Skocz do zawartości

OGRZEWANIE PODŁOGOWE-PLUSY I MINUSY


luśka

Recommended Posts

Polecamy artykuł: Ogrzewanie podłogowe dla alergika

Fragment artykułu:
Sposób ogrzewania domu może przyczynić się do polepszenia warunków życia alergika. Rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe.
Ruch powietrza
Dla osób uczulonych ważne jest, żeby ciepło z urządzeń grzejnych rozchodziło się przede wszystkim przez promieniowanie, a nie przez konwekcję (unoszenie). Ogrzewanie konwekcyjne polega na tym, że ciepło jest przekazywane bezpośrednio owiewającemu je powietrzu. A wraz z ogrzanym powietrzem unoszą się wszelkie, najczęściej niepożądane, drobinki. Wiadomo, że w takiej sytuacji im wyżej, tym więcej zanieczyszczonego alergenami powietrza.
Więcej: https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/a/572-ogrzewanie-podlogowe-dla-alergika


Plusy i minusy ogrzewania podłogowego

Jest wiele różnic między ogrzewaniem podłogowym a grzejnikowym. Dotyczy to nie tylko sposobu prowadzenia instalacji - tu różnice są oczywiste, ale także sposobu przekazywania ciepła, mocy grzewczej systemu itp.
Więcej: https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/porady/304-plusy-i-minusy-ogrzewania-podlogowego
Link do komentarza
Cytat

Właśnie zastanawiamy się jakie ogrzewanie zrobić na parterze,chcielibyśmy podłogowe ale podobno jest szkodliwe dla zdrowia,(kurze i roztocza pod wpływem ogrzewania podłogowego unoszą się w całym domu )może jest ktoś kto doradzi nam w tym temacie.




witam, jezeli chodzi o unoszenie kurzu to bzdura, ogrzewanie podlogowe dziala na zasadzie promieniowania ciepla, wiec nie ma mowy o jakichkolwiek ruchach powietrza, unoszenie kurzu ma miejsce jezeli chodzi o grzejniki.
Ja u siebie na calym parterze oprocz sypialni robie podlogowke, poniewarz jest duzo lepsze "rozmieszczenie powietrza" na dole cieplej (stopy lubia cieplo:)) a w okolicach glowy chlodniej (jest to korzystne dla zdrowia).
Radze dobrze poszperac w necie, jest sporo artykulow ktore obalaja mity o podlogowce.
POzdr
Link do komentarza
Cytat

witam, jezeli chodzi o unoszenie kurzu to bzdura, ogrzewanie podlogowe dziala na zasadzie promieniowania ciepla, wiec nie ma mowy o jakichkolwiek ruchach powietrza, unoszenie kurzu ma miejsce jezeli chodzi o grzejniki.
Ja u siebie na calym parterze oprocz sypialni robie podlogowke, poniewarz jest duzo lepsze "rozmieszczenie powietrza" na dole cieplej (stopy lubia cieplo:)) a w okolicach glowy chlodniej (jest to korzystne dla zdrowia).
Radze dobrze poszperac w necie, jest sporo artykulow ktore obalaja mity o podlogowce.
POzdr


no właśnie już trochę poczytałam i rzeczywiście podłogówka jest zdrowsza , następnym razem poczytam w internecie i nie będę słuchała "dobrych rad" znajomych "specjalistów",dziękuję za tak szybką odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie: czy potrzebne są również grzejniki przy podłogówce bo mój mąż twierdzi ,że tak a ja choć się na tym kompletnie nie znam ,uważam że są zbędne.
Link do komentarza
Cytat

Cześć.
W jednym pomieszczeniu dawanie grzejników i podłogówki jest zbędne, albo jedno albo drugie te rozwiązania są zamienne a nie się uzupełniają. Można np dać w jednym pomieszczeniu podłogówkę a w innym grzejniki, ale nie razem, bo po co?



witam

Jestem absolwentem ogrzewnictwa PW. tak się składa, że pisałem pracę z podłogówki i obroniłem ją na 5.0 icon_smile.gif i już ponad dwa lata jestem czynnym projektantem tego typu instalacji icon_smile.gif Stwierdzam z całą pewnością, że podłogówka to naprawdę dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla alergików i dla domu gdzie są dzieci. Tak więc nie ma sie co zastanawiać, tylko instalować icon_smile.gif

