Skocz do zawartości

nadbudowa domu


Gość

Recommended Posts

Jednym z etapów rozbudowy mojego domu było usunięcie betonowego dachu i nadbudowa domu. Ponieważ dom spełnia funkcję wielorodzinnego, nadbudowane piętro które początkowe miało być strychem , całkowicie postanowiliśmy wykorzystać do zamieszkania. Szczelnie zaizolowaliśmy stropodach (podwójna papa + izolacja bitumiczna na zimno) nieco później pokryliśmy płytami Onduline. Bezpośrednio pod dachem wykonaliśmy izolacje z wełny mineralnej, od spodu zabezpieczoną paraizolacją. Pomiędzy deskowaniem dachu, a warstwą wełny zachowałem szczelina powietrzną. W szczycie dachu (spady 10° - 15° - 30°) wykonałem odpowietrzniki . problem wystąpił z wykonaniem nawiewów dla prawidłowej cyrkulacji powierza. Wiązało się to z wykonaniem dodatkowych otworów pomiędzy krokwiami w murach nośnych. W efekcie, poza trudnym dostępem, przy wykonywaniu otworów w grubym murze doprowadziło to do spękania spoin i „wyruszania” cegieł, a więc osłabienie w tych miejscach muru.
Mam żal do niby doświadczonych wykonawców, że nikt na etapie budowy nie pomyślał o wykonaniu odpowiednich otworów, co znacznie zaoszczędziło by czas, nie doprowadziłoby do osłabienia muru, zaoszczędziłoby wiele energii i innych związanych z tym problemów.
Po raz kolejny przekonałem się, że budując dom, trzeba samemu myśleć o różnych technologiach, dopilnowaniu wszelkich szczegółów.
Obecnie, decydując się na wykonywanie czegoś, staram się to robić osobiście, co oczywiście poprzedzam zdobyciem odpowiedniej wiedzy.
Szybko, często nie idzie w parze z dobrze
Link do komentarza
Kłopotów z wykonaniem otworów wentylacyjnych można było uniknąć nie tylko przez niższe podmurowanie ścian kolankowych, ale przede wszystkim układając odpowiednio warstwy dachowe. Nad izolacja cieplną z wełny mineralnej powinna być ułożona folia wysokoparoprzepuszczalna zamocowana kontrłatami, na których dopiero przybija się deskowanie. Pozostaje wtedy naturalna szczelina wentylacyjna (oczywiście gdy ścianki kolanowej nie wymuruje się powyżej krokwi) a folia zabezpiecza przed wydmuchiwaniem włókien wełny i ewentualnym zawilgoceniem , gdy gdzieś wystąpi przeciek. Nie ma się natomiast co przejmować obruszonymi cegłami. Nie przenoszą one żadnych obciążeń , a jedynie pełnia funkcję osłony murłaty.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...