Skocz do zawartości

Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego


Recommended Posts

  • 7 miesiące temu...
Czytałem wypowiedź kobitki z firmy Kisan na temat układania folii aluminiowej pod instalacje ogrzewania. Powiedziała, że folia "nie stanowi warunku prawidłowego funkcjonowania ogrzewania" a tylko wspomaga. Więc jak ktoś się uprze to może stosować zwykłą folię budowlaną, aby "aby zabezpieczyć elementy ogrzewania i konstrukcji przed niekontrolowaną ucieczką wody z masy zarobowej." Z kolei mój hydraulik, powiedział, że zawsze stosował tę folię i nie zastanawiał się czy rzeczywiście działa, no bo jak to sprawdzić?
Link do komentarza
A co tu sprawdzać? icon_confused.gif Wystarczy znać prawa fizyki w temacie przenoszenia ciepła. Przemieszcza się ono, w uproszczeniu, na trzy sposoby.
1. Konwekcja, czyli poprzez ruch powietrza wcześniej nagrzanego od źródła ciepła.
2. Przenikanie poprzez styk ciepłej materii z chłodną, czyli np. jak w podłogówce.
3. Promieniowanie podczerwone, czyli ciepło ognia, słońca wędrujące bez względu na kierunek ruchu powietrza.
Tylko to ostatnie jest w stanie odbić np. folia aluminiowa. Problem w tym, że podczerwień funkcjonuje jedynie w środowisku gazowym i bardzo słabo w wodnym. Jakim więc cudem ta folia zalana betonem miała by odbijać ciepło do góry?
Funkcję zapory dla ciepła, żeby nie wędrowało w beton pod podłogą, czy do gruntu stanowi styropian a nie folia.
Gdyby ta folia faktycznie odbijała ciepło, to wystarczyło by dać jej np. 4 warstwy bez styropianu i sprawa była by załatwiona. Proszę sobie przez nawet 20 warstw takiej folii chwycić rozżarzony węgiel z grila.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Folia nie odbija zadnego promieniowania, ludzie przeczytajcie sobie ten artykul http://www.is.pw.edu.pl/~michal_strzeszewski/articles/solina2002_aluminium.pdf Jesli dalej nie bedziecie rozumiec to nie probujcie tego zrozumiec.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
Gość PanKot
kolego 111, czytaj ze zrozumieniem. W podanym przez Ciebie przykladzie folia aluminiowa jest ułozona nad przewodami a nie pod nimi. Jednakże co by nie powiedzieć to Oni udowadniają, że folia aluminiowa jest wskazana gdyż powoduje równomierne "rozejście się ciepła" z jednoczesnym jakby wzmocnieniem efektu podgrzewania w obszarach pomiędzy przewodami grzewczymi. Można więc przypuszczać, że ułożenie aluminium nie pod rurami nie zaszkodzi a wręcz pomoże w nagrzaniu warstwy betonu ponad izolacją stropu..
Link do komentarza
Układałem już nie jedną podłogówkę, wszystkie działają a użytkownicy zadowoleni, w tym roku ułożę też w swoim nowym domu. Artykuł przedstawiony przez pomocnika uważam za bardzo sensowny i prawdziwy.
Co do foli alu, ja używam wyłącznie rozwiązań systemowych gdzie do styropianu naklejona jest fabrycznie ta folia. Czy działa? - nie wiem, bo niby jak to sprawdzę, tak samo jak nie wiem czy zadziała poduszka powietrzna w samochodzie - a mam ich kilka. Jeżeli odbija promieniowanie, to pewnie działa, choć ie jestem pewien czy to o promieniowanie podczerwone chodzi, przecież nagrzany kamień też promieniuje ciepłem odczuwalnie w każdą stronę (tak jak podłoga).
Myślę że taka folia wywodzi się i działa jak kiedyś stosowane ekrany zagrzejnikowe - folia alu na listku styropianu klejona pomiędzy grzejnikiem a ścianą.
Coraz częstszym błędem zauważanym na budowach jest robienie posadzki miksokretem na podłogówce (nikt wilgotną zaprawą nie obsypie dokładnie rury), uczono mnie że zaprawa do ogrzewania podłogowego ma być jak najbardziej płynna by dokładnie oblała rury bo:
- ciepło jest oddawane większą powierzchnią, można więc obniżyć parametry
- istnieje możliwość osłabienia rury z czasem ponieważ rura może mieć możliwość ruchów niezależnie od płyty grzejnej co w skrajnych przypadkach doprowadzi do zniszczenia instalacji.
Link do komentarza
Cytat