Kiedy stosujemy dodatkowe grzejniki?
-Jeżeli pomieszczenie ma duże straty ciepła (wynikające z dużej kubatury, wentylacji grawitacyjnej, nieszczelnych okien lub po prostu kiepskiego ocieplenia budynku)
-jeżeli podłogę, gdzie mają być rurki, stanowi warstwa trudno przepuszczalna dla ciepła (np. wykończenie drewnem, wykładziną)
-jeżeli z różnych przyczyn nie można pod całą podłogą ułożyć podłogówki
-jeżeli mamy bardzo duże przeszklenia
-jeżeli chcemy np. zamiast 20stC mieć w pomieszczeniu 22stC
-w łazienkach jeżeli chcemy gdzieś suszyć ręczniki

Wtedy może się po prostu okazać że sama podłogówka nie wystarczy na pokrycie strat ciepła. wtedy trzeba dodatkowo zainstalować grzejniki lub np. ogrzewanie ścienne (tak jak podłogowe ale układane w ścianie). Chodzi o to, że podłoga nie może być cieplejsza niż średnio 29stC, bo wtedy ma to negatywny wpływ na zdrowie człowieka (a zwykle grzejniki mogą mieć i 70stC). A tak niska temperatura w połączeniu z ograniczoną liczbą rurek jaką można ułożyć w pomieszczeniu czasem nie zapewnia pokrycia strat ciepła.

jezeli masz nowo budowany dom o nieskomplikowanym kształcie (zwarta bryła) i go od razu ocieplicie to na 90% sama podłogówka na parterze Ci wystarczy

W razie pytań służę pomocą icon_smile.gif
Link do komentarza
właśnie jesteśmy w trakcie budowy i niedługo będziemy instalować ogrzewanie ,martwimy się tylko czy ta podłogówka wystarczy bo mamy sporo okien na parterze(wyjście na taras z podwójnymi drzwiami i w jadalni też są cztery spore okna) potem będzie już za późno na zmiany ,wstawiłam zdjęcia na forum więc można zerknąć.
Link do komentarza
Cytat

właśnie jesteśmy w trakcie budowy i niedługo będziemy instalować ogrzewanie ,martwimy się tylko czy ta podłogówka wystarczy bo mamy sporo okien na parterze(wyjście na taras z podwójnymi drzwiami i w jadalni też są cztery spore okna) potem będzie już za późno na zmiany ,wstawiłam zdjęcia na forum więc można zerknąć.



Z reguły podlogówke uklada sie powiedzmy z rozstawą rur 15-20 cm. Wtedy maksymalna temperatura podlogi nie bedzie przekroczona. jednakże w miejscu duzych przeszkleń w salonie i jadalni często zakłada się strefy brzegowe, czyli strefy o szerokości do 1 m wzdłuż ściany, w których podnosimy temperaturę podłogi do ponad 30stC (bo zakaldamy że tam się na stałe nie przebywa). W tym miejscu albo zageszczamy ukaldanie rur, albo puszczamy osobną pętle ogrzewania z mniejszą rozstawą np. 5-10 cm. Tworzy się wtedy niejako kurtyna która chroni przed dostawaniem się przez te powierzchnie przeszklone zimna do pomieszczenia.

na dole tej stronki masz jak wygląda takie zagęszczenie:
http://esi-tech.pl/ogrzewanie-podlogowe.html

Wiesz wszystko zależy od tego co będzie wykończeniem podłogi?
A macie obliczenia strat ciepła dla pomieszczeń na dole? Lub zapotrzebowanie w watach na ciepło dla całego domu/

bez_tytu_u.bmp

bez_tytu_u.bmp

Link do komentarza
Cytat

no właśnie już trochę poczytałam i rzeczywiście podłogówka jest zdrowsza , następnym razem poczytam w internecie i nie będę słuchała "dobrych rad" znajomych "specjalistów",dziękuję za tak szybką odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie: czy potrzebne są również grzejniki przy podłogówce bo mój mąż twierdzi ,że tak a ja choć się na tym kompletnie nie znam ,uważam że są zbędne.



