Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Ściany zewnętrzne


Recommended Posts

Witam!
Szukam rozwiązania na ściany nośne.
Chcę ściany tanie i ciepłe. Tanie ze względu na materiały, jak i na robociznę.

Pierwsza moja myśl była taka, żeby to był Ytong 40cm - jednowarstwowa, szybko i solidnie miałbym ścianę, ale poczytałem trochę i rozważam też dwuwarstwowe - ytong 24 + styropian 15cm - dużo cieplejsza ściana i chyba tańsza, co? Albo porotherm 25cm + 15cm styropianu. Ściana chyba najtańsza, a jeśli chodzi o izolacyjność cieplną pomiędzy dwoma pierwszymi wariantami.

Moje pytanie - które rozwiązanie polecacie? Poprawcie mnie jeśli się mylę o kosztach tych ścian i ich izolacyjności (jeszcze tego nie przeliczałem, bo nie było czasu, ale jak tylko to zrobię to podzielę się wynikami). Może macie jeszcze inne propozycje?

Ściana dwuwarstwowa ma tą zaletę nad jednowarstwową, że może być pod nią cieńszy fundament, czyli tańszy. A z drugiej strony słyszałem, że przy jednowarstwowych dom lepiej oddycha, a dwuwarstwowe dzialają trochę jak termos i pod styropianem może się zbierać wilgoć.

Jakie przewidywalibyście koszty wykonania takich ścian (okolice Wrocławia) za m2 dwu i jednowarstwowych?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
Link to postu
Sam jestem właśnie na etapie budowy (Białystok, więc klimat chłodniejszy) - aktualnie stan 0, analizowałem wiele materiałów na ściany mając na uwadze aby współczynnik U był jak najniższy . Miałem wizję ściany 1-warstwowej ale szybko zszedłem na ziemię z powodu ceny za m2 i także porównywalnych parametrów ścian 1 do 2-warstwowej.
Osobiście stawiać będę z bloczków keramzytowo-betonowych 24cm + styropian(myślę o 15cm) http://www.pustaki.com kolejnym plusem było położenie zakładu ale obecnie nie jest to problem. rozważałem jeszcze inną ceramikę ale w przeliczaniu zawsze wychodziło że będzie to większy koszt na m2 ściany w stosunku do keramzytu. O jego właściwościach pisze się wiele więc trudności nie będziesz miał z dostępem do nich

zaś jeśli chodzi o tzw efekt oddychania to dla ścian aż takiego znaczenia to nie ma gdyż większość wymiany powietrza obsługuje wentylacja i to ona będzie musiała być wydolna aby wilgoć była skutecznie wydalana z domu zresztą przy ceramice to zawilgocenie jest o wiele mniejsze niż np. przy ytongu czy betonie komórkowym

Sam jednak będziesz musiał wybrać jakim systemem będziesz budował i z czego przeliczając il. szt./m2 każdego materiału

analiza, analiza, analiza, analiza....

mam nadzieję że pomogłem a nie zasiałem ziarno wątpliwości
Pozdrawiam
Link to postu
Dzięki za opinie.

Ja rozważam kilka opcji ściany:
Ytong 24 + styropian 15 - U=0,19
Porotherm 25 + styropian 15 - U=0,21
i za Twoją namową:
Keramzytobeton 25 + styropian 15 - U=0,20.

Cenowo to wygląda tak (sam materiał na ścianę nośną):
Ytong 24 - 68,0zł / m2
Porotherm 25 - 47,0zł / m2
Keramzytobeton - 54,0zł /m2

Rozważając wszystkie zalety i wady tych ścian zastanawiam się poważnie nad ścianą porotherm 25 + styropian 15. Nie wiem jeszcze jak pozostałe koszty tych ścian, może mnie ktoś oświeci? Ile kosztują takie ściany za m2 ze wszystkimi materiałami (zaprawy itp)??