Układałem już nie jedną podłogówkę, wszystkie działają a użytkownicy zadowoleni, w tym roku ułożę też w swoim nowym domu. Artykuł przedstawiony przez pomocnika uważam za bardzo sensowny i prawdziwy.
Co do foli alu, ja używam wyłącznie rozwiązań systemowych gdzie do styropianu naklejona jest fabrycznie ta folia. Czy działa? - nie wiem, bo niby jak to sprawdzę, tak samo jak nie wiem czy zadziała poduszka powietrzna w samochodzie - a mam ich kilka. Jeżeli odbija promieniowanie, to pewnie działa, choć ie jestem pewien czy to o promieniowanie podczerwone chodzi, przecież nagrzany kamień też promieniuje ciepłem odczuwalnie w każdą stronę (tak jak podłoga).
Myślę że taka folia wywodzi się i działa jak kiedyś stosowane ekrany zagrzejnikowe - folia alu na listku styropianu klejona pomiędzy grzejnikiem a ścianą.
Coraz częstszym błędem zauważanym na budowach jest robienie posadzki miksokretem na podłogówce (nikt wilgotną zaprawą nie obsypie dokładnie rury), uczono mnie że zaprawa do ogrzewania podłogowego ma być jak najbardziej płynna by dokładnie oblała rury bo:
- ciepło jest oddawane większą powierzchnią, można więc obniżyć parametry
- istnieje możliwość osłabienia rury z czasem ponieważ rura może mieć możliwość ruchów niezależnie od płyty grzejnej co w skrajnych przypadkach doprowadzi do zniszczenia instalacji.


Jeśli chodzi o stosowanie folii aluminiowej do ogrzewania podłogowego to pełni ona głównie funkcję zabezpieczającą izolację termiczną przed zawilgoceniem. Zawilgocenie izolacji termicznej zmniejsza jej właściwości ochrony cieplnej, co w konsekwencji przyczynia się do większych strat ciepła do gruntu, niż założono przy danej grubości izolacji termicznej.

Folia aluminiowa pełni również rolę materiału promieniującego cieplnie, dzięki czemu zwiększa się ilość ciepła oddawana do warstwy wylewki betonowej. Nie jest to element instalacji bezwzględnie konieczny przy prawidłowej pracy instalacji, ale zwiększa on sprawność oddawania ciepła grzejnika połogowego.

Stosowanie miksokreta jest dość powszechne przy wykonywaniu wylewek betonowych jednak, aby wykonać odpowiednio wylewkę, należy zwrócić uwagę na to, aby rury były jak najlepiej oblane betonem, zaprawą betonową czy anhydrytową. Bardziej precyzyjną metodą, która daje prawidłowe oblanie rury to stosowanie wylewek płynnych. Wylewanie posadzki z zastosowaniem miksokreta przy odpowiedniej wprawie fachowca zapewnia również poprawny sposób wykonania wylewki nad ogrzewaniem podłogowym. Wymaga to jednak znacznie większego doświadczenia i umiejętności oraz dokładności wykonania.
Link do komentarza
Cytat

Jeśli chodzi o stosowanie folii aluminiowej do ogrzewania podłogowego to pełni ona głównie funkcję zabezpieczającą izolację termiczną przed zawilgoceniem. Zawilgocenie izolacji termicznej zmniejsza jej właściwości ochrony cieplnej, co w konsekwencji przyczynia się do większych strat ciepła do gruntu, niż założono przy danej grubości izolacji termicznej.


Czy wiadomo dlaczego izolacji termicznej ścian nie chroni się przed wilgocią?
Cytat

Folia aluminiowa pełni również rolę materiału promieniującego cieplnie


Jak nazwę nosi promieniowanie folii do wylewki betonowej na w/w folii wylanej?
Cytat

dzięki czemu zwiększa się ilość ciepła oddawana do warstwy wylewki betonowej.

