Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Pomocnik

Czy konieczne jest wstawienie słupków żelbetowych w ścianę kolankową?

Recommended Posts

W projekcie domu ściany poddasza, na których opiera się konstrukcja dachowa, są zwieńczone betonowym wieńcem – na nim mocowane będą murłaty. Wykonawca sugeruje, aby w te ściany wstawić słupki żelbetowe łączące się z wieńcem, ponieważ dach oddziałuje na ściany rozpierająco. Czy rzeczywiście ich postawienie jest konieczne?


Pełna treść artykułu pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/sciany-i-stropy/9151-czy-konieczne-jest-wstawienie-slupkow-zelbetowych-w-sciane-kolankowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A ciekawe w czym zakotwisz kotwy pod murłatę i co będzie ci "spinało" budynek. Troszkę wystarczy pomyśleć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość boder
To zależy czy dach dwuspadowy jest dachem rozporowym. Dach jętkowy jest dachem rozporowym i konieczne jest zastosowanie słupków żelbetowych w ściance kolankowej (odpowiednio zaprojektowanych). Dach płatwiowy nie jest dachem rozporowym więc stosowanie słupków żelbetowych w ściance kolankowej nie jest konieczne, ale zalecane..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość budowlaniec
Dzień dobry,
konieczność wstawienia takich słupków wynika z obciążeń jakie przekazywane są z dachu, a w szczególności wspomnianych sił rozporowe. Proszę pamiętać, że wszystkie elementy budynku powinny wynikać z obliczeń jakie wykonał projektant. Posiada on odpowiednią wiedzę i znajomość tematu, on powinien podjąć decyzję odnośnie wzmocnień.
Pamiętajcie Państwo, że obliczenia są ważne i płacicie za ich wykonanie (nawet jeśli jest to mały domek jednorodzinny).
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość budujący

Proszę o wytłumaczenie: dach czterospadowy też rozpiera ściany, tylko że 4 a nie dwie, więc skąd to podejście że przy takim nie trzeba słupów. Po drugie skoro jest WIENIEC spinajacy sciany dookoła budynku to gdzie tu rozpieranie scian- przeciez wieniec ma to zablokować WIEC PO CO SA TE SLUPY

Czy słupy nie maja zapobiegac oderwaniu dachy z wieńcem przez silny wiatr - bo patrząc na projekty i otoczki okien w gazobetonie to raczej jest niskie zaufanie projektantów do wiązania gazobetonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

słupy pewnie są po to aby więżba się nie wykoślawiła .....za mocno..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słupy żelbetowe są potrzebne do jednego i do drugiego, czyli aby więźba się nie rozlazła i w słupach wtapia się szpilki do mocowania murłaty po to aby dach nie został poderwany przez wiatr.

Nie zawsze słupy musza występować, to zależy od wysokości ścianki kolankowej, tak samo jak wieniec, do pewnej wysokości nie ma potrzeby stosowania wieńca kolankowego, powyżej danej wysokości ścianki kolankowej wieniec jest obowiązkowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

cyt.z artykułu: 

"Ściany niższych kondygnacji "spinane" są na poziomie stropów wieńcem żelbetowym, usztywniającym niżej położone ściany."

Ściany są spinane i wieńcem i stropami (i sa to zwykle ściany nośne, czyli grubsze). Wieniec te ma wyrównać napór murów następnej kondygnacji (niekoniecznie równo rozłożony) na mur niższej kondygnacji.

Dnia 18.08.2016 o 17:36, Gość budowlaniec napisał:

konieczność wstawienia takich słupków wynika z obciążeń jakie przekazywane są z dachu, a w szczególności wspomnianych sił rozporowe.

Czasem wynika, czasem nie - zależy od konstrukcji dachu! Może być też taka konstrukcja, gdzie będą to siły do środka.

Słupki też zależą od dlugości ściany kolankowej.

5 godzin temu, Gość budujący napisał:

dach czterospadowy też rozpiera ściany, tylko że 4 a nie dwie, więc skąd to podejście że przy takim nie trzeba słupów. Po drugie skoro jest WIENIEC spinajacy sciany dookoła budynku to gdzie tu rozpieranie scian- przeciez wieniec ma to zablokować WIEC PO CO SA TE SLUPY

  Jw. - zależy od konstrukcji dachu! Jeżeli scianka kolankowa jest b. długa , to celowe jest wzmocnienie jej przez słupki zakotwione niżej w wieńcu i stropie - i taki słupek nie jest zbrojony, jak zwykły słupek , a raczej jak wspornik (np.stopień wspornikowy) - bo działa na niego siła odchylająca go.

 w artykule pisze: ' Słupy wzmacniające muszą być zakotwione w wieńcu stropowym niższej kondygnacji, dlatego podczas jego wykonywania nie można zapomnieć o wyprowadzeniu z niego pionowego zbrojenia. "

I tu bym polemizował -  powinno być raczej zbrojenie dla słupa wspornika - taka kombinacja. Powód wyłuszczyłem wyżej.

Na koniec dlaczego przy dachu czterospadowym mniej sa potrzebne słupki. Bo można zalożyć, że wieniec będzie tak sztywny na wyboczenia, że się nie ugnie, a ponieważ jest zamkniętym prostokątem więc będzie stabilny.