Rowniez sie zastanawilem nad grzejnikami oprocz podlogowki, ale bardziej ze wzgledu na okres jesienny gdzie wieczory sa chlodne, nie da sie ukryc ze grzejnik szybciej nagrzeje pomieszczenie niz podlogowka. Doszedlem jednak do wnisku ze nie po to inwestuje w podlogowke i w dobry piec na paliwo stale (warmet 200 ceramic Kostrzewy) zeby dodatkowo psuc wnetrze grzejnikami (mowie tu o salonie). W jesienne wieczory bede korzystal z kozy w salonie , w sypialniech sa grzejniki a w kuchni jakos przezyje icon_smile.gif
POzdr
Link do komentarza
Cytat

Właśnie zastanawiamy się jakie ogrzewanie zrobić na parterze,chcielibyśmy podłogowe ale podobno jest szkodliwe dla zdrowia,(kurze i roztocza pod wpływem ogrzewania podłogowego unoszą się w całym domu )może jest ktoś kto doradzi nam w tym temacie.


oczywiscie ze ogrzewaie podłogowe jest zaleta ale dobrze zrobione pracujace na warunkach okreslonych max znaczy temo w pomieszczeniu max 21st a temo podłogi nie przekraczajaca 23-24st czyli mierzac powierzchnie podłogi idwie sprawy ten parametr ustalaja pierwsza to taka ze jak przekroczymy temp 24st to tak ak bysmy spali w worku czy pojemniku odkurzacza ,a druga sprawa to temp ok 25st podłoza jest nienaturalną temp dla stóp i niektzorzy ludzie mogą po 5-10 latach chorowac na nogi i otym nalezy pamietac ,przy dobrze wyizolowanym domu to podłogówka sama sobie poradzi aby ytrzymac temp pomieszczenia ale niezbedne jest sterowanie pogodowe aby nie przegrzewac podłogi i nie nabawic sie pylicy to by było na tyle z podstawowych zagadnien podłogówki
Link do komentarza
Cytat

właśnie jesteśmy w trakcie budowy i niedługo będziemy instalować ogrzewanie ,martwimy się tylko czy ta podłogówka wystarczy bo mamy sporo okien na parterze(wyjście na taras z podwójnymi drzwiami i w jadalni też są cztery spore okna) potem będzie już za późno na zmiany ,wstawiłam zdjęcia na forum więc można zerknąć.


jesli jest wieksza ilosc okien to proponuje zastosowac jakisz grzejnik w miejscu gdzie nie bedzie przeszkadzał a odciazy troche podłogówke i bedzie bardziej stabina tenp jesli bedzie dogrzewane grzejnikiem
Link do komentarza
Witam,

Projektując system ogrzewania , tak na prawdę mam na myśli tylko wytyczne, zakladałem od samego początku dwa systemy, ten konwencjonalny oparty na grzejnikach, i drugi oparty na ogrzewaniu wodnym podłogowym dedykowanym do otwartej kuchni, wiatrołapu , łązienek i ciągu komunikacyjnego na parterze. Zaprojektował to specjalista i teraz cieszę się , bo mogę np. korzystać tylko z podłogówki ( przy niewielkich ochłodzeniach ), ale w razie konieczności zawsze mam możliwość uruchomiwnia kaloryferów. Dodam tylko że system podłogowego ogrzewania okazał się na tyle wydajny , że przez poprzednią zimę utrzymywałem beż problemu temp. 17 st. C ( przy połowicznym ustawieniu pieca ), i nie zakładałem kaloryferów ( co by nie kusiły złodzieja - nie mieszkałem a parkiet był już położony). Rozwiązanie polecam.