Czy bez w/w folii ilość ciepła oddawanego byłaby mniejsza???
Cytat

ale zwiększa on sprawność oddawania ciepła grzejnika połogowego.

czyli folia pod wylewką, zwiększa sprawność oddawania ciepła do wylewki???
Cholera znam inną fizykę!
Link do komentarza
Cytat

Czy wiadomo dlaczego izolacji termicznej ścian nie chroni się przed wilgocią?

Jak nazwę nosi promieniowanie folii do wylewki betonowej na w/w folii wylanej?
Czy bez w/w folii ilość ciepła oddawanego byłaby mniejsza???
czyli folia pod wylewką, zwiększa sprawność oddawania ciepła do wylewki???
Cholera znam inną fizykę!


ta folia sytemowwa do ogrzewania podłogowego poprawia sprawnosc o tyle że oprcz przenikania jest tez promieniowanie i to daje też kilka % w uzyskach albo mniejszych staratach
jak dobrze wiadomo styropian dla promieniowania jest kopletnie przezroczysty co mozna zaobserwowac na kamerze termowizyjnej gdzie jest sterta styropianu bez foli i mała ilościa styporianu i folia ,wiadomo to juz od lat
Link do komentarza
Cytat

Z tym działaniem folii mogę się zgodzić tak jak ona jest używana np. w Szwecji - rurki w pustej przestrzeni, dechy na legarach.
Folia alu z bezpośrednio przylegającym betonem w którym są zalane rurki, kompletnie nic nie odbija (bo tam jest tylko przewodzenie), nie ma też wpływu na sprawność.


styropian to powietrze wiec promieniowanie jest do dołu ,i mozesz dać metr styropianu jak nie dasz folii to o kant d... te robote ...
Link do komentarza
Chcesz powiedzieć, że folia położona na styropianie zatrzyma ciepło lepiej niż styropian??? Że gdyby jej nie było styropian jest na nic??? icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif Metr styropianu bez folii jest gorszy niż 15 cm z folią, tak?????
To po co w ogóle dawać styropian. Lepiej od razu dać 5 lub nawet 10 warstw folii i będzie super.
Folia pod betonem jest zwykłym metalem, czyli doskonałym przewodnikiem ciepła. To właśnie styropian jest głównym izolatorem a nie folia.
Spróbuj utrzymać w ręce świeżo zapakowanego w folię kurczaka z grila. Nawet papier lepiej izoluje.
Link do komentarza
Cytat

Chcesz powiedzieć, że folia położona na styropianie zatrzyma ciepło lepiej niż styropian??? Że gdyby jej nie było styropian jest na nic??? icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif Metr styropianu bez folii jest gorszy niż 15 cm z folią, tak?????
To po co w ogóle dawać styropian. Lepiej od razu dać 5 lub nawet 10 warstw folii i będzie super.
Folia pod betonem jest zwykłym metalem, czyli doskonałym przewodnikiem ciepła. To właśnie styropian jest głównym izolatorem a nie folia.
Spróbuj utrzymać w ręce świeżo zapakowanego w folię kurczaka z grila. Nawet papier lepiej izoluje.


To normalna reakcja jan.... na mój post. Z założenia nie mam racji dla "fizyków budowlanych"
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
I tu się z T.B. zgadzam w 100%. Ciekawe ile jeszcze lat trzeba będzie walczyć z tym mitem folii aluminiowej??? Dopóki producenci będą sponsorować artykuły w muratora... poradnikach itp Najlepsze są pytania do ekspertów danej firmy :) To wygląda taj jakby iść do salonu mercedesa i spytać się który samochód jest lepszy, mercedes czy bmw !!..
Link do komentarza
Cytat

