Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Czym się kierować wybierając działkę?

Recommended Posts

Gość Naranji
Bardzo przydatne informacje. Wielkie dzięki za ich zamieszczenie ;)

Gość Michal
Wybierajac dzialke pod budowe wymarzonego domu warto tez skorzystac z pelnego katalogu planow zagospodarowania dla wszystkich polskich gmin, zeby uniknac niespodzianek: www.planzagospodarowania.pl.

Cytat

Wybierajac dzialke pod budowe wymarzonego domu warto tez skorzystac z pelnego katalogu planow zagospodarowania dla wszystkich polskich gmin, zeby uniknac niespodzianek: www.planzagospodarowania.pl.

Tia,
sprawdziłem moją gminę. Wstawili ją na mapkę jakieś 150km od rzeczywistej lokalizacji. I nie znalazłem tego, co najistotniejsze - planu zagospodarowania przestrzennego. Moim zdaniem to bubel.

Cytat

Tia,
sprawdziłem moją gminę. Wstawili ją na mapkę jakieś 150km od rzeczywistej lokalizacji. I nie znalazłem tego, co najistotniejsze - planu zagospodarowania przestrzennego. Moim zdaniem to bubel.

Piter jak możesz???? Masz tak piekną i urokliwą działkę i okolicę że grzeszysz na prawdę . Masz tpse i wodociąg nie jest źle i dobrą drogę dojazdową zgodzę sie że reszta tzn piekny projekt i wykonanie własnoręczne to Twoja zasługa ale na prawdę nie mów tak icon_sad.gif

Cytat

Piter jak możesz???? Masz tak piekną i urokliwą działkę i okolicę że grzeszysz na prawdę . Masz tpse i wodociąg nie jest źle i dobrą drogę dojazdową zgodzę sie że reszta tzn piekny projekt i wykonanie własnoręczne to Twoja zasługa ale na prawdę nie mów tak icon_sad.gif

Gawel, do mojej gminy nie mam najmniejszych zastrzeżeń: jest najlepsza, najprężniejsza na świecie, licznie nagradzana.
Bubel to ten portal.
I tpsa to bubel.

Gość Budujemy Polske
Zszokował mnie fragment tego artykułu...."Jeśli wybraliśmy wcześniej projekt domu, jego rozmiary i rozkład podpowiedzą nam, jakie muszą być minimalne wymiary, kształt i orientacja naszej parceli. Jeżeli jednak wybór projektu zostawiamy na później, zastanówmy się, co jest dla nas najważniejsze".... Nie ma tu mowy o normalnym projektowaniu, tylko o kupowaniu projektów typowych(!!!). Czy Pani Agnieszka zajmując się tą tematyką nie powinna wiedzieć o tym, że projekty domów wykonują architekci, których powinno się zatrudnić w tym celu KAŻDORAZOWO DO KAŻDEJ KOLEJNEJ DOKUMENTACJI. Wiem, że powstały setki firm handlujących projektami typowymi, ale zaprawdę nie tak powinien odbywać sie proces inwestycyjny. Właśnie tak powstają nasze przedmieścia z powtarzalnych potworków, domków dworków, domków grzybków, domków - zameczków i innych pomysłów niedostosowanych do działki ani tym bardziej do otoczenia. Powstają typowe pseudo-dworki na działkach cztero-arowych ustawione tuz-tuż jeden obok drugiego. Tak właśnie kończy się promocja domków typowych. Prowadząc czasopismo dla prywatnych inwestorów nie powinna Pani namawiać ich do pójścia na łatwiznę. Kupując domek typowy tylko pozornie zaoszczędzą na projekcie. Zapłacą 1500-2000 zł, ale potem tak czy inaczej będę musieli wykonać badania gruntu, przerobić projekt konstrukcyjny fundamentu. Typówki są projektowane dla gruntów abstrakcyjnych i nie przewidują osadzenia budynku w terenie gliniastym lub skalistym, czy np na spadku. Nie przewidują głębokości posadowienia. Trzeba będzie wykonać projekty przyłączy, projekt zagospodarowania terenu i wszystkie zmiany w typowym projekcie, jakie wymyśli sobie przyszły właściciel domku. Z doświadczenia wiem, ze nikt nie jest zadowolony z takich projektów i z reguły każdy szuka architekta do przeróbek. Wszystkie te prace konieczne do wystąpienia o pozwolenie na budowę kosztują dokładnie tyle samo co projekt indywidualny, a jeśli zdarzy się minimalnie niższa cena to wiąże się ona ze spadkiem jakości. Projekt małego domku musi kosztować 12 - 15tys, bez względu na to czy ktoś kupił typówkę do przeróbek, czy zlecił po bożemu projekt architektowi. Prowadząc pismo dla inwestorów budownictwa jednorodzinnego macie Państwo odpowiedzialność za wygląd Naszej Polski, dlatego zastanawiajcie się proszę zanim napiszecie tekst porady, zaadresowanej do właścicieli działek..