Pozdrawiam:

Darek
Link do komentarza
Cytat

martwi mnie ta temperatura w domu ( 20 st. C) teraz mamy średnio 24 i jest dobrze,możliwe że damy jeden grzejnik w salonie tak na wszelki wypadek ale dzisiaj ma przyjść hydraulik i on nam powie co myśli na ten temat.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi icon_smile.gif))


nno to musisz zamontowac grzejnik bo podłogą tak wysoko nie mozesz ciagnac
Link do komentarza
Cytat

tzw. grzejniki kanalowe też mogą być rozwiązaniem, np.:

www.instalacjebudowlane.pl/4574-23-44.htm




Pierwszy raz słyszę o takich grzejnikach ale jak już będziemy zakładać to raczej normalne na razie szukamy hydraulika a nie wiecie może ile średnio elektrycy biorą za punkt?nam jeden zaśpiewał 50 zł za jeden punkt i nie wiem czy to dużo czy normalnie?
Link do komentarza
Lusiu temperatura jaką macie w mieszkaniu - 24 st- zakładam że mówisz o sezonie grzewczym, nie o upalnym lecie:) jest zdecydowanie za wysoka i bardzo niekorzystna dla zdrowia. Mówi się ze temperatura w nocy np w pokojach gdzie śpią dzieci absolutnie nie może przekraczac 20 st (!) nawet dla niemowląt. Wyższa temperatura w zimie bardzo sprzyja chorobom. Ja mam w bloku ustawiony termostat na 20 st w dzień ( w środku mieszkania, w sypialniach jest chłodniej) i na 18 st w nocy. Dzieci prawie mi nie chorują. Znacznie lepiej jest cieplej się ubra niż tak bardzo grzac.
Co do podłogówki ja mam ją połozoną na dużje czesci parteru- w wiatrolapie, łazience, kuchni, hallu i jadalni- wszedzie tam gdzie sa płytki- i w łazience na górze. W salonie i pokojach gdzie ma byc deska podłogowa mam grzejniki (tzn bede miec) o tym że pod deską nie jest dobrze kłasc podłogówki było tu pisane na forum.
Link do komentarza
Cytat

Lusiu temperatura jaką macie w mieszkaniu - 24 st- zakładam że mówisz o sezonie grzewczym, nie o upalnym lecie:) jest zdecydowanie za wysoka i bardzo niekorzystna dla zdrowia. Mówi się ze temperatura w nocy np w pokojach gdzie śpią dzieci absolutnie nie może przekraczac 20 st (!) nawet dla niemowląt. Wyższa temperatura w zimie bardzo sprzyja chorobom. Ja mam w bloku ustawiony termostat na 20 st w dzień ( w środku mieszkania, w sypialniach jest chłodniej) i na 18 st w nocy. Dzieci prawie mi nie chorują. Znacznie lepiej jest cieplej się ubra niż tak bardzo grzac.
Co do podłogówki ja mam ją połozoną na dużje czesci parteru- w wiatrolapie, łazience, kuchni, hallu i jadalni- wszedzie tam gdzie sa płytki- i w łazience na górze. W salonie i pokojach gdzie ma byc deska podłogowa mam grzejniki (tzn bede miec) o tym że pod deską nie jest dobrze kłasc podłogówki było tu pisane na forum.


Wiem,że mamy trochę za wysoką temp.ale już się do tego przyzwyczailiśmy a dzieci (odpukać)też rzadko mi chorują a lubią biegać po domu w bluzeczkach z krótkim rękawem więc musi być w domu trochę cieplej.
Link do komentarza
Cytat

Wiem,że mamy trochę za wysoką temp.ale już się do tego przyzwyczailiśmy a dzieci (odpukać)też rzadko mi chorują a lubią biegać po domu w bluzeczkach z krótkim rękawem więc musi być w domu trochę cieplej.


ideą ogrzewania podłogowego jest to ze teraz na zwykłym ogrzewaniue musisz miec te 24st w pomieszczeniu a na podłogówce to ten sam komfort termiczny uzyskasz przy 21st i na tym polega róznica i ewentualne oszczednosci ,
Link do komentarza
Cytat

ideą ogrzewania podłogowego jest to ze teraz na zwykłym ogrzewaniue musisz miec te 24st w pomieszczeniu a na podłogówce to ten sam komfort termiczny uzyskasz przy 21st i na tym polega róznica i ewentualne oszczednosci ,



to samo powiedział wczoraj mój mąż ,zaryzykujemy i nie zamontujemy jednak grzejnika w razie czego zawsze możemy rozpalić w kominku icon_smile.gif))
Link do komentarza
Cytat