Chcesz powiedzieć, że folia położona na styropianie zatrzyma ciepło lepiej niż styropian??? Że gdyby jej nie było styropian jest na nic??? icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif Metr styropianu bez folii jest gorszy niż 15 cm z folią, tak?????
To po co w ogóle dawać styropian. Lepiej od razu dać 5 lub nawet 10 warstw folii i będzie super.
Folia pod betonem jest zwykłym metalem, czyli doskonałym przewodnikiem ciepła. To właśnie styropian jest głównym izolatorem a nie folia.
Spróbuj utrzymać w ręce świeżo zapakowanego w folię kurczaka z grila. Nawet papier lepiej izoluje.


a rozumiesz ty cczłowieku podstawy ?
co ci da 10 warstw folii?
ttylko tyle ze zatrzymasz promieniowanie to tez sporo ale mamy jeszcze przenikanie i tu folia niewiele pomoze
a to że styropian jest głownym izolatorem to fakt ale styropian to powietrze powietrze to promieniowanie ,zatrzymanie promieniowania to folia
widać jescze dużo wody w Wiśle upłynie zanim nauczymy się podstaw w ogrzewaniu
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
A ja mam ochotę zrobić proste doświadczenie, wykonać dwie próbki: styropian+folia alu+mata grzejna+wylewka+termometr i drugą podobna tylko bez folii. I jeśli mnie mój \\\"chłopski rozum\\\" nie myli to jeśli ta nieszczęsna folia coś daje to różnica temperatury jakaś będzie... I było by to wykazane praktycznie a nie teoretycznie, no chyba że mój tok myślenia nie jest prawidłowy. Osobiście nie przekonują mnie teorie że folia alu pod rurami daje jakis odczuwalny efekt....
Link do komentarza
Cytat

a rozumiesz ty cczłowieku podstawy ?
co ci da 10 warstw folii?
ttylko tyle ze zatrzymasz promieniowanie to tez sporo ale mamy jeszcze przenikanie i tu folia niewiele pomoze
a to że styropian jest głownym izolatorem to fakt ale styropian to powietrze powietrze to promieniowanie ,zatrzymanie promieniowania to folia
widać jescze dużo wody w Wiśle upłynie zanim nauczymy się podstaw w ogrzewaniu


A rozumiesz ty człowieku, co napisałem? icon_smile.gif choćby i 40 warstw folii dać, to i tak to nic nie zmieni. Te "moje" 10 warstw było czysto ironiczną propozycją, a ty potraktowałeś ją jako coś, czego będę bronił. Nie mam zamiaru, bo skoro 10 warstw jest bez sensu, to tym bardziej jedna.
Sam piszesz o tym, że styropian to powietrze, czyli nie przenikanie a promieniowanie podczerwone powinno być tam nośnikiem ciepła. A jednak tak nie jest. Gdyby ciepło przemieszczało się swobodnie w styropianie nie zabezpieczonym folią aluminiową, to on sam nie wiele by dawał. A jednak styropian bez folii doskonale zatrzymuje ciepło, mimo, że wg. ciebie jest w większości wypełniony powietrzem.
Folia owszem, odbija jakąś część promieniowania, ale z drugiej strony, jako metal, czyli doskonały przewodnik ciepła, przekazuje to ciepło dalej.
Czyli z jednej strony mamy zysk, a z drugiej stratę. Czyli sztuka dla sztuki.
Link do komentarza
Cytat

A rozumiesz ty człowieku, co napisałem? icon_smile.gif choćby i 40 warstw folii dać, to i tak to nic nie zmieni. Te "moje" 10 warstw było czysto ironiczną propozycją, a ty potraktowałeś ją jako coś, czego będę bronił. Nie mam zamiaru, bo skoro 10 warstw jest bez sensu, to tym bardziej jedna.
Sam piszesz o tym, że styropian to powietrze, czyli nie przenikanie a promieniowanie podczerwone powinno być tam nośnikiem ciepła. A jednak tak nie jest. Gdyby ciepło przemieszczało się swobodnie w styropianie nie zabezpieczonym folią aluminiową, to on sam nie wiele by dawał. A jednak styropian bez folii doskonale zatrzymuje ciepło, mimo, że wg. ciebie jest w większości wypełniony powietrzem.
Folia owszem, odbija jakąś część promieniowania, ale z drugiej strony, jako metal, czyli doskonały przewodnik ciepła, przekazuje to ciepło dalej.
Czyli z jednej strony mamy zysk, a z drugiej stratę. Czyli sztuka dla sztuki.


