Skocz do zawartości

WZ na dwa domy na jednej działce


*milek*

Recommended Posts

Witam

Zastanawiam się nad kupnem połowy działki 3000 m2, na którą wydane są WZ na dwa domy jednorodzinne. Nie wiem jednak, jak to wygląda w praktyce - kiedy się dzieli, kiedy występuje o pozwolenie na budowę i czy mogę wystąpić o pozw na bud tylko dla jednego domu?
Będę wdzięczna za objaśnienie procedury.
Link do komentarza
Cytat

Ryzykowna inwestycja. WZ obejmują konkretną działkę. Po podziale WZ, w zasadzie tracą ważność, bo przestaje istnieć działka, na którą wydano te WZ.
Zawsze wpierw podział, a dopiero wtedy WZ.
Sprzedający w ten sposób „podbija” wartość działki – najmniejszym kosztem.



Hm.... ponieważ był to grunt rolny, nie można było podzielić na mniej niż 3000 w celach budowlanych - stąd chyba pomysł na wz na dwa domy, bo inaczej to raczej się tu nie da. Cena jest raczej normalna, z tego co się orientuję, to nie jest zawyżona jak na tą okolicę. W ogłoszeniu nie było nawet podane, że są te wz wydane (i nie było to argumentem za ceną). Gdzieś tu w jednym podobnym wątku ktoś pisał, że po podziale można złożyć wniosek o decyzję zamienną warunków zabudowy. Więc jak to jest?
Link do komentarza
Cytat

Cena zgodna z ceną działki budowlanej - zapewne?
Czy faktyczny podział już nastapił? Jeśli tak, to jak jest opisana ta działka w KW?


W tej okolicy właściwie niewiele jest działek typowo budowlanych, gdyż nie ma tam planu. Tym niemniej, jeśli są to są droższe (ale ma to raczej związek np z lepszym dojazdem - asfalt, czy dostępnością mediów. To jest po prostu dość atrakcyjna dzilelnica, gdzie nie ma aż takiego znaczenia, czy działka jest rolna czy budowlana, o ile można się tam zbudować.
Podziału jeszcze nie ma - właściciel czeka na propozycje od kupujących. Zastanawiam się, czy rozwiązaniem w takiej sytuacji, w celu zabezpieczenia się, byłoby spisanie umowy przedwstępnej po podziale (kiedy znane będą już nowe numery działek), w której zawarte byłyby warunki, że do transakcji dojdzie po otrzymaniu właściwych wz dla konkretnej, nowopowstałej po podziale działki (obojętne, czy nowych, czy przepisanych)?
Link do komentarza
To są dwie różne sprawy. Sprzedawca kombinuje dobrze, bo w wypadku, gdy dla danego terenu nie ma miejscowego planu zagospodarowania, to w myśl zasady ustalonej w art. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przeznaczenie terenu, określa się w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej w trybie tej ustawy. Zatem w razie potrzeby dokonania podziału nieruchomości w sytuacji braku planu zagospodarowania przestrzennego, gdy nie ma pewności, czy nie jest ona przeznaczona na cele rolne lub leśne, w pierwszej kolejności zachodzi konieczność wydania decyzji WZ. Tę decyzję trzeba uzyskać przed złożeniem w gminie wniosku o podział. Dołącza się ją bowiem do tego wniosku.
Natomiast po podziale, wystąpić trzeba będzie o nowe WZ dla każdej nowej dzialki - ale to już inna bajka.
Link do komentarza
Deggial - nie mam pojęcia w jakim trybie będzie dzielona działka (dlatego też założyłam ten wątek)- nie ja będę ją dzielić, tylko właściciel. Ja jestem potencjalnym kupcem wydzielonej części.


bajbaga - No właśnie myślę tak samo, pytanie czy można dla zabezpieczenia postąpić tak, jak napisałam wcześniej?

A co powiecie o możliwości złożenia wniosku o decyzję zamienną warunków zabudowy? Niektórzy tak robili.
Link do komentarza
Cytat

bajbaga - racja, ale żeby zrobic podział decyzja o wz musi być pod podział a nie zwykła decyzja o wz. Potem po podziale należy wystąpić o nowe wz, ale wtedy powinno być szybciej po juz jakby decyzja jest.


Nie ma czegoś takiego jak WZ pod podział. WZ określają, w tym przypadku, przeznaczenie tej działki pod zabudowę, czyli spełnia taką role dla tej, wymienionej działki, jak ustalenia w MPZP dla danego terenu, lub (i) działki – czyli przeznaczają ten teren pod zabudowę.
Ale jest jedna uwaga. WZ musi być dla całej działki, a nie dla części działki przeznaczonej pod zabudowę. To ostatnie ma miejsce w przypadku dużych działek, gdzie WZ mogą być wydane tylko dla części działki – np. w WZ stwierdzenie, że w pasie 30m od drogi.

Prawdą jest jednak również to, że bardzo często, mając na uwadze nieuzasadniony opór urzędniczy, stosuje się występowanie o WZ dla kilku domów na jednej działce – co potocznie nazywane jest, jako WZ pod podział – licząc po cichu, na możliwość zamiany jednych WZ na kilka, dla wydzielonych działek
Link do komentarza
Ja na Twoim miejscu zrobiłabym tak:
zażądałabym od właściciela działki wystąpienia do gminy z wnioskiem o jej podział, a następnie wystąpienia przez niego z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla wydzielonej i wybranej przez Ciebie działki. Moim zdaniem tylko wtedy masz pewność, że rzeczywiście zakupiony przez Ciebie grunt jest przeznaczony na cele budowlane.
Potem tylko wystarczy taką decyzję przepisać na Ciebie jeślibyś kupił tą działkę.
Chyba, że sprzedawca sprzedaję wydzieloną działkę jako rolną i po cenie gruntów rolnych, to wówczas już Twoje ryzyko czy uda Ci się uzyskać warunki zabudowy, a potem pozwolenie na budowę.
Wybór należy do Ciebie icon_smile.gif)
Życzę powodzenia
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witajcie,
jestem wlascicielka takiej wlasnie dzialki. Obecnie mam wydane WZ dla dwoch domow ,ale zamierzam zrobic podzial na trzy dzialki i wystapic o przepisanie WZ . Wtedy WZ beda wydane dla dwoch dzialek ,poniewaz wczesniejsze byly na dwa domy ,a na trzecia trzeba bedzie wystapic osobno. W powyzszym przypadku bedzie to prostsze ,bo wlasciciel chce podzielic dzialke na pol, a WZ ma wydane na dwa domy wiec przepisanie WZ to raczej formalosc ( zalezy to od gminy). Oczywiscie to wszystko powinien zalatwic WLASCICIEL , przed sprzedaza , dla jasnosci sytuacji chociazby.Pozdrawiam.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
znajowy mial podobna sytuacje chcial kupic dzialke ktora miala powstac z podzialu wiekszej dzielki, ale umowil sie ze sprzedajacym ze kupi dopiero jak beda WZ i dzialka bedzie podzielona wiec, wystapili do gminy o WZ dla dzialki i na mapce zaznaczyli podzial tej dzialki. Po 3 miesiacach WZ otrzymali dla dwoch dzialek ktorwe w zalozeniu maja powstac z tej jednej duzej. Teraz geodeta zaczal dzielic ta dzialke i jak juz ja podzieli to wtedy trzeba wystapic o WZ dla nowo powstalych dzialek i zalaczyc poprzednie WZ.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...