli bede sie budowal za np 5 lat - bez problemu bede mogl zrobic przylacze od granicy dzialki do domu (zadne plany, mapki itp nie straca waznosci)?
-czy jest mozliwosc, aby zastrzec sobie, aby osoby z innych dzialek nie mogly bez naszego pozwolenia (bez zwrocenia nam czesci kosztow) podlaczyc sie do rur?

Za odpowiedzi z gory dziekuje.
Link do komentarza
Cytat

Witam!

Prosze o pomoc. Mam dzialke budowlana, na ktorej w najblizszym czasie nic nie bede budowal. Przy mojej dzialce jest wydzielonych 5 innych. Troje wlascicieli chce podlaczyc wode i proponuje mi, abym ja rowniez uzbroil swoja dzialke (a tym samym sie zlozyl na przedsiewziecie). Wode trzeba ciagnac ok 250m.
Moje pytania to:
-jaki bedzie orientacyjny koszt za 250m?
-czy mozliwe sa jakies zwroty przez gmine (lub kogokolwiek)?
-czy jesli bede sie budowal za np 5 lat - bez problemu bede mogl zrobic przylacze od granicy dzialki do domu (zadne plany, mapki itp nie straca waznosci)?
-czy jest mozliwosc, aby zastrzec sobie, aby osoby z innych dzialek nie mogly bez naszego pozwolenia (bez zwrocenia nam czesci kosztow) podlaczyc sie do rur?

Za odpowiedzi z gory dziekuje.


Trudno jednoznacznie poradzić jaką opcję wybrać, gdyż zależy to od lokalnych uzgodnień między gminą, dostawcą wody i przyszłymi odbiorcami.

Odcinek sieci wodociągowej może być własnością wszystkich osób zaangażowanych w budowę i wtedy ponoszą oni wszelkie koszty inwestycyjne, naprawy itd. lub stanowić element gminnej sieci wodociągowej, a gmina częściowo pokrywa koszty jego budowy i przejmuje do eksploatacji.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...