Skocz do zawartości

Cena działki rolnej a budowlanej


pixi

Recommended Posts

Czy może ktoś wie czy cena za działkę rolną przeznaczoną pod zabudowę może być taka sama jak za działkę budowlaną.
W mojej okolicy niektóre osoby mające na sprzedaż działki rolne( z wydanymi warunkami zabudowy i możliwością wybudowania na nich domu) ogłaszają się że dana działka jest budowlana.Czy jest to bez znaczenia jeśli chodzi o negocjację ceny bo jak na jednej i drugiej można wybudować dom.Czy można się targować o niższą cenę bo na rolną z możliwością zabudowy trzeba np. spełnić więcej warunków,czy nie ma to znaczenia?
Link do komentarza
Cytat

Czy może ktoś wie czy cena za działkę rolną przeznaczoną pod zabudowę może być taka sama jak za działkę budowlaną.
W mojej okolicy niektóre osoby mające na sprzedaż działki rolne( z wydanymi warunkami zabudowy i możliwością wybudowania na nich domu) ogłaszają się że dana działka jest budowlana.Czy jest to bez znaczenia jeśli chodzi o negocjację ceny bo jak na jednej i drugiej można wybudować dom.Czy można się targować o niższą cenę bo na rolną z możliwością zabudowy trzeba np. spełnić więcej warunków,czy nie ma to znaczenia?



Witam,

Powiem jak to było u mnie (podkreslam ze wystepuje jako laik). Działka na której można bez zadnych przeszkód budować dom mozna potraktowac jako działkę budowlaną nie zależnie co widnieje w rejestrze gruntów i cena bedzie napewno jak działki budowlanej. Jesli konieczne jest spelnienie dodatkowych przeksztalcen to moim zdaniem nie jest ona budowlana albo w najlepszym przypadku jest "nie do konca budowlana"

Należy jednak uważać, ja kupuje dzialkę na którą dostałem zaświadczenie z gminy ze moge wybudować dom ale nikt nie powiedzial ze ponieważ są to grunty orne kl. IIIa (rejestr gruntów) to bedzie konieczne wyłączenie ich (w zasadzie czesci 500 m2) z produkcji rolnej. W takiej sytuacji mozesz np. żądać wyłączenia przed transakcją bądź obnizyc cenę o związane z tym koszty.

Inna sprawa to uzbrojenie. Jesli nie ma to moze się okazać ze w przypadku gruntów ornych będą problemy z podłączeniem (powiedzą ze do pola to oni nic nie podlaczą). U mnie właśnie tak było ze wlasciciele niezle się namęczyli zeby podlaczyc wodę i prad ale to pewnie zalezy od gminy, pani w firmie dostarczqajacej prad itp. wiec nie ma reguły.

Nie wiem czy pomogłem, ale niech wypowie się ktoś mądrzejszy.


Pozdrawiam
Link do komentarza
Każda działka przeznaczona pod zabudowę jest działka budowlaną, tak jak każda działka budowlana jest przeznaczona pod zabudowę. To jest tylko wspólne nazewnictwo, określające sposób użytkowania gruntów.
O tym co można na danej działce, stanowi MPZP lub w przypadku jego braku WZ.
Z punktu widzenia kupującego bezpieczniejszy jest zakup działki z WZ, bo tam są określone wszystkie istotne zależności takie jak; co można budować, jakie media są udostępnione, jak uzgodniony dojazd, itp. Natomiast działka budowlana z nadania MPZP nie posiada takich informacji – trzeba je zdobyć w gminie, a co ważniejsze, trzeba umieć odczytać zapisy w MPZP
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...