Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
dzino

Współwłasność gruntu a własność budynków

Recommended Posts

Witam

Jestem nowy na tym forum, więc mam nadzieję że przy pierwszym poście nie zrobię jakiegoś błędu. Jeśli takowy się przytrafi z góry przepraszam.

Prosiłbym o poradę w kwestii współwłasności.

Mój problem wygląda następująco:

Działka 17-arowa widniejąca w księgach pod nr XX/09 i YY/09 była zakupiona przez moich rodziców w 1997 roku. Rodzice u notariusza jako kupujących wpisali swych trzech synów, czyli dwóch pełnoletnich moich braci i mnie jeszcze niepełnoletniego. Tym samym każdy z nas posiadał 1/3 gruntu. Dodam że rodzice wpadli na genialny pomysł, aby te działki nie były podzielone, żeby żaden z nas nie sprzedał swojej części.. Na działce miał powstać dom tzw bliźniak i budynek gospodarczy z późniejszym przekształceniem na mieszkalny. Tak też się stało i stąd pojawił się problem. Z racji tego że byłem niepełnoletni na owe budynki pozwolenie dostali dwaj bracia i w projektach to oni występują jako inwestorzy. Każdy z nich wyłożył pieniądze na swoją część bliźniaka. W międzyczasie jeden z braci darował ojcu swoją 1/3 części gruntu na którym istniały oba budynki w stanie surowym zamkniętym. Brat wykończył swoją część bliźniaka i oddał do użytku jako właściciel, tak samo uczynili rodzice z drugą częścią budynku oddając ją jako swoją własność. Wydatki na budowę i wykończenie budynku gospodarczego zostały poniesione przeze mnie. Obecnie chciałbym zainwestować w ten budynek tak aby spełniał warunki budynku mieszkalnego. W tym celu planuje zaciągnąć kredyt hipoteczny na przekształcenie lub też na przebudowę tego budynku.
Stąd moje pytanie: Kto oddaje budynek do użytkowania i kto będzie jego właścicielem?
Spotkałem się z dwiema wersjami u dwóch notariuszy.
Jeden twierdzi że skoro grunty nie są podzielone to każdy z nas trojga jest współwłaścicielem w 1/3 budynków znajdujących się na tym gruncie. Drugi że grunty są współwłasnością, a właścicielem budynku jest osoba zgłaszająca budynek do odbioru i widniejąca jako właściciel.
Przyjmując odpowiedz drugiego mogę zgłosić budynek jako właściciel. Tylko jak mogę to zrobić jeśli pozwolenie nie jest wydane na mnie i nie widnieje na "papierze" jako inwestor? Z kolei przyjmując wypowiedź pierwszego - co należy zrobić żeby każdy z nas był właścicielem swojej części? Czy wystarczy, że każdy z nas zrzeknie się 2/3 nie swojego budynku?Czy w ogóle istnieje możliwość że grunt pozostanie niepodzielony, a tylko budynki? Od razu dodam że nie zależy nam na podziale gruntu tylko budynków.
Rozważam też możliwość wydzielenia budynku i kawałka gruntu na którym stoi, jako oddzielnej działki i zakupienia jej od ojca na kredyt hipoteczny.

Dodano:
Właśnie przeczytałem post " Budowa domu na ne nie mojej działce" gdzie ekspert napisał że zgodnie z prawem właściciel gruntu jest również właścicielem budynków niezależnie kto je budował.
Potwierdzałoby to odpowiedź pierwszego notariusza. Czy w tym przypadku wystarczy notariusz i zrzeknięcie się 2//3 części współwłasności "nie swoich" budynków przez każdą ze stron? Jeśli dobrze myślę proszę o podanie podstawy prawnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sprawy własności nieruchomości zawarte są Kodeksie Cywilnym - Księga druga "Własność i inne prawa rzeczowe" i tam należy szukać artykułów odpowiadających stanowi prawnemu działki. Natomiast zgłoszenia zakończenia budowy dokonuje inwestor na którego wydane było pozwolenie na budowę, nie ma to jednak nic wspólnego z prawem własności do budynków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Sprawy własności nieruchomości zawarte są Kodeksie Cywilnym - Księga druga "Własność i inne prawa rzeczowe" i tam należy szukać artykułów odpowiadających stanowi prawnemu działki. Natomiast zgłoszenia zakończenia budowy dokonuje inwestor na którego wydane było pozwolenie na budowę, nie ma to jednak nic wspólnego z prawem własności do budynków.


