Skocz do zawartości

Aranżacje oświetlenia w ogrodzie


Recommended Posts

Za dnia ogród powinien cieszyć kolorami, a w nocy – światłem. Nie może być ciemną czeluścią rozświetlaną od czasu do czasu poświatą księżyca. Tym bardziej że coraz częściej korzystamy z niego późnym wieczorem, kiedy wracamy z pracy. Jego piękno powinniśmy podziwiać, nie tylko spacerując alejkami, ale także wyglądając z okien domu.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/wokol-domu/ogrod/a/8268-aranzacje-oswietlenia-w-ogrodzie

Link do komentarza
Ciekawy artykuł, kilka naprawdę fajnych pomysłów. Dorzucę jednak parę rozwiązań na które natknąłem się w internecie szukając oświetlenia ogrodowego - a mianowicie w kwestii oświetlenia oczka wodnego - lampy pływające, innym interesującym rozwiązaniem były donice-lampy czy lampy sześciany służące jako komplet mebli ogrodowych (!). Pozdrawiam.
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Gość Piotr Nowacki
Przy wyborze oświetlenia ogrodowego należy pamiętać o odpowiedniej klasy ochronności wybranej oprawy, by nadawała się ona do użytku zewnętrznego. Pamiętajmy, by przy zakupie lamp ogrodowych kierować się klasą ochronności minimum IP 44 lub wyższym. Tak wysoka skala ochronności zapewni nam bezpieczeństwo lampy przy różnych warunkach atmosferycznych. Ważne jest również aby nie tylko sama oprawa ale i złączki oraz kable które stosujemy do podłączenia opraw były wyposażone w IP 44.
Link do komentarza
  • 9 lata temu...

Niestety pominięto całkowicie aspekt ochrony środowiska. Podstawą tego typu oświetlenia jest całkowite wyłączanie go przynajmniej w momencie gdy nie przebywamy na zewnątrz domu. Nie pamiętam liczb, ale owady i ptaki giną w dużych ilościach, bo ich orientacja względem naturalnego oświetlenia gwiazd czy księżyca zostaje całkowicie zakłócona. W miastach nic na to nie poradzimy (choć w Seulu np. wszystkie światłą uliczne były kiedyś wyłączane po 22) ale na wsiach jest to zbędne. Tanie oświetlacze solarne to bardzo złe rozwiązanie, jeśli już to oświetlacze z czujnikiem ruchu, nie świecące bez sensu całą noc.

Link do komentarza

Ciekawym pomysłem są też kostki "brukowe" świecące wykonane z żywicy i działające w technologii LED. Istnieje wiele kształtów - dobieramy w zależności od kształtu kostki brukowej jaką będzie kładli. Mają duży udźwig kilka ton i mogą świecić na kolorowo lub na biały ciepły/zimny LED.

Link do komentarza
Dnia 2.10.2019 o 18:09, Bogusław Roguski napisał:

Nie pamiętam liczb, ale owady i ptaki giną w dużych ilościach,

Jak żyję na tym świecie, a trochę lat już żyję to nie spotkałem sie z jakimś pomorem ptaków czy owadów spowodowanych sztucznym światłem. Jeżeli piszesz że owady i ptaki giną w dużych ilościach to musiałeś gdzieś to wyczytać, więc podaj źródło tych nowinek.

Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Dnia 21.04.2009 o 17:54, Gość MC napisał:

  w kwestii oświetlenia oczka wodnego - lampy pływające, 

 

Instalowałem lampy osadzone na dnie.  Wygląd świecącej wody obłędny. Oczywiście, lampy specjalizowane, przeznaczone do pracy w warunkach pod wodą. I mimo że ich szkła wymagały corocznego czyszczenia z glonów, inwestor nie chciał z nich zrezygnować.

Dnia 8.12.2009 o 15:26, Gość Piotr Nowacki napisał:

 Pamiętajmy, by przy zakupie lamp ogrodowych kierować się klasą ochronności minimum IP 44 lub wyższym.  

 

W uproszczeniu IP44 stosujemy dla osprzętu chronionego jakimś dachem. W sytuacji kiedy dachu nie ma, IP44 jest za mało. Dokładniejsze wskazówki tutaj:

Czym jest symbol IP?

 

 

Dnia 2.10.2019 o 18:09, Bogusław Roguski napisał:

 Nie pamiętam liczb, ale owady i ptaki giną w dużych ilościach, bo ich orientacja względem naturalnego oświetlenia gwiazd czy księżyca zostaje całkowicie zakłócona.  