nie zamierzam sie tu rozpisywac na ten temat bo musiałbym doktorat tu zrobić a od tego lepiej nikomu życ się nie bedzie
jako praktyk nie teoretyk powiem tyle ,prosze wziąsc zrobić połowe domu z folią a połowe bez i jak przyjdzie zima sprawdzić prawdziwopśc tego co pisze kamerą termowizyjną w okolicach fundamentu i na tym tyle
podobnie ma się to do foli umieszczanej pod płytmi GK ,na całym świecie wiadomo po co tak się robi tylko u nas ludzi z taką wiedzą jak na lekarstwo ,nauczyli się pyprac zwykłymi foliami bo tanio itp i dobra niech tak bedzie bo to nie Ja tam będę mieszkał nie bedę w tym zakresie bawił się w Pana TB bo nie czuję takiej potrzeby natomiast ciesze sie że zyje w srodowisku i wspołpracuję z ludzmi który wiedzią jak budowac i robić instalacje a klienci to akceptują i są zadowoleni bo chyba o to w tym wszytkim chodzi

dziekuję za uwagę w tym temacie

PS
przytocze taką prawdę z instalacji elektrycznych
w okresie powojennym wiekszości krajów stosowano juz instalacje w budynkach 3-5 torową ,tylko w krajach wschodnich miedzy innymi w Polsce wymyslono że to nie jest potrzebne bo wystrczy 2-4 tory ,jakaz to była nowośc w latach 90 że u nas wprowadzono nowy system 3-5 torowy -żyłowy ,ręce opadają właśnie przez takich ludzi co szkodzą,bo wiadomo że folia musi byc aby w Polsce jej byc nie musi ,podejrzewam że za 10 lat ktoś się obudzi że nowośc w polsce trzeba stosowac folie paroizolacyjną dodatkowo odbijającą promienieniowanie .I o to Polska właśnie ......
pozdrawiam
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
Gość adam
ciekawa dyskusja nt folii aluminiowej się wywiązała to dorzucę swoje dwa słowa - tak jak powiedział któryś z poprzedników promieniowanie występuje w środowisku gazowym lub wodnym a więc w dotyczy wyłącznie warstw przezroczystych i we wszystkich metodach obliczeniowych (bardzo skrupulatnych zresztą) zapotrzebowania na ciepło dla c.o. i na chłód dla klimatyzacji jest liczone wyłącznie dla warstw PRZEZROCZYSTYCH (styropian nie jest...) zatem f.alu nie ma znaczącego wpływu na kierunek strumienia ciepła może jedynie (dzięki swojej doskonałej przewodności cieplnej) wyrównać nieznacznie temperaturę w płycie podłogi co zresztą potwierdza artykuł zamieszczony poniżej (przez 111)....
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość stefan
Forum bardzo ciekawe dla fizykow, rozpisujecie sie ha temat foli alumieniowej jak by kosztowala majatek. I to nie samo aluminium jest tutaj wazne, wazna jest lustrzana strona tej foli. A jest z aluminiun bo jest najtansza, wyobrazacie sobie taka folie z nierdzewki:). A czy on cos daje czy nie to inna sprawa, napewno nie zaszkodzi a cena nie jest jakas kosmiczna. Najwyzej jak nic nie daje to posluzy jako nastepna warstwa przeciw wilgoci, i zawsze jakas funkcje spenli....
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
witam! jeżeli rury od powrotu są niżej niż powierzchnia na której robię ogrzewanie to będzie mi działało? oczywiście chcę się podpiąć pod obwód w którym są grzejniki... przy kotle mam zamontowaną pompę obiegową jeśli to pomoże. z góry dzięki!!!:)..
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
Gość Grzegory779
Witam, czy można położyć ogrzewanie podłogowe między legarami. Strop betonowy na tym stropie legary drewniane ocieplenie z wełna, na legary płyta OSB, na płytę panele ..
Link do komentarza
Panowie o czym Wy piszecie,
nawet przedstawiciel Wavina icon_eek.gif