Jeśli chodzi o "oddychalność" ścian to zdaję sobie sprawę że to nie istotne, ale problem może być z kondensacją pary wodnej w tych przegrodach - może być tak że w którejś z nich wyjdzie, że będzie zbierać się wilgoć. Kto ma to przeliczone? Mam zamiar to poprzeliczać w najbliższym czasie, więc podzielę się wynikami.
Link to postu
 • 1 miesiąc temu...
a czy brane jest pod uwagę jeszcze kwestia wygody przy późniejszej obróbce ?
ściany z gazobetonu są po wymurowaniu na zaprawę cienkowarstwową jak od linijki ( zakładam dobą ekipę) łatwo się w niej robi bruzdy pod elektrykę i wodno-kanalizacyjne instalacje oraz c.o. , łatwiej tynkuje (mniej materiału) gipsuje i kładzie płytki. Podobnie jest także z porotherm, jak dobry majster to ściany także wyjdą w miarę gładkie.

co do wytrącania się pary wodnej/kondensacji to nie jestem teraz w stanie odnaleśc na szybko źródła ale na innym forum bodajże muratora były robione takie wyliczania i bez obaw stosowano ściany z gazobetonu + 20-25 cm styro , albo ceramika + 15 cm styro .
nie wiem jak z keramzytem bo się nie spotkałem.

ja osobiście planuję 24 solbetu/zamiennika + 20 cm styro najzwyklejszego fasadowego icon_biggrin.gif
Link to postu
ja tez bedę stawiał z solbetu 24 plus 15-20cm styropianu - w keramzycie słyszałem że sa problemy z obróbką takiego pustaka - wbicie gwożdzia montaż szafek itp - ale zaznaczam że nie jest to moja opinia tylko wyczytana na jakimś forum
ytong ma tylko 20 cm wysokości i w bilansie wychodzi drożej od solbeta (24cm wysokości ) a materiał ten sam - różnia zię opakowaniem od solbeta icon_smile.gif)

wentylacja mechaniczna z reku
kocioł gazowy plus kominek ( z płaszczem wodnym )
i zobaczymy czy bedzie mnie stac na bytowanie w KORALGOLU 2 icon_smile.gif
Link to postu
Cytat

ja mam beton komórkowy 24 cm plus 12 cm styropianu, zgadzam się że buduje się szybko, łatwo robi instalacje- sciana jest miękka, my jestesmy zadowoleni, jak z oszczednością napisze wam po zimie:)
całość w systemie ??? nadproża także systemowe czy wylewane na budowie i czy używałeś kształtek "u" przy wylewaniu wieńca ? a i czy zbrojenie pod otwory okienne i łączniki ścian działowych z konstrukcyjnymi też zakupione czy samoróbki ? icon_biggrin.gif
Link to postu
 • 2 tygodnie temu...
A poniżej wylinkowane artykuły z BD o ścianach zewnętrznych. Ta wiedza może pomóc w podjęciu decyzji.

https://budujemydom.pl/stan-surowy/sciany-i-stropy/a/9257-z-czego-budowac-sciany-zewnetrzne

https://budujemydom.pl/wykanczanie/chemia-budowlana

https://budujemydom.pl/stan-surowy/sciany-i-stropy/a/2051-bloczki-i-pustaki-keramzytobetonowe

https://budujemydom.pl/stan-surowy/termoizolacja/a/8264-dom-bez-mostkow-termicznych

https://budujemydom.pl/wykanczanie/podlogi-i-posadzki

https://budujemydom.pl/stan-surowy/sciany-i-stropy/porady/674-dlaczego-warto-wybrac-beton-komorkowy

https://budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view_abc/id,679/Itemid,35

https://budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view_abc/id,834/Itemid,35/