znaczy proponowałbym dac gałazke i chcowac w scianie zeby wrazie czego zamontowac ten grzejnik


mąż rozmawiał z kilkoma hydraulikami i większość z nich mówi ,że sama podłogówka jest wystarczająca , nie stać nas na dodatkowe koszty związane z podłączeniem grzejnika (sama podłogówka jest o 20% lub 30% droższa od ogrzewania tradycyjnego) i kombinacje,chcielibyśmy jeszcze w tym roku się wprowadzić więc raczej musimy ciąć koszty
Link do komentarza
Cytat

mąż rozmawiał z kilkoma hydraulikami i większość z nich mówi ,że sama podłogówka jest wystarczająca , nie stać nas na dodatkowe koszty związane z podłączeniem grzejnika (sama podłogówka jest o 20% lub 30% droższa od ogrzewania tradycyjnego) i kombinacje,chcielibyśmy jeszcze w tym roku się wprowadzić więc raczej musimy ciąć koszty


jesli doprowadzenie gałazki do grzejnika na 200zł jest problemem to prpoblemy moga sie zacząc po rozpoczeci eksploatacji ,ale to wasz dom i nie bede namawiał , z tego co mówia naukowcy idzie powazne ochłodzenie klimatu i zeby za kilka lat sie nie okazało ze w kocach bedziecie w domu siedziec bo teraz zaoszczedzicie 200zł ,pamietaj tylko o jednym gornym ktyterium temperaturowym jest 25st i zeby tego nie przekraczac
ja juz jedna zime trzy lata temu przezylem w kocach jak instalacja policzona na 22st i -18 a za oknem dwa dni bylo -32 st wiem co to znaczy i nie ma pojecia oszczednosci przy montazu instalacji
Link do komentarza
Cytat

jesli doprowadzenie gałazki do grzejnika na 200zł jest problemem to prpoblemy moga sie zacząc po rozpoczeci eksploatacji ,ale to wasz dom i nie bede namawiał , z tego co mówia naukowcy idzie powazne ochłodzenie klimatu i zeby za kilka lat sie nie okazało ze w kocach bedziecie w domu siedziec bo teraz zaoszczedzicie 200zł ,pamietaj tylko o jednym gornym ktyterium temperaturowym jest 25st i zeby tego nie przekraczac
ja juz jedna zime trzy lata temu przezylem w kocach jak instalacja policzona na 22st i -18 a za oknem dwa dni bylo -32 st wiem co to znaczy i nie ma pojecia oszczednosci przy montazu instalacji


też masz ogrzewanie podłogowe?
Link do komentarza
Cytat

też masz ogrzewanie podłogowe?


mialem czesciowo i do tego grzejniki i w nowej technologi dom wybudowany czyli kawalek zegły i 15 czm styropian -porazka kompletna
teraz mam grzejniki przewymiarowane stare zeliwne jako instalator i obeznie uzystkownik stwierdzam ze komfort i ekonomia jest super nie niechciałbym tu juz niz zmieniac
jedno co moge podpowiedziec to u moich rodziców zamontowałem 5 at temu podłogówke na całym patrerze około 140m powierzchni i wszytko jest super podłgówka ulozona gesto około 8m weza na metr co daje moc około 110W/m2 wiec moc jest wystarczajaca ale bezwładnosc powoduje ze lepiej jest podłoga trzymac jakas okreslona temp a dogrzewc grzejnikiem do czego byłuy naszczecie uszykowane rurki w scianie i teraz jest super
Link do komentarza
Cytat

mąż rozmawiał z kilkoma hydraulikami i większość z nich mówi ,że sama podłogówka jest wystarczająca , nie stać nas na dodatkowe koszty związane z podłączeniem grzejnika (sama podłogówka jest o 20% lub 30% droższa od ogrzewania tradycyjnego) i kombinacje,chcielibyśmy jeszcze w tym roku się wprowadzić więc raczej musimy ciąć koszty