gdzie Wy macie folię aluminiową w podłogówce,
poza oczywiście folią w rurach alupex,

to co uważacie za folię aluminiową to zwykła folia z tworzywa z warstwą odblaskową i naniesionym rastrem,
po to, żeby było łatwiej układać podłogówkę,
ponad to, jej zadanie to zabezpieczyć styropian przed wilgocią przy wylewkach,
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość przemyslaw2ar
@1950. Wreszcie ktoś zwrócił na to uwagę :) przecież to co nazywacie \"folią aluminiową\" to przecież nie jest metal tylko folia warstwowa prawie jak NRC którą stosuje się w medycynie, hutnictwie, chłodnictwie. I jakoś tam spełnia swe założenia, więc dlaczego nie miała by spełniać ich w budownictwie? Co zaś tyczy się ceny to folia np: paroszczelna(żółta) kosztuje ok 2zł/m2 tak samo jak i ta niby aluminiowa więc nie widzę powodów aby jej nie stosować..
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Ale mam szczęście, że tu tylu fizyków :) Panowie policzcie mi proszę jaki procent ciepła pójdzie w chudy beton (dom niepodpiwniczony) przez 10 cm styropianu powiedzmy 0, 038 a jaki do pomieszczenia przez powiedzmy 3 cm wylewki i 1 cm płytki przy optymalnej temperaturze wody. Proszę także o podobne wyliczenie dla styropianu o grubości 5 cm. Problem ma dla mnie wymiar praktyczny bo projektant nie przewidział ogrz. podł. a budowlaniec jeszcze poprawił wylewając za nisko strop. Chcę zatem zobaczyć czy ma sens odchudzenie izolacji. Z góry dziękuję..
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość JANUSZ
Witam, folia pomoże nie pomoże, ale raczej nie zaszkodziJ Lecz ja mam zgoła inne pytanie dotyczące wodnego ogrzewania podłogowego a mianowicie jeżeli podłogówka znajduje się wyżej od rozdzielacza tzn. rozdzielacz będzie w kotłowni/podpiwniczeniu, a podłogówka i inne grzejniki na parterze. Z odpowietrzeniem grzejników nie będzie problemów natomiast jak wygląda sprawa z podłogówką? Zamierzam również w niej zrobić odpowietrznik umieszczając go w ścianie powyżej poziomu podłogówki tylko, nie wiem czy ów odpowietrznik będzie działał prawidłowo a co za tym idzie czy podłogówka będzie grzała jak powinna? Proszę o pomoc, z góry dziękuję....
Link do komentarza
Cytat

Witam, folia pomoże nie pomoże, ale raczej nie zaszkodziJ
Lecz ja mam zgoła inne pytanie dotyczące wodnego ogrzewania podłogowego a mianowicie jeżeli podłogówka znajduje się wyżej od rozdzielacza tzn. rozdzielacz będzie w kotłowni/podpiwniczeniu, a podłogówka i inne grzejniki na parterze.
Z odpowietrzeniem grzejników nie będzie problemów natomiast jak wygląda sprawa z podłogówką?
Zamierzam również w niej zrobić odpowietrznik umieszczając go w ścianie powyżej poziomu podłogówki tylko, nie wiem czy ów odpowietrznik będzie działał prawidłowo a co za tym idzie czy podłogówka będzie grzała jak powinna?

Proszę o pomoc, z góry dziękuję....