Cytat

Czy Pani Agnieszka zajmując się tą tematyką nie powinna wiedzieć o tym, że projekty domów wykonują architekci, których powinno się zatrudnić w tym celu KAŻDORAZOWO DO KAŻDEJ KOLEJNEJ DOKUMENTACJI.

Trzeba będzie wykonać projekty przyłączy, projekt zagospodarowania terenu i wszystkie zmiany w typowym projekcie, jakie wymyśli sobie przyszły właściciel domku. Z doświadczenia wiem, ze nikt nie jest zadowolony z takich projektów i z reguły każdy szuka architekta do przeróbek.

Tyle, że nie jest to prawda. Coś gdzieś dzwoniii ......

Nie architekci, tylko projektanci – to po pierwsze.

Po drugie - część (spora, jesli nie wiekszość) architektów nie ma uprawnień do projektowania, a to powoduje, że zlecają projektantom wykonanie odpowiedniej dokumentacji.

Cytat

Tyle, że nie jest to prawda. Coś gdzieś dzwoniii ......

Nie architekci, tylko projektanci – to po pierwsze.

Po drugie - część (spora, jesli nie wiekszość) architektów nie ma uprawnień do projektowania, a to powoduje, że zlecają projektantom wykonanie odpowiedniej dokumentacji.

Dodam, że od 25.05.2011 opinię geotechniczną czyli dokument zawierający przytoczone badania gruntu trzeba wykonać dla każdej inwestycji. Niezaleznie od rodzaju kupionego projektu fundamenty określa konstruktor głównie w oparciu a wiedzę o gruncie, powierzchni terenu rodzaju (masie) budowanego obiektu.

icon_eek.gif Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. budynki jedno- lub dwukondygnacyjne należą do pierwszej kategorii geotechnicznej. Obejmuje ona niewielkie obiekty budowlane w prostych warunkach gruntowych - a dla nich wystarczą jakościowe określenie właściwości gruntów. Nie ma więc jednoznacznego przepisu, nakazującego inwestorowi przeprowadzenie badania gruntu.

Cytat

Projekt małego domku musi kosztować 12 - 15tys, bez względu na to czy ktoś kupił typówkę do przeróbek, czy zlecił po bożemu projekt architektowi.

icon_eek.gif ulala. ktos tu poplynal z cena i to ostro. no moze faktycznie jak sie zleca architektowi, to tyle musi kosztowac. ja (jak sama nazwa wskazuje) swoj projekt zlecilam do wykonania projektantowi, za cene trzykrotnie nizsza, niz podajesz.

