Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

Oszczędność, styropian, fundament

Recommended Posts

Gość
Dopiero jestem na poziomie zerowym w budowie mojego domu. Niestety teraz uświadomiłem sobie, że w DOBRZE pojętej WIERZE i wyćwiczonej oszczędności popełniłem błąd. Dom jest podpiwniczony. Piwnica 80 cm poniżej poziomu terenu. Ale to NIE BŁĄD, to zaleta, dlaczego? Dziś nie opiszę, bo o ZALETACH będę pisał, gdy wybuduję dom do końca. Na razie o błędach.
Już na etapie fundamentów popełniłem błąd przy ocieplaniu fundamentów. Zrobiłem tak:

1. Wykop
2. belka 4 x Ø 12 + strzemię Ø 6 co 30 cm
3. styropian 2 płyty 2 cm stawiane”na sztorc” i przekładankę tj. łączenie pyty warstwowej zewnętrznej w połowie płyty
4. folia czarna zabezpieczenie przed wilgocią

I jak na razie wszystko dobrze. Teraz o błędach.
Styropian kupiłem SF 12 bo TAŃSZY niż SF 20, to PO CO przepłacać skoro izolacyjność taka sama. Niestety nie pomyślałem, że beton będzie wywierał parcie hydrostatyczne na ściany i... zgniecie styropian. Teraz mam ocieplenie styropianem ZCIŚNIĘTYM do SF 20, a może i SF 50, ale grubość styropianu z 4 cm zmniejszyła się do kilku milimetrów – jak przypuszczam. Myślę, że im wyżej tym grubsza warstwa styropianu, bo i parcie hydrostatyczne było mniejsze. Jedyna pociech i NADZIEJA w „efekcie cieplarnianym” – żartuję. A poważnie to w łagodnych zimach. Przecież przy łagodnej zimie ziemia słabiej zamarza a styropian słabiej ociepla. W efekcie utworzyłem mimowolnie efekt LINIOWY... tj. przy różnych temperaturach zewnętrznych temperatura fundamentu będzie stała na całej wysokości czy raczej głębokości. A może to i zaleta, bo fundament nie będzie pracował..., albo będzie pracował równomiernie. A druga zaleta to taka, że dom jest na fundamencie o 3,9 cm szerzej posadowiony.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Problem nie w tym, że miękki styropian zostanie ściśnięty przez napór gruntu (a nie ciśnienie hydrostatyczne), gdyż przy równomiernym nacisku "sprasowanie" będzie znikome rzędu 2 - 3 mm. Kłopot w tym, że przy miejscowych naciskach wywieranych przez np. kamień, może nastąpić przerwanie hydroizolacji z folii z wszelkimi tego konsekwencjami. Z opisu wynika, że wykop został już zasypany i tylko można mieć nadzieje że nie nastąpiło przy tym uszkodzenie folii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Do tego celu stosuje się wyłącznie styropian wytłaczany typu XPS. Niestety jest on do 5 razy droższy od zwykłego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dzień dobry,   możemy polecić kompletny system na takie rozwiązanie: - (opcjonalnie) warstwę hydroizolacji weber.tec EP10 -> https://www.netweber.pl/systemy-podlogowe/produkty/zywice-epoksydowe/webertec-ep-10.html webe.tec EP10 zabezpieczy jastrych anhydrytowy przed oddziaływaniem wody, która może się dostać np. przez fugę, - elastyczny klej do płytek, o zmniejszonym pyleniu, do płytek wielkoformatowych, na ogrzewanie podłogowe: weber ZP414 -> https://www.netweber.pl/ukladanie-plytek/produkty/elastyczne-kleje-do-plytek/weber-zp414.html   Przed przyklejaniem płytek w systemach ogrzewania podłogowego, należy wygrzać podłoże, włączyć instalację grzewczą na 24 godziny, po czym wyłączyć i odczekać do ostygnięcia.
   Wilgotność jastrychów anhydrytowych nie powinna przekraczać 0,5% wagowo. Dokładne informacje na temat aplikacji weber ZP414 znajdzie Pan na stronie produktu.   W przypadku pytań, zachęcamy do kontaktu.   Pozdrawiamy
  • Zakres prac i inne uwarunkowania, powodują, że rzeczone przedsięwzięcie budowlane wymaga pozwolenia na budowę - z pełną paierkologią. (czyli projekt budowlany, wypis z MPZP lub otrzymanie WZiZT, kierownik budowy.   Ps. Raczej nie ma żadnych przesłanek do uzyskania zgody ministra na odstępstwa od przepisów.
  • Czy metraż pokoju ma na to wpływ?Powierzchnia nadbudowy to 5mx10m , dzieląc na pół, gdyż mają powstać dwa pokoje na kondygnację.Jeśli korytarz musi być  od strony sąsiada to zabiera to 1,5m po długości  całej nadbudowy.Dodając łazienkę w pokoju o wymiarach 2,3 x 1,5 to zostaje śmieszny "tramwaj" w pokoju o wymiarach 2m x 5m....Kanalizacja również przebiega w pasie ziemi między moim budynkiem a granicą działki, więc kanalizacja musiała by przechodzić w posadzce pod korytarzem, czyli nadbudowa, prócz istniejącego stropu powinna mieć posadzkę podniesioną o co najmniej 15cm, co jest moim zdaniem absurdem.....Muszą być chyba jakieś odstępstwa , zwłaszcza , że powierzchnia pokoju przez ten przeklęty korytarz zmniejszy się znacząco co będzie miało bezpośredni komfort mieszkania w tym pokoju...Z drugiej  strony budynku, od podwórza zamiast korytarza to zrobić można galerię i wejścia od zewnątrz, pokoje będą powierzchniowo w jakieś normie.....
  • Witam serdecznie , dziękuję za informację ( mój tok myślenia był też w tą stronę ) . Pozostaje pytanie którą chemię / firmę wybrać w tym konkretnym wypadku ? Ma to jakieś znaczenie ? Czy te produkty są na tyle podobne,że nie będzie różnicy w tym ,który się zastosuje ?    
  • Wiesz, jak ktoś chce namieszać to namiesza, nawet udowodni że masło od krowy jest szkodliwe aby tylko sprzedać swój produkt. Spójrz na to z innej strony, ze strony praktycznej, mnóstwo domów szkieletowych jest obita płytami osb, mnóstwo podłóg, dachów jest opita płytami osb i to nie rok czy dwa lata temu tylko od kilkudziesięciu lat. Nie słyszałem aby ktoś z tego powodu chorował czy umarł.  Sam sobie odpowiedziałeś  dlaczego ktoś próbuje udowodnić, że płyty osb są szkodliwe, bo płyty bezpieczne jakieś tam E0  nie mają zbytu.  
 • Popularne tematy

×