Od tych problemów to masz instalatora.
Uważam,że żadnego odpowietrznika nie musisz dawać do podłogówki powyżej jej poziomu,wystarczą odpowietrzniki na rozdzielaczu (są przecież dwa na zasilaniu i na powrocie) i dobrze by było gdyby były one samo odpowietrzające i z odpowietrzeniem nie powinno być problemu gdy pompka od podłogówki ruszy to instalacja sama się odpowietrzy.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Gość instalator.
Jednocześnie, aby osiągnąć żądaną temperaturę przewody trzeba ułożyć gęściej lub podwyższyć parametry pracy instalacji, a to pociąga za sobą wzrost kosztów eksploatacyjnych. Z powyższych względów zalecane jest układanie na ogrzewaniu podłogowym posadzek ceramicznych lub kamiennych (np. marmurowych czy granitowych), które dobrze przewodzą ciepło.To cały czas pokazuje, najaważniesze są opinie redaktorów a nie profesjonalnych fachowców.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Witajcie,
właśnie sie dowiedziałam, że mój fachowiec ułożył mi w salonie jedną pętle ok 145 mb rur pex 16 i to w meander. Dodatkowo na tym poziomie mam dwie pętle ( w kuchni o pow 10m2 i w komunikacji o pow ok 14m2). Czy macie doświadczenie, czy taki układ ma szanse działać i coś grzać? Czy muszę to zbijać i poprawiać?
Link do komentarza
Cytat

Jednocześnie, aby osiągnąć żądaną temperaturę przewody trzeba ułożyć gęściej lub podwyższyć parametry pracy instalacji, a to pociąga za sobą wzrost kosztów eksploatacyjnych. Z powyższych względów zalecane jest układanie na ogrzewaniu podłogowym posadzek ceramicznych lub kamiennych (np. marmurowych czy granitowych), które dobrze przewodzą ciepło.To cały czas pokazuje, najaważniesze są opinie redaktorów a nie profesjonalnych fachowców.


Zainstalowanie oporniejszej cieplnie okładziny, np. w postaci posadzki z drewna, zmusza do podniesienia temperatury podkładu grzewczego, ale nie zawsze musi się to wiązać z podwyższeniem kosztów eksploatacyjnych.
Przy pompie ciepła o ograniczonej mocy i bez dostosowania ocieplenia do okładziny, na pewno wzrosną koszty eksploatacyjne.
Natomiast w przypadku żródeł ciepła, gdzie sprawność nie spada przy wzroście temperatury i przy odpowiednim skonfigurowaniu ocieplenia z opornością posadzki, zauważalnego wzrostu kosztów eksploatacyjnych nie będzie.
Natomiast będą wyższe koszty inwestycyjne.
To tak bardzo ogólnie, szczegóły w rękach projektantów. Pozdrawiam.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Jesli ogrzewanie podlogowe bylo polozone z nowym mieszkaniu deweloperskim w listopadzie, a odbior mam w styczniu, natomiast dopiero na przelomie maja/czerwca chce sie wprowadzic, czy powinnam uzywac ogrzewania podlogowego? Czy mieszkanie lekko powinno byc podgrzewane przez zime jesli mnie tam nie ma?
Link do komentarza
Cytat

Jesli ogrzewanie podlogowe bylo polozone z nowym mieszkaniu deweloperskim w listopadzie, a odbior mam w styczniu, natomiast dopiero na przelomie maja/czerwca chce sie wprowadzic, czy powinnam uzywac ogrzewania podlogowego? Czy mieszkanie lekko powinno byc podgrzewane przez zime jesli mnie tam nie ma?


Proponuję włączyć ogrzewanie w układzie, gdzie temperatura nad podłogą będzie wyższa o 1 - 2 stopnie od temperatury w środku pomieszczenia. Mieszkanie ładnie Ci się osuszy, a ponadto wysuszysz wylewkę, dzięki czemu nie będziesz musiała jej później wygrzewać. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Jesli ogrzewanie podlogowe bylo polozone z nowym mieszkaniu deweloperskim w listopadzie, a odbior mam w styczniu, natomiast dopiero na przelomie maja/czerwca chce sie wprowadzic, czy powinnam uzywac ogrzewania podlogowego? Czy mieszkanie lekko powinno byc podgrzewane przez zime jesli mnie tam nie ma?


A zalana jest wodą ta podłogówka? Coś mi się nie chce wierzyć aby była w instalacji c.o. woda.
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
nowe technologie szybko wchodzą prawda wychodzi po latach w Szwajcarii przeprowadzono badania które dowodzą że ogrzewanie podłogowe jest przyczyną większej umieralności i następuje rezygnacja z tego cudu techniki w Polsce nikt o tym nie slyszał tylko tam ogrzewanie podłogowe zaczęto stosować w latach 60 tych
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...