 

Ptaki tracą orientację przez oświetlenie ogrodowe??? Chyba po trzech piwach, kiedy przewracają się na plecy i nie rozróżniają nieba od ziemi. Bzdura. Orientację tracą właśnie od oświetlenia miast, kiedy jest zbyt widno, aby dostrzegać gwiazdy.

Natomiast owady giną często, ale nie od światła. Najczęściej z powodu pułapek, jakie tworzą różne oprawy, gdzie światło jest wabikiem, owady próbują się tam dostać, ale wyjść np. z klosza oprawy już nie potrafią. Przyczyną ich ginięcia bywa też temperatura, albo mała wilgotność przy wysokiej temperaturze, albo te czynniki łącznie. Dlatego wystarczy dbać o szczelność opraw.

Ale na pewno nie giną od światła. Chyba, że mówimy o płomieniu świecy. 

Link do komentarza

 

Dnia 3.10.2019 o 12:08, Elfir napisał:

cały artykuł bazuje na zdjęciach modeli lamp. Nie przedstawia realnego pomysłu na oświetlenie ogrodu. Najwyżej tarasu i ścieżki dojścia do domu. 

 

Realnych pomysłów jest tyle, ile ogrodów, a nawet jeszcze więcej. Jak artykuł ma je przedstawić? ZAWSZE artykuły są (mają być) inspiracją do zastosowania jakichś rozwiązań w praktyce. A nie narzucaniem gotowców.

Link do komentarza

tyle, że mało inspiracji w tym wszystkim np. reflektorki do podświetlania drzew, traw, diodowe, rozproszone i punktowe.
Wzięcie kilku zdjęć od producentów i napisanie, że można lampę postawić przy ścieżce i tarasie trudno nazwać wyczerpaniem tematu oświetlenia ogrodu.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Chyba jednak zamowie jakies mazidla. Bo, jesli, ostatecznie, moge sie pobawic w owijanie tasma czegos takiego:        to owijanie krzaczkow przekracza moje mozliwosci, glownie psychiczne           Zwlaszcza, ze te owijania nie bylyby jednorazowe... Tu mi sie przypomina niejaki Syzyf . I nie nalezy ominac zadnej galazki...     Chyba rowniez nie kupie tej pulapki. Mrowki zanosza ten zatruty zel do mrowiska, posilaja sie nim, i gina. A mrowiska sa w korzeniach roslin. Ktore tez nim sie pozywiaja (jak i matrwymi mrowkami) bo nie maja wyboru. Nie bede przeciez zatruwac swoich tak bardzo skromnych upraw. Dopoki jest zimno, nie widzialam mrowek na drzewkach i krzakach. Pewnie nie maja co hodowac, bo mszyc nie ma. Zdaze wiec zamowic i wyprobowac jakies mazidla. Moze rowniez te permetryne ?
    • Mniej niż 90 cm nie uda się uzyskać niestety bo niebezpiecznie blisko będę zbliżał się do zbrojenia ławy. Kanalizacja jest głęboko a do tego mam działkę w dołku i muszę zrobić wysoki fundament żeby zrównać się z drogą. Stąd te problemy.   rewizja w postaci studzienki kanalizacyjnej jest właśnie tym miejscem do którego muszę zrobić ten większy spadek i ona jest na mojej działce więc mam dostęp. Nie do końca w linii proste, myślę że 2 kolana 30 stopni będą potrzebne Jak zmienię trochę projekt wewnętrzny to uda mi się zwiększyć odległość do 9.5 metra Ewentualnie mogę jeszcze przesunąć o 1.5 metra rewizję i uzyskam między domem a rewizją 11 metrów 
    • [url=http://zmkshop.ru/uslugi/stroitelstvo-avtomoyki-i-stantsii-avtozapravki-azs/]завод металлоконструкций здания азс[/url]
    • Chcesz przez to powiedzieć, że bardziej poziomo, zapewne przez różnicę poziomów na działce, nie da się zrobić? Ten siedmiometrowy odcinek z domu do rewizji jest w linii prostej? Rewizja przy wyjściu z domu jest wykonana i dostępna? Dopuszczalny, ale według moich nauczycieli - nieco ryzykowny... Bardziej stałe "odpadki" nie są porywane cieczą, przyklejają się do dna rury, ciecze przepływają nad nimi... Na tych przyklejonych tworzą się zatory i korki... Dlatego pytam o rewizję, które pozwalają na udrażnianie kanalizacji...
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...