Jeśli instalacja będzie właściwie wykonana,nie ma prawa być zimno.Nawet przy -30st.Najgorsze są te instalacje,które hydraulik robi wg. tabelek i wyliczeń.Wtedy jest duże prawdopodobieństwo,że położy zbyt rzadko rurki.Lepiej dać je gęściej.
Zrobiłem wiele domów tylko z podłogówką i po każdej mroźniejszej zimie dzwonie do klientów i pytam o zadowolenie.Jeszcze nikt nie zmarzł.
Dlaczego podłogówka jest droższa?Nie zgadzam się z taki stwierdzeniem.
Koszt położenia podłogówki w pokoju np. 30m2 jest prawie taki sam jak grzejnika do niego,a nawet tańszy.
Drożej wychodzi tam,gdzie instalator śpiewa sobie cenę za m2 podłogówki a nie za punkt.
Ja biorę ok. 200zł od jednego obwodu,czasem mniej.Podłogówka wymaga mniej pracy niż podłączenie grzejnika i żądanie ceny 20-30zł za m2 jest czystym rozbojem.Stąd się potem bierze to,że podłogówka jest droższa.
Link do komentarza
ja nie twierdze ze napewno nie darady dogrzac alemoga byc sytuacje ze grzejnik jest niezbedny oczywiscie to nie jest reguła,a to ze podłogówkawychodzi droze to oczywiste
metr styropianu katalog to 19zł
7-8m rury to 32zł
mat pomocnicze 1,5 zł
montaz około 12-15zł
wiec metr wychodzi w granicach 64zł
liczac ze mamy pomieszczenie 0koło 20m to 1200zł a sam grzejnik to kalalog płytowy to około 850zł wiec sama podłogówka jest drozsza jakby nie liczac oczywiscie do podłogówki mamy jeszcze rozdzielacz i mieszacz ale do CO poptrzebujemy tez rury wiec mozemy przyjąc taki sam wspolczynnik ,oczywiscie polecam układy podłogówki ale scisle sterowane za pomoca pogodówki co zapewni pełen komfort ,oczywiscie pomijamy ze beda duze mrozy a nasz dom jest ze styropianu i nie akumuluje ciepła
Link do komentarza
Dlaczego wliczasz styropian w koszt podłogówki?Przecież i tak będzie musiał być dany pod wylewkę,czy będzie podłogówka,czy grzejniki.Tak samo folia.
No,chyba,że klient da się naciągnąć na ten styropian powlekany folią aluminiową,która jest całkowicie zbędna,a którą jeszcze wielu instalatorów wciska klientom,że to niby odbija ciepło do góry.
Po odjęciu styropianu zostaje 45zł/m2,więc za 20m2 wychodzi ok. 900zł.
Dolicz do ceny grzejnika głowicę termostatyczną,paręnaście metrów rury i otuliny,zawieszki,zawór kątowy podwójny i zrobi się ponad 1200 jak nic.
Link do komentarza
Cytat

Dlaczego wliczasz styropian w koszt podłogówki?Przecież i tak będzie musiał być dany pod wylewkę,czy będzie podłogówka,czy grzejniki.Tak samo folia.
No,chyba,że klient da się naciągnąć na ten styropian powlekany folią aluminiową,która jest całkowicie zbędna,a którą jeszcze wielu instalatorów wciska klientom,że to niby odbija ciepło do góry.
Po odjęciu styropianu zostaje 45zł/m2,więc za 20m2 wychodzi ok. 900zł.
Dolicz do ceny grzejnika głowicę termostatyczną,paręnaście metrów rury i otuliny,zawieszki,zawór kątowy podwójny i zrobi się ponad 1200 jak nic.


dlatego ze zwykły styropian to około 8-10zł plus zwykła folia a do podłogowki to jest systemowy ze zsrebrna folią
Link do komentarza
A kto daje pod wylewkę,nawet jak nie będzie podłogówki,zwykły,miękki styropian?I tak daję się ten twardy.Fola metalizowana też jest całkowicie zbędna.Wystarczy zwykła czarna folia.
Gdyby tak jeszcze folia metalizowana miała jakieś sensowne uzasadnienie,to rozumiem,ale to odbijanie ciepła przez nią jest totalną bzdurą,więc po co wciągać klienta w koszty?
Link do komentarza
Cytat

