Skocz do zawartości

Oszczędność, styropian, fundament


Gość

Recommended Posts

Dopiero jestem na poziomie zerowym w budowie mojego domu. Niestety teraz uświadomiłem sobie, że w DOBRZE pojętej WIERZE i wyćwiczonej oszczędności popełniłem błąd. Dom jest podpiwniczony. Piwnica 80 cm poniżej poziomu terenu. Ale to NIE BŁĄD, to zaleta, dlaczego? Dziś nie opiszę, bo o ZALETACH będę pisał, gdy wybuduję dom do końca. Na razie o błędach.
Już na etapie fundamentów popełniłem błąd przy ocieplaniu fundamentów. Zrobiłem tak:

1. Wykop
2. belka 4 x Ø 12 + strzemię Ø 6 co 30 cm
3. styropian 2 płyty 2 cm stawiane”na sztorc” i przekładankę tj. łączenie pyty warstwowej zewnętrznej w połowie płyty
4. folia czarna zabezpieczenie przed wilgocią

I jak na razie wszystko dobrze. Teraz o błędach.
Styropian kupiłem SF 12 bo TAŃSZY niż SF 20, to PO CO przepłacać skoro izolacyjność taka sama. Niestety nie pomyślałem, że beton będzie wywierał parcie hydrostatyczne na ściany i... zgniecie styropian. Teraz mam ocieplenie styropianem ZCIŚNIĘTYM do SF 20, a może i SF 50, ale grubość styropianu z 4 cm zmniejszyła się do kilku milimetrów – jak przypuszczam. Myślę, że im wyżej tym grubsza warstwa styropianu, bo i parcie hydrostatyczne było mniejsze. Jedyna pociech i NADZIEJA w „efekcie cieplarnianym” – żartuję. A poważnie to w łagodnych zimach. Przecież przy łagodnej zimie ziemia słabiej zamarza a styropian słabiej ociepla. W efekcie utworzyłem mimowolnie efekt LINIOWY... tj. przy różnych temperaturach zewnętrznych temperatura fundamentu będzie stała na całej wysokości czy raczej głębokości. A może to i zaleta, bo fundament nie będzie pracował..., albo będzie pracował równomiernie. A druga zaleta to taka, że dom jest na fundamencie o 3,9 cm szerzej posadowiony.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Problem nie w tym, że miękki styropian zostanie ściśnięty przez napór gruntu (a nie ciśnienie hydrostatyczne), gdyż przy równomiernym nacisku "sprasowanie" będzie znikome rzędu 2 - 3 mm. Kłopot w tym, że przy miejscowych naciskach wywieranych przez np. kamień, może nastąpić przerwanie hydroizolacji z folii z wszelkimi tego konsekwencjami. Z opisu wynika, że wykop został już zasypany i tylko można mieć nadzieje że nie nastąpiło przy tym uszkodzenie folii.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...