Gość adiqq
Cytat

icon_eek.gif Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. budynki jedno- lub dwukondygnacyjne należą do pierwszej kategorii geotechnicznej. Obejmuje ona niewielkie obiekty budowlane w prostych warunkach gruntowych - a dla nich wystarczą jakościowe określenie właściwości gruntów. Nie ma więc jednoznacznego przepisu, nakazującego inwestorowi przeprowadzenie badania gruntu.

no ale nic dziwnego, że ktoś robiący takie badania, będzie przekonywać, że trzeba je wykonąać icon_razz.gif

Gość Witek Kasperek
Nie wszystkie działki rekreacyjne muszą leżeć na terenie ogródków działkowych. Niektóre grunty na sprzedaż tzw. działki rekreacyjne na sprzedaż mogą być np. ziemią rolną z odpowiednim planem zagospodarowania przestrzennego, lub z możliwością uzyskania warunków zabudowy na podstawie sąsiedztwa. Takich przykładów jest dużo zwłaszcza w Wielkopolsce gdzie część atrakcyjnych terenów została w minionych latach przekwalifikowana z roli na rekreację i nie trzeba było wcale takich terenów odralniać.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Od dwóch tygodni jestem już w domu. W tym czasie ekipa dokończyła ocieplanie i zasypywanie fundamentów oraz zaczęli murować ściany. Niestety ekipa w tym samy czasie dokańcza prace na poprzedniej budowie i siły są rozłożone. W dodatku ludzie kilku budowlańców się rozchorowało i mury nie pną się do góry. Liczę na to, że zima nie zaatakuje z pełną mocą i ekipa postawi mury parteru przed moim kolejnym wyjazdem czyli do końca stycznia. Oprócz żony na budowę przyjeżdża mój ojciec, kiedyś zbudował sobie dom więc jakieś pojęcie ma, większe niż ja czy żona :) Jesteśmy dobrej myśli. Bardziej przerażają mnie kolejne etapy związane z wykończeniem, tynki, posadzki, układanie kafli ale do tego etapu jeszcze długa droga.    
    • Pierwsze koty za płoty. Od tygodnia w salonie są listwy. Kupiłam klej polecony przez Solę. Jedyne w czym się z Siostrą nie zgadzam ( jeśli chodzi o listwy) to to, że się je montuje szybko. Może to kwestia nierównych ścian, może braku wprawy. Robiliśmy to we trójkę, zeszło kilka godzin. Wczoraj zaczęłam je malować, myśląc optymistycznie, że malowanie przykryje połączenia. Nie przykryło. Macie jakiś patent na to? Na zdjęciu stan jeszcze przed malowaniem.   Z tematów niebudowlanych. Sąsiedzi mają zwyczaj wyrzucania starego pieczywa za płot. Moi kudłacze z radością je znajdują. Pierwsze zdjęcie zatytułowałam : "moja ci ona", a drugie: " jego ci ona, niestety".    Pamiętacie, jak omawialiśmy kwestię kinkietów przy kominku? Animus szczególnie się ich czepiał, że niebezpiecznie z uwagi na abażury. Ostatecznie zostały (przynajmniej na razie), abażury zdjęłam, a przydały się ponadnormatywnie . W temacie grzybowym mam pytanie. Po pierwsze, co to za grzyby (na ostatniej fotce)? Od spodu blaszki. Po drugie co z tym rydzem? Czytałam, że rydze bywają atakowane przez inne grzyby, ale to białe cudo nie miało zapachu typowego dla grzyba. Nadmieniam , że zjadłam tego rydza też. I nic, żadnych sensacji. Pytam, bo wcześniej takie wyrzucałam.Podejrzewam, że Animus może wiedzieć, czego On nie wie?.
    • OSTATNI DZIEŃ Aukcja kończy się o 22.00
    • Bo to jest program dla dofinansowania kieszeni  cwaniakom a nie szarym obywateli.
    • Wczoraj facet u którego robię zlecenie dostał pisemko że będzie musiał z własnej kieszeni wybulić jeszcze 6 tysi , z papierologią walczy już ponad trzy miesiące.. W skrócie skomentował to mniej więcej tak że on to ,, pier.....li ''.. I nic nie będzie wymieniał . To drugi człowiek rozczarowany całym programem .
  • Popularne tematy