A kto daje pod wylewkę,nawet jak nie będzie podłogówki,zwykły,miękki styropian?I tak daję się ten twardy.Fola metalizowana też jest całkowicie zbędna.Wystarczy zwykła czarna folia.
Gdyby tak jeszcze folia metalizowana miała jakieś sensowne uzasadnienie,to rozumiem,ale to odbijanie ciepła przez nią jest totalną bzdurą,więc po co wciągać klienta w koszty?


no z jednej strony prawda bo odbijanie ciepła w betonie jest nikłe prze folie ,ale jak prponuje klientom (zazwyczaj wychowanych na muratorze i internecie )ze mozna zrobic pare groszy taniej ale na zwykłej foliii to nasczescie dla mnie nie chca o taki roziwazaiu słyszec i idzie styropian z folia ten systemowy ,dla mnie lepiej bo szybciej ,sprawniej i nic sie nie wyrywa i od jakiegos czasu nawet nie proponuje tego gospodarczego roziwazania
Link do komentarza
Cytat

dziękuję wszystkim za odpowiedzi , dzięki wam dużo się dowiedziałam i teraz mamy z mężem o czym myśleć ,wiecie może ile średnio elektrycy biorą za punkt bo wydaje mi się że 50 zł to trochę za dużo .


za jedno pietro domu od 1800zł-3500zł nie ma pojecia punktu teraz sa ceny rynkowe kade nastepne to ok 1500zł oczywiscie sam montaż
a co to jest punkt ?
w rozumieniu tego elektryka?
wł-lampa?
czy wł,lampa,gniazdo,
Link do komentarza
Cytat

za jedno pietro domu od 1800zł-3500zł nie ma pojecia punktu teraz sa ceny rynkowe kade nastepne to ok 1500zł oczywiscie sam montaż
a co to jest punkt ?
w rozumieniu tego elektryka?
wł-lampa?
czy wł,lampa,gniazdo,




nie mam pojęcia co to jest punkt ,musiałabym zapytać męża ale wiem że mamy ich około 100 więc wychodziłoby 5000 zł.
Link do komentarza
Cytat

a jaki macie metraż swojego domku?


Użytkowa mieszkalna - 121m2
Użytkowa po podłogach - 175,71m2
całkowita 338m2
Z tym, że mój mąż ma kolegę z uprawnieniami i instalację elektryczną będą robić w trójkę metodą gospodarczą (wiadomo kolegom też coś trzeba zapłacić), aha i w to jest wliczony koszt instalacji odgromowej (bez materiału).
Link do komentarza
Cytat

Ja mam wyliczone 5400 zł za cały dom (piwnica, parter, poddasze) - materiał z robocizną.


no metraz nie duzy ale w takich kosztach to moze materiał kupisz ,zakładmy ze około 600-800m przewodu ,kopletna skrzynka rozdzielcza z trema roznicówkami do tego ochronnik typ B+C i około 12 zabezpieczen nadpradowych to taka szafa to juz 2000zł ,jakis kabel zasilajacy 5*10mm i inne rzeczy do zrealizowania ,cos mnie sie wydaje ze bedziesz za te pieniadze miał uboga te instalacje ale juz nie wnikam
Link do komentarza
Cytat

no metraz nie duzy ale w takich kosztach to moze materiał kupisz ,zakładmy ze około 600-800m przewodu ,kopletna skrzynka rozdzielcza z trema roznicówkami do tego ochronnik typ B+C i około 12 zabezpieczen nadpradowych to taka szafa to juz 2000zł ,jakis kabel zasilajacy 5*10mm i inne rzeczy do zrealizowania ,cos mnie sie wydaje ze bedziesz za te pieniadze miał uboga te instalacje ale juz nie wnikam