Przy dachu dwuspadowym są dwie ściany szczytowe, więc wieniec idzie w górę po skosie szczytów  - może być może mniej stabilny - ale to by musiał policzyć konstuktor. Wydaje się też, że jeśli wieniec ściany bocznej będzie przedłużony w ścianie szczytowej (w poziomie) , a ta będzie odpowiednio gruba  - to też słupków nie trzeba, bo konstrukcja bedzie stabilna.

Na koniec - wieniec pod dachem (murłatą) ma spiąć mur i rozłożyć równo ciężar dachu - oraz - super ważne - zakotwić dach i spiąć go z budynkiem - by w czasie wichury sobie nie poleciał.:yahoo:co widzimyw TV , gdy lecą dachy położone na murkach bez wieńca i kotew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Razmes

Kto nie liczył wyboczeń i mimośrodów ręcznie, ten nie czuje tego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Razmes napisał:

Kto nie liczył wyboczeń i mimośrodów ręcznie, ten nie czuje tego...

szczerze mowiac - nie liczyłem - :icon_biggrin: - ale wydaje sie , ze dobrze czuję konstrukcję! Oczywiście nic nie zastapi dokładnych obliczeń! I od tego jest konstruktor!

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Najnowsze posty

  • Dom murowany z podpiwniczeniem i garażem poza bryłą nie może być tańszy niż dom szkieletowy w zwartej bryle, bez piwnicy. Ale to akurat nic nie zmienia, bo dom się buduje raz w życiu (najczęściej) i trzeba to zrobić dobrze, a nie tanio  Moim zdaniem technologia murowana jedna ma więcej plusów niż szkielety - lepsza akustyka, łatwiejsze wykonawstwo, większa swoboda wyboru technologii i formy architektonicznej... Co do ceny to ja akurat przed budową robiłem rozeznanie w tej sprawie i porównywałem Porotherm kontra prefabrykaty i bale. Ceramika wychodziła najdrożej, a budowa była najdłuższa. Ale jakość i parametry takiego domu były zdecydowanie najlepsze. Tak więc zdecydowałem się na technologię murowaną... Szkielet zrobię, bo mnie kusi ta technologia :-) Ale to może w przyszłości jako domek w górach
  • Fundacja Instytut Business Innovation zaprasza wszystkich zainteresowanych branżą budowlaną do wzięcia czynnego udziału w Małopolskich Targach Nowych Technologii w Budownictwie, Instalacji i Wyposażeniu Wnętrz.    Najbliższa, II edycja Targów odbędzie się 16-17 czerwca 2018r., w hali Expo Kraków. To wydarzenie, które promuje ciekawe, innowacyjne rozwiązania, oferowane przez branżę budownictwa. 
   Na rynku jest mnóstwo nowatorskich rozwiązań - wykorzystywanych zarówno w początkowych etapach budowy, jak i w późniejszych fazach, aż do momentu wyposażania wnętrz, dekorowania przestrzeni i nadawania jej indywidualnego charakteru. Celem Organizatora jest pokazać je wszystkie - zebrane w jednym miejscu i czasie. Wystawcom udostępnione zostanie ponad 200 wydzielonych powierzchni wystawienniczych, sale konferencyjne i warsztatowe, a program atrakcji będzie mocno rozbudowany. Wydzielona zostanie specjalna strefa dla biznesu, ale także i kąciki pełne kreatywnych propozycji i rozwiązań.
   Każda osoba odwiedzająca Targi bez problemu znajdzie dla siebie coś interesującego - bez względu na to czego szuka i na jakim jest etapie, jeśli chodzi o budowę, remont czy wykańczanie swojego domu. Galeria zdjęć z I edycji dostępna pod linkiem: https://www.facebook.com/malopolskietarginowychtechnologiiwbudownictwie/photos/a.1932691910299006.1073741833.1500875986813936/1932692326965631/?type=3&theater Filmik z I edycji dostępny pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=gUXj5QYkJGQ&feature=youtu.be   Nabór Wystawców już trwa!   Wszystkich zainteresowanych ofertą wystawienniczą zachęcamy do kontaktu: tel.: 609 148 496    lub    e-mail: a.rachwal@ibi.org.pl   Organizator: Fundacja Instytut Business Innovation   www.malopolska.biz
  • W kwestii formalnej - na wszelkie modernizacje mogące mieć wpływ na inne lokale bądź cześć wspólną niezbędne jest uzyskanie zgody zarządcy, a w przypadku wentylacji również opinii  uprawnionego kominiarza. Wentylacja wyciągowa w przypadku użytkowania kotła z otwartą komorą spalania grozi zatruciem w przypadku niedostatecznego dopływu powietrza zewnętrznego.  Zawilgocenie  nie koniecznie musi wynikać z niedostatecznej wentylacji - może to być np. efekt  ocieplenia domy i "zamknięcia" wilgoci w niewysuszonych ścianach bądź niedostatecznego ogrzewani . Problem wilgoci technologicznej można rozwiązać przez czasowe  wstawienie osuszaczy powietrza, jeśli zawilgocenia nie powoduje normalne użytkowanie mieszkania.   
  • Akurat mam okazje być na bieżąco - 650 za całość. 250 może za inwentaryzację przyłączy? Bo z takimi pozycjami dodatkowymi tez się spotkałem.
  • Jutro mam się spotkać ze swoim architektem... i po przeczytaniu tego tematu zacząłem się bać.
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×