Link to postu
 • 3 tygodnie temu...
 • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dzień dobry, mam problem z ogrzewaniem podłogowym w mieszkaniu w bloku. Ogrzewanie zapewnia miejska ciepłownia. Generalnie problem w tym, że grzejniki działają i normalnie grzeją, a podłogówka już nie,  Ciśnienie wody ok 2 barów, przeprowadziłem odpowietrzanie automatyczne poprzez włączenie programu w pompie WILO Para, w systemie są odpowietrzniki automatyczne. Podgłówka do tej pory działała normalnie i nagle przestała ? Proszę o sugestie czy przyczyną może być zapowietrzenie i konieczne jest odpowietrzenie za pomocą pompy ?
  • Raport o europejskiej energetyce opublikował brytyjski thnik-tank Ember. Pokazuje on, że w 2022 roku farmy wiatrowe i fotowoltaika wyprodukowały 22 proc. prądu w Unii Europejskiej. Po raz pierwszy w historii wyprzedziły gaz (20 proc.). Według celu unijnej polityki klimatycznej, do 2030 roku UE ma mieć 45 proc. prądu ze źródeł odnawialnych.  Wiatr i słońce już dawno wyprzedziły w produkcji energii węgiel, który odpowiadał za 16 proc. produkcji energii elektrycznej. Wzrost produkcji węgla był niewielki i czasowy. Ich udział w produkcji energii był w sumie wyższy o 1,5 punktu procentowego, ale już od września znów zaczął spadać. W ostatnich czterech miesiącach prądu z węgla było już o 6 proc. mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej.  Z 26 bloków węglowych przygotowanych do uruchomienia z powodu kryzysu, siedem w ogóle nie zostało włączonych. Pozostałe pracowały na w sumie 18 proc. mocy. Zużyto tylko 1/3 zaimportowanego w 2022 roku węgla. Ember podkreśla, że kraje, które miały plany odchodzenia od węgla, nie zmieniły ich w obliczu kryzysu.   Dave Jones z Ember ocenił, że Europa "uniknęła najgorszych skutków kryzysu energetycznego". - Wstrząsy 2022 spowodowały małe drgnięcie energii z węgla i wielką falę wsparcia dla energii odnawialnej. Obawy o powrót węgla można pogrzebać - powiedział. Na powyższym wykresie widać, jak produkcja energii z wiatru i słońca (kolor zielony) rośnie od ponad 20 lat; wyprzedza spadający węgiel po 2018 roku, a teraz także gaz.   Według analizy Ember rekordowy wzrost produkcji prądu z fotowoltaiki (+24 proc.) i wiatru pomógł poradzić sobie z niedoborem elektrowni wodnych i jądrowych. Dzięki temu uniknięto dodatkowych 10 miliardów euro, które trzeba by wydać na gaz. Z powodu większej produkcji prądu z węgla emisje gazów cieplarnianych z energetyki wzrosły o prawie 4 proc., ale według analizy "mogłoby być znacznie gorzej". Źródła odnawialne zapobiegły znacznie większemu odbiciu węgla.  W poradzeniu sobie z kryzysem pomogło także oszczędzanie. Zapotrzebowanie na prąd spadło w ostatnim kwartale 2022 roku o 7,9 proc. Poszczęściło się nam także z pogodą - ciepła jesień i łagodna zima zmniejszyła zapotrzebowanie na energię.   Europa ograniczyła całościowe zużycie gazu - jednak w dużej mierze oszczędzał przemysł. W energetyce nie udało się go oszczędzić, a nawet zużycie lekko wzrosło. To jednak - zdaniem analityków - zmieni się "drastycznie" w kolejnych latach. Według Ember w 2023 roku rozbudowa energii wiatrowej i słonecznej przyspieszy w 2023 roku w odpowiedzi na kryzys. Wróci także duża część produkcji energii z francuskich elektrowni jądrowych oraz elektrowni wodnych. Nałożenie się tych czynników ma spowodować, że produkcja energii z paliw kopalnych ostro spadnie - nawet o 20 proc.  
  • Mogli te deszczułki dać do ławek patriotycznych, to by mieli w ciul bezpłatnej reklamy. Myślenie mają ograniczone, bez wyobraźni... 
  • Ten Venifloor to musi być koszmarny badziew, którego nikt nie chce kupować, skoro chwytają się tak głupiej szeptanej reklamy :D Forum muratora też zaspamowali, ale tam moderacja działa szybko.
  • Nie dogadali się...   Klient powinien zafugować, a piszący powinien wcześniej położyć płytki... Chociaż i fugowanie może popsuć wygląd dobrze ułożonych płytek...  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...