To jest tylko instalacja wew. bez skrzynek itp. bo to już mamy zapłacone głównie chodzi o przewody i rozprowadzenie w ścianach, a kabel na trójfazówkę i ten na resztę instalacji mam za połowę ceny, ale tak jak pisałam znajomi, znajomi i jeszcze raz znajomi ( mam paru znajomych, którzy skończyli budowę, a byli tak nadgorliwi, że kupili o wiele za dużo przewodów i teraz nie mają co z tym zrobić, a ja mam icon_smile.gif )
Link do komentarza
jesli dostaniesz oferte podstawowa za nie wielki dom około 7000-10000zł to jest optymalna oferta ,jesli bedzie ponizej 7000zł to juz jest podejzane i tzreba naprade poprosic o specyfikacje materialową ,jesli powyzej to taki sam mechanizm ,bo trzeba sprawdzic co dostajemy za taką kase moze juz jakis osprzet czy cos innego i jedna wazna sprawa to taka ze jesli nie mamy projektu instalacji to ustalic przy pierwdsszym podejciu ofertowym ilosc gniazd, odbiorników i oreintacynjie naniesc na sciany co chcemy
Link do komentarza
Ja mam w planie zrobić tak:
jak już na jesień domek będzie miał dach, ścianki działowe, okna i drzwi ( oczywiście stropy też) to wezmę sobie i wejdę do każdego pomieszczenia rozplanuję co gdzie będzie stało i zaplanuję wszystkie gniazdka, kontakty, kinkiety itp, zaznaczę ich położenie na ścianach i poproszę o instalację icon_wink.gif . Potem zrobię zdjęcia każdej ściany i dokładnie opiszę (żeby jak coś trzeba będzie wymienić wiedzieć gdzie) oczywiście instalację będą kłaść w rurkach (żeby łatwiej w razie czego kabel wymienić). Na koniec dokumentacja po wykonawcza i już.
Link do komentarza
Cytat

Ja mam w planie zrobić tak:
jak już na jesień domek będzie miał dach, ścianki działowe, okna i drzwi ( oczywiście stropy też) to wezmę sobie i wejdę do każdego pomieszczenia rozplanuję co gdzie będzie stało i zaplanuję wszystkie gniazdka, kontakty, kinkiety itp, zaznaczę ich położenie na ścianach i poproszę o instalację icon_wink.gif . Potem zrobię zdjęcia każdej ściany i dokładnie opiszę (żeby jak coś trzeba będzie wymienić wiedzieć gdzie) oczywiście instalację będą kłaść w rurkach (żeby łatwiej w razie czego kabel wymienić). Na koniec dokumentacja po wykonawcza i już.


tylko oczywiscie w rurkach bedzie przynajmniej o 2000-3000zł drozej a nie wiem po oc cos chcesz wymieniac?
lepiej w miejscach dołozyc jakis przewód nicz isc w koszty sam peszel czy rura to grosze ale montaz to naprawde koszty bez sensu przynajmniej jak dla mnie
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Wiem,że mamy trochę za wysoką temp.ale już się do tego przyzwyczailiśmy a dzieci (odpukać)też rzadko mi chorują a lubią biegać po domu w bluzeczkach z krótkim rękawem więc musi być w domu trochę cieplej.


jako użytkownik podłogówki w calym domu pozwolę sobie wtrącić moje 5 groszy
dom ogrzewany drewnem , piec weglowy , przewymiarowany przynajmniej dwukrotnie, zbiornik buforowy
10 obwodów ogrz.podłogowego w tym sypialnia ( idealne rozwiazanie ) wsypialni 21c ( MOŻNA I MNIEJ ŻADEN PROBLEM) w reszcie domu 24 c ,temp podłogi od 25 do 27, temp wody 30 do max 35 rurek ok 900m, dom 100m2 salon z z oknami w 5m x 2,5m zaluzje zewnętrze dom ocieplony 20 cm styropianu, podłoga 20 cm styropianu
OGÓLE WRAŻENIE - chlodna podloga - równo ciepło w domu. O kosztach ogrzewania nawet nie piszę, bo nikt by nie uwierzył tak małe icon_smile.gif)
PODSUMOWANIE - lubie ciepło -lepiej się rozbierać niż ubierać, moje nogi zdecydowanie wolą chłodną podlogę 27c niż papcie i 36,6c:)) Co mają powiedzieć ci biedacy którzy cały dzien chodzą w upale po gorącej ziemi ci dopiero muszą chorować na nogi icon_smile.gif)))
A więc PODŁOGOWKA I JESZCZE RAZ PODLOGÓWKA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Mógłbym jeszcze wiele pisać ZA, ale malkontentów i tak to nie przekona
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...