Dziękuję bardzo za odpowiedź.Sytuacja zaczęła się powoli "klarować". Opiszę to może się komuś przyda.
Tak jak napisał Ekspert budynek oddaje do użytku Inwestor. Niezależnie od tego że również jestem współwłaścicielem tego budynku. Co do kosztów z tego tytułu to na razie wydałem na mapki ponad 100 zł. Co będzie więcej zobaczymy. Następnie należy zgłosić geodecie chęć podziału działki. Koszt 1500 zł za podzielenie działki na dwie + każda następna 300zł. Dla niego jak i dla notariusza trzeba wyciągnąć odpis z KW - jeden 6 zł. Po oddaniu do użytku i podziale działki pozostaje już tylko notariusz. Koszt aktu wraz wszelkimi kosztami założenia nowych ksiąg itp. od kwoty 450.000 zł to prawie 4.500 zł. Wartość nieruchomości podajemy sami icon_smile.gif
Z tego co się dowiedziałem nie ma sensu robić notariusza przed oddaniem do użytku bo wiąże się to z dużymi kosztami m.in. zmiana projektu, wydanie pozwolenia itp.

Co z tego wyjdzie - dam znać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • No cóż, pewnie nie chciało im sie wysilać na wymyslenie czegos bardziej gustownego. A co jest nie tak z ta wstawka? Chodzi o to, ze jest przykręcona a nie przyspawana?  Tak ogólnie brama ładna. Na pierwszy rzut oka mi się podoba.   Coś z nią nie tak?
  • Jakiś czas temu pojawili się mistrzowie od osadzania bramy. Ponieważ zachowali się standardowo ( nie przyjechali w umówionym terminie) , wpadli bez zapowiedzi, kiedy byłam w pracy. Pokazuję efekt ich działań. Nie zachwyca mnie sposób zamontowania dolnego ustrojstwa. A ponieważ nie jesteśmy rozliczeni ( ciągle się uczę na własnej budowie) jeszcze mogę coś od nich chcieć. Tylko co?  Dokręcenie tej wstawki widocznej na lewo od furtki pokazuje druga fotka.  I mała ciekawostka przyrodnicza. Takie cudo koczowało kiedyś na drzwiach wejściowych.   Nie dodałam jeszcze , że brukarze sprawdzili głębokość osadzenia na środku, niestety równie płytka, jak po bokach. Prezesie, skoro masz potrzebę, pisz. 
  • Gość Rafał
   Podoba mi się tekst o polewaniu dachu wodą. W murowanym czasem dach nie jest konstrukcją szkieletową drewnianą? Domy szkieletowe faktycznie akumulują mało ciepła. Czy to jest wada czy zaleta? wg mnie jest to cecha. Wstawianie kotłowni (w postaci kominka) do takiego domu to w mojej opinii spory błąd. Po rozpaleniu w kominku pewnie farba spływa ze ścian. W szkieleciaku powinno stosować się ogrzewanie którym szybko można sterować aby tę cechę wykorzystać. Da się wtedy zmieniać temperaturę w pomieszczeniach nawet kilka razy na dobę. Choć by obniżać kiedy nikogo nie ma lub na noc. Da to komfort i zapewne jakieś oszczędności. Nawet ogrzewanie podłogowe jest dyskusyjne. Jest to spory akumulator ciepła który uniemożliwia szybkie sterowanie temperaturą. To istotne szczególnie w okresach przejściowych jak teraz(koniec września). Mieszkam teraz w domu w którym jest tylko podłogówka(wynajmuję) wieczorem zrobiło się trochę chłodno ale ogrzewania nie włączę bo skutki jego działania poczuję za kilkanaście godzin kiedy będzie słoneczny dzień a w domu zrobi się 30 stopni. Jeszcze jedna rzecz o której się często nie mówi. W domu szkieletowym ściana o grubości 35 cm (mierzone od obrazka na ścianie w salonie do elewacji budynku) spełnia wymagania stawiane domom pasywnym. U=0,099 W/m2*K (opracowanie ze strony budujzdrewna.pl Aby się do tego zbliżyć w przypadku np ceramiki poryzowanej od zewnątrz trzeba zastosować 30 cm styropianu dobrej jakości. Razem z tynkiem i elewacją da to ścianę o grubości niemal 60 cm. Niezły bunkier tylko otworów strzelniczych brak;)
  • No  nie! W Twoim piecu już nie stwardnieją....Może szmelc jaki? Choć twardość, nie zawsze oznaczała trwałość w ogniu, Mrówka pewnie nie ma o tym pojęcia....Następne kupisz w klasie AS.  
 • Popularne tematy

×